Галерея

ТРАНСФОРМАЦІЯ З ЛЮДИНИ НА ТВАРИНУ


 

Поняття «перевертень» знайоме майже всім народам. Для сучасної людини це слово асоціюється з черговим «ужастиком» і є втіленням чогось магічного.

Впродовж величезного кількості років офіційна наука намагалася віднести оборотничество до чистого вимислу, однак виявилося, що зробити це неможливо.Адже факт залишається фактом: розповіді про дивні істот, зібрані в різних куточках нашої планети, абсолютно незрозумілим чином збігаються. Подібність зовнішності, характерів, поведінки, звичок перевертнів в оповідях різних народів не може бути звичайною випадковістю.

Легенди стверджують, що «перевертиш» – це людина, яка протягом декількох митей може перетворитися на звіра, а потім після закінчення деякого часу повернути собі звичний вигляд. Перевертні феноменально сильні, практично невразливі (впоратися з ними можна тільки за допомогою срібла або обсидіану) і одержимі спрагою вбивства.

Трансформація звичайної людини в монстра часто відбувається безконтрольно, під час повного місяця. Що ж реального, зрештою, знайшли сучасні фахівці в кошмарних вигадках стародавніх і середньовічних авторів? ‘

Легенди про перевертнів, можна сказати, явище повсюдне і дуже давнє. Вони присутні практично у всіх культурах.Європейські народи вважали, що такими унікальними здібностями володіли чаклуни, які для своїх потреб брали образ вовка. Перевертнями також називали звичайних людей, перетворених на вовків чарівними чарами.

Цікаво, що аналогічні переконання існували також на інших континентах, ось тільки в Африці замість вовка фігурує леопард, в Індії – тигр, а в Південній Америці – ягуар. У Греції, правда, теж вважали, що люди можуть перетворюватися виключно на вовків.

Одна з легенд навіть розповідає про особливе острові, який знаходився в Аркадії, посеред глухого болота. На ньому нібито жила особлива група вовків-людей, до яких міг приєднатися будь-який бажаючий, що пройшов церемонію посвячення. Жителі Еллади навіть припадки епілепсії вважали одним із проявів лікантроп.

Особливо багато легенд про людей, які вміють перетворюватися на вовків, існує в Баварії. Правда, ці розповіді так тісно переплітаються з історіями про вампірів, а зовнішності обох варіантів «нечисті» настільки схожі (і той і інший мають довгі зуби і кігті), що відокремити перевертня від упиря часом дуже складно.

Проте у «перевертнів», на думку баварців, дуже вузькі зіниці, і ці істоти часто пильно вдивляються в обличчя звичайних людей. До того ж, у північній Німеччині чомусь побутувала повір’я, згідно з яким проголошення слова «вовк» в грудні провокує напад перевертня на людей.

Данці перебували в непохитної впевненості на рахунок того, що перевертня можна розпізнати, орієнтуючись на форму брів. А ірландці вірили, що оборотничество є чимось схожі на хвороби і тому може вражати цілі сім’ї.

Істоти з аномальними здібностями в Ірландії описувалися специфічно. Наприклад, найбільш відома легенда про перевертня з Міта говорить, що «перевертиш» запросив в свій дім … священика. Падре повинен був доглядати за хворою дружиною-вовчицею господаря.

З часом поняття «перевертень» звузилося. Так стали називати людину, що вміє перетворюватися на вовка. Чому саме в цього звіра? Якщо уважно проаналізувати старі перекази, стане ясна якась закономірність: розповіді про безчинства загадкових істот з’явилися в той час, коли вовки, розплодившись, почали представляти собою реальну загрозу життю людей.

У Середні століття існувало переконання, що перевертнем можна стати з волі чаклуна або відьми. Природно, не було недоліку і в «рецептах», як від цієї напасті позбутися. Особливо старалися мешканці Центральної та Східної Європи. Тут в XV-XVII століттях розгорнулася справжнісінька жорстока «полювання на відьом».

Нещасних, підозрюваних у чаклунстві, по-звірячому катували, а потім спалювали на вогнищах, топили, колесували або вішали. При цьому перевертні «складали компанію» черговий викритої відьмі. Як кажуть, «все це було б смішно, коли б не було так сумно»: якщо вірити офіційним документам, в XVI столітті французький парламент прийняв закон про винищення «перевертнів».

