ЧОМУ ДОСІ НЕ ВИВЕЗЛИ ГРОШІ З АТО?


 

Велика частина готівки грошей досі не вивезена з територій, підконтрольних сепаратистам в зоні проведення антитерористичної операції (АТО), заявили у Нацбанку. Імовірно, мова може йти про 204 тис. банкнотахгривень різного номіналу, які були спеціально пошкоджені банками у зв’язку з частими захопленнями терористичними групами їх відділень і досі перебувають в обороті на територіях так званих «народних республіках» у Донецькій та Луганській областях.

У НБУ не можуть назвати конкретну суму втрачених банками в зоні АТО коштів, але максимальний обсяг втрат готівки може перевищувати 100 млн грн, про це йдеться в статті Ганни Уляницька «Сепаратисти« обікрали »українські банки на сотню мільйонів», опублікованій у виданні «Апостроф» ,

У зоні проведення АТО на території, яка контролюється українською владою, можуть ходити купюри, спеціально пошкоджені місцевими банками, попереджають в Національному банку. «Кількість цих готівки дуже маленьке в порівнянні з тим, скільки готівки знаходиться в обігу.

Це 0007% від загальної суми готівки в обігу », – розповів директор департаменту грошового обігу Нацбанку Віктор Зайвенко. Станом на січень 2015 кількість готівки в обігу становило, за даними НБУ, 2,9 млрд банкнот. Таким чином, кількість пошкоджених банкнот в обігу може налічувати близько 204 тис. Навіть якщо припустити, що всі вони по 500 грн, то максимальна сума пошкоджених банкнот може становити 102 млн грн.
правильна псування

НБУ має кількома заявами банків про те, що готівкові, які вони пошкодили, могли потрапити в руки терористів. Всього 36 банків звернулися до НБУ за дозволом на пошкодження готівки, але тільки п’ять банків ним скористалися і то не в повному обсязі, розповіли в центробанку.

Тільки частина банкнот, яку банки пошкодили, вони здали в НБУ для обміну. «Третина готівки, які пошкоджені, здані банками в НБУ і відшкодовані», – говорить пан Зайвенко. Інша частина пошкоджених готівки все ще перебуває в банківських установах в зоні АТО. У НБУ стверджують, що знають про ці готівки, і яким чином вони пошкоджені. Тому якщо вони будуть надходити в банки, НБУ зможе їх відстежити.

Спеціально пошкоджені гроші можуть мати кілька видів дефектів. Банки в залежності від ситуації повинні керуватися інструкцією роботи банківської системи в надзвичайному режимі, яка затверджена постановою НБУ №435 від 22 липня 2014 року.

Відповідно до цієї інструкції, банк пошкоджує готівкові розчинами, фарбує їх або склеює, позначає штампами «неплатіжної», обрізає їх або спалює 50% банкноти і більше. Банкноти можуть бути пошкоджені та іншим способом, наприклад, залиті маслом, розповідає начальник управління організації виробництва і захисту грошей та бланків цінних паперів НБУ Володимир Тищенко. Гроші, пошкоджені вищепереліченими способами, не відшкодовуються. Люди, у яких опинилася пошкоджена валюта, повинні передавати її в НБУ для проведення дослідження. Спеціально пошкоджені банкноти Нацбанк передає правоохоронним органам.
Не в ті руки

Але, як видно, левова частка купюр дісталася терористам цілими і неушкодженими. Співробітники банків, покидаючи відділення, знищувати готівку не могли. Дозволи на знищення банкнот може дати тільки Нацбанк, якщо під час цієї процедури присутній представник НБУ.

Без нього співробітники банку не можуть знищувати банкноти, а лише пошкоджувати їх. «Фактів знищення готівки немає, оскільки НБУ не давав дозволу на знищення, бо це було неможливо проконтролювати. Так як співробітників НБУ на території, підконтрольній терористам, не було », – каже заступник голови НБУ Яків Смолій.

При цьому, за повідомленнями Міністерства внутрішніх справ, сепаратисти досить часто влаштовують захвати приміщень відділень банків. Ще минулого року в ЗМІ з’явилася інформація про те, що співробітники Краматорського відділення Ощадбанку залишили в зоні АТО 28,7 млн грн, $ 1,2 млн і 99,7 тис. євро, 98 машин і 252 пістолетів та автоматів.

Правда тоді в прес-службі банку заявили, що інформація про кількість цінностей і зброї не відповідає дійсності, але не захотіли називати реальні цифри. Про обсяг втрат готівки в зоні АТО ні в Ощадбанку, ні в інших найбільших українських банках розповідати відмовилися.

Разом з тим на сьогоднішній день робота фінустанов в зоні АТО припинена. У зв’язку з фактами нападів на банківські відділення, Нацбанк ще в серпні минулого року постановою №466 призупинив усі фінансові операції в населених пунктах, що не контролюються українською владою. При цьому в центробанку можуть назвати, скільки було втрачено готівки в зоні АТО, каже Віктор Зайвенко. Підрахувати цю суму стане можливо, коли всі банки подадуть заяви про факти загублених коштів. Поки таких заяв регулятору не надходило, банкноти не рахуються втраченими.

Примітно, що пошкоджувати готівкові багато банків побоялися. Проблема в тому, що після пошкодження банкнот їх необхідно передати в територіальні управління НБУ. А вивозити через КПП зіпсовані банкноти вкрай ризиковано. «Ми не захотіли брати на себе відповідальність за життя співробітників.

Тому довелося залишити всі готівкові та цінності. Терористи навіть забирали особисті речі співробітників банку », – розповів керівник банку, який не побажав називати свого імені. У підсумку втрати в зоні АТО – це прямі збитки банків. Проблему визнають і в НБУ. «У процесі пошкодження готівки в банки заходили терористи, клали співробітників на підлогу і під дулами автоматів не дозволяли це зробити. Тому багато банків не змогли зашкодити гроші », – розповідає Віктор Зайвенко.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s