КРАЙНЯ НЕБЕЗПЕКА ДЛЯ УКРАЇНИ – СОЦІАЛЬНА НЕРІВНІСТЬ


 Особливість нинішньої «демократичної» влади в тому, що в ній зібралася критична маса бізнесменів-торгашів, починаючи з самого Порошенка. Це трагедія, коли під час війни, та ще з таким потужним, аморальним, навіть біснуватим ворогом, як Москва, на чолі України виявилися торгаші з психологією «купи-продай», абсолютно не здатні на відмову від власних шкурних інтересів, на об’єктивний аналіз ситуації, важкій ситуації, на державницькі рішення і вчинки.

Все це добре видно на прикладі «Стратегії національної безпеки», введеної в дію указом Порошенко від 26 травня 2015 року.

У документі декларується, що він визначає загальні та окремі конкретні стратегічні цілі державної політики на період до 2020 року. Однією з найважливіших таких цілей значиться відновлення територіальної цілісності країни. Для досягнення цієї, безсумнівно, архіважливої ​​завдання, на думку авторів документа, слід зміцнювати державу, провести нове зовнішньополітичне позиціонування країни, проводити якісно нову державну політику. При цьому в контексті відновлення територіальної цілісності нічого не говориться про посилення і зміцнення армії. І тут виникає маса питань …

Not war, make commerce!

Невже Порошенко і компанія серйозно вірять, що Путін вгамується і відступить, що Захід нам допоможе приборкати кремлівську параною, що всі ці «мінські домовленості» дозволять хоча б припинити війну, не кажучи вже про повернення під контроль України Донбасу, а тим більше Криму ?! Невже не ясно, що головною умовою збереження і відновлення суверенітету і територіальної цілісності, утримання незалежності країни є сильна боєздатна армія в першу чергу ?! Причому армія, не тільки утримує блокпости на лінії розмежування, а переходить у атаку і вибиває окупантів з української території! Але нічого подібного в стратегії побачити не вдалося. Більш того, в документі так і не прозвучало слово “війна”. Тобто влада з тупим завзятістю дотримується боягузливою демагогії про «антитерористичної операції» замість того, щоб чесно заявити: Україна веде війну з Росією, яка вторглася на нашу територію!

У наявності свого роду торгашеський пацифізм, який важко пояснити інакше, як боягузтвом і насамперед шкурницькими інтересами. Інформаційний простір переповнений даними про те, що під гучні гнівні висловлювання на адресу держави-агресора вітчизняні ділки, включаючи близьких до влади, налагодили жваву торгівлю з Кримом, тобто з тими самими агресорами-окупантами. Щоб якось узаконити цей процес, був навіть прийнятий спеціальний закон про «вільну економічну зону в Криму», що дозволяє торгувати з окупантами безмитно і в спрощеному режимі. Кримінальна торгівля з окупованими районами Донбасу теж буйно розквітає. Поки солдати воюють, гинуть або стають інвалідами на фронті, дехто цинічно і аморально перетворив війну в дуже вигідний бізнес.

Тому «еліта» з тупим завзятістю відмовляється називати речі своїми іменами, тобто війну – війною. Перефразовуючи знаменитий лозунг хіпі, not war, make commerce!

Військова, якщо так можна висловитися, частина стратегії страждає все тим же пацифістикою, матеріалізацію якого можна щодня побачити в ході боїв на Донбасі. Складається враження, що головною формою «захисту Батьківщини» наші генерали в купе з Верховним головнокомандувачем вважають відображення атак сепаратистів і російських військ на лінії розмежування в очікуванні, коли окупанти самі заберуться з Донбасу. Подібну тактику влада виправдовує необхідністю виконувати Мінські домовленості, хоча противник виконувати ці умови не збирається, а прагне розширити займані території, постійно нав’язуючи свою ініціативу. Хоча єдино вірною тактикою представляється перехоплювання ініціативи, перехід від оборони до наступу з метою звільнення території Донбасу, підконтрольної сепаратистам і Москві.

