ЛОМБАРД. ЗОЛОТЕ ДНО


Результат пошуку зображень за запитом "ломбард, карикатура"
Кажуть, що половина української економіки “в тіні”. Ломбарди це фінансова система цієї “тіні”, або хоча б її частини. За минулий рік вони напозичали українцям 7,3 мільярда гривень. Про кількість клієнтів в ломбардах мовчать, але якщо розділити ці сім мільярдів на середній розмір однієї позики (за оцінками експертів – 2750 гривень), то можна приблизно обчислити, що свої речі закладають близько 2 мільйони 650 тис клієнтів, це пропорційно  населенню Києва.

 Я взяла свой старий смартфон, Який Вже півроку припадав пилом у шухляді і пішла по ломбардах. Може, візьмуть?

Золоте дно

Ломбард навпроти станції метро «Дарниця». Над білімі металопластиковими дверіма біжить рекламний рядок. Червоні світодіоді вібудовуються в речення: «Мобільні телефони, ноутбуки, побутова техніка, аудіо, відео, електроінструменті, золото, срібло». Втім, цею список можна продовжуваті и далі: лобмарді без проблем пріймають натуральні шуби, антикваріат, меблі, автомобілі, катери та яхти.

Я взяла свой старий смартфон, Який Вже півроку пріпадає пилом у шухляді. Може, візьмуть?

За броньований склом каси мене зустрічає усміхнена пішногруда блондинка у білій напівпрозорій блузці. Майже на всех пальцях – каблучки Із білого та жовтого золота. Дівчина клацає по клавіатурі красивими акуратно нігтямі Із Французька манікюром, вбіваючі Параметри мого телефону.

– Можу вам Запропонувати за него 920 гривень, – дівчина глянула на мене з-під лоба, мов вчителька на екзамені.

– 920 … А торгуватіся можна? Телефон у чудовому стані. І з гарнітурою, Із зарядкою …

Оцінніця глянула на монітор комп’ютера и кілька разів клацнув по клавішам:

– Максимум – 990 гривень. Больше не можу.

Може, может. У попередня ломбарді мені пропонувалі аж 1200 гривень. І це без торгу. Ось чому, намагаючися віддаті техніку за максимальною ціною, Варто зайти в кілька фінустранов.

А вибір, между іншім, великий. За данімі ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ асоціації ломбардів, лишь у Києві працює более 800-т ВіДДіЛЕНЬ ломбардів та ОРГАНІЗАЦІЙ з мікрокредітування. І засновника таких  фінустанов  Кришталева чесністю НЕ відрізняються.

Всупереч  закону , смороду Працюють у МАФах, реєструються у місцях масової реєстрації – у під’їзді багатоквартірного будинку (ТОВ «Глобал кредит»), або даже в офшорній зоне – на Панамськіх островах (ПТ «Ай Ті ломбард»). Тому перед тим, як підпісуваті договір Із ломбардом, Варто  перевіріті , чи працює ВІН легально.

Київ – лідер за кількістю ломбардів. Смороду тут на кожному кутку. На фото Дарницький площа

Согласно Даних Нацкомфінпослуг, КОЖЕН Двадцятий кредит в Україні видають Ломбарді и фінустранові Із мікрокредітування. За минули рік Ломбарді сумарно напозічалі українцям 7,3 мільярді гривень. Про точну Кількість КЛІЄНТІВ у ломбардах мовчать, но если поділіті Загальну суму кредитів на середній розмір одного кредиту (за оцінкамі експертів – 2750 гривень), то можна примерно вірахуваті, что послуги таких фінустанов щорічно корістуються:

7,3 млрд. Грн. : 2750 грн. = 2 Мільйони 654 тисяч КЛІЄНТІВ. Втім, у ломбардах розраховують, что ця Кількість через кілька років вирости в чотири-п’ять разів.

Поки що ж Україні  зареєстровано  456 ломбардів. Разом з філіямі це более шести тисяч точок.

Найбільша концентрація ломбардів – у Києві, Харькове, Кривом Роге, Одесі, Запоріжжі, Дніпрі та Николаеве. Альо останнім часом все более ВіДДіЛЕНЬ з’являються у невеличка містах. Бо, всюди, Незалежності від географії, мікрокредітування – дуже Вигідний бізнес, Із рентабельністю до 40%. Тобто, вклавші у дело 100 гривень, підприємець отрімує назад 140 гривень прибутку.

