Примітка

ЧОМУ СТРАЖДАЛО НАСЕЛЕННЯ ЧЕРЕЗ ПАРТИЗАНІВ?


Чому відсиджувалися у лісах партизани?

Джерела малюють досить строкату картину настрою людей, які раптово опинилися в зоні окупації на початку війни.

Так,знайденого у щоденнику німецького солдата, зазначалося:

«У Лозовій (Харківська область -. В. П.) мали контакт з російським населенням. Дуже багатьох ніяк не можна було переконати в тому, що більшовизм зрештою здобуде перемогу. Інші не знали, в яку фарбу перефарбуватися. І, нарешті, деякі налаштовані були дуже дружелюбно до німців і бажали, щоб більшовики були подалі. Відбувалося це від переконань чи від страху, я не знаю »2.
Згідно з німецькими даними, до початку 1942 р 60421 радянських громадян вступили на службу до окупантів в якості поліцаїв, сільських старост, дрібних чиновників органів управління фашистського режиму.

У цій обстановці положення партизан було складним. Найбільш впевнено і сприятливо почувалися ті партизанські загони, які спиралися на жителів довколишніх сіл і черпали в них людські ресурси. Основний кістяк їх складався з колгоспників, представників сільської інтелігенції, робітників і службовців підприємств і установ районних центрів. Більшість з них були пов’язані давньою дружбою чи родинними отношеніямі5.

Місцеві партизанські загони створювалися протягом усієї війни, повсюдно і безперервно до повного вигнання загарбників. Вони становили основну, найбільш численну й ефективну силу всіх партизанських формувань.

Набагато складніше було налагодити міцні зв’язки з населенням загонам і групам, прибулим з-за лінії фронту. Враховуючи цю обставину, до їх складу включалися особи, що раніше проживали в районі майбутніх дій. Траплялося й так, що партизани, побоюючись розкриття місцерозташування загону або проникнення в нього шпигунів, самоізолювалися від місцевого населення. Це невідворотно призводило до згортання їхніх бойової діяльності і в кінцевому рахунку до загибелі загону.

Про такі факти, наприклад, в листопаді 1941 року м повідомляв у Калінінський обком ВКП (б) інструктор обкому А. Д. Хрустальов:

«Не маючи досвіду партизанської боротьби, а почасти по боязні, деякі загони не мають зв’язку з населенням у районі дій загону. Місцями населення і поняття не має про існування партизан, тоді як при гарній постановці зв’язку з населенням загону легше діяти в тилу ворога. Як наслідок поганої зв’язку з населенням деякі загони в своєму складі не мають жодного колгоспника, не приймають через острах, що ці люди можуть видати загін ворогові.
Цілий ряд загонів слабо, не активно діють, часто відсиджуються в лісах або ведуть тільки розвідку. Це відбувається або по невміння або прямо в результаті прояву боягузтва окремих керівників. Такі загони найчастіше розвалюються і безславно кінчають своє існування. Розвалюються вони через відсутність продовольства або в результаті неробства »6.

Як правило, в таких загонах не проводилася політична і виховна робота серед партизанів, була відсутня дисципліна, що неминуче призводило до прояву самоуправства щодо мирних жителів, мародерства і свавілля аж до необгрунтованих расстрелов7.

Прояв насильства і відвертого розбою відштовхувало населення від партизанів. Партійні органи і керівництво загонів брали найрішучіші та суворі заходи по їх викоріненню. «Неправильне ставлення до населення, мародерство та інші образи повинні вважатися найтяжчим злочином, – вказував 3 березня 1943 начальник Центрального штабу партизанського руху П. К. Пономаренко в листі комісару об’єднаних партизанських загонів південних і південно-західних районів Орловської області. – Майте на увазі, що німці вважають дуже дієвим засобом засилання в партизанські загони своїх агентів, які під виглядом партизанів лагодять знущання над населенням і тим самим відштовхують населення від партизанів. Прояв антибільшовицького відносини до населення потрібно жорстко карати »8. Збережені документи свідчать, що до порушників радянської законності, викритим у мародерстві, насильстві і свавіллі над мирними жителями, застосовувалися найсуворіші заходи впливу – аж до розстрілу.