В результаті, з 1520 по 1630 рік у країні за звинуваченням у чаклунстві і оборотнічества було знищено більше 30 000 чоловік …

Навіть через три століття страх перед «людьми-вовками» не зник. Французькі селяни з віддалених районів країни боялися виходити з дому ночами: вони побоювалися нападу Луп-Гару (французька назва перевертня). До речі, жителі Бретані і Нормандії і донині вірять в те, що людина може стати вовком.

Можливо, настільки стійке переконання не здаватиметься дивним, якщо перегорнути старовинні документи. В 1521 мандрівник, який проїжджав через французький прикордонне містечко Поліни, зазнав нападу вовка. Відбиваючись від збожеволілого звіра, людина завдала хижакові кілька ран мечем.

Вовк почав відступати до лігва. Переслідував його подорожній вийшов до хатини якогось Міхаеля Вердунга в той самий момент, коли господареві будинку його дружина перев’язувала рани, нанесені мечем.Вердунга заарештували за звинуваченням у оборотнічества і доставили в місто. Природно, що під тортурами затриманий довго зберігати мовчання не зміг.

Він зізнався, що натирав тіло спеціальною маззю, за допомогою якої перетворювався на звіра, і потім полював на людей. Канібала після суду спалили на багатті.

Дещо пізніше в Оверні розглядали справу жінки-перевертня (властям повідомив про неї чоловік «вовчиці), на рахунку якої було кілька людських життів. Під час однієї своєї «полювання» «перевертиш» втратила кисть руки;відрубану кінцівку представили суду як доказ. Після тортур і зізнання у вчиненні низки злочинів жінку спалили.Подібних свідчень існує неабияка кількість.

У Східній Європі, у Німеччині та Франції довгий час вірили в те, що перевертень просто може змінювати свою шкіру, вивертаючи її навиворіт стороною, нібито покритій густим хутром. Для того ж, щоб повернутися в людське обличчя, монстру досить проробити цю ж операцію ще раз. Через це забобони тисячі людей були буквально порізані на шматки «правдошукача», які намагалися вивернути їх шкіру «хутром назовні».

У слов’янській міфології перевертня називали Вовкулака (волкодлаков, Волколак). Характер він мав специфічний; тут явно відбулося змішання фольклорних рис і елементів християнської демонології. У слов’ян, на відміну від народів Європи, в давнину перевертень був персонажем … позитивним.

Наші пращури вважали факт «перекидання» на звіра явищем абсолютно нормальним; до того ж, подібні практики, за запевненнями древніх, були досить поширеним явищем на слов’янської території. У всякому разі, Геродот без особливого подиву констатував той факт, що плем’я неврів (мабуть, що мешкало на території сучасної Білорусі) щороку на кілька днів змінює обличие, перетворюючись у велику зграю вовків.

А якщо згадати героїчний епос наших предків, то в ньому головний герой часто-густо був перевертнем і описувався як істота божественного походження.Причому «діапазон» можливостей таких героїв був напрочуд широкий.

Герої в найкритичніший момент могли перетворитися на туру, ведмедя, вовка або рись, щоб допомогти впоратися з переважаючими силами противника; в горностая або куницю – щоб пробратися в стан ворога, вивідати секрети або напаскудити в чужому складі та попсувати зброю; в сокола – щоб оглянути околиці і швидко дістатися до потрібного місця.

Проте з прийняттям християнства як офіційної державної релігії все докорінно змінилося. Колишні божества отримали статус демонів; природно, що володіють екстраординарними здібностями герої і «перевертні» -помощнікі або терміново «розгубили» свої незвичайні якості, або перетворилися на чудовиськ, зіткнення з якими загрожує людині муками і смертю.

Правда, незважаючи на це, історії про перевертнів, час від часу змінюють людське обличчя на вовчу або ведмежу шкуру, не втратили своєї популярності і продовжували займати чільне місце в народному фольклорі.

Одним з різновидів легенд про перевертнів є історії про дітей, які виховувалися у вовчій зграї і тому перейняли всі звички і звички диких тварин. На жаль, подібні історії створені на цілком реальній основі.

Одним з найбільш ранніх описаних випадків вигодовування малюків вовками вважається історія Ромула і Рема.А в XIV столітті в Гессе, в лісах біля міста, з’явилося дивне істота. Коли в 1344 році «звіра» изловили, виявилося, що це – восьмирічний хлопчик, повністю здичавілий і ведучий себе зовсім по-вовчому.

