ДВІ ВІЙНИ,ДВІ РІЗНИЦІ


Війна докорінно змінює людей, які її бачили. Ще більше вона змінює тих, хто в ній брав участь. Але, всупереч поширеній думці, вона мало з кого робить нервових параноїків або  похмурих ветеранів що потроху спиваються. По телевізору багато говорили про в’єтнамський або афганський синдром, але якось однобоко. Ось, мовляв, який повернувся солдат зараз скипить, вихопить тесак і всіх покришить в капусту. Або вип’є залпом пляшку віскі і заплаче. Але це все нісенітниця.

Війна – це зовсім інші умови існування. Якщо звичайно, ви дійсно на передовій, а не квартируєте в півсотні кілометрів від фронту. В першу чергу інший побут, що відразу відбивається на мобілізованих, тільки що відірваних від комфортної мирного життя людей. У 1941 році ця різниця була невелика, і колгоспник або металург легко вписувалися в суворий армійський побут, просто змінивши робу на військову форму. Сьогодні багатьох просто «ламає» без телевізора та інтернету, без кави і суші, від необхідності ходити пішки або їздити в кузові КамАЗу, а не за кермом своєї «тойоти».

А черевики? 70 років тому чоботи були повсякденному взуттям не тільки солдат, а й більшості трудящих, надягати туфлі тільки по вихідним на танці. Сьогодні багато хто навіть взимку носять полегшені боти. І ось на них надягають «берци» – від чого солдат набуває характерну ходу «важких ніг». Втім, влітку половина української армії ходить в кросівках: не тому що так зручніше, аж ніяк, це не взуття для поля бою, а тому що так звичніше …

Але черевики та інтернет – це так, дрібниці, хоча деякі з-за них зриваються. Війна сильно змінює ставлення людей один до одного. Наприклад, зникає зарозуміла, пардон, говністость, притаманна багатьом обивателям ситого мирного життя. Мешканці зруйнованого будинку, ще недавно намагались перевершити ненависних сусідів у крутизні ремонту, тепер разом з ними варять в одному казані суп. Навіть якщо людина неприємний, його допомога вам все одно потрібна – так само як і ваша йому. Так заново складається колективізм.

Дуже важливо зберігати оптимізм. Безнадійні песимісти або дійсно спиваються, або закукліваются у своїй депресії, перестаючи працювати, виходити на вулицю, спілкуватися, стежити за собою, їсти і пити. Тому серед живуть на війні так багато бадьоро усміхнених людей. Які, здавалося б, займаються зовсім недоречними під час війни справами: підстригають кущі, фарбують дитячі майданчики. До слова, це теж різновид психологічного зриву.

Мотивація до війни

Війна протиприродна для багатьох людей, з різних причин. Хтось гуманіст, хтось просто боягуз, а хтось не бачить причини кидати влаштовану мирне життя і ризикувати життям під холодним дощем невідомо за що. Тому одним з найголовніших завдань влади завжди була мотивація своїх солдатів. В іншому випадку армія могла і розбігтися, як це трапилося в 1917 році.

Мотивація солдат – справа вкрай непроста. По-перше, та ідеологічна нісенітниця, яку йому вбили в голову перед призовом і на підготовчих курсах, вилітає з неї в першому ж бою. Або вивітрюється після декількох місяців сидіння в холодних окопах. По-друге, не всі держави можуть мотивувати своїх солдатів матеріально, та й не всякий солдат готовий ризикувати заради грошей. По-третє, у кожного солдата, образно висловлюючись, за плечем сидить чорт, нашіптує йому «нафіга тобі це треба, уб’ють ще, скоріше б додому!» – І нерідко рис більш переконливий, ніж політрук або навіть телевізор.

Навіть радянська пропаганда свого часу осоромилася двічі. Спочатку виявилося, що швидкої війни на чужій території не буде. Потім армії не захотіли «стояти на смерть» заради високих ідей комунізму. До того ж німці теж вели переконливу розкладницьку пропаганду, роблячи ставку на прагнення людини залишитися в живих. П’ять мільйонів здалися в полон за 1941-42 рр. – Це було занадто. І тоді акценти мотивації вирішили змістити.

Вже починаючи з весняного контрнаступу 1942 політруки, військові кореспонденти, карикатуристи і поети почали закликати радянських солдатів до помсти. «Відомсти за нас, убий фашиста!» – Закликали з плакатів замордовані жінки і люди похилого віку. Фотографії зруйнованих сіл і страчених жителів (або партизан, а може, і захоплених диверсантів, але хто їх розбере) стали обов’язковими для військової преси. «Ну що, Іване, як думаєш, живі твої?» – Смикав політрук душу бійцеві, у якого родина залишилася по той бік фронту.

Новий метод виявився ефективним: ненависть до ворога була куди сильніше любові до товариша Сталіна і навіть любові до батьківщини. Крім того, командири і політруки намагалися, щоб на ворога вихлюпувався весь накопичений бійцями психологічний негатив. Поганий настрій? Застрель німця! А починаючи з 1943 року мотивація доповнилася переконливою логічним ланцюжком: чим більше противників вб’єш – тим швидше закінчиться війна – тим швидше повернешся додому …

Сучасна українська військова пропаганда ще перебуває на стадії романтизму і голого патріотизму. Громадян закликають захищати цілісність держави, бійців намагаються мотивувати надання їм ореолу епічних героїв. Однак, як показує практика, це працює тільки відносно ідеалістів, яких не так і багато.

Поки що армію утримує простий принцип мирного часу: краще піти за призовом і відслужити кілька місяців, чим все життя ховатися від прокуратури. З цим погоджується логіка більшості мобілізованих. Але чим довше затягується війна, чим більше гине в ній бійців, то менше стає цей довід. Вже зараз чимало українців вважають, що ризик загинути, залишитися калікою або просто без толку втратити час на війні значно перевищує загрозу притягнення до кримінальної відповідальності. Є й такі, хто віддає перевагу відсидіти три роки, ніж навічно розлучитися з життям.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s