Чого і слід було очікувати! ..

Одним з небагатьох позитивних моментів стратегії є теза про те, що головна загроза для існування країни – це агресія з боку Москви. Вже давно слід було ставити питання саме так! Як мінімум, з часів конфлікту навколо острова Тузла в Азовському морі, тобто з 2003-2004 років, стало очевидним, що Росія ставить під сумнів незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, пред’являє нам територіальні претензії.

Причому слід відкинути демагогію про підступну, ураженої шовінізмом російській еліті, що розпалює міжнаціональну ворожнечу з братнім російським народом. В останні роки ставлення громадян Росії до України стабільно погіршувалося. Соціологічні опитування, що проводилися як провладними, так і умовно опозиційними структурами в Росії, незмінно показували, що кількість тих так званих російських, хто ставився до нас негативно, в останні років 10 значно перевищувало 50%, часом доходило до 80% і навіть перевершувало цю цифру . Тому агресія Путіна в Україну має потужну соціальну основу у вигляді широких мас російських обивателів, що впали в крайню ступінь шаленого шовінізму. Словом, міф про «братскості російського народу» слід відкинути разом з сантиментами на цю тему.

Ще в 2006-2007 роках, коли на тлі боротьби за владу між Ющенком, Януковичем і Тимошенко роздувалася істерика на тему «НАТО чи не НАТО», було очевидно, що із Заходом України воювати не буде, а от війна з Росією цілком можлива. Захід буде нас тиснути кредитними відсотками, нав’язуванням антинародних реформ під гаслами ринкового лібералізму та інших «цінностей». Навіть нафтогазоносний шельф навколо острова Зміїний був красиво відібраний у України через суди Румунією, за спиною у якої, за чутками, маячили транснаціональні нафтові корпорації, причому український уряд по своїй дурості саме дало втягнути себе в цю аферу, оскільки на суд можна було не погоджуватися. Зате до середини 2000-х стало очевидно, що почалася незабаром після приходу до влади Путіна ескалація імперіалістичних устремлінь Москви на тлі наростаючої всередині Росії шовіністичної істерії чревата війною, і насамперед з Україною. Хоча б тому, що без Києва ніякого «русского мира» бути не може в принципі. Останнім «дзвіночком» була агресія Москви в Грузії, але навіть це не протверезило українську «еліту», самозабутньо захоплену політичними ігрищами і дерибаном.

Але незважаючи на очевидну загрозу зі сходу, всі ці роки в Україні відбувався розвал армії і військового потенціалу. Щоб зняти з себе відповідальність, вітчизняна «еліта» зараз усередині звинувачує в цьому московську агентуру, хоча причиною розвалу обороноздатності країни насамперед стала корупція в армії і державі, а також тотальний дерибан всього, що тільки можна, включаючи військове майно і озброєння. Чималу роль зіграли також недалекість і цинізм «еліти», прагнення до миттєву вигоду, в результаті чого українські підприємства до останнього моменту «вигідно» продавали Росії продукцію військового призначення, яка потім використовувалася сепаратистами та російськими військами проти наших же солдатів.

Стратегія національної безпеки стала чи не першим офіційним документом подібного рівня, в якому речі названі своїми іменами: головним зовнішнім ворогом є Росія, яка розгорнула проти України військову агресію, що вторглася на нашу землю і анексувати частину території, тобто Крим.

Чи не Москвою єдиної

Але, як кажуть, не Москвою єдиною, і в документі названі також інші загрози: корупція, економічна криза, олігархічний соціально-економічний устрій, що виник в країні після розвалу СРСР. В устах нинішньої влади постановка подібної проблематики звучить, м’яко кажучи, нещиро.

Автори документа абсолютно справедливо називають всеохоплюючу корупцію однією з головних загроз існуванню держави Україна, але заклинання про небезпеку корупції та про лютою боротьбі з оной вимовляли всі попередні влади. Пам’ятається, навіть Янукович боровся з корупцією … Але корупція як розцвітала, так і продовжує свій буйний розквіт і за нинішньої «демократичної» влади.