Приблизно в ті ж роки в лісах Баварії знайшли ще одного мауглі. К-жаль, для цього найди обставини склалися практично безнадійно: хлопчику було вже більше 12 років, і принаймні 10 з них він провів у вовчому лігві.

Здичавілі діти не схожі на симпатичного Мауглі з мультфільму. Вони покриті шрамами, болячками, не дбають про свою гігієну, ричать і кусаються.

«Диких» людей знаходили в різних країнах, але найбільше число їх було виявлено в Індії. З 1843 по 1933 рік тут спіймали 16 дітей-вовків (обох статей), кілька малюків-пантер, леопардів, мавп і навіть хлопчика-антилопу.

Важко сказати, чому деяких «людських дитинчат» тварини беруть під свій захист і виховують, як власне потомство. Однак ті мауглі, які вживали в джунглях, прекрасно пристосовувалися до дикого життя (навіть їхні зуби змінювалися!), Чітко повторювали повадки своїх прийомних батьків і практично втрачали людську подобу.

Насильно відірвані від уже звичного життя, в людському світі вони швидко гинули … Унікумом в цьому сенсі став хлопчик-вовк Діна: він «протримався» серед людей 20 років і за цей час з великими труднощами навчився прямо стояти, одягатися, користуватися посудом і розуміти оточуючих.

Звичайно, здичавілі діти перевертнями вважатися жодним чином не можуть. Проте існування таких «недолюдків» вплинуло на формування легенд про страшних «перевертиш». Адже зовнішність мауглі і справді страшна для звичайної людини: «дикуни» брудні, покриті подряпинами і болячками, зі скуйовдженим довгим волоссям, з поламаними зубами; рот забруднений кров’ю від з’їденого сирого м’яса.

Нігті у них довгі, гострі і міцні, тому нагадують кігті хижака.

Мауглі приймають пози, властиві тваринам, копіюють поведінку інших членів «своєї» зграї, видають абсолютно тварини гарчання і виття, а також відрізняються особливою лютістю.

Про те, що справжні перевертні все ж існують, парапсихологи говорили давно. Природно, що представники офіційної науки з таким твердженням категорично не погоджувалися. Впродовж століть все спроби логічно пояснити феномен «перевертнів» в освічених колах вважалися відвертою нісенітницею.

Однак деякі обставини змусили фахівців з великою увагою поставитися до «казкової» проблемі. Відносно недавно заговорили про те, що в основі всіх оповідань про перевертнів може лежати досить рідкісне захворювання – лікантропія.

Дана напасти отримала назву по імені царя Аркадії Лікаона, згаданого в грецькій міфології. Легенда розповідає, що цей правитель відрізнявся несусвітною жорстокістю, приносив богам людські жертви і навіть спробував «пригостити» Зевса, прибулого до нього в гості, тілом тільки що зарізаного дитини.

За всі звірства боги перетворили Лікаона в вовка. При цьому цар зберігав деякі прикмети свого природного вигляду, розумів все, що відбувається з ним і навіть намагався говорити.

Отже, медики охрестили ликантропией особливу форму божевілля, при якій хворий починає вважати, що перетворився на тварину (найчастіше – в вовка). До того ж, виявилося, що ще в глибоку давнину знали про це явище.

У Стародавній Греції дане захворювання називалося «вовчим божевіллям». А Марцелл Сідст в 125 році до н. е.описав людини, ураженої ликантропией, вказавши при цьому, що жертву недуги охоплює безумство, яке супроводжується не тільки вовчої лютістю, але також нападами воістину звірячого голоду.

Нарешті і сучасні ескулапи звернули увагу на свідчення своїх древніх колег, а також на дивовижну «живучість» і широку поширеність оповідань про перевертнів.

У 1963 році в Королівське медичне товариство була представлена ​​робота «Про порфірії та етіології перевертнів». Її автор, доктор Лі Иллис з Хемпшира, під час проведення досліджень обробив величезну кількість документальних свідчень і хронік, а також близько 80 випадків подібних захворювань, описаних і вивчених дипломованими лікарями.

У результаті він навів низку аргументів, що пояснювали спалаху лікантроп в Європі та інших частинах світу в різний час. На думку доктора, все появи перевертнів мають під собою достовірне медичне обгрунтування.

