ЧАС ТЕЧЕ, А СЕЛО НЕ МІНЯЄТЬСЯ


Найпоширеніші злочини на селі – крадіжки і мордобій. Вбивства досить рідкісні. І мінімум кожен другий злочин скоюється під впливом алкоголю. І злодійство «по п’яні» – теж не рідкість. Біс поплутав.

Як у радянські часи тягли все з колгоспів,бо там було нічиє, так і зараз тягнуть, але вже у фермерів або з великих агропідприємств. Час тече, а люди не міняються. Із загального числа злочинів частка таких складає порядку 17%. Причому виносять все, що можна винести або вивезти. У 2013 році мені два сусіди, що працюють скотарями на коров’ячої фермі, притягли мертвонародженого теляти для моїх вовкодавів і «загнали» тушку за 50 грн. За «могорич», так би мовити …

Зустрічаються випадки відвертого розбою, але це швидше виняток, ніж норма життя. Побоюватися, в основному, варто приїжджим міським, яких ніхто не знає і які нікого не знають в даному селі. Ось, наприклад, п’ять років тому на киянина з метою грабежу напали в темний час доби троє молодих чоловіків. Били одного втрьох. Забрали всього-то 70 грн, два стареньких мобільних телефони і рюкзак з продуктами. Співробітники правоохоронних органів повідомили в приватній бесіді, що вони на 100% знають, хто це зробив. Але не було жодного свідка, і доказової бази теж було зібрано мало. Воно й зрозуміло, адже в селі, де кум да сват на рівному місці, навіть проти родича-злочинця (якщо не вбивця) ніхто просто так свідчити не буде. Через рік попросили потерпілого написати відмову від подальшого розслідування. А то статистику псує …

Офіційно випадки згвалтування в сільській місцевості досить рідкісні. А на ділі вони все таки зустрічаються. Село патріархально. І сама жертва замовчує факт насильства над нею, адже їй ще тут, можливо, жити і заміж виходити. Напишеш заяву, і завтра все село буде пліткувати про це. Психотерапевт Ніна Берадзе, яку часто запрошують в якості експерта на різні популярні ТВ-шоу, конкретно пояснює замовчування факту насильства. На її думку, в нашій країні в більшості випадків засуджують не злочинець, а якраз його жертву – мовляв, зухвало поводилася, дала привід. Адже недарма існує приказка: «Сучка не захоче, кобель не вскочила».

Хоча близько тридцяти років тому в одному з чернігівських сіл стався кричущий, але казусний випадок. Молодий хлопець, тільки після армії, інтелектом обділений, зайшов до бабки-самогонниці за «не вистачило». Випивки прикупив, заодно і восьмидесятилітню бабку оприходував. А потім і її козу. І сміх, і гріх … Може, у старенької остання радість, а ось тварина шкода.

Є ще один цікавий момент, який спостерігається, в основному, серед молоді. Той, хто не вживає алкоголь, або закодований, або курить «траву». На частку таких припадає близько 20%. У селах на 99% використовується дикорастущая коноплі, з якої самостійно виготовляється марихуана. Розповсюджувачів тут немає – використовується для себе. Хоча років шість тому в одному з сусідніх сіл купили кияни будинок. Відразу відгородилися глухим триметровим парканом. А будь-який новачок в селі – дивина. По собі можу сказати, що перші місяці після переїзду місцеві заглядали в просвіти між дошками паркану: «А чий-та вона тут робить?». Також і до цих киянам заглянув мужичок. Точніше, банально переліз через паркан. А там, мати чесна, ціла плантація цілком культурної конопель. Кияни мужичка відловили і відлупцювали. Він образився. Загалом, «поїхали» хлопці років на кілька в місця не настільки віддалені за вирощування. До слова, в нашому селі щоліта міліція проводить рейди в пошуках конопель. Шукають не тільки канабіс, а й самі рослини, які, до речі, висіваються самосівом, і позбутися від них повністю практично неможливо. Кажуть, минулого літа шукали в будинках тих, хто на особливій приймете. Перерили навіть дитячий одяг. Але, мабуть, нічого не знайшли.

