ЯКА Ж БУДЕ ПЕНСІЯ ПІСЛЯ ЧЕРГОВОЇ РЕФОРМИ


У Кабміну готовий законопроект (№2767), за яким передбачено, що пенсійна реформа буде впроваджуватися з 1 січня 2017 року. Пенсіонери зможуть отримувати виплати не з одного джерела, як це відбувається на сьогоднішній день, а відразу з трьох – солідарної та накопичувальної систем, а також з недержавних пенсійних фондів.

Участь у новій програмі буде обов’язковим для всіх працюючих громадян у віці до 35 років і добровільним для інших верств працездатного населення. По суті, до вже описаної нами дворівневій системі планується додати третій рівень – систему недержавного пенсійного страхування. Це, по суті, та ж накопичувальна система, тільки з приватних компаній – недержавних фондів, банків і страхових компаній. Різниця в тому, що недержавне пенсійне страхування, третій рівень, частіше беруть на себе роботодавці – як додатковий бонус при працевлаштуванні.

Багаторівневу пенсійну реформу у нас планувалося запустити ще в 2003 році. Потім перенесли на 2005, потім помаранчева революція, криза, Янукович … Коротше, забулася вона. І дарма, час-то не чекає. Якщо нічого не поміняти, через 30-40 років Україна буде витрачати на пенсії своїм стареньким та інвалідам до 100% свого ВВП. Жодна країна при таких розкладах не виживе! «Пенсії вже зараз обходяться країні дуже дорого – в 2014 році на них пішло 16% українського ВВП, – розповів Павло Кухта, експерт реанімаційному пакету реформ. – Це найвищий показник у світі ».

А країни Європи витрачають не більше 8% ВВП на пенсіонерів. Тобто, значна частина немаленьких європейських пенсій успішно забезпечується державними чи приватними пенсійними фондами. А співвідношення працюючих і пенсіонерів там, як у нас.

«Як показує світова практика, забезпечити фінансову стабільність і гідний рівень життя пенсіонерів здатні тільки диверсифіковані, багаторівневі пенсійні системи, що поєднують в собі страхові та бюджетні, обов’язкові і добровільні, публічні та приватні, розподільні та накопичувальні механізми, – розповіла Ірина Ковпашко, директор департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України. – З 1 січня 2017 система пенсійного забезпечення буде складатися з трьох рівнів. Таке поєднання має забезпечити соціальні гарантії і фінансову стабільність пенсійної системи. Відмова від солідарної системи можливий тільки тоді, коли буде введено інший спосіб матеріального забезпечення непрацездатних осіб, які мають право на отримання виплат тільки за рахунок коштів солідарної системи ».

У пенсійному фонді заявили, що на скасуванні VIP-пенсій заощадили 230 млн грн
Назбираємо на інфляцію?

Трирівнева пенсійна система, пропонована до впровадження в Україні, – найпоширеніша у світі. З точки зору держави вона має відразу кілька суттєвих «плюсів». Головний – висновок більшості економіки з тіні, оскільки відрахування до державного накопичувального фонду будуть проводитися з офіційної зарплати працівника. Відповідно, працівник буде вимагати від роботодавця білих зарплат. Втім, зрозуміло, що впровадження такої пенсійної реформи повинна супроводжувати реформа податкова, так як ніщо так не виводить зарплати з тіні, як справедливі і прозорі податки.

До речі, розмір відрахувань до накопичувального фонду планується поступово збільшувати. За планом, до 2022 року він складе вже 7% від зарплати. Ще один важливий момент: накопичену на рахунку суму можна буде передавати у спадок. Якщо людина не доживе до пенсійного віку, його накопичення дістануться родичам відповідно до Цивільного кодексу України. Також ці накопичення можна буде заповідати, причому, не обов’язково родичу і не обов’язково людині.

У Мінсоцполітики сподіваються, що вже в 2017 р вдасться залучити до другого рівня пенсійної реформи – накопичувальної системи – 6 млн українців, які таким чином повинні додати до бюджету близько 5 млрд грн.

… До речі, згідно зі статистикою розвинених країн світу, недержавні фонди соціального страхування, інститути спільного страхування та інші організації, що беруть участь в програмах соціального захисту громадян, дають близько 120% ВВП країн, в яких вони працюють. В Україні на сьогоднішній день цей показник становить менше 1% від ВВП.

Але не все так просто, як на папері. Експерти впевнені, що запровадження накопичувальної системи буде пов’язано з великими проблемами. «По-перше, в умовах, коли інфляція в країні зашкалює, накопичення в національній валюті втрачають цінність і сенс, – пояснив економіст Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера. – По-друге, українці повністю втратили довіру до всіх інститутів – і державним, і приватним. У цих інститутів немає ні досвіду, ні історії. І навіть якщо якийсь фонд почне працювати і протримається кілька років, це нічого не дасть. Тому що 2-3 роки роботи – це не історія ». Але головне, зазначає експерт, – для нормальної роботи накопичувальної системи основним і неодмінною умовою є розвинений фондовий ринок, якого в Україні немає. Тому незрозуміло, що буде робити інвестиційний фонд з грошима українців і як вони будуть працювати в очікуванні моменту, коли ці українці досягнуть пенсійного віку.

До речі, накопичувальну систему і не «запустили» 10 років тому саме тому, що є поширена думка – вона запрацює ефективно лише в державі зі стабільною економікою. А у нас економіка, самі розумієте … Але шлях є лише один, нехай навіть він зовсім не простий.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s