Чому замовчується правда про створення УПА під Сарнами


Бульбівці зі своїм отаманом

Згідно з постановою Української Головної Визвольної Ради від 30 травня 1947 року та святковим наказом передостаннього Головного командира УПА Романа Шухевича (“Тараса Чупринки”) від 14 жовтня 1947 року,

“в м[ісяці]  жовтні 1942 р. на Поліссі постали перші збройні відділи, що дали початок Українській Повстанчій Армії. Для зафіксування цього історичного моменту визнається день 14-го жовтня 1942 року днем постання УПА”.

Але навіть побіжний аналіз  свідчить, що в названих документах спостерігається певна натяжка, намагання пов’язати День утворення УПА із шанованим у народі святом Покрови, а не з певною подією повстанської історії.

Якщо ж докопуватися до коренів УПА періоду Другої світової війни, то й тут вони якось не в”яжуться з фактами.

Як свідчить Вікіпедія щодо створення Поліської Січі 28 червня 1941 року, в селі Немовичі Сарненського р-ну, що на Рівненщині отаманом Тарасом Бульбою у клуні сільского вчителя Ющика Петра було видано перший наказ про початок боротьби і створення повстанської армії.

Ось текст цього наказу:

“Приказ № 1
«От 28 июня 1941 г., село Немовичи, район Сарны.
Ко всем командирам боевых групп
I. Приказываю всем боевым группам сейчас организовать небольшие повстанческие отряды и начать диверсионные акты в тылах Красной Армии. задачи:
1.Срывать мосты и связи.
2.Уничтожать транспортные средства.
3. Собирать точные сведения по оборонительным сооружениям большевиков и немедленно направлять ко мне или непосредственно передавать на фронт немецким частям.
4. Не допускать в большевистские части украинцев, мобилизованных советами.

II. В местах, освобожденных от большевиков – захватить власть, организовывая народную милицию с желто-голубыми повязками. Везде вывешивать желто-голубые знамена, организовывать торжественные встречи немецких войск. Приступить к организации нового отечественного порядка.

III. Диверсионные нападения на большевиков осуществлять в таких условиях, которые исключают их возвращение и злостного уничтожения местного населения.

Голова Украины Тарас Бульба “

Текст наказу взято з архівів КДБ, але наказ  підтверджує книга наказів Головного командування УПА “Поліська Січ” від 28 червня до 18 листопада 1941 року.

Відтак, хоч виникнення військового формування Українська Повстанська Армія “Поліська Січ” формально і зафіксовано 28 червня 1941 року, проте по своїй суті воно не було повстанським, адже загони бульбівців громили не добиті частини Червоної Армії, що загрузли в непрохідних болотах і розсіялися у навколишніх сарненських лісах.Історики  вважають, що вперше назва Українська Повстанча Армія “Поліська Січ”, яка певною мірою відповідає своїй суті, вжита під час минулої війни у наказі Тараса Бульби-Боровця №21 від 16 листопада 1941 року, де в другому параграфі іде мова про нараду старшин УПА “Поліська Січ”, яка на знак протесту проти німецької політики в Україні відмовляється співпрацювати з вермахтом і оголошує про розпуск своїх збройних відділів. Але ж було ще 19 наказів, які  були явно не направлені на “збір урожаю” чи ще чогось не військового…

Ось деталі цієї наради:

“Нараду відкрив отаман Тарас Бульба в 19 годин. Пояснивши в коротких словах політичну і військову ситуацію в Україні і становище, у якому перебуває повстанський відділ “Поліська Січ”, отаман Бульба підкреслив, що “Поліська Січ” у таких умовах далі існувати не може і тим самим, на його думку, як не шкода, але відділ потрібно на деякий час розпустити .

Німецьке командування в Рівному ще, правда, наказує “Поліській Січі” наказ просунутися далі в лісисті околиці під самий фронт за Чернігів, а коли їм було поставлено питання одягнути і забезпечити відділ такою ж нормою, яку отримує німецький солдат, німці категорично відмовилися, мотивуючи відсутністю такої одежі.

