ТУРИСТИ НАДАЮТЬ ПЕРЕВАГУ СІЛЬСЬКІЙ ХАТІ З ПІЧКОЮ


  З втратою Україною Криму  почався інтенсивний  розвиток сільського туризму в країні як альтернативи відпочинку на морському узбережжі.  Широко популярний даний відпочинок в Карпатах.

Традиція сільського туризму зародилася в Європі понад півстоліття тому. Однак в Україні вона ще старіша, ніж здається на перший погляд. З гостинністю карпатських селян ще на початку XX століття познайомилися такі відомі діячі культури та політики, як Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський. У тій же Європі сільський зелений туризм став розвиватися вже з 1970-х. Найбільш він популярний у Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Польщі та на Кіпрі.

Даний вид туризму грунтується на тому, що городяни із середнім достатком потребують відпочинку на природі, знайомство з побутом сільської родини. Вони задоволенням їдять свіжі овочі з хазяйського городу, а також м’ясо і молочні продукти. Багато туристів беруть активну участь в побутовому житті селян. До речі, в США є таке поняття, як агротуризм. Люди приїжджають на ферму, рубають дрова, працюють в городі або поле і платять фермерам за це гроші. До речі, я помітила, що деякі мої гості з ентузіазмом хапаються за будь-яку сільську роботу. Приміром, один Руслан, перебуваючи в мене, прокинувся на зорі і пішов косити траву. Інший друг Андрій постійно сам шукав собі завдання, а коли виконував їх, то переводив мене питаннями, що ще відремонтувати або зробити по господарству.

Батьківщиною сільського туризму вважається Ельзас, провінція на півдні Франції. Тому як свого часу саме в цьому регіоні відбувався масовий і стрімкий відтік жителів з неперспективних сільських районів у великі міста, що спонукало уряд підтримати ідею створення умов для прийому туристів у фермерських господарствах. На сьогоднішній день дана галузь туризму, за різними оцінками, приносить 10-20% від загального доходу всієї туріндустрії в Європі, а послугами сільських садиб користуються близько 80% громадян ЄС. Даний вид туризму поступово завойовує весь світ, а в деяких країнах принесена їм прибуток порівнянна з доходом від сільського господарства.

У світовій практиці зелений туризм класифікують на екотуризм, агротуризм і етнотуризм з підвидами пасивного, активного відпочинку і т. Д. В Україні ж досі немає чітких розмежувань: будь-який відпочинок за межами міста у сільській місцевості вважається сільським, або зеленим, туризмом. Немає також досі й чіткої категоризації об’єктів розміщення. Для проживання можуть запропонувати котедж віп-класу в 10 км від мегаполісу. Або ж етноусадьбу, де господарі зустрічають гостей в національних костюмах. Це може бути відокремлений хутір, де немає навіть мобільного зв’язку, відповідно, з базовим набором послуг: зручності на вулиці та інше. А може бути добротна сільська хата з пічкою і національною кухнею у виконанні господарів.

Восени 2014 був розроблений законопроект про категоризації об’єктів розміщення у туристичній галузі, але Майдан сплутав усі плани. А потім – війна … Роман Пономаренко, засновник Всеукраїнської хостел-асоціації, впевнений, що в Україні не тільки зараз, але й раніше просто нікому було займатися сільським туризмом, а звідси і такий бардак в галузі. «Регіони повинні самі собі допомогти, – каже Роман, – на рівні кожного регіону необхідно створювати місцеві асоціації зеленого туризму, так звані кластери. Це щось типу кооперативу, в якому об’єднуються власники садиб або заміських міні-готелів. Є один з гідних прикладів в Миколаївській області ». В рамках підписаної угоди між Україною та ЄС у майбутньому при успішній інтеграції нашої країни в Європу передбачаються гранти на розвиток сільського туризму. Але, за оцінкою пана Пономаренко, відбудеться це років через п’ять, не раніше. Хоча потенціал у України величезний.

Отже, постараюся все ж розібратися в тому, який відпочинок пропонують в Україні, виходячи зі світової практики. Агротуризм (farm tourism) – це вид відпочинку, який передбачає використання фермерського господарства. Форми такого виду туризму можуть бути різними, але він обов’язково передбачає знімання житла прямо на фермі. Це може бути житло з обслуговуванням в рамках даного дворогосподарства або ж розміщення з самообслуговуванням на землі фермера, тобто кемпінг або намети. Також можлива наявність окремого гостьового будиночка. До речі, в Європі вже років двадцять по узбіччях сільських доріг можна побачити оголошення про здачу на ніч кімнати в хазяйському будинку. А в Європі дуже популярна послуга «Bed & Breakfeast» («Ліжко та сніданок»). У плату включено оренду кімнати і сніданок. «У нас така послуга неможлива, – вважає Роман Пономаренко. – Українці зі скрипом пускають в свій дім чужих людей. Менталітет “мій дім – моя фортеця” склався в результаті сталінської політики ».

Екотуризм – це якась форма подорожі або відпочинку, сприятливо впливає на навколишнє середовище. Це відбувається на територіях, що мають природну цінність: національних і ландшафтних парках. До слова, національний парк – це туристична територія з унікальними природними ресурсами (водоспадами, каньйонами, островами, печерами і т. Д.). У деяких випадках національний парк може мати статус заповідника, де існують певні правила допуску туристів. Але в кожному разі екотуризм спрямований на охорону та вивчення природного середовища місцевості. Існують такі форми екотуризму: активний (піший, велосипедний, водний, кінний, рибальський), фауністичний і флористичний, культурологічний і етнографічний.

Все більш популярними стають тематичні тури, приміром, на пасіку з дегустацією меду і придбанням продуктів бджільництва. Людям починає набридати банальна сільська пастораль, у багатьох виникає бажання порукодельнічать або навіть взяти участь у сінокосі. Так що приймаючій стороні доводиться бути все більш винахідливою, Дабе залучити свого клієнта. І не просто залучити, а закохати в свою садибу, щоб він повернувся ще не раз і друзів привіз…

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s