День «святого Валентина». Що ж це свято таке, звідки воно взялося?


14 лютого – “День всіх закоханих” або день «святого Валентина». Що ж це свято таке, звідки воно взялося?

Останні два десятки років з Заходу і Сходу до нас проникають не тільки різні товари, але і нові традиції, терміни, стереотипи поведінки і свята. Серед останніх – широко відзначається на Заході, а тепер і у нас «День всіх закоханих» або «День Святого Валентина».

Хто ж був той чоловік з ім’ям, якого пов’язують традицію святкування «дня всіх закоханих»? У численних публікаціях, що з’являються напередодні 14 лютого ви можете прочитати наступну красиву легенду.

«Християнська релігія була поза законом, коли священик Валентин проповідував у Римі в III-му столітті. За часів імператора Клавдія II (268-270) почалася війна з готами і був оголошений набір молодих людей в армію. Але ті, хто був одружений, не хотів кидати своїх дружин, а ті, хто був закоханий, – своїх улюблених. У гніві Клавдій заборонив шлюбні обряди, але Валентин не підкорився наказу і продовжував вінчати молодих людей. Це зробило Валентина іншому всіх закоханих в Римі, але розлютило імператора. Валентин був схоплений, укладений у в’язницю і страчений 14 лютого 269 року. Напередодні страти він надіслав листа дочки начальника в’язниці, яка була його коханої. У листі Валентин прощався з нею, дякував за все і підписався: “Твій Валентин”. Це і поклало основу традиції Дня святого Валентина ».

При першому погляді все здається дуже правдоподібним і історично вивірено. Але це на перший погляд. Насправді тут абсолютно не має сенсу. По-перше, тому що таїнство вінчання сформувалося в Церкві тільки в епоху середньовіччя, в III столітті такого обряду просто не було. А це значить, Валентин нікого не вінчав.

По-друге, священик не може вступати в шлюб. Священик, якщо він не одружився до свого рукоположення в сан, втрачає канонічну здатність на шлюб. В іншому випадку він робить великий гріх, за який карається позбавленням сану. Таким чином, у Валентина, якби він був священиком, поява нової коханої означало б факт зради або своїй дружині або своїй вірі. За подібних обставин такий священник просто не міг бути прославлений у лику святих.

Більш рання історія свята дня святого Валентина бере свій початок з  Стародавнього Риму.

У стародавньому світі дитяча смертність була дуже висока. У 276 році до н. е. Рим мало не вимер в результаті «епідемії» мертвонароджених та викиднів. Оракул сповістив, що для підвищення народжуваності необхідний обряд тілесного покарання (прочуханки) жінок за допомогою жертовної шкіри. Люди, які з яких-небудь причин мали мало дітей або не мали взагалі, розглядалися як прокляті і вдавалися до містичних обрядів, щоб набути здатності до дітородіння. Місце, де вовчиця, за легендою, вигодувала Ромула і Рема (засновників Риму), вважалося у римлян святим. Щороку, 15 лютого тут проводився свято, зване «Lupercalia» (лат. Lupa – «вовчиця»), під час якого в жертву приносилися тварини. З їхніх шкур виготовлялися бичі. Після бенкету молоді люди брали ці бичі і голими бігли по місту, б’ючи бичем зустрічних жінок. Жінки охоче підставляли себе, вважаючи, що ці удари дадуть їм плодючість і легкі пологи. Це стало дуже поширеним ритуалом в Римі, в якому брали участь навіть члени знатних родин.
Наприкінці урочистостей жінки теж роздягалися догола.

Свою переможну ходу в тому вигляді свято почалося з Америки в XIX столітті. Це «свято» придумали менеджери маркетингової служби американської пошти. Ідея проста. Після важкої кризи потрібні були гроші, бажано побільше, які населення заплатило б добровільно. Людина ж не заплатить, якщо не потішити його самолюбство – значить, треба придумати привід, що спонукає до дії. Наприклад, подаруй листівку зі словами любові і зображенням серця, – і ти покажеш, що ти любиш і готовий ощасливити якщо не весь світ, то рідного і близького точно. Так з’явилися листівки зі словами любові, які можна було подарувати на честь якогось «святого Валентина», і розпродані вони були на мільйони доларів, принісши несподіваний надприбуток…

 

Advertisements

About "АлМаС"

АлМаС
Опубліковано у История, Міф, правда | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s