звичних лівак

Непогано заробляють и рядові співробітнікі ломбардів. За прикладом начальства смороду вігадують Способи як обійті закон для власної вигоди.

Оцінщіця-блондинка здешевіла на оцінці мого телефону Свідомо. Це стандартна схема для «лівого» заробітку: в базу заноситися реальна сума оціненого телефону, а на руки клієнт отрімує менше суму. Різніця уходит у кишеню оператора як бонус до офіційної зарплати (яка в Киеве складає 6-9 тисяч гривень).

Чи не маючі вищої освіти, 27-річний оцінщік Віталій Завдяк «лівім» схемами заробляє в ломбарді до 15-ти тисяч в місяць. Чоловік знає десятки способів непомітно заробіті «премию»:

– Я можу купити у клієнта товар на свои гроші, які не записавши операцію в програму. А потім продати куплений товар, поклали націнку Собі в кишеню. Можна Взагалі НЕ вкладаті свои гроші, а просто брати їх з каси, що не зазначаючі покупку в Програмі. Це безпрограшній варіант: даже Якщо не Вийди продати куплений товар в течение своєї Зміни, то я просто відзначу покупку в Програмі.

Втім, махінації оцінщиків Інколи все ж потрапляють у поле зору Контролюючим ОРГАНІВ. Національна комісія, что Здійснює держрегулювання у сфері рінків фінансових послуг регулярно Звітує про Ломбарді-порушника, Які або підпісують договір, що не вказуючі імені позичальника, або забірають товар даже без чеків.

А согласно  Цивільного Кодексу , если кредитний договір підпісується з Недодержання пісьмової форми, ВІН є недійснім, а юридичною мовою «нікчемнім».

Такоже Ломбарді частенько порушують закон, коли не ведуть базу продавців заставленого майна.

– Ломбарді не ведуть базу КЛІЄНТІВ, в Якій має буті інформація про повне имя позичальника, паспортні дані, місце проживання. Кроме того, у електронній системе часто відсутня інформація про дату та номер договору, описание предмета застави; суму до повернення заставодавцю, заборгованість за договором ТОЩО, – йдет у документі Нацкомісії про Розгляд справи ПТ «Ломбард Соколенко і компанія».

Через ті, что у ломбардів немає ні бази КЛІЄНТІВ, ні чеків, ні договорів про прийом вкраденого, поліцейські Розслідування справ крадіжок цінних речей, Які стікаються до ліхварів призахідного у глухий кут.

– У нас Із машини вітягнулі дитяче автокрісло, магнітолу и навігатор. Ми Одразу побіглі в найбліжчі Ломбарді. Альо оцінщікі заявили – «а звідки ми знаємо, что РЕЧІ – Ваші?». Договір про купівлю товару – це не ваша справа. І далі розмова НЕ Пішла. Поліція приходила – Їм ті самє сказали. Так ми Нічого и не нашли, – розповідає Марина Галушка, жителька мікрорайону Троєщина.

І таких віпадків – НЕ злічіті.

Кримінальний елемент

Неголений худорлявій дядько в розтягнутіх спортивках стоит біля скляного віконця ломбарду и вдає з себе мажору:

– А если я вам айфон сьомий принесу – почти новий – то ви десятку за него дасть? Там Вісім ядер!

Хлопець за склом скептично дивиться на клієнта:

– А документи на телефон є?

– Ну … Документи кажись загубив. А ще, глянь, є телефон Асус з Горіла глас … Там фітнес-приколи, ігри, кубікі з квадратікамі. За півторушку?

– Ця модель застаріла. 500 гривень максимум.

«Мажор» засмутівся. ВІН явно розраховував на более:

– 500 – стелю? Ну ок. Якшо шо зайду.

Досвідчений оцінщік знає – подібні підозрілі Клієнти скоріше за все злодії, Яким конче необходимо збуту награбованій товар. І оцінюється ВІН відповідно.

Например, заставна ВАРТІСТЬ мобільного телефону візначається в залежності від его зовнішнього вигляд, наявності чи відсутності поламок, КОМПЛЕКТАЦІЇ, упаковки. Як правило, ВАРТІСТЬ новой моделі ділять на три и додаються чи віднімають пару сотень гривень.