У районах активних партизанських дій сільське населення в силу безжальних законів війни нерідко виявлялося в самому центрі розгорнулися боїв і ставало мимовільною жертвою вогню з обох сторін. Більше того, озлоблені безуспішним результатом черговий каральної операції проти партизанів, гітлерівці всю лють нестримного гніву обрушували на мирних жителів. На жаль, приводом для репресій служили також малозначні бойові акції і диверсії партизанів поблизу населених пунктів. Так, в листопаді 1941 р в селі Успенка Чернігівської області партизанськими розвідниками був поранений німецький солдат. На ранок гітлерівці розстріляли кількох жителів і забрали 75 осіб в якості заручників. У селі Кутейникове партизани перерізали в двох місцях телефонні дроти, що можна було б зробити і на значній відстані від населеного пункту. На наступний день карателі спалили кілька будинків, а проживали в них колгоспників розстріляли. У селі Троїцьке була спалена порожня автомашина, а знаходився поряд склад з боєприпасами виявився недоторканим. І знову послідувала розправа над мирним населеніем9.

Малоефективна тактика «дрібних уколів» партизан поблизу населених пунктів, оплачувана великою кров’ю старих, жінок і дітей, викликала справедливе невдоволення місцевих жителів. Досвідчені командири загонів і рядові партизани при виборі об’єкта для нападу враховували і безпеку населення.

Було б помилково вважати, що населення покірно і безмовно реагувало на каральні акції окупантів, не вживало заходів до самозбереження та виживання. За ініціативою самих жителів у багатьох населених пунктах створювалися загони і групи самооборони, в які входили літні чоловіки, жінки і підлітки. Озброювалися вони зібраним на полях битв зброєю. Залежно від величини населеного пункту чисельність груп самооборони коливалася від півтора десятків до ста осіб. На чолі самооборонців стояли командир і політрук, що мали безпосередній зв’язок з найближчим партизанським загоном.

Ініціативу мирних жителів з організації самооборони населених пунктів активно підтримували партійні органи і командування партизанських загонів. Вони надавали їм допомогу в оволодінні різного виду зброї і в навчанні військовій справі. У ряді районів видавалися спеціальні інструкції з організації загонів і груп самооборони, в яких роз’яснювалися їх завдання, способи організації оборони населених пунктів, порядок взаємодії з партизанськими отрядамі10.

Багато бійців загонів і груп самооборони разом з партизанами брали участь в операціях по руйнуванню залізних і шосейних доріг, ліній зв’язку, в зборі розвідувальної інформації про супротивника. Вони несли вартову і дозорну службу, заготовляли продовольство і фураж, обладнали підпільні госпіталі та лікувальні пункти для поранених і хворих партизанів, доглядали за ними.

Групи самооборони, що розташовувалися на кордоні партизанських країв (так називалися звільнені від противника великі території), були своєрідними дозорними постами партизан. Вони своєчасно оповіщали командування загонів про появу каральних військ, їх чисельності, озброєнні, напрямку руху. До підходу партизан групи самооборони нерідко вступали у двобій з окупантами і самовіддано захищали свої жіліща11.

Створення населенням загонів і груп самооборони для захисту своїх населених пунктів було характерним явищем для всіх партизанських країв. У Південному Брянськом партизанському краї до початку квітня 1942 було понад ста груп самооборони, у складі яких налічувалося близько 10 тис. людей12. У партизанських краях Смоленської області тільки на території Дорогобужского, Ельнінского, Спас-Деменськ і Всходском районів групи самооборони (5 тис. Бійців) діяли в 420 населених пунктах13.

