ВЛАДА І НАРОД РОЗУМІЮТЬ РЕФОРМИ ПО СВОЄМУ


     Незважаючи на телестрекотання про реформи, громадяни України і близько не мають на увазі під реформами те, що має на увазі влада.Смутно здогадуючись про це, ми поставили запитання: «Для вас реформи – це …», і привели майже 30 варіантів можливих відповідей, серед яких по-справжньому необхідні кроки перемежовувалися з популістськи-розкрученими тезами. Про перші багато років говорили експерти ZN.UA і ще кілька понівечених інтелектом ЗМІ. Про другий – бубнів«ящик» і переважна більшість політиків. Результат перед вами.

Кожна. Ми наголошуємо – кожна – сфера життєдіяльності країни волає про реанімацію. Але більшість громадян основний реформою вважає … зняття недоторканності з депутатів – 58%. Хоча, здавалося б, уже всім і давно повинно було бути ясно, що основна живильне середовище для економічних злочинів сконцентрована не в парламенті, а в уряді і президентському офісі. Хіба була недоторканність у прем’єр-міністрів? Або у цілого ряду одіозних міністрів, голова Укравтодору, укрзалізніць, накнафтогазов, Укртелекому, УКРНАДРА, фінмоніторингу, Держказначейства, митниць, податкових, УБОЗ, управлінь «К», через які країна опинилася в «Ж»? Народні маси не представляють масштабу вчинених там злочинів, оскільки не мають доступною об’єктивної інформації про розкрадання на підступах до бюджету, а також при його розподілі. Телевізор про це і зараз – в пору як би великої демократії – не розкаже. Власники каналів – олігархи. У переживає сильну кризу Україна мало корму. І тому перший, хто почне розповідати всерйоз про діяння влади, посварившись з нею, сам стане кормом для побратимів.

Примітно, що зняття недоторканності з суддів підтримують на 10% респондентів менше – 48,3. А з президента, так взагалі – 34,4%. Може тому, що наводити софіти на ці гілки влади небезпечніше, ніж на депутатський зал, де відповідальність розмазується на всіх, а бумеранг, точніше – бумерашечка, повертається від одиниць?

Друге місце в рейтингу розумінь, а якщо бути точніше – очікувань, займає підвищення пенсій і зарплат – 51%. Це можна зрозуміти. І без того мізерні доходи переважної більшості населення ізнітожаются зростанням цін і падінням курсу гривні. У Херсонській області саме підвищення пенсій і зарплат основний реформою вважають 74%. У Миколаївській та Одеській – по 63. В Дніпропетровській – 58%. Тільки там, де йде війна, а саме – в Луганській і Донецькій областях, – менше половини опитаних сконцентрувалися саме на цьому очікуванні. Там є більші страхи і тривоги.

Прокляття нашого часу

“Щоб ти жив на мою зарплату”

Треба визнати, що кожен третій в Україні (34%) очікує ще одного реформаторського дії – встановлення депутатам, міністрам, суддям і чиновникам зарплати на рівні середньої по країні і збереження її до моменту виведення української економіки з кризи. «Щоб ти жив на мою зарплату!» – Це прокляття нашого часу, який адресують всім гілкам влади майже 59% жителів Херсонщини; 55 – буковинців; 47 – закарпатців і 43% – дніпропетровців. Теза про те, що дешевий чиновник дорого обходиться, багатьма вже не сприймається. Більш того, не ясно: навіщо взагалі цим, прибулим з іншої планети кровопивцям, платити зарплату – вони собі насосут. Ось так і живемо … Хоча на нашій довгої пам’яті найменш корумпованим був уряд постмайданного 2005 року. Не в останню чергу з причини забезпечення рівня оплати праці, гідного рівня відповідальності рішень, прийнятих міністрами. До речі, скорочення апарату чиновників з одночасним підвищенням їм зарплати підтримали лише 14,3% опитаних.

Наші мінімальні пенсії можуть гідно прогодувати тільки одноклітинних, але нашу пенсійну систему не в змозі підтримувати навіть самий винахідливий homo sapiens.

32% громадян важливим реформеного очікуванням вважають повернення пенсійного віку до 55 років у жінок і 60-ти – у чоловіків. Увага! Згідно з опитуванням, 60% жителів України вважають, що наша країна повинна стати членом ЄС. Але при цьому тільки 0,7% готові збільшити пенсійний вік до європейських стандартів (63-70 років). У Херсоні хочуть в Європу 52%, а пенсійний вік підвищувати готові – 0,0%. Найсвідоміші в цьому плані громадяни проживають у Харківській та Миколаївській областях – там підтримують європейські вікові стандарти виявилося 2,9 і 2,7% – відповідно.

