Чи справді вся річ у назві?


Як повідомляли Інформаційні агентства , вже цього навчального року з програми історії зникне поняття “Київська Русь”. В усіх текстах цей термін замінять на «Русь-Україна».

Чи справді вся річ у назві? Своїми думками з цього приводу поділилися сам автор ідеї, Володимир Загривий, а також кандидат філософських наук, завідувач кафедри суспільних наук Житомирського агроекологічного університету Юрій Ковтун.

– Навіщо Україні додавати до своєї назви ще й слово Русь? Що це змінить?

В. Загривий: – Саме це найменування – Русь – було вкрадене в українського народу разом із його славною історією та привласнене декілька століть тому сусідом-агресором. Адже це ми – Київська Русь, а

Київ – “мать городов руських”. Коли князь Володимир Великий творив нашу державність, Московії ще не було й на гадці. А потім славу і звитягу цього нашого героя, засновника Русі, Московія привласнила! Лише в 1721 році спеціальним царським указом Московію перейменували на Росію, вкравши це ймення в України, яку гнобили сотні літ. Мало того, етнонім “русский” Катерина ІІ “высочайшим повелением” наказала московському народу повсюдно вживати, заборонивши говорити “московитяне”. Тож повернення назви “Русь” стане найкращою пошаною для багатьох мільйонів українських патріотів, які віддали життя за свій народ. Так розпочнеться активний процес побудови нової України-Русі.

Ю. Ковтун: – Якщо говорити щиро, то така ідея відгонить нашим одвічним комплексом меншовартості. Мовляв, нам України мало, тож зазіхнемо на Росію та на її теперішню назву. Такі речі не можна робити наскоком, поспішними указами чи розпорядженнями тощо. Якщо говорити про перейменування серйозно, то йому має передувати копітка ідеологічна та пропагандистська робота. Тривати вона має щонайменше десять років і стосуватися передовсім юного покоління. Якщо педагоги доноситимуть до учнів ідею про те, що Русь – це наша древня назва, це наше минуле, тоді така ідея поволі увійде в суспільну свідомість. А якщо такі речі робити галопом, вийде посміховисько на увесь світ.

– Чи доречно пропонувати таке саме тепер, коли економіка на межі краху, а в країні триває війна?

В. Загривий: – Ще 1991 року, коли все починалося, треба було це зробити. Або хоча б 1996-го – з прийняттям першої Конституції. Тоді, вважаю, депутати мали дати назву “Україна-Русь”. Але чимало з них були заангажовані комуністичною ідеологією. Але я певен, рано чи пізно наша країна називатиметься Київська Русь. У листі–пропозиції до Президента я лаконічно все обгрунтував. Вважаю, що саме нині час це вирішувати. Восени парламент має вносити зміни до чинної Конституції! Чому б не розглянути і це питання?

Ю. Ковтун: – Руссю наші землі називали в період до формування української нації. У ХІХ столітті, коли процес формування нації завершується, поширюється й назва “Україна”. Нація сформувалася і потребувала назви, яка відокремлювала б її від Росії. Адже тоді Україну багато хто у світі не відрізняв від Росії. До речі, і нині теж це можна спостерігати. Тому теперішня назва якраз вказує на те, що ми – окрема нація і держава. Тож ця назва цілком самодостатня. І нині справді не час говорити про перейменування держави. Панові меру, на мій погляд, було б доречніше обмірковувати проведення комунальної реформи та інших нагальних проблем міста. А якщо вже він узявся за перейменування, то передовсім назва його міста, за такою логікою, потребує зміни.

Бо Новоград-Волинський – це колоніальна назва, надана царським урядом Росії. Можливо, є сенс повернути місту його давньоруське ім’я Звягель.

Сергій БОВКУН, газета “Експрес”

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s