Галерея

СОЦІАЛЬНІ НАСЛІДКИ МОЖУТЬ БУТИ НАДТО ВАЖКИМИ


Україна є найяскравішим підтвердженням знаменитого тези про те, що держава – це політична організація економічно пануючого класу олігархії і бюрократії, а метою цієї організації є придушення, експропріація, експлуатація інших класів, соціальних груп.

Нічого дивного в цьому немає. У наявності об’єктивний процес зрощення влади з великим капіталом, і ця проблема не вирішується навіть у так званих розвинених країнах. У тих же США і Європі обслуговування інтересів великих корпорацій є найважливішим елементом діяльності державно-бюрократичного апарату, що б і хто б там не говорив «за демократію і права людини». Але на «розвиненому Заході», насамперед у Європі, славної своїми соціалістичними традиціями, існує сильний лівий фланг політичного спектру, а головне – потужні профспілки та інші громадські рухи, що відстоюють інтереси найманої праці, інтереси малого та середнього підприємницького класу. В Україні ж профспілки є придатком держави та олігархії, а за різного роду партіями, які декларують захист інтересів робітників, селян, найманої праці, фермерів, пенсіонерів, середнього класу, малого-середнього бізнесу і так далі за списком, «стирчать вуха» того чи іншого олігарха. І часто одні й ті ж «вуха» визирають відразу через декількох партійних вивісок, які з ідеологічної точки зору є цілковитими антагоністами. В Україні важко когось здивувати тим, що один і той же олігарх може фінансувати одночасно «комуністів», «націоналістів» і «радикалів», картинно кидаються з вилами напереваги на олігархів, які фінансують ці вила і біг-борди для їх реклами. А заодно, про всяк випадок, той же олігарх підтримує ще і який-небудь «опозиційний блок», вся «опозиційність» якого полягає лише в тому, що він виражає інтереси олігархічного клану, колишнього при владі вчора, в боротьбі проти кланів, які перебувають у фаворі сьогодні.

Нинішня передвиборна кампанія до місцевих органів влади наочно підтверджує вищесказане. Має місце черговий розгнузданий шабаш із застосуванням продуктових наборів та грошових подачок, термінового ремонту доріг та під’їздів, інших механізмів махрового підкупу електорату. Все це мерзенне дійство розгортається під покровом величезної кількості рекламних біг-бордів, під звуки помпезних партійних з’їздів і концертів найнятих «звьозд».

Очевидно, що подібний шабаш може замовити і сплатити тільки великий олігархічний капітал, який в Україні, як відомо, має кримінальне походження. Малому та навіть середньому бізнесу подібні забави явно не по кишені. За офіційними даними, до категорії малого та середнього бізнесу в Україні ставляться 90% суб’єктів підприємництва всіх форм, але їх частка у ВВП не дотягує і до 15%. Різного роду експерти й олігархічні ЗМІ наводять цьому феномену масу пояснень, але зазвичай сором’язливо мовчать головну причину – найжорстокішу монополізацію економіки олігархією.

Тут-то і виникає питання: а навіщо, власне, олігархії місцеві органи влади? З підконтрольними олігархам депутатами і цілими фракціями парламенту – все зрозуміло, але який олігархічний інтерес в якомусь міськраді або райвиконкомі?

Вище вже говорилося про обкатці на місцевих виборах нових і «освежении» старих партійних проектів з прицілом на майбутні парламентські вибори. Вони можуть відбутися раніше передбаченого законом чергового терміну, оскільки вельми хистка політична ситуація в країні чревата, як мінімум, позачерговими виборами, а в максимумі – соціальними загостреннями.

Але чи не найважливішою метою є доступ до місцевих ресурсів, особливо на тлі гострого економічного кризи і широко Розпропагандовані децентралізації. Відомо, що криза торкнулася не тільки пересічних громадян, але також бізнесу, включаючи олігархічні монополії, здатні, як сказано вище, фінансувати політичні проекти, що підтверджує навіть поверхневий погляд на вкрай невтішні статистичні дані. Другий рік скорочення економіки не просто продовжується, але навіть прискорюється. У 2014 році падіння ВВП склало близько 7%. Що ж стосується 2015 року, то якщо в січні експерти прогнозували падіння економіки України по року на 7,5%, то тепер у фонді погіршили прогноз падіння ВВП в 2015 році до 15%. Падіння торкнулося практично всіх сфер – промисловості, експорту, імпорту, а також внутрішнього споживання і торгівлі, що пояснюється неухильним зубожінням населення, яке, згідно з критеріями ООН, вже перебуває за межею бідності. Обіцяний на 2016 рік зростання ВВП у розмірі 2% викликає величезний скепсис.

Таким чином, «кормова база» скорочується, і олігархічний капітал намагається це якось компенсувати. Ставка на неухильне підвищення цін і тарифів на житло необхідного ефекту вже не дає унаслідок зазначеного вище зубожіння населення, згортання малого та середнього бізнесу. Крім того, подальша ескалація зростання цін і тарифів чревата соціальними проблемами.

Отримання контролю над місцевими фінансовими та природними ресурсами шляхом входження олігархічних ставлеників до органів місцевого самоврядування є одним з компенсаторів наслідків кризового падіння економіки та бізнесу. Децентралізація дозволить місцевим елітам убезпечити себе від загроз з боку центральної влади. Не випадково більшість відомих олігархічних кланів завзято виступають за децентралізацію, що добре видно, наприклад, по редакційній політиці найбільших телеканалів, що належать, як відомо, олігархам.

Можливість безкарно контролювати фінансові потоки, як суто місцеві, так і направляються з центру на фінансування функцій самоврядування, дозволить компенсувати кризову втрату ліквідності олігархічними фінансовими структурами, насамперед банками. Доступ до нерухомості територіальних громад, а головне – до природних ресурсів, насамперед до землі, дозволить істотно і «за недорого» наростити активи, вигідно вклавши гроші, неухильно знецінюються під впливом інфляції та девальвації. Недарма нещодавно знову активізувалися дебати навколо зняття мораторію на купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення.

Під час війни і найгострішої економічної кризи ніхто не думає про соціальні наслідки цього шабашу, а вони, повторимо, можуть бути вкрай важкими.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s