За таких поглядах, взагалі беручи під увагу політичну лінію німецької влади, яку вони останнім часом виявили щодо України, “Поліська Січ” працювати далі рука об руку з німецькою армією не може”.

Слід сказати, що, незважаючи на ухвалу, “Поліська Січ” не була ліквідована до кінця.

На показ відбувалося шикування частини вояків, здача гіршої зброї та відправка особового складу додому. Один старшина з десятьма підстаршинами та козаками проводили ліквідаційні справи. А інша частина вояків разом із отаманом ховала кращу зброю, переходила у підпілля.

 Бульба-Боровець, 1942 рік

В одній з лісничівок Людвипільського району на Рівненщині було створено новий штаб, який реорганізував військові підрозділи, спланував нові бойові акції. Першим наказом нового штабу у грудні 1941 року, як зазначає Бульба-Боровець, було перейменування “Поліської Січі” на Українську Повстанську Армію.

 

Як бачимо, і під час Другої світової війни перші підрозділи Української Повстанської Армії були сформовані задовго до жовтня 1942 року. Але, зрозуміло, щоб бути справжньою повстанською армією, мало задекларувати себе такою і  організуватися. Потрібні повстанські дії, акції проти окупаційної влади. Такі почалися весною 1942 року.

Одразу після переходу вояків “Поліської Січі” у підпілля гітлерівці розпочали проти них репресії. Люди почали чинити спочатку пасивний, а згодом і активний спротив такій політиці. Гестапо на цей спротив відповіло масовим терором. Есесівці і жандармерія влаштовували облави на молодь, запаковували їх в автомашини, доставляли до залізничних станцій, де заганяли до товарних вагонів і так відправляли на підприємства великої Німеччини.

Коли й це не допомогло, почалися показові застрашувальні винищення волинських сіл. В таких обставинах 16 квітня 1942 року Головна команда УПА видає наказ своїм п’ятьом новозорганізованим “Летючим бригадам”:

“1. Негайно розпочати першу фазу збройної боротьби проти Гітлера.

2. Блискавично перевести всі намічені операції контртерору проти репрезентантів німецької цивільної адміністрації в Україні, згідно з дорученими планами…”

Із середини квітня до кінця травня 1942 року, пише Бульба-Боровець, летіли в повітря автомашини та всякі аmt-и (бюра) Кохової [Еріх Кох – керівник нацистської окупаційної адміністрації так званого “Рейхскомісаріату Україна”, дожив до 1986 рокуІП]аристократії в Україні разом із їхніми пасажирами та урядовцями. Всі місцевості були одночасно засипані антигітлерівськими летючками, які пояснювали, за що карає своїх нових “визволителів” збройна рука української нації.

Про ці акції йде мова і в німецьких документах. Наприклад, в інформації шефа поліції і СД з окупованих територій Сходу від 19 березня 1943 року сказано:

“У районі Сарни-Костопіль діє сильна банда Бандери під проводом українця Боровця, який є одночасно референтом партизанів у центральному проводі ОУН-Бандери [тут німці припустилися помилки, Бульба-Боровець ніколи не був референтом центрального проводу бандерівського крила ОУН – Авт.].

Сильна банда із приблизно 1000 чоловік в жодному разі не шкодить місцевому населенню, а спрямовує свої акції виключно проти німецьких служб і установ”.

У другій половині липня 1942 року Головна команда УПА видала наказ усім своїм “Летючим бригадам” негайно розпочати заплановану другу фазу збройної акції проти гітлерівців, тобто — вдарити ворога не тільки по адміністративних органах, але також почати бити його по всіх пунктах воєнно-стратегічного значення, а особливо, по системі транспорту та постачання фронту.

Як достеменно зараз відомо, перша антинімецька акція бандерівської сотні “Довбешки”-“Коробки” на містечко Володимирець відбулася аж 7 лютого 1943 року, ледь не через два роки боротьби бульбівців під бравітурою “УПА”.

Сарненський поліщук

АлМа

Савчин О.М.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s