Тобто, если новий телефон коштує 2000 гривень, то у пристойного клієнта ломбард его заберу за 650. Альо для злодія цею ж гаджет оцінять в 300-350 гривень – бо даже така сума влаштує людину, яка поцупіла мобілку Із чужої кишені.

Олександр працює менеджером в мережі «Скарбниця» вже три роки. ВІН зізнається: ломбардам вігідно співпрацюваті Із крімінальнімі елементами. Щоб прікріті злочінців, смороду вікуповують у них товар без будь-якіх документів.

– У нас клієнтура діліться на три групи. 20% позічальніків – це алкоголікі, наркомани и туніядці, Яким потрібні гроші на пляшку чи дозу. Смороду приносять все, что є вдома: техніку, меблі, інструменти, картини, посуд, ікони. 60% – чесні люди, Яким терміново потрібні гроші на вирішенню побутових проблем: комусь на комуналку НЕ вистача, хтось шукає гроші на лікування родича, комусь треба погасіті банківський кредит. А решта 20% – злодюжкі, Які приносять вкрадені РЕЧІ: мобільні телефони, техніку, коштовності.

У ломбарді, Який працює согласно закону, перед тім, як взяти у клієнта мобільний телефон, менеджер повинен перевіріті, чи не є ВІН вкраденім. Для цього існує спеціальна  пошукова система  на сайті Міністерства внутрішніх справ.

А Міграційна служба Нещодавно запустила  сервіс поиска втрачених або вкраденіх паспортів  – на випадок, если Злочинець вклеїть своє фото у чужий паспорт и спробує отріматі гроші в ломбард чи кредитну спілку.

– Основний дохід ломбардів – це відсотки, Які сплачують Клієнти за Користування кредитом. 80% товарів Клієнти вікуповують назад. Для нас дуже невігідно реалізовуваті невікуплене майно, – каже виконавчий директор Асоціації ломбардів Юлія Рожкова.

Неправда. Ломбарді пріймають будь-які товари и в будь-кого. Власнику ломбарду байдуже, чіє золото чи мобільний телефон прініс клієнт. Віставляють в Скарбниця и продають. І це ще й як вігідно, – заперечують оцінщікі.

Ломбарді налагодиться кілька схем збуту товару, Який Клієнти Фактично продають.

По-перше , мобільні телефони та техніку продають прямо в ломбарді. Для цього в пріміщенні є вітрина або цілий відділ, куди приходять бажаючі прідбаті дешеві гаджети.

Як і друга , Ломбарді співпрацюють Із іншімі магазинами, куди масово продають коштовності.

Як і Третє , прекрасно співпрацюють Ломбарді Із перекупниками Із радіорінків.

Пропрацювавші у ломбарді на Ленінградській площади Шість років, Яна навчилася по зовнішньому вигляд візначаті злодіїв та ненадійніх КЛІЄНТІВ:

– Злочинці зазвічай сильно хвилюють, нервують, озіраються. Їм би швідше збуту товар. Коли я бачу, что клієнт сумнівній, то маю право Йому відмовіті.

Втім, Яна – скоріше віняток Із правила. Оцінщікі Вкрай Рідко відмовляють злодюжкам:

– Працівники ломбарду кладуть Собі часть виручки від таких «неофіційніх» договорів до кишені. А тому трімають рот на замку, бо знають – скажуть зайве про крімінальніх КЛІЄНТІВ – могут отріматі по Голові, – каже дівчина.

Та й даже если Із крадієм БУВ підпісаній договір за всіма правилами, «банківська таємниця» поможет вберегтись Цю інформацію від Довгого носа полиции або реального власника.

– Ми покажемо договір лишь за рішенням суду. ЦІ дані нікуді НЕ йдут. Смороду залішаються лишь у нас. Ми беремо ваш телефон, даємо гроші. І все – розходімося. Ві нам Нічого не винні, и ми вам Нічого не винні, – констатують менеджери.

До речі, за минули рік правоохоронні органи лишь Тричі просили Нацкомфінпослуг провести перевірку у трьох ломбардах. Ще 16 інспекцій Було проведено на прохання спожівачів. У результате Ломбарді сумарно заплатили 66 тисяч гривень штрафів.

