В УКРАЇНІ НИЖЧИЙ СКЛАД СТ АНОВИТЬ ТРЕТИНУ ВІД УСЬОГО НАСЕЛЕННЯ


Тільки 14% українців відносяться до середнього класу

В Україні тільки 14% жителів можна віднести до середнього класу, до вищого – 1,4%.

Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Центром Разумкова, пише ZN.UA.

В Україні “ядро” середнього класу складають 14% респондентів. Ще 34,8% опитаних відносяться до “периферії” середнього класу.

Друга велика група – третина опитаних (30,7%) – нижчий клас. До найменш кількісного – вищому класу – відносяться лише 1,4%. Не визначилися ще 19,1%.

Як зазначають соціологи, чим вище статус соціальної групи, тим більше в ній молоді і менше – людей старшого віку.

Крім того, чим вище статус має соціальна група, тим менше в ній жінок.
Часто люди з низькими доходами завищують самооцінку свого статусу, відносять себе до середнього класу, хоча за об’єктивними показниками не дотягують до цього рівня.

У соціальній структурі “ядра” середнього класу найчастіше представлені фахівці (28%), підприємці (11%), кваліфіковані робітники (15%), управлінці (11), пенсіонери (9%) і службовці (9%).

Більшість українців – 34,8% – периферія середнього класу. Інфографіка Центру Разумкова via zn.ua

Найбільші шанси потрапити в середній клас (особливо в його “ядро”) мають жителі великих міст. Найбільш високою частка представників “ядра” середнього класу – у містах західних і центральних областей.

Важливою є роль освітнього фактора у формуванні середнього класу, тому розвиток освіти має бути одним із пріоритетів державної політики.

При формуванні середнього класу має місце міжгенераційна відтворюваність – батьки представників “ядра” середнього класу також переважно належали до нього.

У соціальній структурі вищого класу – підприємці (18%), кваліфіковані робітники (15%), фахівці (14%), пенсіонери (13%), управлінці (9%) та студенти (9%).

Серед представників нижчого класу найбільшу соціальну групу складають пенсіонери (45%). 14% складають кваліфіковані робітники, 9% – непрацюючі та безробітні, 8% – некваліфіковані або сільськогосподарські робітники, 7% – фахівці.

В цілому непрацюючі (пенсіонери, безробітні, домогосподарки, студенти, інваліди) складають 61% представників нижчого класу, що (поряд з високою часткою літніх людей) в значній мірі визначає соціальні характеристики цієї групи.

Як відзначають у Центрі Разумкова, до “ядра” середнього класу відносяться ті, кому “в цілому вистачає коштів на життя”, “на життя і основні покупки вистачає, однак не немає можливості придбати автомобіль і квартиру”, “можуть купити все, що завгодно”.

Центр Разумкова проводив масовий репрезентативний соціологічне опитування громадян України, а також групові інтерв’ю (фокус-групи) 26 вересня-10 жовтня 2014.

Було опитано 10054 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України за винятком Криму за вибіркою, що репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 1% з імовірністю 0,95. Дослідження здійснено за фінансової підтримки уряду.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s