Що дає визнання Верховною Радою Росії країною-агресором?


Як уже відомо,Верховна Рада визнала Росію державою-агресором і закликала міжнародних партнерів не допустити безкарності її злочинів. Відповідні заяви відправлені в ООН, Європарламент, ПАРЄ, парламентські асамблеї НАТО та ГУАМ, а також у національні парламенти.

Рада також попросила “визнати РФ державою-агресором, який всебічно підтримує терористів і блокує діяльність Радбезу ООН, чим ставить під загрозу міжнародний мир і безпеку. А так звані ДНР і ЛНР визнати терористичними організаціями”.

Експерти розповіли “Главреду”, які наслідки матиме цей крок Верховної Ради, що це дасть Україні, і як вона зможе використовувати дане рішення.

Заступник генерального директора – директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко:

Це рішення прийнято згідно з документами ООН, які кваліфікують поняття “агресії”. По більшості критеріїв немає підстав, щоб не визнавати Росію країною-агресором. Взяти хоча б факт анексії частини території суверенної держави і приєднання її до Росії. Тобто тільки факту анексії Криму вистачило б для того, щоб прийняти таке рішення.

Що дає визнання Верховною Радою Росії країною-агресором? Це дає можливість залучити більше міжнародно-правових інструментів, зокрема ООН, а також механізмів, які застосовуються стосовно країн-агресорів. Це дозволить приймати рішення щодо держави-агресора, не враховуючи той факт, що Росія є членом Ради безпеки ООН і може блокувати рішення. Тобто в такому випадку рішення можуть прийматися Генеральною асамблеєю, що дає більше можливостей міжнародного правового, політичного та іншого впливу на державу, яка визнана агресором.

Чого тепер чекати від світової спільноти? У цьому випадку справа була за українською стороною, яка ніяк не могла досягти правової визначеності, як кваліфікувати дії Росії. А в лексиконі лідерів інших країн вже давно звучить слово “анексія”. Оскільки серед світової спільноти вже існувала така оцінка дій Росії, є підстави очікувати, що це рішення Верховної Ради буде сприйнято у світі.

Якою може бути реакція Росії? Такою, як завжди: представники російської влади будуть продовжувати наполягати, що Росія не має стосунку до конфлікту на сході України, і що Україна є країною-агресором, яка воює на своїй території зі своїм народом. Можна уявити всю фантазію російської пропаганди, яка може хлинути після цього рішення ВР. Не варто навіть намагатися раціонально оцінювати якісь речі, тому що неможливо вести діалог з людиною, якай вперто продовжує говорити на чорне “біле”.

Офіційно: Росія-агресор – відеосюжет Espreso.TV

Політичний аналітик Олександр Палій:

Це – аргумент для партнерів, насамперед: для ЄС, НАТО, ОБСЄ, Ради Європи, ООН та інших організацій. Для них це визнання Росії країною-агресором буде аргументом – важливо, коли легітимний парламент офіційно це визнає. Це буде, в тому числі, аргументом для юридичних наслідків, тобто це зможе бути істотним фактом при подачі позовів у міжнародні суди і т. д. Крім того, це буде важливо для формалізації розуміння агресії проти України. Тепер і росіяни, і громадяни інших країн будуть розуміти, що речі названі своїми іменами. Думаю, що багато російські громадяни здивуються, дізнавшись, що їх країну визнали агресором.

Ми вже бачили реакцію керівника адміністрації президента РФ, який сказав, що це “маячня”. Тобто ми спостерігаємо “переведення стрілок”, причому дуже маніпулятивне і дешевей. Тому зараз у відповідь на визнання Верховною Радою її агресором робить вигляд, що нічого не відбувається. Але це вже нічию думка не змінює.

Політолог Володимир Цибулько:

Визнання Верховною Радою Росії країною-агресором дозволить нашим союзникам діяти згідно з міжнародним правом. Це – політико-правовий акт. Визнання Росії країною-агресором дозволяє почати проти неї судові переслідування. В політичному сенсі ця заява внесла ясність у ситуацію, оскільки у нас сам статус антитерористичної операції був досить розмитим, і вона сприймалася, як короткостроковий акт, який розтягнувся на тривалий час. Зараз, коли час показало, що Європа солідарна стосовно агресора, пора переводити визнання Росії країною-агресором в праве русло, а також визнати терористичними організаціями ДНР і ЛНР. Це позбавить їх будь-якої можливості брати участь в переговорах і перекладає відповідальність за їх долю і перспективу виключно на плечі Росії.

Це фіксація реального стану речей, що дозволяє здійснювати наступні кроки: звертатися в міжнародні суди та інститути, звертатися за допомогою до союзників. Тобто тепер – розгортається новий етап боротьби.

Думаю, що Порошенко зважився на цей крок, переконавшись у позиціях основних гравців. У нього була зустріч з прем’єром Китаю в Давосі. Позиція Китаю була досить розмитою, він стояв над конфліктом досить довго. Але останні заяви Китаю говорять про підтримку територіальної цілісності України. Це означає, що Росія залишилася без союзників. Їй залишається декларувати як своїх союзників тільки тих, хто з кола захоплених територій. Наприклад, така країна, як Вірменія, яка також перебуває під російською окупацією.

У Росії немає можливості діяти і реагувати на це рішення України згідно з міжнародним правом. Єдина можливість для неї – залишити територію України, перекрити кордон і забезпечити територіальну цілісність України. Але на це вона не піде. По суті, йде гра на виснаження: чим швидше посиплеться економіка Росії, тим швидше зменшиться її агресія.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s