Війна – справа світська


У нас знову війна. Звичайно, якийсь час і штаб АТО, і Генштаб ЗСУ будуть це заперечувати. Чи то до чергового «Іловайська» або «Дебальцеве». Чи то до довгоочікуваної перемоги над сепаратистами. За нашу сторону лінії фронту будуть гинути українські солдати, волонтери жителі прифронтової смуги. По той – сепаратисти, у тому числі й ті, яким від роду виповнилося рік, два, десять.

Представники одного народу знову будуть вбивати один одного. 1 червня, у День захисту дітей, українські хлопчики і дівчатка грали зі зброєю. У мережі повно фотографій школярів і дошкільнят, які позують з автоматами, кулеметами, гранатометами. На тлі танків і гармат. Те ж саме відбувалося і на Донбасі. Я вважаю, що батьки, що знімають своїх дітей до чинного зброєю в руках або на його фоні, зійшли з розуму.

Перші, кого приходить в голову в цьому звинуватити, звичайно, президент і уряд. Незважаючи на постійні обіцянки припинити пекло, що діється на сході країни, влада продовжує мобілізацію і з кожним днем ​​все сильніше відрізають Донбас від решти України.

Однак у них – свої резони. Треба за будь-яку ціну забезпечити спокій і безпеку в мирній частині країни. Не варто забувати і про лідерів сепаратистів, у яких свій погляд на мирний процес і дотримання домовленостей. Коротше, судити про дії наших правителів ми зможемо тільки після закінчення війни.

Але є в Україні і ті, хто підтримує війну виключно заради власної вигоди. 1 червня (в День захисту дітей!) В Луцьку глава Православної Церкви Київського Патріархату Філарет заявив, що ми повинні бути вдячні Богові за бійню на Донбасі. За війну, в якій загинули сотні дітей і, за даними ООН, більше 6 тисяч мирних українців. Як таке може заявляти людина, що називає себе главою православних християн – розуму незбагненно.

Судячи з його висловлювань, Філарет взагалі належить до воєн вкрай позитивно. Зокрема, він упевнений, що Друга світова, в якій, за останніми оцінками, загинуло більше 70 мільйонів чоловік, українцям теж пішла на користь. Вона, нібито, допомогла зберегти християнську віру на українській землі. Нинішня війна, переконаний Філарет, допомагає нам об’єднуватися. Яким чином українці об’єднуються, винищуючи один одного – зрозуміло тільки йому.

Глава УПЦ КП всерйоз вважає, що вбивати людей, захищаючи свою батьківщину, – не гріх. Хоча за православними канонами, солдати, які вчинили вбивство, не допускаються до причастя і сповіді протягом 3-х місяців. І, звичайно, вбивство, будь-яке вбивство, є з позиції християнства гріхом. А будь-яка війна – трагедією.

Однак у Філарета свій погляд на основи християнства. «Ті воїни, які віддають тепер свої душі за нашу свободу, які відстоюють цілісність нашої території, які діють в дусі правди, теж гідні того, щоб Господь прийняв їх в Царство Небесне», – заявляє він. Тобто неважливо, які справи людина скоїла в житті.

Якщо помер за благі цілі – потрапляєш прямо в рай. Цікаво, чому Філарет не робить останнього логічного кроку: чи не оголошує православний джихад і не обіцяє всякому загиблому на Донбасі солдату 70 дів в раю?

У лютому 2015 він літав до США просити зброю для продовження війни. Неначе більше в Україні домовлятися про постачання озброєнь нікому. Неначе президент – порожнє місце. Уявіть, що Папа Римський полетів до США, щоб попросити зброї для продовження війни в Сирії, наприклад. Як після такого його сприймала б світова громадськість? Напевно, так само, як вона сприймає Філарета – ніяк.

Нещодавно більше 900 парафіян Української Православної Церкви в Рівненській області звернулися до Петра Порошенка з відритим листом.

«У самому серці України пустив коріння справжній релігійний сепаратизм. Ми, парафіяни Української Православної Церкви, єдиною канонічної Православної Церкви в державі, стали жертвами огидного і страшного явища – церковного рейдерства. З минулого року наші церковні громади атакують представники так званого Київського Патріархату », – йдеться в листі.

«Наших парафіян починають переслідувати за їх віру. Впевнені, що Вам чудово відомо, що з 1991 року наша конфесія стала цілком автономною … Українська Православна Церква ніколи не закликала до війни, оскільки це суперечить християнському духу. У той же час, багато з наших парафіян виконали свій військовий обов’язок перед Батьківщиною. І багато виконують його зараз. Уявіть, як боляче для них чути звинувачення в сепаратизмі! », – Пишуть парафіяни УПЦ.

Фактично, Філарет використовує війну, щоб розправитися з «конкурентами» і захопити побільше церков. Заманити в них побільше прихожан. Тепер зрозуміло, чому УПЦ КП і її предстоятеля не хоче визнавати ні одна канонічна Православна Церква світу?

Ще один «християнський Міролюб», архієпископ греко-католиків Любомир Гузар вважає, що нинішня війна дарує українцям духовний і матеріальний ріст. «Чудовим чином війна, яка повинна б нас зруйнувати, стає причиною духовного і матеріального зростання, дарує нам надію на збройну перемогу, а ще важливіше – на здійснення нашого всенародного бажання бути нормальним, дійсно самостійною державою. Ми щасливий народ, тому що у нас є провідна ідея », – заявляє Гузар.

Ким треба бути, щоб називати воює народ щасливим? Як можна благословляти війну, в якій гинуть кращі представники нації? Глава УГКЦ взагалі слухає виступи наших лідерів? І Петро Порошенко, і Арсеній Яценюк, і інші представники влади неодноразово звітували про втрати, які несе Україна у війні на Донбасі. Прикладають масу зусиль, щоб якомога швидше припинити військові дії.

Загинули тисячі солдатів. Знищені сотні підприємств. Зруйнована інфраструктура. Бюджет втратив великих платників податків. Криміногенна обстановка в зоні АТО жахає. Представники добровольчих батальйонів і солдати з посттравматичним синдромом творять жахливі речі. Де тут духовний і матеріальний ріст?

Як і представники Київського Патріархату, греко-католики вважають, що вбивство на війні не є гріхом. Особливо, якщо його здійснює солдат, який захищає свою батьківщину. Їх украй дратують слова Папи Римського, який заявив, що в Україні йде братовбивча війна. Вони навіть звинуватили понтифіка в «радянській пропаганді».

Дивно, що не винесли анафему.

Замість того, щоб допомагати стражденним, як і личить християнам, закликати до миру обидві воюючі сторони, вимагати від агресора дотримання мирних домовленостей, волати до світової спільноти, деякі українські церкви закликають до війни. Плодять страждання, сиріт та калік. Війна – справа світська. А Церква повинна триматися від неї осторонь і допомагати людям залишатися людьми. Якщо Церква боїться немилості натовпу і гніву властей – це не Церква. Якщо Церква розпалює війну – це не Церква. Наступного разу, коли зберетеся в храм – подумайте про це.
Василь Ладиженський

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s