Чому ж досі «маємо те, що маємо»?


Пора замислитися над тим, чи змінять прийдешні місцеві вибори ситуацію  в краї, місті чи селі

До нас звертаються десятки небайдужих людей, які цікавляться: чому зміни в нашому повсякденному житті відбуваються не в кращу сторону, і що ми – звичайні громадяни, члени своїх територіальних громад, можемо змінити. На що і як може вплинути звичайний «пересічний» громадянин – житель села чи міста?

Якщо коротко відповісти  на питання «що робити?» Звучить так: навчаться самим, навчати інших, самоорганізовуватися і самоу-правляться.

Резонне питання: а чому ви можете мене навчити, якщо я, наприклад, політик з великим стажем, депутат міської ради чи сільський голова, чиновник або юрист, або просто «знаю все і про все»?

А якщо ми все знаємо і вміємо, то чому ж досі «маємо те, що маємо». Може, вчитися все-таки є чому?

Наприклад, після другої Світової Війни все дієздатне населення Японії на пару років сіло за парти. З десяток років тому серед поляків, особливо у молоді, набрало небувалу популярність рух з вивчення власного законодавства і законів Євросоюзу. Результати відомі. Де вони, а де ми за рівнем і якістю життя.

Що ж нам – українцям не дозволяє рухатися вперед, покращувати своє життя, розвивати економіку, робити наші міста і села комфортними для проживання не для обраних, а для всієї громади? Може недосконалі закони або їх відсутність? А побутова невлаштованість і комунальні проблеми – це прорахунки на рівні Держави? Хіба ремонтувати і прибирати у нас в під’їздах – це функція Президента, Кабміну та Верховної Ради? Давайте погодимося з тим, що конкретні проблеми міста, району, мікрорайону, вулиці та будинки – це, в першу чергу, наша турбота. І вирішувати їх нам. А для цього нам необхідно, насамперед, бажання змін на краще і знання, як їх досягти.

Відкрию вам «страшну» таємницю: Конституцію України, основні Закони, свої права та обов’язки погано знають не тільки звичайні громадяни, а й деякі депутати місцевих рад, і що гріха таїти, Верховної – теж. Приміром, деякі представники депутатського корпусу міської ради не в курсі, що вони голосували «за» Статут територіальної громади міста Харкова, не кажучи вже про те, чи знають вони, що там написано.

Що тоді можна питати з нас – звичайних жителів, зайнятих своїми життєвими проблемами. Чи всі жителі – члени територіальних громад Харкова та області знайомі з статутами своїх громад? Приймали ми їх? Чи знаємо ми свої основні Конституційні права? Чи знайомі нам, хоча б поверхово, Закони України «Про місцеве самоврядування» та «Про органи самоорганізації населення»?

Ознайомлення з чинним законодавством призводить до дивовижних відкриттів: прав і можливостей у нас, виявляється, достатньо. Кожен може переконатися сам. Головне – це прагнення зробити своє життя кращим.

Законодавство України дозволяє нам самоорганізовуватися в будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів / органи самоорганізації населення – ОСН, приймати на себе функції представницьких органів місцевого самоврядування і самим ставати місцевою владою.

ОСН великого мікрорайону, по суті, є мікрорайонної радою, яка може вирішувати самостійно в рамках правового поля всі місцеві питання. А в міру «дорослішання», накопичення управлінського досвіду ОСН-ами, можна переходити до формування територіальної громади, як первинного суб’єкта місцевого самоврядування. До речі, слова «самоорганізація» та «самоврядування» якраз і означають те, що ми – громадяни, самостійно организуемся і справляємося, а не нас організовують і нами керують.

Висновок простий: не влаштовує владу – ставай владою сам.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s