Загони і групи самооборони були не тільки активним бойовим помічником партизанів, а й постійно діяли резервом поповнення партизанських формувань перевіреними, підготовленими кадрами. «Самооборонців ми завжди вважали своїм надійним бойовим резервом, – згадував командир 115-го партизанського загону Кличевський район Моги-Левскі області П. М. Вікторчік. – З цих груп до нас приходили добре підготовлені бійці, що мають зброю. А в дні ворожої блокади всі самооборонці стали партизанами, помітно збільшивши чисельність і силу наших загонів »14. Самовіддана боротьба з ненависним ворогом захопила широкі маси. «Населення і партизани злилися в єдину бойову сім’ю, – йшлося у звіті про життя в Ашевско-Белебел-ському партизанському краї Ленінградської області влітку 1942 р – Важко відрізнити партизана від мирного жителя, партизани були в кожній родині »15.

Каральні заходи окупантів хоч і стримували, але вже не могли зупинити наростаючий підйом народного опору. «В даний час немає категорій населення, – говорилося у зведенні розвідвідділу Південно-Західного фронту від 15 листопада тисяча дев’ятсот сорок один р, – серед яких було б неможливо знайти достатню кількість осіб, які бажають працювати в органах розвідки. Труднощів у підборі людей немає. Пояснюється це тим, що абсолютна більшість населення готове активно підтримувати нас у боротьбі проти німців »16. А ось повідомлення з іншого регіону окупованій радянській території. «Все частіше зустрічаються цілі села, – доповідав у вересні 1942 р начальник Ленінградського штабу партизанського руху М. Н. Нікітін, – які з радістю діляться з партизанами і настроями, і продуктами. У селі Січі Порховского району староста Микола Васильєв ледь сказав односельцям, що прийшли партизани, як з усіх будинків понесли молоко, сир, хліб, курей, білизна і т. д. »17.

Своєрідною формою самозбереження і опору населення загарбникам були звані лісові або цивільні табори. Вони представляли собою тимчасові поселення в лісі або на болоті, де місцеве населення рятувалося від окупантів під час каральних експедицій. Сюди стікалися насамперед сім’ї партизан, партійних і радянських працівників і ті, кому загрожувала небезпека арешту або викрадення у фашистське рабство. У лісових таборах нерідко ховалося і решта населення сіл і сіл, позбавляючись від бомбардувань ворожої авіації, насильства і знущань гітлерівців та їхніх прислужників. Основним контингентом цих поселень були старі, жінки і діти.

Для життя в лісі вони забирали з собою найнеобхідніше: хліб, одяг, взуття, постільні приналежності, кухонне начиння, а також домашню худобу. Він містився при таборі в спеціально створених укриттях або загонах. Влітку селяни зазвичай розміщувалися в куренях, а для зимівлі будувалися теплі землянки. Їжа готувалася на вогнищах чи залізних печках. За продуктами харчування колгоспники пробиралися ночами в залишені села і на городи, а до світанку поверталися з повними сумками овочів, прихованою борошном, крупою або зерном. Широко вживалися в їжу різні рослини, гриби, ягоди.

Переселення мирних жителів в лісові табори під захист партизан прийняло широкий розмах вже в середини 1942 Подовгу змушені були проживати в лісах селяни Ленінградської, Калінінської, Смоленської, Орловської областей, Білорусії та північної України. Так, в Навлінський район Орловської області восени одна тисяча дев’ятсот сорок два р покинули свої села 360 сімей у складі 1600 чоловік. У Кличевський район Могильовської області знаходилося в лісових таборах більше 30 тис. людина, а партизани Мінської області врятували від знищення й відправки в Німеччину 567 тис. мирних жітелей18.

Особливо тепле ставлення проявляло населення до пораненим і хворим партизанам. Незважаючи на варварський наказ гітлерівців про розстріл на місці за приховування чи сприяння пораненим партизанам, бійцям і командирам Червоної Армії, радянські люди безстрашно брали участь в полегшенні їх положення.

