Галерея

Чому діти вчаться все гірше?


Щоб відповісти на питання заголовка, почну здалеку. З такого далека, який багатьом видається,що воно зовсім не має відношення до справи.
Отже, почнемо по порядку.

1.Все більше уваги документам, все менше уваги дітям.

Сотні тисяч українських вчителів влітку 2015 року позбавлені відпустки. Ні, вони не ходять до школи по дзвінку, але вдома у них величезне завдання: написання так званих «робочих програм» Для більшості це завдання розтягнеться на всю відпустку. Воно «висить над душею», стає чинником, що заважає відновленню здоров’я. Досить побіжно ознайомитися з сучасною теорією стресу і умов виходу з нього, щоб зрозуміти: вчителям вихід зі стресу нині замовлений.

Хтось запитає: що ж це за «робочі програми» такі, може, дуже потрібний документ, може, без нього не налагодити порядок у школі? Пояснюю. Так звана робоча програма це план уроків на цілий рік у двох видах (тобто два плани по-різному написаних, різними словами і в різних табличках), включаючи домашні завдання. Тобто (барабанний дріб! ..)
Чи варто говорити, що це абсолютно даремні документи. Згідно шкільної практиці (не у теорії) приблизно з третього-четвертого уроку вся заплановане летить в тартарари (скасування та заміни уроків, шкільні заходи, непередбачувана поведінка дітей, магнітні бурі і пр.). У реальності приблизно з третього-четвертого уроку вчитель вже змушений імпровізувати , підкоряючись вимозі поточного моменту і орієнтуючись на діалог з учнями. У кращому випадку накидає план безпосередньо перед уроком. Програма потрібна тільки для того, щоб зрідка з нею звірятися і регулювати темп.

Я не закликаю тут пошкодувати вчителів – цю численну категорію української інтелігенції, яка дійсно встигла зарекомендувати себе не з кращого боку.  Не прошу співчувати цим людям, що демонструє часто моральну амбівалентність, готових нерідко закладати один одного за копійку, а то й просто за ласкавий погляд господаря (вибачте, директора). Переважна більшість вчителів страждає соматичними захворюваннями, викликаними психологічним перенапруженням, тривожністю, переробками. Вчителі страждають професійними деформаціями, наприклад, монологізму – здатністю вести діалог, не чуючи співрозмовника і продавлюючи тільки свою думку. Вчителі страждають професійним вигорянням – емоційної спустошеністю і ненавистю до своєї професії.  І ось вони приховують свій стан, маскують його приклеєними усмішками і вимученим бодрячество, і продовжують ходити на роботу. І, як ви думаєте, яке психологічне вплив роблять такі люди на дітей?
Так, що, дорогі батьки, якщо в щоденнику дочки ви бачите зауваження на кшталт «купчилася в дверях», удержите свій саркастичний сміх і не поспішайте звинувачувати вчителя в безграмотності, ідіотизм або ще чим-небудь такому. Дане зауваження – лише символ того стану розбалансування всіх знакових систем, яке запановує в голові сучасного вчителя в міру схильності його тому «промиванню мізків», яке забезпечує сучасна управлінська вертикаль.
Як ви думаєте, який вплив надає даний стан на якість викладання? Як ви думаєте, допоможуть якісь прописані «технології» і технічні засоби навчання там, де сам вчитель втрачає зв’язок з реальністю, забуваючи часом до кінця робочого дня власне ім’я-по батькові? Як ви думаєте, чи має значення кваліфікація вчителя, якщо він дає по вісім уроків щодня?

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s