Лі Иллис стверджував: «Я вважаю, що так звані вервольфи (перевертні) минулого, принаймні, в більшості випадків, страждали від вродженої порфірії. Доказ цьому лежить у відповідності між симптомами цієї рідкісної хвороби і описом перевертнів в безлічі дійшли до нас свідоцтв ».

Автор роботи вказав, що порфірія є наслідком рідкісного виду генетичних порушень. Вони, зокрема, призводять до того, що у нещасної жертви захворювання починає розвиватися особлива шкірна чутливість до світла (особливо до сонячному).

Це явище носить назву везикулярной еритеми і призводить до того, що хворий під дією світла починає покриватися запаленими плямами. Зазвичай ураження шкіри супроводжується болісними болями, в результаті чого люди не тільки втрачають людську подобу, але й втрачають розум.

Тим більше що одним подразненням шкіри справа не закінчується. Запалення досить швидко перетворюються в глибокі виразки, які потім переходять на хрящі та кістки. У хворого поступово руйнуються повіки, ніс, вуха і пальці. Іноді шкіра жертви бунту гормональної системи йде темними плямами, а зуби через отложившегося в емалі порфірину набувають червоний або червоно-коричневий колір. У результаті хворий, звичайно, в вовка не перетворюється, але стає істотою, дуже далеким від людини в його фізичному і психічному розумінні.

Загалом, стан страждають порфірією, як воно змальовано з медичної точки зору доктором Иллис в його оригінальній роботі, точно відповідає стану перевертня. Судіть самі: хворий воліє виходити з дому по ночах – денне світло викликає у нього нестерпні біль; психічні прояви хвороби поступово посилюються, переходячи від легкої істерії в маніакально-депресивний психоз; запалення на відкритих частинах тіла і особі нагадують садна і укуси, типові для «перевертиша». Борода у нещасного довга і запущена – через гострого запалення шкіри її НЕ стрижуть і не голять, а спотворити риси обличчя хворого іноді нагадують страшну маску.

Всі ці класичні ознаки легендарного перевертня засвідчені багатьма середньовічними суддями.

Лікар вказує, що порфірія має кілька різновидів. Всі вони грунтуються на генних «збоях» і виникають внаслідок порушення обміну речовин.

Але той різновид захворювання (вроджена порфірія), яка привела до народження міфу про людей-перевертнів, на щастя, вкрай рідкісна.

Звичайно, автор нашумілої книги порахував нісенітницею заяви про те, що лікантроп може стати людина, вкушений хворим.

Проте варіант спадковості Иллис не тільки не виключив, але в деяких випадках назвав закономірним. Адже на розвиток порфірії впливають як генетичні відхилення, так і особливості клімату кожній місцевості, продукти і способи харчування.

Цим, схоже, пояснюється той факт, що в Західній Європі «вовче безумство» було настільки частим явищем і часом охоплювало цілі селища (особливо багато подібних випадків зареєстровано у Швеції та Швейцарії). А ось на Цейлоні ніколи не чули про подібну хвороби. Легенди про перевертнів тут теж не зафіксовані.

У наші дні нападу лікантроп на людей теж відбуваються. Правда, нечасто. З 1990 року в Бразилії, Іспанії та Великобританії жертвами хворих порфірією стали 46 людей. За даними США, в їхній країні існують близько тисячі людей, що страждають цією рідкісною і страшною генетичною хворобою.

Відкриття Лі Иллис поклало початок дослідженням проблеми, з якою людство стикалося з глибокої давнини. Тим більше що версія англійської доктора прояснила далеко не всі питання, пов’язані з оборотнічеством. Зокрема, всі джерела згадували про те, що «перевертиш» міг в потрібний момент (найчастіше, через кілька годин) знову знайти людську подобу.

Иллис писав, що «зворотне перетворення» є теоретично можливим, але … малоймовірним. Пояснити, чому на перевертнів так впливає стрімке зростання місяця, вченому також не вдалося.

До речі, в тих рідкісних випадках, коли поява «перевертиша» не пов’язане з повним місяцем, воно спостерігається в особливих місцях, описуваних як «чорна земля», «чорні скелі», «чорні камені» (там, де присутні мінерали або гірська порода темного, майже чорного кольору). Чому? На це питання медицина не може поки що дати відповідь. Так що загадка людини-вовка не розкрита до кінця і понині …

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s