ЯКІ АМАЗОНКИ ЖИЛИ У ДРЕВНЬОМУ ПОЛІССІ


Амазонки в Українському Поліссі

Ще давньогрецький історик Геродот у своїх записах безліч разів згадував про якесь царство амазонок, тобто жінок-войовниць, плем’я яких було настільки могутнє, що підкорило всі навколишні племена, військову силу яких складали одні чоловіки.

Геродот згадував і про те, що амазонки, ці войовничі ультрафеміністкі стародавнього світу, випалювали собі праву грудь, щоб їм зручніше було стріляти з лука. Геродот навіть вказував місцевість, на якій проживали амазонки: на північ від Понта Евксинського, тобто Чорного моря, по берегах Борисфена (Дніпра) і його приток, аж до дрімучих лісів північної частини нинішнього українського Полісся.

Інші історики стародавнього світу – Пліній Молодший і Помпоній Мела – більш точно висвітлили це питання і ідентифікували амазонок як сарматів – войовниче кочове плем’я, споріднене скіфам. З давньоперсидського слово “сармати” перекладається як “мечоносці”. Обидва давньоримські хроністи вказують на те, що у сарматів, в V-IV століттях нашої ери наводили жах на всю Європу і практично підкорили половину континенту, верховну владу в племені тримали жінки. Пліній Молодший називає суспільний лад сарматів гінекократії, тобто аристократичним матріархатом. Щоб зрозуміти, наскільки могутнім було це дивне плем’я, можна повернутися до Плинию Молодшому, який засвідчив, що сармати ділилися на кілька племен, підпорядкованих одній цариці: роксолани, алани, язиги, аорси … Від сарматських завоювань досі залишилися географічні назви на мапі сучасного світу: Аланія на північному Кавказі і навіть провінція Каталонія в Іспанії. Останній топонім є перекрученим на іспанський манер древнім словосполученням “Гото-Аланія”.

На території нинішньої Житомирщини, судячи з усього, мешкали сармати-язиги. Що характерно, в 1887 році на території нинішнього Андрушівського району були проведені розкопки декількох сарматських могильників (точніше, похоронних камер катакомбного виду) приблизно IV століття до нашої ери. І версія щодо того, що сармати якраз і були тими самими амазонками Геродота, підтвердилася повністю: практично половина виявлених археологами поховань припадає якраз на жінок-войовниць. Ховали амазонок точно таким же чином, як і воїнів-чоловіків: з мечем на грудях і цибулею у головах. Між іншим, жили на нашій території сармати досить довго: аж до III століття нашої ери! Навіть головні сарматські божества були жінками: це і Гекаерга (лучниця), і Опис (що означає – помста). Зате покровитель домашнього вогнища чоловічої статі – дехто Утофарн.

Діодор Сицилійський, наприклад, повідомляє, що сарматська цариця Амага оголосила себе дочкою богині війни і своїм указом зобов’язала чоловіків виконувати всю домашню роботу – від прядіння і до приготування їжі. У воєнні походи ходили тільки жінки. Дітям чоловічої статі калічили руки і ноги, щоб вони залишалися небоєздатними. Римський історик Амміан Марцеллін повідомляє, що таке ставлення до чоловіків відбулося у сарматів через загибель більшої частини їх чоловіків в походах. Довелося жінкам взяти управління плем’ям у свої руки. Коли згодом чоловіча частина сарматів, головним чином змужнілих юнаків, таки спробувала повернути собі владу, жіноча половина розгромила це невдале повстання на полі битви. Залишилися в живих юнаків сарматська цариця наказала скалічити, залишивши за чоловіками лише репродуктивні функції. За свідченням Аммиана Марцеллина, навіть на польові роботи сарматки виходили в повному бойовому спорядженні, підв’язані мечем. Сарматського не вживали хліба, зате їли в велику кількість змій, черепах, ящірок і скорпіонів. Незважаючи на це, їхні сусіди кельти (теж проживали на території нинішньої Житомирщини), наприклад, просто обожнювали сарматок як жінок і часто брали їх у дружини – правда, не через красу або поступливого характеру (навряд чи і те, і інше у амазонок присутнє), а через бажання мати здорове потомство. І ця орда жінок-войовниць довгий час тримала в страху майже всю Європу!

Існував у сарматів і такий кривавий звичай, як принесення в жертву чоловіків іншого племені. У разі епідемії або масового падежу худоби амазонки виїжджали зі своїх поселень, нападали на осіли в лісах кельтів, полонили чоловіків і … Ось що писав з цього приводу Пліній Молодший: “Вони приводили полонених галлів (общерімского назва кельтів) в свої селища, де над кожним нещасним відбувалася груба оргія: всі амазонки поселення здійснювали з кожним з них по черзі ритуальне злягання, після чого у нещасних вирізувалося серце і впадало в багаття на славу якоїсь їхньої кривавої богині … “. Російський дослідник Ю. Семенов в журналі “Етнографічний огляд” (за 1996 рік) згадує вельми цікавий факт, що відноситься вже до кінця XIX століття. За його даними, в Овруцькому повіті ще в 90-х роках позаминулого століття вельми поширеним був ритуал, званий “Опахіваніе”. Як тільки в селі траплявся загрозливий падіж худоби, пізньої ночі на околицю селища виходила процесія, що складається з одних лише жінок, причому або зовсім голих, або в нічних сорочках. Рухаючись навколо села, жінки намагалися вгледіти в темряві стороннього чоловіка – як правило, прийшлого, з іншого населеного пункту. І як тільки жертва показувалася в межах видимості, напівдика натовп з вереском накидалася на нього і буквально розривала на шматки. Що цікаво, участь у цьому кривавому обряді мали право приймати тільки дівчата – в фізіологічному сенсі цього слова, а також благочестиві вдови і старенькі бабульки.

Це ще що! У 1937 році в жіночому виправному таборі під селом Райки Бердичівського району був зафіксований випадок, коли натовп зечек, зробивши перед цим якийсь дивний ритуал (у кримінальній справі не описаний), під час прогулянки у дворі колонії накинулася на заступника начальника табору – чоловічої статі – і розтерзала його буквально на очах у отетерілих конвойних. Охороні табору нічого іншого не залишалося, як покришити оскаженілих зечек з кулемета.

Чи були сармати нашими далекими предками? Навряд чи їх можна вважати прямими пращурами нинішніх українців, проте якась крапля сарматської крові в наших жилах присутня. Інакше звідки б у нас останнім часом взялося таке велика кількість жінок, вдарившись в політику?

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s