НАШІ БАТЬКИ СТАВИЛИСЯ ДО ГОРІЛКИ ІНАКШЕ


… Наші батьки і діди ставилися до спиртного інакше. Горілка для них не була антидепресантом і надпровідникових наркотиком, переважною емоції стресових станів. Алкоголь в кінці сорокових років сприймався радянською людиною на клітинному рівні.

У 1945-1948 роках п’ять мільйонів робочих і селян, одягнених в шинелі, повернулися з фронту до цивільного життя. Кілька років поспіль горілка в щоденному раціоні цих людей становила істотну долю споживання.

Знамениті наркомовські 100 грамів для одного солдата були тільки на папері. Спиртне відпускалося на весь обліковий склад роти, батальйону, полку, дивізії. Цистерни зі спиртом завжди стояли на «запасній колії» армійських і фронтових складів.

«Государевого пайка» під час жорстоких боїв справно доставлялася на передову. Живі бійці пили і свою горілку, і за мертвих товаришів. У мемуарах військових лікарів називаються абсолютно фантастичні дози спирту, які випивали вцілілі бійці після рукопашного бою в траншеях.

У травні 2005 року на 60-річчя Перемоги лікар Володимир Скорик, який воював на Ленінградському фронті, в інтерв’ю журналісту Миколаївської обласної телерадіокомпанії озвучив наступне: «… Взимку горілку пили все – наші фельдшера, санітарки і хірурги. Горілку давали навіть 10-річному Степану, який допомагав годувати поранених … У ротах я багаторазово спостерігав, як бійці випивали за один раз 900 мілілітрів чистого спирту – смертельну дозу для людини. Однак багато перед атакою зовсім не пили, боялися втратити координацію рухів і розум … ».

У крові воюючого народу з’явився алкоголь, і люди стали іншими. Перші повоєнні роки захлеснула хвиля кримінальної злочинності. Статистика п’яних розбоїв, вбивств і масових бійок змусила задуматися більшовицький уряд про те, як впоратися з населенням, яке бачило смерть в очі і нічого вже не боїться.

Метод маршала Жукова в ліквідації одеської злочинності був відкинутий за наполяганням Миколи Булганіна. 15 квітня 1947 року майбутній міністр оборони на засіданні партійно-господарського активу Краснодарській області голосно заявив: «Ми не можемо боротися з п’яною злочинністю військовими методами. Не можна розстріляти весь радянський народ тільки тому, що споживання спирту безконтрольно. Давайте будемо пити культурно, і пити наше вино. У Краснодарі багато чудових виноробів … ».

наше вино

Гасло «Давайте пити наше вино» – не рекомендація, а наказ. Фронтовиків потрібно було «зсадили» з горілки і медичного спирту на легкі напої, але … легких напоїв для народу не випускали.

Виноград, звичайно, в радянських колгоспах вирощували. Грузинські вина продовжували утримувати статус міжнародного бренду. Котирувалися також вірменські коньяки, і почали завойовувати авторитет молдавські винороби. Однак винний сегмент в масовому післявоєнному споживанні алкоголю залишався незначним.

Якщо в міських магазинах ще можна було зустріти радянські вина, то в селі вибір був один – казенка. Драконівські закони проти самогоноваріння загнали нелегальне виробництво алкоголю в таке глибоке підпілля, що споживання самогону в селах мало незначні масштаби. Горілка і раніше залишалася народним напоєм.

Першу спробу розливу доступного вина зробили кримські винороби. В кінці 1949 року на прилавках з’явився портвейн «Таврійський». Незважаючи на те, що під час війни виноградники півострова сильно постраждали, вдалося зробити кілька тисяч декалітрів виноматеріалу. Однак це була крапля в морі. Попит на дешевий алкоголь в кілька разів перевищував пропозицію.

Проблему вирішили просто: зобов’язали керівництво споживкооперації на місцях організовувати невеликі цехи і заводики «з районування різних настоянок і наливок». Незабаром до кооператорам підключилися колгоспи і радгоспи.

Відновлення зруйнованого господарства вимагав швидких «п’яних» грошей. Почалася тривала епоха плодово-ягідних вин, яка тягнулася з перервами до самої горбачовської перебудови.

Це був період легендарного «биомицина» – саме так охрестили популярне і дешеве вино «Бiле мiцне». У різних географічних поясах ціна напою варіювалася від 89 копійок до 1 рубля 26 копійок.

Плодове вино дуже просто виготовити в технологічному відношенні. Потрібен просторий сарай, кілька робітників і … технолог – людина, яка може залити в бочку з яблуками потрібну кількість етилового спирту і насипати цукру. Потім витримується період бродіння, примітивна отстойная фільтрація і, в окремих випадках, купаж. Ось і весь процес. Після цього весь виноматеріал доставляється на великі заводи для розливу в пляшки.

Буквально за кілька років південні і центральні райони СРСР вкрилися густою мережею таких напівкустарних цехів і заводиків. Вітрини магазинів заповнили відомими брендами: «Сонце в бокалі», «Золота осінь», «Яблучне» та іншими. У корабельному ж краї настав царство «биомицина».

Дешеве вино продавалося в пляшках і на розлив. Воно стало доступно школярам, ​​петеушників і студентам. Дорослі – колишні фронтовики – дивилися крізь пальці на дитячу забаву, і результат не змусив себе чекати.

У країні стався вибух підліткової злочинності. Масові бійки в містах (район на район, вулиця на вулицю) і алкогольні вендети в сільській місцевості захлиснули все населення. В розбирання молодіжних банд часто залучалися дорослі. Батьки вставали на захист недосвідчених дітей і загострювали локальні конфлікти. Ситуація загрожувала вийти з-під контролю, були потрібні екстрені заходи, і … вони були прийняті.

У 1958 році спеціальною постановою радянського уряду була введена заборона продажу спиртного на розлив у всіх підприємствах громадського харчування, крім ресторанів. Масово перепрофілювалися дрібні «рюмочние», «бутерброди» і пельменні. У кримінальне законодавство ввели «обтяжуюча обставина при скоєнні злочину в стані алкогольного сп’яніння».

У містах відбудуться масові арешти лідерів молодіжних угруповань. Радянські зони в хрущовські часи «омолодилися». Стали створюватися спецшколи для малолітніх злочинців (інтернат на Аляуди в Миколаєві).

Боротьба з алкоголем не дала очікуваних результатів. Поодинокі заходи загнали проблему вглиб. Пияцтво було витіснено з соціально-контрольованих місць на вулицю. За десятиліття, з 1960 по 1970 рік споживання алкоголю на людину в рік зросла з 2,8 літра до 6,7. Левова частка дохідної частини держбюджету СРСР як і раніше формувалася з «п’яних» грошей.

Однак справжній «удар по печінці» трудящі одержали в «культурну епоху« Солнцедара ».

Удар по печінці

Епоха «Солнцедара» – найжорстокіше час повоєнного алкоголю.

У 1954 році в Алжирі почалася восьмирічна антиколоніальна війна за незалежність. Радянський уряд підтримав повстанців, надавши їм бойову техніку, артилерію і стрілецьку зброю.

Після перемоги лідери Алжирської республіки домовилися розрахуватися за військову допомогу бартером. У Новоросійськ і Одесу стали приходити танкери з африканським виноматеріалом. Однак цей напій був відкинутий радянськими покупцями. Вино було настільки кислим, що по одеській приказці в ньому «можна було кавуни мочити».

Французи за сто років створили в Алжирі свою неповторну культуру вина. Однак після війни 1 мільйон виноробів виїхали з колонії. Безпритульні виноградники дісталися новим власникам, які не мали поняття про технології кінцевого продукту.

Африканський сурогат хлинув в Радянський Союз. Танкери справно заходили в порти, а громадяни відмовлялися купувати оцет. Потрібно було щось робити. Викликали на допомогу науку і … вирішили проблему.

У алжирське вино додали цукор і спирт. Новий напій назвали «Солнцедар» по імені міста-супутника Геленджика, який, на думку метеорологів СРСР, був рекордсменом за кількістю сонячних днів у році (312 днів).

При розливі та зберіганні «Солнцедара» на дні пляшки утворювався стійкий отрутний осад. Кріплене вино коштувало дешево, воно відправлялося по залізниці в цистернах «до самих до окраїн», але … з Новоросійська йшов один напій, а до Владивостока прибував інший.

На проміжних станціях вино крали і доливали цистерну простою водою. Тільки в Миколаєві з 1968 по 1974 рік транспортна прокуратура завела 14 кримінальних справ за фактами розкрадання виноматеріалів.
У ці ж роки відзначається зростання токсикологічних отруєнь від «Солнцедара» зі смертельними наслідками. Громадяни пили і вмирали, вмирали до тих пір, поки в 1975 році не припинилися поставки африканського вина.

Жорстока епоха відбилася в літературі і народному фольклорі. Самвидавівську «Оду« СОЛНЦЕДАР »студенти МКІ переписували від руки:

«Хоч у кіосках” рассипухі “надлишок,
хоч портвейн я у свята п’ю …
” Солнцедар “- мій улюблений напій, –
в цей раз я тебе буду співати.

Їм приємно підпоювати Мілку,
він хороший для сімейних атак …
Кинь під танк “Солнцедара” пляшку
заричить і скопитіться танк!

Всолнцедарівшісь, бачу, як у давнину я,
танцює стіл і регоче диван …
Дашка, Дар’я моя, СОЛНЦЕДАР,
що ж ти рвеш на собі сарафан ?!

“Солнцедар” – добровільна катування,
детектив, нервування, пожежа …
Руп з половиною – пляшка напою,
а який сторублевий кошмар! »


До середини 80-х років споживання алкоголю на людину в рік досягло, за різними оцінками, 11-14 літрів, а прямі і непрямі втрати від нього становили близько 120 мільярдів рублів, що приблизно дорівнювало двом річним бюджетам країни на оборону.

Михайло Горбачов в 1985-1987 роках спробував жорсткими заборонними заходами знизити споживання алкоголю, однак нічого не вийшло. Колосальний бюджетний дефіцит, викликаний екологічною катастрофою на Чорнобильській АЕС і землетрусом у Вірменії, доповнився відсутністю традиційних «п’яних» грошей, які осідають в руках алкогольної мафії. Ці обставини змусили уряд в 1988-му згорнути «тверезу реформу».

Алкогольного дна Україна досягла на початку 90-х. Перші роки незалежності країни пройшли під знаком ліберальних реформ. Була скасована державна монополія. Почалося масове завезення спирту з Бразилії, Бельгії та інших країн.

Дешева горілка стала доступна будь-якому віку, в будь-якій кількості, 24 години на добу. Почалася отруйна епоха 96 ° -ного спирту «Royal». Втім, це вже не «стара», а «нова» історія нашого алкоголю.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s