Боротьба з олігархами також є дуже правильним і далеко не новим гаслом. Позитивним моментом тут можна вважати хіба лише те, що олігархічний устрій саме як загроза національній безпеці, нарешті, вперше названий в програмному державному документі. Більше того, останнім часом навіть намітилося якусь подобу боротьби з олігархами. Але дивлячись на цей спектакль, так і хочеться вимовити сакраментальні слова: «Не вірю!». Цей процес знаходить вид боротьби з деякими, а не всіма олігархами з боку особисто Порошенко, а не держави, яка повинна проводити політику деолігархізації та демонополізації. Не кажучи вже про те, що сам Порошенко зі своїм олігархічним минулим так і не порвав, а на недавній розширеній прес-конференції, присвяченій річниці свого правління, в черговий раз пообіцяв свої активи, включаючи скандально відому Липецьку кондитерську фабрику, чи то продати, то Чи передати в управління.

Останнім часом активізувалися дії, спрямовані проти олігарха Фірташа. Навіть деякі активи його структур заарештовані судом за поданням прокуратури на час слідства. Але більш ніж підозрілим виглядає той факт, що махінаціями Фірташа та його структур правоохоронці почали перейматися тільки після того, як олігарх у Віденському суді у справі про його екстрадицію в США виступив зі скандальною заявою, що він фінансував виборчу кампанію Порошенко. До цього сумнівними активами Фірташа Феміда чомусь не цікавилася …

Крім Фірташа, є ще й інші олігархи, наприклад Коломойський і Ахметов. Боротьба з Коломойським і зовсім знаходить гротескні форми: його не можуть навіть виставити геть з компанії «Укрнафта», де держава володіє контрольним пакетом акцій. А що стосується Ахметова, то для того, щоб зайнятися його махінаціями, фактів існує не менше, ніж по Фірташу. Досить згадати приватизацію «Укртелекому», при якій нахабно порушено інвестиційне умова про створення на кошти олігарха альтернативної державної телекомунікаційної мережі, в результаті чого країна під час війни залишилася без урядового спецзв’язку. Не кажучи вже про те, що свавілля з комунальними тарифами відбувається в інтересах Ахметова, і, судячи з заяв Порошенка, останній підтримує катастрофічне зростання тарифів.

А адже, крім Порошенка, є ще уряд і особисто прем’єр Яценюк, які не приховують, що багато рішень приймаються в інтересах Коломойського і Ахметова.

Але найголовніше, що деолігархізація країни, про яку гучно сповістив Порошенко, – це не тільки і не стільки боротьба з окремими зарвалися ділками. Якщо серйозно ставити питання, то мова йде про докорінну зміну соціально-економічного та політичного устрою в країні, включаючи руйнування економічної бази олігархату у вигляді надкрупної власності, монополізує галузі і навіть цілі сфери економіки, що складаються з суміжних і не дуже галузей. У більшості розвинених країн, про рівнянні на які не перестають повторювати представники нинішньої влади, велика власність перебуває під контролем не одного-двох олігархів через деякий кількість підставних офшорок, а найчастіше знаходиться в спільному володінні багатьох тисяч акціонерів і, таким чином, є скоріше громадської , а не приватної в класичному розумінні, що запобігає узурпацію економічної, а отже, і політичної влади. Тому метою деолігархізації має стати наділення правом власності широких мас. Однак на цей рахунок у стратегії нічого не сказано, що й не дивно. Так само як і про форми і методи боротьби з олігархічним устроєм.

Що ж стосується економічної кризи як загрози національній безпеці, що справедливо відображено в стратегії, то й тут не все так просто, як хотіли б представити автори документа. Очевидно, що криза була викликана не тільки війною і розривом економічних зв’язків з Росією, як намагається представити уряд, але також некомпетентними і / або зловмисними діями уряду і Національного банку, зокрема величезної грошової емісією, обвальної девальвацією гривні і розкручуванням інфляції.

