Білоруси – про поїздки у Волинську область на ринок. Більше ніколи сюди не поїду.


Білоруси – про поїздки у Волинську область на ринок.

Прикордонний український ринок де скуповуваються білоруси.

 Слабохарактерним тут не місце! Білоруси - про поїздки у Волинську область на ринок.

Дизель-поїзд Брест – Заболоття з центрального ж/д вокзалу відходить о пів на сьому ранку. У складі шість вагонів, всі – битком набиті.

– У першому вагоні вже стоять, лізь у другій, на митницю ближче буде! – наставляє одна жінка іншу, коли склад пригальмовує біля перону. На другій зупинці поїзда на станції Брест-Поліський, –  сидячих місць вже немає.

“Там все в два рази дешевше!”

Пасажири намагаються втиснутися в перший або останній вагон неспроста. В українському Заболотті вони як раз зупиняються навпроти будок, в яких проходять паспортний контроль.

– Ой, що було в минулу суботу… Така тиснява! Люди не влізли в останній потяг з Заболоття, який пів четвертої йде, уявляєте? Залишилися з ночівлею! Поверталися ранковим поїздом. Чотириста чоловік залишилися! Так що сьогодні треба швиденько бігти, щоб встигнути виїхати першим поїздом, – лякає  жінка років 60-ти.

 Слабохарактерним тут не місце! Білоруси - про поїздки у Волинську область на ринок.

Заболоття – село в українському прикордонні, але брестчане давно його сприймають як великий і дешевий ринок в 2,5 години їзди від Бреста.

– Там все в два рази дешевше! Рівно в два рази! Щоправда, нещодавно було ще краще: долар міняли по 36 гривень, – запевняють навчені досвідом тітоньки з картатими сумками на коліщатках.

Прикидаю, що у шести вагонах їде більше тисячі чоловік. І це у вівторок!

– По буднях завжди так багато людей?

– У вівторок там працює великий ринок, приїжджають торгаші з Луцька, Хмельницького, – пояснюють  пасажири.

– А що ви хочете! Людей на підприємствах за свій рахунок у відпустку вигнали, а ще багато на неповному робочому тижні – от і їздять, що робити… І пенсіонерів багато їде. А що: 17 тисяч (білоруських рублів.) за квиток віддаси, а півмільйона заощадити можеш! – вступають в розмову інші попутники.

На станції Хотислав в поїзд заходять білоруські прикордонники. Ті, хто їхав стоячи, висаджуються і проходять оформлення в будівлі. Усіх, кому пощастило сісти на кінцевій, перевірять прямо в поїзді.

– Перший раз їдете? Що, відчуттів захотілося? – з іронією цікавиться прапорщик, скануючи паспорт хлопця років 25-ти.

– Ну так, різноманітність в життя якесь, весело ж, – жартує у відповідь молодий чоловік.

“Пропускайте нас, ми вам гроші привезли!”

Піднятися рано вранці і простояти 2,5 години в поїзді – це дурниця в порівнянні з тим, що чекає на прихильників українського шопінгу по приїзді у Заболотті.

З шипінням відкриваються двері дизель-поїзди – як постріл стартового пістолета: народ стрімголов мчить до зелених прикордонних будок ліворуч і праворуч на пероні.Не відразу зрозумієш, що відбувається, і можна опинитися в самому хвості. Мене спритно обійшли сухощаві бабусі, огрядні жіночки й чоловіки з величезними сумками.

– Пропускайте нас, ми вам гроші привезли! – найактивніші намагаються поквапити українських стражів кордону.

З моменту прибуття поїзда пройшло годину, але в обох будівель все ще товпляться люди. Починається легка паніка – в 10 ранку прибуває ще один поїзд з Бреста. Ззаду починають напирати, в спину боляче впираються чиїсь лікті.

– Дівчина, ну що ви пхаетесь? – чуються розбирання.

– Слабохарактерні сюди не їздять! Не подобається – вдома сидіть!

– Що звідси вигідно везти? – намагаюся розрядити обстановку.

– Та що завгодно – одяг, різну мілочовку. Я, може, вирізку собі візьму…

– Хіба можна через кордон везти м’ясо?

У відповідь жінка уважно оглядає мене з ніг до голови.

– Ні, вам не можна везти м’ясо, – категорично заявляє тітонька.

– Чому саме мені? Ви на мене так дивно подивилися…

– Ну куди ж тобі! – роздратовано вигукує жінка, вказуючи на мої ноги, щільно обтягнуті джинсами. – Треба, щоб штани були широкі! Могла б ось так обв’язати (показує на своїй гомілки) скотчем або пакетом обмотати – і привезла б!

Везуть одяг, продукти і шпалери

Через годину і сорок хвилин отримую в паспорт помаранчевий штампик і вирушаю досліджувати ринок. З обміном грошей проблем немає, на кожному кроці стоять валютники:

– Мільйон – за 1300, сто баксів – за 2300!

– Я даю за сто тисяч білоруських 150 гривень за долар – 24 гривні.

У Білорусі таких ринків, мабуть, уже й немає. Товар лежить серед розмитої дороги на коробках або на клейонці, розвішаний в смугастих наметах або подається прямо з фургона машини. М’ясо і сало продаються з прилавків вздовж курної дороги – і його активно купують.

– Як у нас з гривнею почалися непорозуміння, так білоруси і ломанулись. Кожен день їздять. То й хай їздять нам же краще! Я в суботу наторгував на 8 тисяч гривень. Деякі тут розповідають, аж на 23 тисячі, але я в це не вірю, – привідкриває комерційну таємницю продавець всякої дрібноти кшталт шкарпеток і колготок.

До 11.30 народ починає вибудовуватися на пероні, щоб встигнути на зворотний поїзд о першій дня.

– Я вам так скажу: вигідніше їздити в звичайний день, тоді все на пару гривень дешевше, – з виглядом експерта каже літня жінка в рожевому пальто, яка стає поруч зі мною в черзі на погранконтроль.

Обговорення покупок триває всю зворотну дорогу до Бреста.

– Я дуже задоволена, добре з’їздила. Собі легінси купила чобітки на весну, куртку… – перераховує дівчина по телефону.

– О, хоч хтось задоволений. Це був останній раз, як я сюди їздила, – впівголоса каже жінка років 50, що сидить навпроти мене. – Напевно, я чогось не розумію. Зараз в гіпермаркетах постійні акції і знижки, заощадити можна і у нас. Всі за речами сюди їдуть, але я не знаю, як на мене – вони дуже поганої якості. Те, що краще, воно й тут коштує дорого. Єдине, що я купила, – це квіти на цвинтар. Ось вони дійсно в два рази дешевше. Букетик за 50 тисяч на наші гроші, а у нас маленький і некрасивий коштує 100 – 120 тисяч – це ж грабіжництво. Більше ніколи сюди не поїду.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s