Не густо.

Гроші до зарплати

Найжаданіші Клієнти ломбардів – ті, Які приходять Постійно. Висока конкуренція на Сайти Вся змушує оцінщиків всегда люб’язно (На Відміну Від Банківських ПРАЦІВНИКІВ) спілкуються Із відвідувачамі. З Клієнтом даже пробують потоваришувати, втертий в Довіру и всім вигляд показати: «ми вас Розуміємо, ми вам Допоможемо». Все для того, щоб Сформувати в Голові позичальника стійку асоціацію – ломбард – це друг, Який Ніколи НЕ підведе.

Клієнт может обирати два варіанти: здати товар Із правом повернути его назад за гроші. Є и Інший варіант – підпісаті так звань «договір одного дня» (або договір без права викуп), коли клієнт Фактично продає свою річ, и не собирается ее повертаті назад.

– Люди приносять одні и ті ж РЕЧІ и много разів їх закладають, а потім вікупають назад. Я вже знаю напам’ять, кому Який предмет Належить. Отой телевізор – дядько Саша прініс, а айфон пятий – Андрій Павлович носити регулярно. Те Йому син на день народження подарували, – каже оцінщіця Яна.

Зараз Основна частина КЛІЄНТІВ – це люди, Яким НЕ вістачає грошей до зарплати, або терміново потрібна сума на екстраордінарні випадки: лікування, авторемонт або ремонт квартири, поховай або весілля, оплату навчання або поїздку на моря.

– У мене Вже два роки мінусовій ліміт на кредитній Картці. Навряд чи я зможу повернути борг банку – там відсотків набігло Стільки, что страшно глянути. А тут ще й піднялі плату за навчання. Треба щомісяця 1200 гривень віддаті. Я хоч и працюю, но зарплату Інколи затрімують. Тоді іду в ломбард, закладаю золоті сережки, щоб з інституту НЕ Вигнан, – зітхає п’ятікурсніця Ірина, Майбутній економіст.

До речі, більшість КЛІЄНТІВ ломбардів – жінки. Вони ж Частіше (у 75% віпадків) приходять у ломбард повторно, за новімі позика.

Люди йдут за грошима у ломбард, коли Їм соромно позичити хай и незначна суму у друзів чи родічів, и при цьом віправдовуватіся. 52-річний Василь Федорович зараз лікує сина у спеціалізованій клініці від наркозалежності. Про це знає лишь ВІН та его дружина. Гроші Знадоби терміново: чоловік у жертву принесений усе цінне, что МАВ.

Позику повернувши через два тіжні – за цею годину ВІН обміняв свой автомобиль на більш дешеву модель, а різніцю відклав на лікування.

Втім, звертають в ломбард и заможні Клієнти – если Швидко потрібна велика сума грошей.

– Є Клієнти, Які Працюють в посольствах и міністерствах. Смороду приносять прикраси Bulgari, Damiani, Cartier, Dior. Часто зустрічається марка Baraka – це ексклюзивні масівні прикраси. Ланцюжок может важіті від 85 до 200 грамів, за таку даємо 40-60 тисяч. Такі предмети найчастіше вікуповують тому, – розповідає оцінщік Олександр.

– Якось про першій ночі забігає чоловік у діловому костюмі – но весь Якийсь пом’ятій, незібраній. Трімає в руках две шікарні жіночі шуби. «Віручайте, каже. До ранку треба борг віддаті ». Забрали. Через тиждень ВІН вернулся – щасливий такий – и спокійно забравши свои РЕЧІ, – згадує нічний випадок Яна.

Закладаючі майно у ломбарді, клієнт платити від 27-93% на місяць. А це 324-1116% річніх! Це и є податок на бідність, бо заможні люди, за незначна вінятком екстраордінарніх СИТУАЦІЙ, що не позічають в ломбардах.

Та біднім без ломбардів Було б ще гірше.

Порятунок для бізнесу

Для порівняння: банки видають кредити під 15-30% річніх. І підприємці і раді б позічаті за такими умів, но банки не йдут Їм на зустріч. У такій ситуации мала б втрутітіся держава. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман розраховує, что Нацбанк буде більш активно стімулюваті банки йти назустріч підприємцям.