У той час, коли країна опинилася на межі дефолту, коли коштів катастрофічно не вистачає на оборону і елементарні соціальні потреби, автори стратегії нічого не говорять про таке явище, як масштабний вивіз олігархами капіталів, фактично пограбування ними країни і громадян. До речі, це зайве підтвердження того, що боротися з олігархією влада серйозно не має наміру. Обсяги ж вивезених за останні роки з України активів, за скромними оцінками, становить понад 160 млрд доларів. Після гасел про повернення в країну награбованого, виголошених на хвилі революції 2013-2014 років, питання швидко спустили на гальмах. Навіть закон про трансферне ціноутворення, прийнятий при Януковичі і покликаний перекрити виведення капіталів за кордон, при всій недосконалості цього нормативу, так і не запрацював.

Таким чином, автори стратегії навмисне, очевидно, в особистих цілях замовчують одну з найбільш небезпечних загроз національній безпеці, якою є розграбування країни шляхом виведення з неї капіталів.

Країна кричущої нерівності

Наостанок просто не можна не сказати про одну з найнебезпечніших загроз існуванню України як незалежної держави. Цю загрозу у нас навмисне замовчують, оскільки активізація даної проблеми призводить до логічного продовження у вигляді постановки питання про відповідальність «еліти» і про необхідність корінної зміни соціально-економічних відносин в країні. Автори стратегії цю проблему також майже проігнорували.

Мова йде про економічному нерівність, яка катастрофічно  загострюється, неминуче породжує соціальну несправедливість і політико-правову нерівність. Проблема полягає в потворному соціально-економічному ладі і діалектично пов’язаної з ним морально-психологічної деградації суспільства. Нарешті, проблема в углубляющемся антагонізмі між працею і капіталом, між суспільним характером виробництва і частнокапиталистическим характером привласнення продуктів суспільної праці; проблема в катастрофічно поглиблюється прірви між бідним і напівзлиденним переважною більшістю і заїлися нікчемним меншістю, експропріювати всі ресурси країни і більшість громадян. В Україні має місце нахабне і цинічне порушення прав більшості на доступ до ресурсів і національного багатства.

Навіть за станом до 2014 року, згідно з критеріями Світового банку до категорії бідних в Україні ставилися 70% населення, а за критеріями ООН – більше 80%. І це незважаючи на досить розвинені промисловість і сільське господарство, вельми високий, навіть за мірками розвинених країн, рівень освіти населення. Двічі в 2000 при Кучмі і в 2010 році при Януковичі в Україні на найвищому державному рівні піднімалося питання про боротьбу з бідністю, в тому числі стараннями першого омбудсмена України Ніни Карпачової, але далі декларацій справа не пішла. Тепер же, в умовах нинішньої економічної кризи, проблема масової бідності загострилася з новою силою, проте міністр фінансів Наталія Яресько заявляє, що не слід розраховувати навіть на мінімальну індексацію мізерних доходів, що знецінилися внаслідок девальвації гривні та сплеску інфляції.

Злидні, безперспективність, глибоке нерівність в суспільстві є найважливішими причинами сепаратизму на Донбасі, якими скористався Кремль, розгортаючи агресію проти України. Ця обставина всіляко замовчують як колишня і нинішня влада, так і олігархи, оскільки виникає питання про відповідальність, і не тільки політичної, але й кримінальної.

Соціальна несправедливість і нерівність представляють крайню небезпеку зараз, під час війни. Неодноразово доводилося від осіб, які підлягають за віком мобілізації, чути цілком закономірне питання: чому ми повинні воювати, гинути і калічитися за те, щоб Ахметов, Коломойський, Пінчук, Фірташ, Порошенко (!) Та інші і далі могли наживатися, примножуючи раніше награбоване ?!

Словом, в нинішніх важких воєнних умовах Стратегія національної безпеки, складена «хлопчишами-торгашами» при владі, виглядає, м’яко кажучи, неадекватно.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s