Не знайшла підтримки «геронтологічна» реформа і на проєвропейський заході країни: від херсонських нулів на Закарпатті до середньоукраїнського показника в Галичині – 0,7%. Як розуміють читачі ZN.UA, в плани уряду зниження пенсійного віку жодним чином не входить, та й не може входити. Адже те, що «папереднікі» не доробили, доведеться доробляти нинішнім. Напівреформи – це як недофінансовані бізнес-проект. У першому випадку ти не вирішуєш проблеми і втрачаєш рейтинг, у другому – ти втрачаєш гроші і не добиваєшся мети.

Так сталося і з нашою пенсійною реформою. Як, втім, і з усіма іншими, коли влада, обліплена рейтинговими і майданними страхами, схемами і «обязоностей», не наважувалася йти до кінця. Наші мінімальні пенсії можуть гідно прогодувати тільки одноклітинних, але нашу пенсійну систему не в змозі підтримувати навіть самий винахідливий homo sapiens. Дехто намагався про це чесно говорити з народом, але на тлі, з одного боку – популізму, а з іншого – їх же зашкаливающей корупції і злодійства, майже ніхто в суспільстві серйозно до цього не ставився. Але мова-то про крадіжки не тільки верхів, але і низів. Про що це ми? Зверніть увагу: народ України прагне внаслідок реформ отримати право безкарно потикати гострою паличкою в народних депутатів; помістити влада в компрачікосовскую бочку середньостатистичної зарплати; отримати підвищення зарплат і пенсій, і при цьому знизити пенсійний вік. Але жоден крок, спрямований на збільшення дохідної, а не видаткової частини бюджету, навіть третиною населення підтриманий не був. Хіба що до цього показника наблизилася підтримка націоналізації власності олігархів. 26% жорстко виступають за розкуркулювання.

9,8%

Виступають за перегляд пільг, їх скорочення і монетизацію виплат залишилися.

9%

Хочуть реформувати систему єдиного оподаткування.

5,5%

Очікують як реформи обов’язкову установку касових апаратів у всіх торгових точках.

3%

Виступають за обмеження можливості готівкових розрахунків.

Глава податкової пан Білоус заявив, що 80% українських громадян не платять податки. Може бути тому, введення кримінальної відповідальності за видачу зарплат в конвертах підтримують тільки 15% опитаних? Ну, і ясна річ, що введення такої ж відповідальності, тільки вже за отримання зарплат в конвертах вітали тільки 6%. 🙂 Звідки ж узятися в бюджеті та Пенсійному фонді грошей на пенсії та зарплати? Можливо, їх заплатять мережі супермаркетів або спортивних клубів, бутиків або виробників харчової продукції? Ні. Не заплатять. Тому що всі вони збудовані на використанні «єдинників». А ось систему єдиного оподаткування вважають за необхідне реформувати тільки 9% українців.

Тоді, можливо, бюджет наповнять оптові ринки – Хмельницький, Харківський, Одеський, а також мафіозних мережі, обплутали наші міста й містечка? Так, ні. Адже тільки 5,5% опитаних очікують в якості реформи обов’язкову установку касових апаратів у всіх торгових точках. Можливо, казну наповнять банки? Якщо, наприклад, як у Європі, по-справжньому обмежити можливість готівкових розрахунків, скажімо, десятьма тисячами гривень. Але і цю норму підтримує тільки 3% населення.

Своїх народ в образу не дає. Навіть липових, навіть брехливих, навіть паразитують. Тільки 9,8% виступає за перегляд пільг, їх скорочення і монетизацію виплат залишилися. Знаючи, при цьому, наскільки велике кількість фальшивих «чорнобильців», «учасників бойових дій» і «матерів-одиначок», які живуть з батьками своїх дітей, але ставлять прочерк у графі «батько» заради отримання допомоги.

Чи не комутується з реформаторськими планами і введення обов’язкової податкової декларації для всіх громадян України. Тільки 8,4% її підтримує. Причому не бояться нововведення 16% дніпропетровців; 15,3 – одеситів і тільки 3,2% – закарпатців. А дарма. Як праця з мавпи зробив людину, так податкова декларація здатна жителя перетворити на громадянина.

На питання: «Скільки ти заробляєш?», Ми називаємо суму «чистими» на місяць. А тепер уявіть, якби називали, як у ряді цивілізованих країн – «брудними» на рік.

Найманого працівника не цікавить, що роботодавець з кожною виплаченої йому тисячі гривень віддає державі 560. Чи не найманий співробітник платить податки, а роботодавець.

А якби довелося раз на рік відносити до податкової власними руками особисто зароблені гроші, по дорозі представляючи у що вони могли б перетворитися – дитячий велосипед, зимове пальто, лікування для мами, відпочинок для сім’ї, нову машину, – то потримати в руках реальні гроші і віддав їх державі житель розірве на клаптики ЖЕК, місцевий автодор, шкільних здирників, вовкулаків з районної лікарні і т.д. Так, дивись, і громадянське суспільство розростеться, і з колін встане.

