Господарями життя в країні знову стали круті хлопці


В Україну повернулися 90-ті

Господарями життя в країні знову стали лихі хлопці на позашляховиках з автоматами в руках …

Тільки тепер вони «упаковані» не в малинові піджаки і гостроносі туфлі, а в строкаті камуфляжі й жовті берци. І зовсім не бояться ні міліції, ні ОМОНу, ні Служби безпеки – навпаки, нині державні силові структури воліють уникати цих сучасних махновців.

Але однієї тільки «патріотичної братвою» проблема не обмежується. Держава втратила орієнтири, йде новий переділ власності, людей безкарно викрадають і вбивають, а їхні доходи пожирає інфляція. Вся Україна всього за кілька місяців сповзла туди, звідки вона з таким трудом вибиралася довгі роки, і, схоже, ми знову опинилися в «лихих» 90-х …

Руйнування всього

Багато хто називав 90-ті роки «епохою змін», і багато в чому вони були праві. От тільки це були зміни до гіршого – у всякому разі, для 95% населення країни. Тому більш правильним, думається, було б називати їх епохою занепаду і руйнування.

Руйнувалося все те, що було побудовано за 70 років радянської влади, висміюють і проклинають колишніми громадянами колишнього СРСР. Разом з країною і соціалістичною системою руйнувалися економіка, соціальна ієрархія, людські відносини і традиції, законослухняне суспільство, світогляд і політичні орієнтири. Це була велика епоха нігілізму, коли все оголошувалося «пережитками совка» – все, включаючи елементарну порядність.

Образно висловлюючись, радянський піонер, дбайливо переводив бабусю через перехрестя, був оголошений лохом. «Пацан 90-х» повинен був, як мінімум, обікрасти стареньку, а краще «розвести» її на всю суму заощаджень, умовивши вкласти їх у трастовий фонд. Втім, справа не в тому, як і скільки грошей тоді виманювали, крали і відбирали у мільйонів пенсіонерів, справа в самому ставленні до людей – до них почали ставитися з байдужістю. У пенсіонерів вилучали їх мізерні «похоронні», прирікаючи їх на жебрацьку смерть, з таким же байдужістю, з яким колись есесівці і поліцаї і спалювали людей в сараях.

Це ставлення до людей – немов до молі, яку без жодних емоцій плескали тапки, мабуть, набагато страшніше, ніж спотворені злобою пики садистів і маніяків. Ті хоча б відчувають до своїх жертв хоч якісь почуття …

Цей нігілізм – правовий, політичний, соціальний – допомагав купці метикованих і рішучих «людей без комплексів» влаштувати радикальний переділ власності, який полягав в тому, що на руїнах країни та економіки спритні мародери відібрали і прибрали до рук найцінніше. І заодно неодноразово дочиста обібрали населення країни – мільйони довірливих «лохів», які часом навіть не здогадувалися, що їх обманюють і обкрадають.

І ніхто за це не поніс ніякої відповідальності. Тому що «кризи» все списали, бо слідчі і прокурори були куплені, а політики та чиновники були в частці з «авторитетами». А суспільство покірно змирилося з цим, тому що за допомогою ЗМІ йому вселили, що це, мовляв, нормально – дме вітер змін, йде перехід на рейки ринкової економіки, змінюється свідомість людей.

І це руйнування всього було спонтанним, тому що в світі нічого саме по собі не відбувається, всьому є якісь причини. Однак вражає не те, що причетні до цього люди зламали свою державу і його соціально-економічну систему, ні – станься зміна систем продумано, в інтересах держави і всього суспільства, ніякого занепаду і не було б. Вражає те, що тоді все саме ламали через коліно, громили кувалдою, викорчовували, знищуючи цілі галузі економіки заради створення декількох станів.

По суті, це було звичайне мародерство, тільки в масштабах цілої країни. Не випадково символом тієї «епохи змін» стали раскуроченние ліфти, розбиті злодіями заради пари кілограмів мідного дроту …

Операція «Мародер-2»

Зараз Україна провалилася в нову «епоху змін». По суті, з країною відбувається те ж саме, що і 25 років тому. Причому можна помітити, що серед доклали до цього руку людей миготять знайомі фізіономії з того часу: посивілі і полисілий, що пролунали вшир, які змінили малинові піджаки на сірі костюми від кутюр, а комсомольські квитки на членство в націонал-патріотичних партіях.

Схоже, що вони хочуть повторити події 90-х, щоб знову гарненько помародерствовать на руїнах! Що ж, можна довго сперечатися про їхні цілі: можливо, вони хочуть збільшити свої капітали, знищити конкурентів, монополізувати в своїх руках цілі галузі, стати фінансовими султанами України або щось інше. Але для широких мас українців проблему створюють не цілі цих людей, а методи, якими вони їх домагаються.

