Примітка

БЕЗНАДІЯ ВСЮДИ БЕЗНАДІЯ


Переважна частина громадян України все більш і більш відчуває розчарування і безнадію свого існування. Але якщо раніше подібні почуття вели скоріше до апатії, то зараз, в умовах війни і найжорстокішого соціально-економічної кризи, роблять ситуацію в країні вибухонебезпечною. І винні в цьому далеко не тільки і не стільки Путін і московська агресія, як намагається переконати нинішня влада! А подібні спроби перевести стрілки на «кремлівського карлика» викликають у громадян України все більше роздратування і лють.

Сказане вище підтверджується вельми показовими результатами опитувань громадської думки різного ступеня репрезентативності.

Країна загального невдоволення

Про це, зокрема, свідчать дані соціологічного дослідження, яке з 22 по 27 липня 2015 проводилося Фондом «Демократичні ініціативи» та соціологічною службою Центру Разумкова. Тільки 12% респондентів у нинішніх проблемах звинувачують Росію, і близько третини опитаних причиною проблем називають військові дії на Донбасі. Зате 72% громадян причину нинішньої соціально-економічної кризи бачать у корумпованості влади, 54% респондентів звинувачують в нинішньому провалі олігархізацію економіки, 47% – некомпетентність влади, а 35% – відсутність у влади стратегії соціально-економічного розвитку країни. Словом, пропаганда державних та олігархічних ЗМІ на тему про те, що в усьому винні Путін і війна, не спрацьовує, оскільки виникає явний когнітивний дисонанс між «зомбоящик» і, як казав товариш Ленін, «об’єктивною реальністю, даною нам у відчуттях».

Згідно з результатами зазначеного соціологічного дослідження, головним наслідком економічної кризи 75% громадян країни вважають зростання цін, а 72% – пов’язане із зростанням цін скорочення покупок одягу та інших товарів довгострокового користування. Більш того, 67% респондентів заявили про скорочення споживання продуктів харчування, а 55% – ліків, медичних препаратів і послуг.

В Інтернеті теж не задоволені

Подібні висновки якщо не кількісно, ​​то у всякому разі якісно підтверджуються результатами інших опитувань, навіть якщо вони є не настільки репрезентативними, як у професійних соціологів Фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова.

Наприклад, опитування інтернет-користувачів компанією TNS-Україна дав наступні вельми показові результати.

83% громадян не задоволені тим, що відбувається в країні, а задоволені ним тільки 3%. Повністю українською владою задоволені лише 0,2% громадян, тоді як 35% сильно не задоволені, 30% вважають, що влада переважно не виконує свої зобов’язання, а 33% – що влада щось намагається робити, але мало.

Звертає на себе увагу той факт, що 47% опитаних вважають ситуацію в Україні вибухонебезпечною, 11% – напруженою і лише 1% – стабільною. Таким чином, майже 60% населення, як мінімум, не виключають соціальних вибухів та інших деструктивних сценаріїв розвитку ситуації в країні.

56% опитаних вважають, що ситуація в Україні розвивається у неправильному напрямку і лише 20% дотримуються протилежної думки. Дуже важливо, що 67% вважають нинішнє суспільство несправедливим і лише 5% думають навпаки.

Фобії країни жебрацьких доходів

У свою чергу, Центр соціальних досліджень «Софія» представив результати дослідження причин, що викликають побоювання громадян країни. Природно, що найбільше побоювання викликає повномасштабна війна з Росією, про що заявили 58% опитаних.

У той же час різкого підвищення цін і тарифів бояться 38,6% респондентів, а непосильні тарифи – 28,9%. 19,3% громадян побоюються загальної мобілізації, дефолту і знецінення грошей – 18,4%, голоду і браку грошей на їжу – 17,3%, відсутності перспектив для дітей – 16, 3%.

Однією з найважливіших причин побоювань і невдоволення громадян є їх украй низькі доходи, безперервно падаючі через кризу, інфляції, девальвації гривні. За даними експертно-аналітичного центру «HeadHunter Україна», ситуація із зарплатами в країні вкрай не задовільна і безперервно погіршується. Під впливом складних економічних умов роботодавці скорочують персонал і урізують заробітні плати. Навіть з урахуванням того, що в минулому 2014 половина підприємств втримала зарплати на докризовому рівні, обвальне знецінення національної валюти і галопуюче зростання цін і тарифів істотно скоротили реальні доходи громадян. Багатьом останнім часом стало не вистачати грошей до зарплати. Приблизно 80% заробітку йде на найнеобхідніше – продукти харчування, оплату комунальних платежів. Нестабільна ситуація в країні залишає вкрай мало шансів знайти роботу з більш високою зарплатою.

Оскільки громадяни бідніють, вони змушені скорочувати свої витрати навіть на найнеобхідніше. Як наслідок, скорочуються виробництво і торгівля, що веде, в свою чергу, до подальшого скорочення доходів і зростання безробіття.

Як розірвати це порочне коло, ніхто не знає. У всякому разі збільшення на 150 гривень мінімальної зарплати, настільки ж незначне зростання соціальних виплат і зарплат бюджетників, нещодавно урочисто обіцяні прем’єром Яценюком, є скоріше насмішкою і проблем не вирішують, а скоріше поглиблюють їх.

Тим часом суспільство стає все більш вибухонебезпечним, і це загрожує непередбачуваними наслідками.

АлМа

АлМаАлМа
Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s