На селі – тиша й гладь і Божа благодать


У соціумі прийнято вважати, що село – це суцільні п”яниці. А де пияцтво, там високий рівень злочинності. Але варто пам’ятати, що село – консервативне і закрите співтовариство. І якщо зараз правоохоронці б’ють на сполох з приводу зростання більш ніж втричі криміналізації країни в зв’язку з проведенням АТО, а Ростовська область, в якій знаходиться один з головних пересильних пунктів російських бойовиків, вже буквально стогне від напливу кримінальників, то на селі – тиша й гладь і Божа благодать

Для початку пропоную розібратися в тому, що таке «рівень злочинності» і як його визначають. Як свідчить «Вікіпедія», рівень злочинності – це кількісна характеристика злочинності. Він може вимірюватися як в абсолютному вираженні (число злочинів, скоєних за певний період часу на певній території), так і у відносному (кількість скоєних злочинів на 10 або 100 тис. Населення).

Як фактор рівень злочинності залежить також від правоохоронних органів і їх реакції. Якщо стався злочин, але залишилося ніким непоміченим, то воно, природно, не включається до підрахунок рівня. Відповідно, рівень обчислюється на підставі встановлених злочинів, а не фактично здійснених. І якщо в місті люди (або більше довіряючи міліції, або з якихось інших причин) все ж звертаються з заявами, то на селі дрібні правопорушення часто закінчуються самосудом. Припустимо, витоптала сусідська кобила город. У цьому випадку швидше сусід сусідові начисто фізіономію, ніж побіжить до дільничного. Вип’ють потім «мирову» і розійдуться.

В цілому злочинність буває первинна і рецидивна (повторні злочини). Далі підрозділяється на жіночу і чоловічу, а також на дорослу і злочинність неповнолітніх.

Якщо говорити про сільську злочинності як про явище, то вона має яскраво виражений маргінальний характер. Це проявляється в дуже низькому освітньому рівні самих правопорушників. Адже не секрет, що багато селян з горем навпіл закінчили «восьмирічку», потім «бурсітет» або курси якихось комбайнерів-механізаторів та трактористів. Кому зовсім лінь вчитися, можна влаштуватися скотарем або пастухом, можна піти ліс валити. А можна найнятися до більш заможного односельця або фермеру в працівники: за худобою дивитися, дрова колоти, на городі працювати. Загалом, фахівець широкого профілю, а простіше кажучи, майже «холоп» – за копійки, миску супу та чарку. У селі також високий рівень алкоголізації. За статистикою, таких налічується близько 50% серед чоловіків і приблизно чверть серед жінок.

Найпоширеніші злочини – крадіжки та бійки. Тягнуть все, що погано лежить: забув на городі граблі або лопату – можеш попрощатися, не кажучи вже про більш серйозні речі. Ціновий критерій – «пляшка» самогону на «точці» (місце підпільного продажу самогону). У грошовому еквіваленті можна говорити про суми від 20 до 400 грн. Серйозніші крадіжки загрожують притягненням міліції. Наприклад, особисто у мене був випадок, коли, їдучи на день в місто, я просто забула замкнути сарай. І в підсумку після приїзду не дорахувалася набору напилків, викруток та порожнього газового балона. Причому крадіжку однозначно зробив той, кого добре знають мої кавказькі вівчарки. А був взагалі «містичний» випадок. Попросила сусіда за винагороду у вигляді пляшки заводської горілки пару днів погодувати собак. Повертаюся, а одна з собак бігає по двору, хоча повинна була бути на ланцюгу. На застібці нашийника у неї був відсутній карабін – спорядження вельми дороге, професійне. Собаці самої практично неможливо його розкрутити і втратити. Йдучи в магазин, я зустріла сусіда і досить м’яко висловила претензію. А коли повернулася додому, карабін вже бовтався на нашийнику. Ось так буває!

Як правило, сільські злочинці ніде не працюють або перебиваються випадковими заробітками. Більше половини з них не мають сім’ї. А з початком 1990-х в сільській місцевості, не без допомоги «чорних ріелторів», з’явилося багато маргіналів з числа міських. У нашому селі навіть кияни є. Такі суб’єкти швидко знаходять спільну мову з місцевими алкоголіками, а далі понеслося крива життя за стандартною схемою …

Чимало серед злочинців і колишніх засуджених. Був у 2012 році в нашому селі такий випадок. Звільнившись з колонії, чоловік повернувся в рідне село. Ну як же не відзначити цю подію ?! Добу пив, гроші швидко закінчилися. І пішов тоді по селу в пошуках міцного. Справа була в третій годині ночі. Запримітив хатку, де жила самотня бабуся. Будиночок до того непоказний, що ледь пні ногою вхідні двері, вона і випаде. Що і було зроблено. Зажадав у бабки грошей. Знайшов 30 гривень – залишки від пенсії. Став бабку бити і вимагати ще. Вона схитрувала, сказавши, що в городі закопала 3 тисячі «похоронних». Виволік він її з дому. Бабка давай верещати. На її щастя, повз проходив загуляв сусід, який вмить протверезів і, не розгубившись, схопив вила, перемахнув через «штахетник» і бабулю врятував. Спіймали злочинця на наступний день в лісі. Ну прямо, як в «Джентльменах удачі»: вкрав, випив – в тюрму. За фактом пробув на волі лише дві доби.

На відміну від міських «гастролерів» сільські злочинці на 98% з числа місцевих. Вони як правило особисто знайомі з потенційною жертвою. Причому пік криміналізації доводиться на вік 30-40 років. Рідше це молодь 20-25 років. Цікавий момент: частка жінок серед сільських злочинців незначна, а вікова категорія не перевищує 30 років. І знову вина всьому самогон. В принципі, в селах вживають або самогон, або вкрай дешевий магазинний «шмурдяк» типу «Зосі» (кріплене вино «Золота осінь»), «Три сокири» (портвейн 777). Якісний заводської алкоголь більшості просто не по кишені.

До слова, був в сусідньому селі епізод, яскраво характеризує основний мотив жіночої злочинності. Жила-була сім’я, не дуже зловживає алкоголем. Заглянула якось до них сусіде. І, як водиться, не з порожніми руками. Сіли, випили, закусили. Господиня будинку відлучилася ненадовго з якихось своїх справах. Повернулася, а чоловік з сусіде вже в ліжку в чому мати народила. Дама схопила сокиру і покришити обох в «шашлик». Дали їй 10 років. Близько трьох років тому вона звільнилася. Забрала дочку від своїх батьків і живе в рідному селі до цього дня. Що характерно: односельці її не засудили, адже місцеві жінки вельми ревниві.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s