День «святого Валентина». Що ж це свято таке, звідки воно взялося?


14 лютого – “День всіх закоханих” або день «святого Валентина». Що ж це свято таке, звідки воно взялося?

Останні два десятки років з Заходу і Сходу до нас проникають не тільки різні товари, але і нові традиції, терміни, стереотипи поведінки і свята. Серед останніх – широко відзначається на Заході, а тепер і у нас «День всіх закоханих» або «День Святого Валентина».

Хто ж був той чоловік з ім’ям, якого пов’язують традицію святкування «дня всіх закоханих»? У численних публікаціях, що з’являються напередодні 14 лютого ви можете прочитати наступну красиву легенду.

«Християнська релігія була поза законом, коли священик Валентин проповідував у Римі в III-му столітті. За часів імператора Клавдія II (268-270) почалася війна з готами і був оголошений набір молодих людей в армію. Але ті, хто був одружений, не хотів кидати своїх дружин, а ті, хто був закоханий, – своїх улюблених. У гніві Клавдій заборонив шлюбні обряди, але Валентин не підкорився наказу і продовжував вінчати молодих людей. Це зробило Валентина іншому всіх закоханих в Римі, але розлютило імператора. Валентин був схоплений, укладений у в’язницю і страчений 14 лютого 269 року. Напередодні страти він надіслав листа дочки начальника в’язниці, яка була його коханої. У листі Валентин прощався з нею, дякував за все і підписався: “Твій Валентин”. Це і поклало основу традиції Дня святого Валентина ».

При першому погляді все здається дуже правдоподібним і історично вивірено. Але це на перший погляд. Насправді тут абсолютно не має сенсу. По-перше, тому що таїнство вінчання сформувалося в Церкві тільки в епоху середньовіччя, в III столітті такого обряду просто не було. А це значить, Валентин нікого не вінчав.

По-друге, священик не може вступати в шлюб. Священик, якщо він не одружився до свого рукоположення в сан, втрачає канонічну здатність на шлюб. В іншому випадку він робить великий гріх, за який карається позбавленням сану. Таким чином, у Валентина, якби він був священиком, поява нової коханої означало б факт зради або своїй дружині або своїй вірі. За подібних обставин такий священник просто не міг бути прославлений у лику святих.

Більш рання історія свята дня святого Валентина бере свій початок з  Стародавнього Риму.

У стародавньому світі дитяча смертність була дуже висока. У 276 році до н. е. Рим мало не вимер в результаті «епідемії» мертвонароджених та викиднів. Оракул сповістив, що для підвищення народжуваності необхідний обряд тілесного покарання (прочуханки) жінок за допомогою жертовної шкіри. Люди, які з яких-небудь причин мали мало дітей або не мали взагалі, розглядалися як прокляті і вдавалися до містичних обрядів, щоб набути здатності до дітородіння. Місце, де вовчиця, за легендою, вигодувала Ромула і Рема (засновників Риму), вважалося у римлян святим. Щороку, 15 лютого тут проводився свято, зване «Lupercalia» (лат. Lupa – «вовчиця»), під час якого в жертву приносилися тварини. З їхніх шкур виготовлялися бичі. Після бенкету молоді люди брали ці бичі і голими бігли по місту, б’ючи бичем зустрічних жінок. Жінки охоче підставляли себе, вважаючи, що ці удари дадуть їм плодючість і легкі пологи. Це стало дуже поширеним ритуалом в Римі, в якому брали участь навіть члени знатних родин.
Наприкінці урочистостей жінки теж роздягалися догола.

Свою переможну ходу в тому вигляді свято почалося з Америки в XIX столітті. Це «свято» придумали менеджери маркетингової служби американської пошти. Ідея проста. Після важкої кризи потрібні були гроші, бажано побільше, які населення заплатило б добровільно. Людина ж не заплатить, якщо не потішити його самолюбство – значить, треба придумати привід, що спонукає до дії. Наприклад, подаруй листівку зі словами любові і зображенням серця, – і ти покажеш, що ти любиш і готовий ощасливити якщо не весь світ, то рідного і близького точно. Так з’явилися листівки зі словами любові, які можна було подарувати на честь якогось «святого Валентина», і розпродані вони були на мільйони доларів, принісши несподіваний надприбуток…

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s