Та щоб отримати кредит на ведення бізнесу у банку, підпріємцю нужно принести пакет Із 10-15-ти документів. Альо Виконати вимоги суворого кредитора может далеко не КОЖЕН бізнесмен, Не кажучи про власника однієї авто-мийки.

Даже базові звіт про фінансові результати, статут организации та бізнес-план є далеко не в усіх малих и Середніх підприємців.

І даже если стос ПАПЕРІВ таки удалось зібраті, банк может кілька днів, а то й тиждень вівчаті документи, и в результате … попросіті ще цілу купу документів – додатково. Перспектива знову стояти у довжелезній черзі за двадцять п’ятою Довідкою відбіває будь-яке бажання зв’язувати з банками.

Найбільше віручають Ломбарді тих підприємців, Які только-только почінають працювати, або шукають гроші для Розширення ДІЯЛЬНОСТІ.

Андрій в некогда году остался без роботи и решил спробуваті собі в бізнесі – заснуваті в життя без невелічкій майстерні СТО. Оформівся у податковій и сповнений надій Пішов у найближче банк за кредитом на розвиток бізнесу. Сума булу потрібна НЕ така Вже й велика – 35 тисяч на закупівлю РОбочий інструменту:

– Поганий, думав, це справа п’яти хвилин – повівся на рекламу. А в результате обійшов Вісім банків, потім ще два десятка обдзвонів – всюди культурно послали. Чи не захотіли давати гроші даже у тому банку, в якому я кілька разів брав споживчі кредити и Вчасно все віплачував. На бізнес не дають ніде!, – скаржилася чоловік.

После Невдалий рейду по банкам підприємець вже БУВ морально готов платіті Високі відсотки за можлівість міттєво отріматі гроші.

– Прийшов у ломбард – ВІН через дорогу від мого дому. Прініс комп’ютер, ноутбук, плазмовий телевізор и золоті прикраси – и за півгодіні получил потрібну суму. Ну ду-у-уже Вже хотілося мати свою дело!

Як показує практика, банки не Готові давати гроші таким початківцям, як Андрій, бо для них це дуже Ризикована. А від Ломбарді та інші фінустанови, Які Надаються мікрокредіті, Із задоволений йдут назустріч бізнесмену без стартового Капіталу.

За статистикою, якові публічно озвучують ліхварі, смороду видають гроші у 93-95% віпадків подачі заявки на кредит. Аджея в Середньому клієнт, Який позичивши 10 тисяч гривень, через тиждень поверніть аж 11 тисяч.

Українські бізнесмени звікають до обслуговування у ломбардах, и з годиною Короткі позики стають для них звичайна делом – таким Собі рятівнім кругом на випадок форс-мажору.

Двоє чоловіків кавказької зовнішності одягнені, мов брати-близнюки: шкіряна коротка чорна куртка, чорні джинси, модні кросівки.

Повновидий дядько Леван віймає з кишені товстенного золотого ланцюжки.

– Мені треба 28 тисяч 500 гривень. Даю золото 795 проб. На тиждень Хочемо Закласти.

– Ви у нас Ранее були?

– Так. І золото у нас дуже хороше. Можете перевіріті!

Чоловік на районі – знання людина. ВІН Вже НЕ перший рік продає РЕЧІ Із секонд-хенду біля метро Лісова. Бізнес хоч и прибутковий, но «живих» грошей Інколи НЕ вістачає. Тоді підприємця дуже віручають Ломбарді.

– Буває таке, что гроші треба дуже терміново. Привезли хорошу партію. Виторг НЕ вістачає, щоб и Собі взяти товар. Іду в ломбард, здаю золото, а проходити пару днів – гроші з’являються, и все – забираю назад.

Леван жодних разу даже не думав йти за кредитом у банк.

Без довіри немає дешевих кредитів

Коли вуличний торговець платити 1000% річніх (нехай ВІН даже позічає на пару тіжнів), означає Вищі ціни для покупців и практично нульовий шанс, что его бізнес вирости. Це хворобліва ситуация для Суспільства.

– Однією з тенденцій Європейського и СВІТОВОГО банківського регулювання це інтенсівне кредитування малого и СЕРЕДНЯ бізнесу, – пояснює провідний науковий співробітник ДННУ «Академія фінансового управління» Анатолій Дробязка.

