На селі – тиша й гладь і Божа благодать


У соціумі прийнято вважати, що село – це суцільні п”яниці. А де пияцтво, там високий рівень злочинності. Але варто пам’ятати, що село – консервативне і закрите співтовариство. І якщо зараз правоохоронці б’ють на сполох з приводу зростання більш ніж втричі криміналізації країни в зв’язку з проведенням АТО, а Ростовська область, в якій знаходиться один з головних пересильних пунктів російських бойовиків, вже буквально стогне від напливу кримінальників, то на селі – тиша й гладь і Божа благодать

Для початку пропоную розібратися в тому, що таке «рівень злочинності» і як його визначають. Як свідчить «Вікіпедія», рівень злочинності – це кількісна характеристика злочинності. Він може вимірюватися як в абсолютному вираженні (число злочинів, скоєних за певний період часу на певній території), так і у відносному (кількість скоєних злочинів на 10 або 100 тис. Населення).

Як фактор рівень злочинності залежить також від правоохоронних органів і їх реакції. Якщо стався злочин, але залишилося ніким непоміченим, то воно, природно, не включається до підрахунок рівня. Відповідно, рівень обчислюється на підставі встановлених злочинів, а не фактично здійснених. І якщо в місті люди (або більше довіряючи міліції, або з якихось інших причин) все ж звертаються з заявами, то на селі дрібні правопорушення часто закінчуються самосудом. Припустимо, витоптала сусідська кобила город. У цьому випадку швидше сусід сусідові начисто фізіономію, ніж побіжить до дільничного. Вип’ють потім «мирову» і розійдуться.

В цілому злочинність буває первинна і рецидивна (повторні злочини). Далі підрозділяється на жіночу і чоловічу, а також на дорослу і злочинність неповнолітніх.

Якщо говорити про сільську злочинності як про явище, то вона має яскраво виражений маргінальний характер. Це проявляється в дуже низькому освітньому рівні самих правопорушників. Адже не секрет, що багато селян з горем навпіл закінчили «восьмирічку», потім «бурсітет» або курси якихось комбайнерів-механізаторів та трактористів. Кому зовсім лінь вчитися, можна влаштуватися скотарем або пастухом, можна піти ліс валити. А можна найнятися до більш заможного односельця або фермеру в працівники: за худобою дивитися, дрова колоти, на городі працювати. Загалом, фахівець широкого профілю, а простіше кажучи, майже «холоп» – за копійки, миску супу та чарку. У селі також високий рівень алкоголізації. За статистикою, таких налічується близько 50% серед чоловіків і приблизно чверть серед жінок.

Найпоширеніші злочини – крадіжки та бійки. Тягнуть все, що погано лежить: забув на городі граблі або лопату – можеш попрощатися, не кажучи вже про більш серйозні речі. Ціновий критерій – «пляшка» самогону на «точці» (місце підпільного продажу самогону). У грошовому еквіваленті можна говорити про суми від 20 до 400 грн. Серйозніші крадіжки загрожують притягненням міліції. Наприклад, особисто у мене був випадок, коли, їдучи на день в місто, я просто забула замкнути сарай. І в підсумку після приїзду не дорахувалася набору напилків, викруток та порожнього газового балона. Причому крадіжку однозначно зробив той, кого добре знають мої кавказькі вівчарки. А був взагалі «містичний» випадок. Попросила сусіда за винагороду у вигляді пляшки заводської горілки пару днів погодувати собак. Повертаюся, а одна з собак бігає по двору, хоча повинна була бути на ланцюгу. На застібці нашийника у неї був відсутній карабін – спорядження вельми дороге, професійне. Собаці самої практично неможливо його розкрутити і втратити. Йдучи в магазин, я зустріла сусіда і досить м’яко висловила претензію. А коли повернулася додому, карабін вже бовтався на нашийнику. Ось так буває!

Як правило, сільські злочинці ніде не працюють або перебиваються випадковими заробітками. Більше половини з них не мають сім’ї. А з початком 1990-х в сільській місцевості, не без допомоги «чорних ріелторів», з’явилося багато маргіналів з числа міських. У нашому селі навіть кияни є. Такі суб’єкти швидко знаходять спільну мову з місцевими алкоголіками, а далі понеслося крива життя за стандартною схемою …

Чимало серед злочинців і колишніх засуджених. Був у 2012 році в нашому селі такий випадок. Звільнившись з колонії, чоловік повернувся в рідне село. Ну як же не відзначити цю подію ?! Добу пив, гроші швидко закінчилися. І пішов тоді по селу в пошуках міцного. Справа була в третій годині ночі. Запримітив хатку, де жила самотня бабуся. Будиночок до того непоказний, що ледь пні ногою вхідні двері, вона і випаде. Що і було зроблено. Зажадав у бабки грошей. Знайшов 30 гривень – залишки від пенсії. Став бабку бити і вимагати ще. Вона схитрувала, сказавши, що в городі закопала 3 тисячі «похоронних». Виволік він її з дому. Бабка давай верещати. На її щастя, повз проходив загуляв сусід, який вмить протверезів і, не розгубившись, схопив вила, перемахнув через «штахетник» і бабулю врятував. Спіймали злочинця на наступний день в лісі. Ну прямо, як в «Джентльменах удачі»: вкрав, випив – в тюрму. За фактом пробув на волі лише дві доби.

На відміну від міських «гастролерів» сільські злочинці на 98% з числа місцевих. Вони як правило особисто знайомі з потенційною жертвою. Причому пік криміналізації доводиться на вік 30-40 років. Рідше це молодь 20-25 років. Цікавий момент: частка жінок серед сільських злочинців незначна, а вікова категорія не перевищує 30 років. І знову вина всьому самогон. В принципі, в селах вживають або самогон, або вкрай дешевий магазинний «шмурдяк» типу «Зосі» (кріплене вино «Золота осінь»), «Три сокири» (портвейн 777). Якісний заводської алкоголь більшості просто не по кишені.

До слова, був в сусідньому селі епізод, яскраво характеризує основний мотив жіночої злочинності. Жила-була сім’я, не дуже зловживає алкоголем. Заглянула якось до них сусіде. І, як водиться, не з порожніми руками. Сіли, випили, закусили. Господиня будинку відлучилася ненадовго з якихось своїх справах. Повернулася, а чоловік з сусіде вже в ліжку в чому мати народила. Дама схопила сокиру і покришити обох в «шашлик». Дали їй 10 років. Близько трьох років тому вона звільнилася. Забрала дочку від своїх батьків і живе в рідному селі до цього дня. Що характерно: односельці її не засудили, адже місцеві жінки вельми ревниві.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s