ЯК ГРАБУЮТЬ БІЛОРУСЬКІ БАНКИ


Без ножа і пістолета. Як грабують білоруські банки

10.05.2017 08:42

У Білорусі кожен робочий день в банківській сфері відбувається близько десятка злочинів, в тому числі крадіжок грошових коштів шахрайським шляхом. Нацбанк проаналізував, як саме зловмисники їх здійснюють.

Витончені способи злодійства

Білоруські банки не люблять розповідати про інциденти, які трапляються в їх стінах в зв’язку з діяльністю зловмисників. Фінансові організації намагаються всіляко підкреслювати власну надійність, щоб клієнти довіряли їм свої гроші, і тому прагнуть не афішувати скандали зі своєю участю.

Правда, в повідомленнях правоохоронних органів інформація про махінації в банківській сфері іноді проходить. Наприклад, пару тижнів тому Слідчий комітет розповів про те, що міжнародне злочинне угруповання вкрала понад 8 млн євро з рахунків іноземних банків і використовувала один великий білоруський банк в схемі, необхідної для переведення в готівку викрадених грошових коштів.

Однак такі історії, що потрапляють в публічний простір, – лише вершина айсберга. Насправді кількість правопорушень, які фіксуються в банківській системі Білорусі щорічно, вже вимірюється тисячами.

Нещодавно, за інформацією БелаПАН, Нацбанк направив комерційним банкам огляд всіх подій, які були виявлені в 2016 році. З’ясувалося, що в минулому році в банківській сфері сталося 2729 злочинів. З огляду на, що в 2016 році було 255 робочих днів, виходить, що кожен день в банківському секторі відбувалося в середньому близько 10 правопорушень.

Якщо хтось думає, що білоруські банки втрачають сьогодні гроші в результаті грабежу і розбійних нападів, як це часто показують у фільмах, той серйозно помиляється. У 2016 році випадки, коли злочинці заходили в приміщення банку і під загрозою насильства, небезпечного для життя касирів, намагалися заволодіти грошима, були поодинокими.

У наш час до настільки брутальним методам зловмисники вдаються рідко – в хід йдуть інші, більш витончені прийоми розкрадання грошей, що зберігаються в банках.

Найбільш поширеними злочинами у банківському секторі є розкрадання шляхом використання комп’ютерної техніки – в 2016 році було виявлено більше тисячі таких інцидентів. Найчастіше вони виражаються в тому, що зловмисники отримують доступ до інформації про карт-рахунках фізосіб, після чого знаходять можливість користуватися грошовими коштами клієнтів банків.

Ще одна велика група злочинів пов’язана з шахрайством. У 2016 році в банківському секторі було зафіксовано 333 шахрайських дії, в порівнянні з 2015-м їх кількість різко зросла – на 65,3%. Обманюючи людей, злочинці прагнули заволодіти сумами, які найчастіше вимірювалися в тисячах рублів. Наприклад, один шахрай під приводом продажу майна збирав через платіжні термінали і каси банків гроші, які перераховували йому довірливі громадяни.

Вкрасти гроші, використовуючи банківську систему, намагаються не тільки фізичні, але і юридичні особи. У 2016 році було виявлено 94 злочини (на 40,3% більше в порівнянні з 2015-м), пов’язаних з виманюванням кредитів або субсидій.

Засобом для здійснення такого роду злочинів у багатьох випадках виступають підроблені документи. Як показав минулий рік, поширеним явищем стали факти, коли керівники юридичних осіб представляли в банк підроблені документи і відомості, що відображають нібито благополучне фінансово-господарський стан суб’єкта господарювання, і на підставі цього намагалися отримати кредити.

Загроза, яку багато хто ігнорує

Учасники ринку відзначають, що банки сьогодні досить добре захищені для відображення брутальних атак.

« Ступінь захищеності банків багато вище в порівнянні з іншими суб’єктами господарювання. Напевно, фінансові інститути в окремих випадках навіть краще захищені, ніж держоргани », – зазначив у розмові з кореспондентом  БелаПАН  топ-менеджер одного з комерційних банків.

Тому офлайн-злочини, як правило, серйозних втрат банкам не приносять.

«Випадки, коли співробітники банку або особи, які перебувають зовні, намагаються красти гроші, – одиничні і великих збитків фінансовим організаціям не несуть. Втрати, пов’язані з такими злочинами, незначні по відношенню до банківського прибутку », – розповів  БелаПАН  член правління одного з банків.

За словами банкірів, серйозним викликом для фінансових установ є онлайн-злочини, коли зловмисники намагаються заволодіти грошовими коштами, використовуючи віддалений доступ.

«Різноманітні варіанти кібератак поки не спричинили для банків непережіваемих наслідків, однак потенційна втрата, пов’язаний з цим, може бути великим. Ці злочини дійсно є серйозною загрозою для фінансових інститутів », – зазначив в коментарі для  БелаПАН  топ-менеджер одного з банків.

Інтерес зловмисників до кіберзлочинів в банківському секторі не випадковий.

«Злочини в офлайні багато грошей зловмисникам не принесуть. Можна вкрасти обладнання, можна теоретично забрати гроші з каси банку. Кримінальна вигода від таких злочинів часто вимірюється в тисячах доларів. У той же час, коли мова йде про кібератаки, злочинці зазіхають на сотні тисяч, а то і на мільйони доларів », – зазначив у розмові з кореспондентом  БелаПАН  експерт в сфері ІТ-безпеки банків.

Тому фінансові установи інвестують сьогодні багато ресурсів в інформаційну безпеку. За словами учасників ринку, щорічні витрати білоруських банків на ІТ-безпеку вимірюються в сотнях тисяч доларів, а в окремих випадках сума доходить і до мільйона.

Втім, далеко не всі білоруські компанії турбуються про свою безпеку.

«Більш ніж у половини білоруських компаній немає центру забезпечення інформаційної безпеки», – йдеться в новому міжнародному дослідженні, яке підготувала в 2017 році компанія EY ( «Ернст енд Янг»).

Так що в ряді випадків кібератаки є прихованою загрозою, яку багато білоруських підприємства просто ігнорують.

Автор: Дмитро Заєць, Naviny.by

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s