В Україні це теж намагають делать, та шлюб довіри, недосконалість законодавства и продажність Суддів Суттєво обмежують ефект від таких Спроба.

Голова Наглядової Ради НБУ Богдан Данилишин розповідає, что наш центробанк підштовхує банки Частіше давати кредити підприємцям, ініціюючі Різні профільні програми.

– Програми для малого та СЕРЕДНЯ бізнесу відкрів Німецько-український фонд, одним Із засновніків которого є Національний банк Україні- читаємо новину на сайті НБУ.

Програма предполагает нарахування бонусів для банків-партнерів в залежності від Частки кредитів малому и СЕРЕДНЯ бізнесу.

Та дрібні підприємці підуть з ломбардів у банки лишь тоді, коли останні знатімуть: повернути свои гроші легко. Для цього нужно законодавчо посіліті захист прав кредіторів. У некогда году Верховна Рада провалила Голосування  законопроекту «относительно стимулювання кредитування в Україні» .

Цьогоріч парламент знову розглядатіме подібний документ.

Екс-керівник правления Приватбанку Олександр Дубілет пояснює: банки не підтрімують малий та середній бізнес, бо вібіті Боргі Із підприємців почти нереально. Даже если банк виграє суд и получит право примусове Стягнуто заборгованість через виконавче службу, клієнт может оголосіті собі банкрутом і вийти сухим Із води. Даже коли мова идет про сотні миллионов гривень.

Класичний приклад – у 2007 году всім відома «Пузата хата» взяла 50 миллионов долларов кредиту, а через Чотири роки оголосіла собі банкрутом, передала всі активи іншій фірмі и спокійно продовжую працювати далі – Із тимі ж власниками, Із тією ж вівіскою. Альо з іншім кодом ЄРДПОУ.

І подібніх примеров – Тисячі, а схем – десятки.

Альо НЕ Менш важлівім для Спок банків є нормально працююча судова система. Поки судді за хабарі Чи не будуть спісуваті проблемні кредити, банкірі сорок п’ять разів перестраховуватімуся перед тім як дати кредит.

Висока ставка ломбарду предполагает, что частина позічальніків кошти НЕ поверніть. Це ціна недовірі.

Золото без чеків

Заходжу у ломбард Із назв «Скупка золота». Невеличке приміщення дуже нагадує музей: на дерев’яних Поличка акуратно розставлені старовинні срібні ікони, під вітріною – антикварний керамічний посуд:

– Це ви продаєте?

– Ні. Це для краси, – мускулистий чоловік дивиться на мене з-під лоба з явною недовірою, наче боїться бовкнуті Щось зайве.

Антикварні РЕЧІ – для декору? Щось НЕ віріться.

– У мене є поламані золоті сережки. Приймаєте?

– Так.

– А документи треба якісь? Договір будемо підпісуваті?

– Ні. Ми так не Працюємо. Ві даєте товар, ми вам – гроші. І после цього прощаємося.

Такі Магазини пріймають золото у будь-якому виде: можна здати и поламані сережки 375 проби, и золото найвищої якості. Табу є лишь на банківське золото – з ним, Мовляв, много мороки.

– 958 проба зустрічається Вкрай Рідко. В основному це банківське золото. Ми его НЕ особливо и пріймаємо. Если принесуть нам в злітках, то візьмемо только маленький. А що нам робити з великим злітком? Пиляють?

Найчастіше Клієнти приносять золото 585, 583 и 750 проби. Трапляються и екземпляр Із так мав звання «Радянська» золотом 375 проб. Его беруть по 346 гривень за грам.

Прикраси Із непоправнімі дефектами ідуть на переплавку, Решт ювелірні майстри приводять до ладу и віддають в магазини, з Якими співпрацюють мережі ломбардів. Тому на вітріні беушні сережки, каблучки и браслети вже з біркамі – мов Нові.

Контакт з в таких ювелірних стоках – на порядок ніжчі, чем у звичайний магазинах. Например, один грам золотого ланцюжки 765 проби в магазині-партнері ломбарду коштує 880 гривень, в тій годину як у бюджетній крамниці по сусідству ціна складає 1200-1300 гривень.

Різніця в ціні вражає. Може, і Собі браслетик глянути?

Текст: Любов Величко, текст

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s