ЗАХІДНИЙ ВІСНИК UA

Домівка » Аналитика » Бідність ще більше, ніж свідчать статистичні дані

Бідність ще більше, ніж свідчать статистичні дані


s01949347Підведення сумних підсумків 2015 року виявило одну вельми цікаву особливість. Статистика показує суттєве зростання номінальних доходів громадян в минулому році. Але, незважаючи на це, громадяни убожіли, оскільки реальні доходи різко падали в зв’язку з інфляцією. Якщо ж врахувати, що при обчисленні середньої зарплати офіційна статистика використовує, м’яко кажучи, некоректну, можна навіть сказати, маніпуляційної методику, то виявиться, що бідність ця ще більше, ніж свідчать статистичні дані.

Оскільки в 2016-м серйозного зростання не очікується навіть для номінальних доходів, а в казки уряду про 12% -ї інфляції в нинішньому році навряд чи можна повірити, то злидні буде тільки поглиблюватися.

Нещодавно Державна служба статистики опублікувала дані про доходи населення країни в 2015 році. В середньому номінальні доходи виросли приблизно на третину. Мінімальний рівень середньої зарплати традиційно спостерігається в Тернопільській області, де вона за минулий рік зросла на 32% – з 2992 гривень до 3951 гривні, а також в Чернігівській області, де доходи зросли на 34,2% – з 2924 гривень до 3924 гривень. У більшості областей зростання номінальних доходів склав від 16,8% до 38,5%, а середня зарплата коливається від 4000 до 5000 гривень.

П’ятитисячний поріг середня зарплата перевищила в Одеській (5154 грн), Миколаївській (5227 грн), Київської (5489 грн) і Донецькій (5830 грн) областях.

В середньому ж по країні, за даними Державної служби статистики, середня зарплата виросла на 30,4%. Якщо в грудні 2014 року вона становила 4012 гривні, то в грудні 2015 року – 5230 гривень.

Але найбільш вражаючим виявився зростання номінальних доходів в столиці. Тут середня зарплата за минулий рік зросла на 32,3% – з 6414 гривень до 8486 гривень.

Тут-то починаються проблеми, пов’язані з адекватністю оцінки доходів громадян офіційною статистикою. Елементарне питання: невже середня зарплата в столиці становить майже 8500 гривень? У це якось не дуже віриться! Чи не занадто багато є в Києві робочих місць, де платять такі гроші, а тому повірити в цю цифру неможливо.

Втім, пояснюється цей феномен досить просто. Середні зарплати зросли чисто арифметично, оскільки метод їх обчислення є простим і простим. Офіційна статистика обчислює середню зарплату шляхом ділення загального фонду зарплати на кількість працюючих. Оскільки протягом року в зв’язку з кризою відбулися масові скорочення, а фонд зарплати скорочувався не такими швидкими темпами, як зростало безробіття, то виходить чисто арифметичний, по суті, фіктивний зростання середньої зарплати. Насправді ж зростання середніх доходів якщо і має місце, то далеко не такий істотний, як твердить офіційна статистика.

Підвищення мінімальної зарплати на 160 гривень в кінці року, безсумнівно, вплинуло на зростання середніх доходів. Але переоцінювати цей фактор не варто, оскільки в бюджетній сфері, де відповідними бюджетами ці підвищення в 2015 році передбачені не були, збільшення ставок на зазначену суму часто супроводжувалося скороченням надбавок і доплат, в результаті чого доходи не підвищувалися. Точно так само не слід переоцінювати вплив на зростання доходів деякого «відбілювання» зарплат.

Напрошується ще один висновок. Якщо таке різке підвищення зарплати в столиці і досягнення середніх доходів в Києві рівня 8500 гривень видається більш ніж сумнівним, то абсолютно очевидно, що настільки ж сумнівними є дані офіційної статистики і по інших регіонах.

Але навіть якщо приймати позицію Державної служби статистики про підвищення середньої номінальної зарплати по країні в середньому на 30%, то все одно виходить, що народ за рік збіднів. Причина в тому, що річна інфляція в 2015 році перевищила 48%, а тому реальні доходи громадян упали. А якщо врахувати, що цифри зростання середніх номінальних доходів є завищеними, то виходить, що реальні доходи впали ще сильніше, а бідність, відповідно, стала ще вище.

Якщо ж розглядати валютний еквівалент, наприклад, мінімальної зарплати, то тут картина ще більш безрадісна. Якщо в кінці 2013 року мінімалка дорівнювала приблизно 150 доларів, в кінці 2014 року – приблизно 80 доларів, то зараз вона скотилася до 53 доларів навіть з урахуванням останнього підвищення.

Перспективи зростання реальних і навіть номінальних доходів в 2016 році оптимізму теж не викликають. Очікується, що темпи зростання номінальної середньої заробітної плати в середньому по країні складуть не більше 15%. При цьому інфляція очікується в розмірі не 12%, як обіцяє уряд і як закладено в бюджеті на 2016 року, а в два рази вище – 22-25%.

Що ж стосується підвищення соціальних стандартів, то бюджетом на 2016 рік передбачено їх зростання приблизно на 12%, тобто на прогнозовану урядом на 2016 рік величину інфляції, яка представляється утопією. Відповідно, середній прожитковий мінімум з нинішніх 1330 гривень до кінця року повинен вирости до 1496 гривень, а мінімальна зарплата – з 1 378 до 1550 гривень.

Очевидно, що в цьому випадку реальні доходи громадян будуть скорочуватися, а самі громадяни – беднеть, навіть якщо в їх кишенях буде збільшуватися номінальна кількість грошових знаків.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: