ЦЕОЛІТОВА ВІЙНА В СОКИРНИЦІ


Цеоліт заважає  спокійно жити
Перші дні лютого не по-зимовому спекотно розбурхали пристрасті населення в закарпатській «столиці цеоліту». Селян схвилювало те, що на одному з цеолітових заводів почала працювати потужна техніка, і сільські активісти зібрали громаду з декількох десятків земляків, разом з якими категорично виступили проти проведення можливих вибухових робіт.

Стурбовані селяни помітили, що поява на території родовища бурильної установки викликала у них різке невдоволення, а приховані мотиви і дії керівництва приватного підприємства – побоювання з приводу освоєння кар’єра і власної безпеки.
– Раніше, коли проходили «піротехнічні» роботи від вибухів ушкоджувалися покрівлі на будинках, що знаходяться неподалік. Крім того, робітники працювали часто вночі, що заважало нам спати, створювало незручності. Якщо від потужних вибухів у мене трісне віконне скло або навіть стіни будинку, збитки не компенсує ніхто, – розповіла мешканка Сокирниці Марія. – Поглиблення, що роблять в породі, що містять всі ознаки підготовки до буріння. Раніше через таких дій на будинках вилітали скла, відчували пошкодження окремі приміщення. Ми глибоко стурбовані тим, що відбувається поруч. Після одного з вибухів, наприклад, в селі зникла джерельна вода. Крім того, видобуток цеоліту негативно впливає не тільки на навколишнє середовище, але і на самопочуття земляків. У нашому населеному пункті дуже багато випадків онкологічних захворювань, дітей часто болять голови, літні люди страждають від запаморочення, – запевняє сільський активіст Василь.
Загалом селяни переконані, що видобуток унікального мінералу, який з часів вибуху на ЧАЕС використовується не тільки для очищення води і грунту від радіонуклідів, а й для підживлення рослин і в різних галузях народного господарства, може привести до справжньої екологічної катастрофи.

Слід зазначити, що Сокирниця – дійсно унікальне і єдине в Україні місце, де є багаті поклади цеоліту. Втім громада рішуче і цілеспрямовано виступає проти видобутку мінералу. – Занепокоєння жителів села можна зрозуміти. Раніше, років 20 тому, тут дійсно проводилися підривні роботи. Люди бояться, що ситуація повториться. Мені зателефонували місцеві жителі і повідомили, що поруч з їхніми будинками ведеться підготовка до буріння. Ми вирішили зібрати громаду і спільно вирішити, як діяти далі. Справа в тому, що зараз на одному із заводів проводяться геологічні дослідження. Однак керівництво установи запевнило нас, що цеоліт видобуватиметься механізованим тракторним способом, – зазначив Сокирницький голова сільради Ярослав Сабадош. Однак кількагодинна дискусія селян з представниками робочої групи закінчилася практично нічим.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s