Пам’ятається, наприкінці 90-х навколо нашого міста, як і в ряді інших регіонів країни, раптом зачастили лісові пожежі. Причому дивні такі: запалиться лісова підстилка, подиміти – і все. А потім місцева влада видає дозвіл на вирубку цього лісу під корінь як «Горельніков». І цілу добу КрАЗи відвозили кудись переповнені кузова колод. Ось так хтось робив собі стану, буквально знищуючи екосистему цілих регіонів. І проблемою для їх жителів було не те, що кілька аферистів розбагатіли, а те, що при цьому вони перетворювали околишню природу в пустелю …

Не будемо стверджувати напевно, але все ж дуже схоже, що революцію і громадянську війну в Україні замовили. Звичайно ж, в першу чергу, щоб цим конфліктом заманити вирішувати геополітичні питання в Євразії. Адже і Радянський Союз теж розвалювали не для того, щоб колишні інженери «Південмашу», комсомольські ватажки Дніпропетровська та донецькі «футболісти» стали олігархами і президентами. Вони лише скористалися нагодою, взявши ситуацію в свої руки, і домоглися свого так, як уміли. Ось і зараз відбувається подібне: хтось дуже могутній замовив конфлікт в Східній Європі – ну а місцеві племінні вожді, зметикувавши, що вони з цього зможуть викроїти, з ентузіазмом взялися за справу.

Всі ці закулісні процеси мільйони маленьких українців, зрозуміло, не помічають, як не помічали їх і в 90-х. Ми бачимо лише зовнішні їх прояви, помічаємо події, що стосуються більшості з нас. Наприклад, з’явилися в наших містах групи «активістів»: у камуфляжних куртках, що приховують обличчя за масками, нерідко озброєних і провідних себе вкрай зухвало. Будемо об’єктивні – по той бік східного фронту ми зустрінемо точно таких же персонажів, тільки іменованих себе «ополченням» і носять інші емблеми. Власне кажучи, війна на Сході України розпочалася зі зіткнення цих «хлопців» і «пацанів», і дуже швидко в неї була втягнута вся країна.

Так от, у 90-ті героями того часу була «братва», з усіма її атрибутами: джипами, пістолетами, «стрілками-розбірками», «общак», «поняттями», шкірянками і малиновими піджаками. Дуже багато хто, особливо молодь, наслідували їм, брали приклад, мріяли теж «сколотити бригаду». Героями сучасності стали «активісти», «добровольці» і «ополченці». За своєю суттю – люди такого ж типу, неприкаяні пасіонарії. Вони теж воліють позашляховики, але в іншому вибирають камуфляж і балаклави, автомати Калашникова і РПГ, збивають цілі батальйони і полки, а замість блатної романтики і у них політичні ідеї. Однак це не робить їх менш небезпечними для суспільства.

Скажемо більше: в 90-х «братва» стягувала з підприємців обговорену данину і йшла зі світом, а зараз «активісти» можуть змусити кричати «слава героям!» Або співати гімн, а то й зовсім «взяти в полон» як «сепаратиста» . Не кращим чином поводилися і «ополченці», банально грабували автосалони і магазини. За мірками 90-х це вважається повним свавіллям! Але якщо тоді беспределящіх ватажків ліквідували, то зараз вони стають депутатами, чиновниками, громадськими діячами. А адже саме гірше ще попереду: так само, як в 90-х суспільство і навіть правоохоронні органи та політики почали переймати манери і традиції «братви», так і в нинішній Україні дуже скоро тон всьому задаватимуть «активісти» і «ополченці» …

Втім, всі вони лише виконавці, маріонетки в руках азартних гравців. Хлопчики на посилках, завдання яких підпалити ліс, щоб великі дядьки знову змогли напіліть в ньому колод на продаж. На жаль, тільки ними проблеми України не обмежуються, тому що нова епоха занепаду і руйнування несе в собі весь повний набір різних криз. Ну як же цим людям не «заробити», скажімо, на інфляції? Вони будуть вичавлювати з нового апокаліпсису все, використовують всі можливі методи.

І тут перед українцями постає практично нерозв’язна проблема, яка, без перебільшення, загрожує самому нашому існуванню. Справа в тому, що на відміну від УРСР зразка 1991 року сучасна Україна вже не має такого запасу міцності. Тому нова епоха руйнування може виявитися для неї просто фатальною у всіх сенсах цього слова. І у нас вже просто не вистачить сил видертися з неї знову …

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s