У перші місяці боротьби більшість партизанських загонів не мали медичних працівників. Лікарі були тільки у великих формуваннях. Часто поранених і хворих доводилося приховувати в селах, де знаходився лікар або фельдшер, а то й просто передавати на піклування надійним селянським родинам. «Всі поранені партизани, як правило, знаходяться в будинках місцевих жителів, – говорилося в донесенні політуправління Північно-Західного фронту від 17 жовтня тисяча дев’ятсот сорок одна р, – які доглядають за бійцями, годують їх. Наприклад, завідувачка лікарнею дер. Железніци Дедовічского району Л. С. Радзевич вкривала у себе в лікарні 8 поранених партизанів. При відвідуванні німцями лікарні вона, ризикуючи життям, видавала поранених партизан за колгоспників, випадково поранених в селі, постачала видужали документами, облегчавшими їх перехід в радянський тил »19.

Важливо відзначити, що населення не ділило поранених і хворих на своїх, т. е. місцевих партизанів і військовослужбовців, які опинилися в тилу ворога. Історія партизанського руху сповнена численними прикладами прояву населенням окупованих районів героїзму і самовідданості в порятунку поранених бійців і командирів Червоної Армії. Відомі факти створення підпільних госпіталей20.

Не підлягає ніякому обліку продовольча допомога партизанам від місцевих жителів. З усіх джерел постачання це був найголовніший і надійний постачальник. Щоб виключити випадки надмірного і непосильної оподаткування населення поставками продовольства, була впорядкована система збору продуктів. Як правило, партизанський загін в залежності від чисельності закріплювався за одним або декількома населеними пунктами, жителі яких вважали його своїм. Встановлювалася певна норма виділення продуктів з кожного селянського двору з урахуванням складу і матеріального становища сім’ї, зібраного нею врожаю.

Багато жителів самі приводили до партизанів свою худобу, щоб вона не дісталася окупантам. У ряді загонів колгоспникам вдавалося офіційні довідки, свого роду зобов’язання повернути полученное21.

Про розміри продовольчої допомоги можна судити з того, що тільки в першій половині 1942 населення Дорогобужского партизанського краю Смоленщини передало партизанам, десантникам і кавалеристам генерала П. А. Бєлова, що діяло в тилу противника, близько 6 тис. т хліба, понад 5 тис. т картоплі, близько 3 тис. т м’яса, 2 т вершкового масла і багато інших продуктів пітанія22. На повному продовольчому забезпеченні населення перебувала більш ніж 15-тисячна армія партизанів і бійців Червоної Армії.

Неоціненну допомогу місцеві жителі надавали партизанам у збиранні зброї та боєприпасів. Вони вказували місця найбільш напружених боїв, шляхи відходу радянських військ, пункти розташування складів, баз і дотів. Найбільш завбачливі селяни за власною ініціативою збирали зброю і ховали в тайніках23.

Взимку і навесні тисячу дев’ятсот сорок дві р жителі Дорогобужского, Ярцевского та інших районів Смоленщини зібрали і передали партизанам і частинам 1-го гвардійського кавалерійського корпусу 150 станкових і 167 ручних кулеметів, близько 14 тис. гвинтівок, 18 тис Більш. хв, 100 тис. снарядів, 800 тис. патронів і інше снаряженіе24. Командування кавкорпуса зазначило, що населенням «зібрано таку кількість гвинтівок, гранат, патронів, снарядів, яке повністю покривало втрати» 25.

Активність і способи участі радянських людей в антифашистському русі на окупованій території були не однакові. Не кожен міг взятися за зброю – і це цілком зрозуміло. У той же час успіхи партизанів безпосередньо залежали від різних форм сприяння, що чиниться їм місцевим населенням. Чим більше при цьому партизани враховували його законні інтереси і потреби, тим більше була і «віддача», знаходить вираз у наростанні різних форм антифашистського опору в тилу німецьких армій.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s