І тоді, може, навіть більшість наших громадян зрозуміє, в чому різниця між делегуванням прав місцевій владі або місцевим громадам. А, можливо, навіть мільйони підтримають тих кількох, хто зірвав голос, вимагаючи прозорого, в режимі онлайн, звіту влади про доходи та витрати місцевих і центрального бюджетів. І красти з цих бюджетів стане ой, як не просто. І столиця буде перенесена …

Ех, та знаємо ми і про ментів, що грабують базарників; і про митників, що не дають розмитнюватися «в білу», а заганяють на «потрібні» майданчики; і про більшість банків, які виводять кожну в них потрапила копійку в офшори; і про пенсії, на які ні жити, ні померти гідно не можна; і про мужиків наших, в середньому вмираючих на пенсійне рубежі; і про податкову систему, від якої, як від хіміотерапії, – шкоди економіці більше, ніж користі; і про мільярди олігархів; і про надприбутки політиків …

Але вся справа в тому, що прийшов час взаємно відмовитися від чоловічого відносини до зрад: «коли ми, то це – ми, а коли вони, то це – нас». Країну просто «пустили по колу». Все. Від 7-го кілометра до «Привату»; від крикуна у вишиванці: «Слава Україні!» власника обнальной «майданчика» до ДЕТЕКа; від даішника за кущем до аграрного барона Бахматюка; від всемогутньої паспортистки до безпорадного президента; від напівписьменного ректора до хітрограмотного прем’єра. Це коло необхідно розривати обопільно. Інакше країна не витримає і помре.

КОНФЛІКТ ОЧІКУВАНЬ

Люди планували розпустити пояса. Але уряд пропонує їх затягнути.

Дивлячись на описувану діаграму, що виражає постмайданне очікування народу від реформ, легко помітити, що люди планували розпустити пояса. Але уряд, абсолютно очевидно, пропонує їх затянутьКонфлікт очікувань наявності. Чому він виник?

Брехня

По-перше, тому що людям брехали. Марш непопулярних кроків, які відбилися в бюджеті і десятках інших свіжоспечених законопроектів, які не був відображений ні на бордах, ні в роликах, ні в друкованій агітації перемогли партій.

Правди не шукали

По-друге, люди не особливо прагнули знати правду про майбутній лікуванні. Всі мають уявлення про те, що являє собою здорова їжа. Але більшості хотілося гостренького, солодкого і смаженого.

Про труднощі промовчали

По-третє, з людьми про реформи під час виборів чесно говорили десятки з тисяч спікерів, а просвіщати намагалися взагалі одиниці. З нижченаведеної діаграми, освічений читач легко зрозуміє, що переважна більшість наших громадян слабо уявляє значення слів «демонополізація»; «Адміністративна реформа»; «Терадмінреформа»; «Реформа місцевого самоврядування»; «Дозвільна система» і т.д. І вже точно більшість не уявляє собі масштаб проблем, що стоять за цими термінами і покликаних вирішуватися за рахунок відповідних реформ. Але найголовніше на цей момент полягає в тому, що влада і більшість населення по-різному уявляють собі механізм реформування навіть тих сфер, які здаються респондентам пріоритетними.

Найочікуваніша реформа – системи охорони здоров’я.

43,6% поставили її на перше місце.

Найочікуваніша реформа – системи охорони здоров’я. 43,6% поставили її на перше місце. (До речі, на Банковій, за даними ZN.UA, закінчення реформи охорони здоров’я – як найдорожчою – планують далеко за межами закінчення конституційного президентського терміну.) У авангардному Херсоні медицині віддали первентство 86,9%; на Галичині – 55,8; у Донецькій області – 52,8%. Люди чекають реалізації конституційного права на безкоштовну медицину? Але це неможливо. Їм хтось чесно пояснив це на виборах? Є сумніви в тому, що очікування українців збігаються з результатами грузинської медичної реформи. Сподіваюся, при оголошенні реальних планів багате піар-супровід нового міністра допоможе поставити на місце обвислу мандібули українських пацієнтів.

Друге місце серед найактуальніших реформ співгромадяни відвели судової. Про неї, і правда, з екранів телевізорів говорили багато. І тільки зараз заговорили про головне: як не призначати суддів, як не перебудовувати систему – все залежить від людського матеріалу, бо хабар завжди буде більше будь зарплати. Тільки зараз всерйоз почали замислюватися, ким замінити цих інопланетних сволот-прибульців. Влада почала думати про це? Або вона зайнята висиджування нових драконівських яєць?

