Бідність ще більше, ніж свідчать статистичні дані


s01949347Підведення сумних підсумків 2015 року виявило одну вельми цікаву особливість. Статистика показує суттєве зростання номінальних доходів громадян в минулому році. Але, незважаючи на це, громадяни убожіли, оскільки реальні доходи різко падали в зв’язку з інфляцією. Якщо ж врахувати, що при обчисленні середньої зарплати офіційна статистика використовує, м’яко кажучи, некоректну, можна навіть сказати, маніпуляційної методику, то виявиться, що бідність ця ще більше, ніж свідчать статистичні дані.

Оскільки в 2016-м серйозного зростання не очікується навіть для номінальних доходів, а в казки уряду про 12% -ї інфляції в нинішньому році навряд чи можна повірити, то злидні буде тільки поглиблюватися.

Нещодавно Державна служба статистики опублікувала дані про доходи населення країни в 2015 році. В середньому номінальні доходи виросли приблизно на третину. Мінімальний рівень середньої зарплати традиційно спостерігається в Тернопільській області, де вона за минулий рік зросла на 32% – з 2992 гривень до 3951 гривні, а також в Чернігівській області, де доходи зросли на 34,2% – з 2924 гривень до 3924 гривень. У більшості областей зростання номінальних доходів склав від 16,8% до 38,5%, а середня зарплата коливається від 4000 до 5000 гривень.

П’ятитисячний поріг середня зарплата перевищила в Одеській (5154 грн), Миколаївській (5227 грн), Київської (5489 грн) і Донецькій (5830 грн) областях.

В середньому ж по країні, за даними Державної служби статистики, середня зарплата виросла на 30,4%. Якщо в грудні 2014 року вона становила 4012 гривні, то в грудні 2015 року – 5230 гривень.

Але найбільш вражаючим виявився зростання номінальних доходів в столиці. Тут середня зарплата за минулий рік зросла на 32,3% – з 6414 гривень до 8486 гривень.

Тут-то починаються проблеми, пов’язані з адекватністю оцінки доходів громадян офіційною статистикою. Елементарне питання: невже середня зарплата в столиці становить майже 8500 гривень? У це якось не дуже віриться! Чи не занадто багато є в Києві робочих місць, де платять такі гроші, а тому повірити в цю цифру неможливо.

Втім, пояснюється цей феномен досить просто. Середні зарплати зросли чисто арифметично, оскільки метод їх обчислення є простим і простим. Офіційна статистика обчислює середню зарплату шляхом ділення загального фонду зарплати на кількість працюючих. Оскільки протягом року в зв’язку з кризою відбулися масові скорочення, а фонд зарплати скорочувався не такими швидкими темпами, як зростало безробіття, то виходить чисто арифметичний, по суті, фіктивний зростання середньої зарплати. Насправді ж зростання середніх доходів якщо і має місце, то далеко не такий істотний, як твердить офіційна статистика.

Підвищення мінімальної зарплати на 160 гривень в кінці року, безсумнівно, вплинуло на зростання середніх доходів. Але переоцінювати цей фактор не варто, оскільки в бюджетній сфері, де відповідними бюджетами ці підвищення в 2015 році передбачені не були, збільшення ставок на зазначену суму часто супроводжувалося скороченням надбавок і доплат, в результаті чого доходи не підвищувалися. Точно так само не слід переоцінювати вплив на зростання доходів деякого «відбілювання» зарплат.

Напрошується ще один висновок. Якщо таке різке підвищення зарплати в столиці і досягнення середніх доходів в Києві рівня 8500 гривень видається більш ніж сумнівним, то абсолютно очевидно, що настільки ж сумнівними є дані офіційної статистики і по інших регіонах.

Але навіть якщо приймати позицію Державної служби статистики про підвищення середньої номінальної зарплати по країні в середньому на 30%, то все одно виходить, що народ за рік збіднів. Причина в тому, що річна інфляція в 2015 році перевищила 48%, а тому реальні доходи громадян упали. А якщо врахувати, що цифри зростання середніх номінальних доходів є завищеними, то виходить, що реальні доходи впали ще сильніше, а бідність, відповідно, стала ще вище.

Якщо ж розглядати валютний еквівалент, наприклад, мінімальної зарплати, то тут картина ще більш безрадісна. Якщо в кінці 2013 року мінімалка дорівнювала приблизно 150 доларів, в кінці 2014 року – приблизно 80 доларів, то зараз вона скотилася до 53 доларів навіть з урахуванням останнього підвищення.

Перспективи зростання реальних і навіть номінальних доходів в 2016 році оптимізму теж не викликають. Очікується, що темпи зростання номінальної середньої заробітної плати в середньому по країні складуть не більше 15%. При цьому інфляція очікується в розмірі не 12%, як обіцяє уряд і як закладено в бюджеті на 2016 року, а в два рази вище – 22-25%.

Що ж стосується підвищення соціальних стандартів, то бюджетом на 2016 рік передбачено їх зростання приблизно на 12%, тобто на прогнозовану урядом на 2016 рік величину інфляції, яка представляється утопією. Відповідно, середній прожитковий мінімум з нинішніх 1330 гривень до кінця року повинен вирости до 1496 гривень, а мінімальна зарплата – з 1 378 до 1550 гривень.

Очевидно, що в цьому випадку реальні доходи громадян будуть скорочуватися, а самі громадяни – беднеть, навіть якщо в їх кишенях буде збільшуватися номінальна кількість грошових знаків.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s