Мабуть, найшкідливіше для оточуючих, але не самих учасників, у селі – це водіння автотранспортного засобу в нетверезому стані. За статистикою, частка таких правопорушень не перевищує 4%. Однак за кермо сідають часто в такому стані, що потім через нього випадають. Позаминулого літа один мій односельчанин в’їхав на великій швидкості в ліхтарний стовп. Машина – на металобрухт, а він з купою переломів – у травматологію. Крім нього, ніхто не постраждав. Дивно те, що в таких випадках часто прав не позбавляють, якщо аварія сталася в межах села, а не на трасі. Особливо, якщо дана людина працює водієм або трактористом. Позбав його прав, значить, сім’я позбудеться доходу. Мабуть, тому під час посівної і збиральної дуже часто на виїздах з села чергують ДАІшники, рано вранці перевіряючи трактористів на «перегар». Люблять вони вартувати молодь і біля сільського клубу. Зазвичай все обмежується штрафом.

Особливу увагу в сільській місцевості заслуговує рецидивна злочинність. Майже половина сільських рецидивістів скоюють злочин проти власності, тобто крадіжки, і лише близько 40% – проти життя та здоров’я людей. Крадіжками місцева міліція займається дуже неохоче – тільки по гарячих слідах або якщо є тілесні ушкодження у жертви. Приміром, в 2011 році в сусідньому селі кияни, які мають у столиці власний бізнес, придбали будинок під дачу. До речі, в останні десять-п’ятнадцять років у селах, віддалених від Києва на 100-200 км, з’явилося дуже багато дачників, що додає додаткових турбот сільським правоохоронцям у зв’язку з крадіжкою. Грабують будинки, як правило, групою з двох-трьох чоловік в нічний час. А взимку цей показник збільшується як мінімум удвічі – занадто спокусливі закриті дачі.

Отже, повернемося до киян. Вони відразу затіяли ремонт. Сільські жителі швидко прознали, що приїхали люди з грошима. Взагалі, я вже писала не один раз, що будь-який міський в селі – це дійна корова. Селяни впевнені, що в місті гроші ростуть під ліжком, як печериці в підвалі. В один з вихідних днів господиня будинку приїхала на власному авто без чоловіка з метою закупити в найближчому райцентрі будматеріали. А допомагати їм по господарству за винагороду унадився якийсь рецидивіст на ім’я Саша. Раніше, за «малолітки», він уже відбував покарання за крадіжку. У цей день Саша, будучи добряче п’яний, з’явився до цієї жінки. Природно, вона попросила його піти. Він став її бити. Їй довелося віддати всю готівку в сумі 5 тис. Гривень. Саша став вимагати ключі від іномарки. Жінка не розгубилася і запропонувала йому коньяку. Показала на сервант, де стояла пляшка. Саша, природно, вправний. А жінка тим часом кулею вилетіла з дому і побігла з криками по селу. Селяни викликали міліцію. Парадоксально те, що через годину цей Саша пив той самий коньяк у власному дворі.

Криміналісти дають наступну характеристику сільському рецидивісту: ця особа звичайно у віці 25-35 років, у якого відсутні або навички, або бажання трудитися. Імовірна установка на підтримання сімейних відносин. У деяких випадках є дружина, але в більшості своїй – тільки батьки. Завищений рівень соціальних домагань при низькому соціальному статусі. Кримінальна «кар’єра» починається зазвичай в ранньому віці – часто до 18 років. Також у цих людей спостерігається високий рівень алкоголізації. Кожен другий рецидивіст при вчиненні злочину знаходиться в стані сильного алкогольного сп’яніння. Живучи п’ятий рік в селі, можу підтвердити кожне слово.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s