Знайомлячись з розділом, присвяченим думку громадян України про владу, ви помітите, що місцева влада користується найнижчим рівнем довіри. Хоча, в усьому цивілізованому світі справи йдуть з точністю до навпаки. Але при цьому тільки 6% опитаних вважають актуальною реформу місцевого самоврядування.

При всій ненависті (найчастіше виправданою) до чиновництва, адміністративну реформу першочерговою порахували тільки 4%. А чому податкова важлива тільки для 9,5%? Тому що податки платить роботодавець? Чи тому, що переважна більшість їх взагалі не платить?

Науку, що лежить в основі прогресу, що дає ідеї для виробництва і народження робочих місць, а не торгашеського виродження, вирішили підтримати тільки 0,5%. Саме стільки порахували актуальною реформу Національної академії наук та університетської науки. Це – вирок. До речі, реформу освіти, що включає в себе не тільки як би відреформувати вузи, а й школи, а також середню спеціальну та дошкільну освіту, важливою порахували лише 13,7%. Валяй, Арсеній Петрович! Ріж бюджет МОНу, як замислювалося в Мінфіні! Тільки стипендії залиште. Щоб студентських бунтів у восьмистах вузах не було і «Оболонь» з «Чернігівським” не збанкрутували.

Ось 20,5% вважають суперважливою військову реформу. І з ними не посперечаєшся. Країна у війні, а військова верхівка, в своїй більшості, курить і оговтується на якість її проведення. І в принципі, дійсно, дуже важливо, хто буде бігати від турніка до турніка і марширувати на плацу – контрактники або призовники. Тому що їм просто як при підготовці, так і на війні, більше нічого буде робити, якщо не провести реформу військово-промислового комплексу. Але за неї виступає менше півтора відсотка – 1,4%. Адже в цій сфері дуже важливо що? Щоб не крали! Але ще важливіше – щоб думали. А думати хочуть не всі. Наприклад, тільки 2,4% виступають за створення прозорого реєстру всіх видів власності. Решта, очевидно, просто не розуміють, як ця реформа може вплинути на їх конкретну життя. Наприклад, вона може їм дати шанс на правду. Адже, якщо стане відомо, хто стоїть за офшорами, які є засновниками всіх телевізійних каналів, то Антимонопольний комітет уже не зможе тикатись мордочкою в куточек і не помічати, що на ринку обдурення існують потужні монополії. А ще – шанс на зниження тарифів на електроенергію та опалення. Це, якщо розібратися у власниках обл- і міськенерго, а також обл- і міськгазів. І знову АМК всі карти в руки, а народу економія в кишеню, бо монополісти не зможуть безконтрольно задирати ціни.

А ще – квитки на авіаперельоти стануть доступними, як у Європі, якщо розібратися, хто сидить кінцевим бенефіціаром цілого ряду авіакомпаній. Все це буде, якщо зробити прозорими реєстри власності і провести демонополізацію, за яку виступає … 3,5% населення. І знову АМК всі карти в руки, а народу економія в кишеню, бо монополісти не зможуть безконтрольно задирати ціни. А ще – квитки на авіаперельоти стануть доступними, як у Європі, якщо розібратися, хто сидить кінцевим бенефіціаром цілого ряду авіакомпаній. Все це буде, якщо зробити прозорими реєстри власності і провести демонополізацію, за яку виступає … 3,5% населення.

Федералізацію вважають не тільки не важливою, але і не потрібною.

Що стосується реформи конституційної, то українці не вважають актуальним черговий перерозподіл повноважень між гілками владного древа. Посилення повноважень парламенту і уряду хочуть лише 3,2%; дати додаткові важелі президенту – так і взагалі вважають за потрібне лише менше 2%. Найбільш затребуваною з конституційних, є реформа, що передбачає децентралізацію. Про неї, як і про судову, багато говорять під час різних ток-шоу. Як результат – 13,7% назвали децентралізацію першочерговим реформою. А ось федералізацію, яку намагається нав’язати Україні Кремль і деякі європейські політики, важливою для країни вважають лише 3,2%. Втім, як показують відповіді на інші питання, федералізацію вважають не тільки не важливою, але і не потрібною. Хоча, в Харківській області цю реформу відзначили 14,4, а в Донецькій – 12,3%.

Зверніть увагу на низький рівень актуальності реформи системи правоохоронних органів – 15%. Думається, розуміючи її необхідність, народ не особливо вірить у можливість якісної зміни представників «mentus vulgaris». Створення муніципальної поліції, затребуване всього лише 4% громадян, побічно підтверджує цю здогадку.

А ось той факт, що лише 10% в якості пріоритету відзначили скасування енергетичної залежності від Росії, говорить про небажання широких народних мас усвідомлювати стратегічні завдання, що стоять перед державою. Одесу це взагалі не турбує (4,3%), а Захід України – лише на 3,5% більше, ніж у середньому по країні.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s