ДЕ РЕФОРМИ?


Президент і прем’єр просять Захід про нові вливання в Україну, депутати змагаються в популізмі, а економіка продовжує падати. ВВП скоротився в першому кварталі на 15% в річному вимірі, ціни зросли на 45,8% в березні 2015-го в порівнянні з березнем минулого року. А мінімальна зарплата вже третій рік 1218 гривень. Тільки три роки тому це було $ 150, а тепер трохи більше $ 50. Де реформи?

Історія з пенсіями – ілюстрація багатьох українських реформ. Картку видали, а користуватися нею не навчили. Тарифи на газ підвищили, а немає ні приладів обліку, ні можливості відмовитися від послуг або вибрати іншого постачальника. Проїзд у столичному метро подорожчав, а непрозора система з жетонами і ситуація з рекламою в метро залишилися.

Коаліційна угода парламентської більшості в економічній частині виконано тільки на 6%, а угоду про Асоціацію України і ЄС – тільки на 3%, повідомляє сайт Нацради реформ reforms.in.ua станом на 2 квітня.

Індекс моніторингу реформ, який складають аналітики з VoxUkraine, всього +0,9 бали на 19 квітня (діапазон від -5 до +5). Це поки ще позитивний показник, але він помітно не дотягує до бажаного рівня в +2 бали і вище.

Реформи йдуть занадто повільно, темпи змін сповільнюються.

Справжній український реформатор – МВФ. Ось де програма виконується чітко і в строк. Але навіть Фонд може помилятися. Навесні минулого року Україна і МВФ домовилися про одну програму реформ. У лютому довелося відкривати нову, більш глибоку програму. “Ситуація в квітні минулого року в економіці була інша”, – пояснював LB.ua цей казус Дмитро Сологуб, заступник голови Нацбанку, відповідальний за монетарну політику.
Що з економікою

Фото: Макс Левін

Ситуація в економіці справді плачевна. Хоча на загальному негативному фоні є окремі хороші новини. Квітневий МакроОгляд НБУ (посилання на pdf) сповнений песимізму, але й там говориться про зростання доходів бюджету другий місяць поспіль, скороченні дефіциту поточного рахунку і зміцненні курсу гривні до долара США. Укладачі огляду відзначають, що вперше за останні чотири місяці сповільнилося падіння промвиробництва.

Так, в цілому ВВП скоротився на 15% за підсумками першого кварталу. Але по року Нацбанк очікує мінус 7,5%. Тобто падіння сповільнюється, а в останньому кварталі взагалі можливе невелике зростання. Ціни підскочили в березні до рекордних 45,8% в порівнянні з березнем минулого року. Але на кінець року Нацбанк очікує 30,1%, тобто ситуація теж вирівнюється. Курс гривні до долара важко прогнозувати, але глава НБУ Валерія Гонтарєва вперто твердить про середньорічний курс 20-22 (і останнім часом гривня справді зміцнюється).

Всі ці слабкі позитивні сигнали говорять про уповільнення падіння економіки. Схоже, прав був заступником міністра фінансів Ігор Уманський, коли говорив, що “Україна досягла дна, треба відштовхуватися”.

Одна справа – зупинити падіння і стабілізувати ситуацію. Зовсім інше завдання – відновити економічне зростання.

Щоб наздогнати за рівнем життя хоча б бідні європейські країни, Україні потрібно стабільно зростати випереджаючими темпами довгі роки. Чи не на 3% на рік (таке зростання очікує Нацбанк в 2016 році), і навіть не на 10% в рік – набагато швидше. Україна повинна не просто повторити грузинські або чиїсь ще реформи, вона сама повинна стати прикладом для реформаторів.

Але українська влада намагається вирішити проблему економічного зростання за допомогою іноземних вливань. Вчора на міжнародній конференції Support for Ukraine і президент Петро Порошенко, і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк вмовляли гостей із понад 15-ти країн світу вкладати гроші в Україну і давати нові кредити і гранти.

Одночасно Петру Порошенку довелося виправдовуватися в своїй промові за депутатів Верховної Ради, які пропонують націоналізувати то одну мережу супермаркетів, то іншу. “Ніякої реприватизації”, – сказав Порошенко. І знову закликав інвестувати в Україну.

Відповідь передбачуваний.

“Україна повинна продовжувати реформи, тоді Євросоюз буде її підтримувати”, – сказав глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. І нагадав про боротьбу з корупцією, децентралізації, дерегуляції та демонополізації. Приблизно про те саме говорили інші іноземці.

У перекладі з дипломатичної це означає, що українським чісновнікам пора б вже припинити скаржитися на важку спадщину клептократичною режиму Януковича і російську агресію і почати щось робити самим. Вторячи класику: вранці реформи – ввечері гроші.

Не можна просто заливати України грошима і чекати, що з цього виросте. Ефекту від цих експериментів не буде. Статистика, звичайно, покаже і приплив інвестицій, і зростання ВВП. Для злиденній за світовими мірками України будь-які надходження – вже вибухове зростання. Але ці зміни не будуть стійкими. А кінцевими вигодонабувачами будуть все ті ж корупціонери і олігархи, а не звичайні українці.

Навряд чи Порошенка з Яценюком цього не розуміють.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s