ДЕ МИ ОПИНИЛИСЯ ПІСЛЯ РЕВОЛЮЦІЇ ГІДНОСТІ?


Дев’ять місяців нового життя – де опинилася економіка країни і чого нам чекати далі

Ейфорія від повернення на європейський шлях розвитку, формування уряду «камікадзе», готового, за запевненням його членів, поставити на кін своє політичне майбутнє заради реформ і європейських стандартів життя давала надію, що повільний, розмірений рух України нарешті знайде необхідну динаміку. На практиці все вийшло дещо по-іншому.

Вперше за роки незалежності в 2014 році ми втрачали не тільки населення, а й території. У березні якось буденно «відійшов Крим» (його втрату списали на проросійські настрої жителів півострова і неготовність силовими методами відстоювати цілісність країни), з квітня – почалися ускладнення на сході країни, поступово переросли в повномасштабну «практично війну».

Незважаючи на  досить оптимістичні прогнози звучали навесні (впораємося і без Криму, а Донбас без України не проживе й двох тижнів), втрати виявилися досить вагомими – майже 7% території, 27% від загальноукраїнського промислового виробництва, 22% капітальних інвестицій, 20% обсягів будівництва , 16% суб’єктів господарювання (в т.ч. на непідконтрольних територіях Донбасу – більше 30 з ТОП-200 найбільших підприємств країни), третина всієї добувної промисловості (в тому числі понад 80% вугільних местрожденій – єдиного енергоносія, за яким нам вдавалося уникати імпорту ). Хоч більшість українців вважали Донбас виключно регіоном важкої індустрії, а Крим – рекреаційною зоною – там розвивалися і нові інноваційні остраслі (на згаданих територіях працювали 13,5% IT-компаній), і R & D-сфера (12,6% від усіх суб’єктів наукової і науково-науково технічної діяльності), і потужний комплекс соціального забезпечення (14,3% суб’єктів освітньої та 18,5% медичної сфери) …

А головне – за роки незалежності вони настільки тісно вплелися в загальну схему функціонування економіки країни, що просто так обійтися без них або замінити їх чимось не вдасться ще довгі роки.

Врятувати ситуацію могли рішучі, нестандартні дії уряду і НБУ, насамперед – негайні реформи (в першу чергу ті, які не потребують значних фінансових ресурсів, але здатні дати швидкий результат), проте запропоновано було тільки два секвестру бюджету, здатних вирішити тактичні завдання (скорочення поточних витрат), але ніяк не впливає на проблеми довгострокового характеру …

Результат не змусив себе довго чекати: ВВП країни за 9 місяців 2014 скоротилося на 3,8%;промисловість – на 8,6%, транспортна галузь – на 6,3%, будівельна – на 17,2% (рис. 1-4):

«Просів» на 5,3% і роздрібна торгівля, яку не врятував навіть різке зростання цін на всі товари і послуги. Збитково працює вже кожне друге підприємство країни, а їх загальний «мінус» зріс майже в 4 рази.

За темпами зростання споживчих цін (19% за січень-жовтень) та цін виробника (26,5% за 10 місяців 2014) побиті всі рекорди останнього десятиліття. Прогнозований на кінець року рівень інфляції (за оптимістичними прогнозами – близько 25%) поверне Україну в 2001 рік.

У важкій ситуації перебуває банківська система: стрес-тест на фінансову стійкість не пройшли 10 з 15 найбільших банків країни; з початку року тимчасова адміністрація введена вже в 31 (або кожен шостий) банк, обсяги прострочених кредитів зросли вдвічі з початку року, з депозитів виведено більше 125 млрд. грн.

Девальвація гривні досягла 90%: її не зупинили ні адміністративні заходи НБУ, ні «Голландс аукціони». Тільки за жовтень витрачено більше 20% золотовалютних резервів, які дозволили лише сповільнити темпи падіння національної валюти і перетворити «негайний» попит на валюту в «відкладений» (який, за оцінками фахівців, вже зараз становить від 1 до 2 млрд. Дол. Плюс 6 , 5 млрд. дол. раніше виданих валютних кредитів, для погашення яких громадянам знадобиться ВКВ; сукупно потреба у валюті вже найближчим часом буде дорівнювати 2/3 всіх міжнародних резервів НБУ).

Ситуацію в країні тонко відчувають і інвестори – за три квартали прямі іноземні інвестиції скоротилися на 15% …

Чи є у Уряду і НБУ план дій? Прямої відповіді на це питання немає, як немає навіть розділу про антикризове управління в свежеподпісанном коаліційної угоди. Але те, наскільки активно влада почала посилати населенню месиджі про те, що «2015 буде не краще» – говорить багато про що.На початок грудня в країні немає не тільки проекту Державного бюджету: згідно з Регламентом Верховної Ради України, граничний термін прийняття бюджету в остаточній редакції – пізніше 1 грудня, але навіть оновлених макроекономічних показників (під час закінчилася 25 листопада місії МВФ український Мінфін оперував сценарієм, що передбачає в 2015 році спад економіки на 4,5%, інфляцію 13,4%).

Експерти міжнародних інститутів більш песимістичні: Institute of International Finance передрікає в наступному році падіння ВВП на 6%, дефіцит бюджету – 7,5%, інфляцію – 18,6%; експерти інвестиційного банку JPMorgan – скорочення ВВП на 5,9%, дефіцит бюджету – 11,5%, інфляція – 17,2%, обмінний курс на кінець наступного року – 19 грн. за долар і державний борг в 94,4% ВВП …

Невтішно, але вихід є, і багато залежить від нас самих.

Які кроки слід зробити невідкладно, щоб уникнути краху економіки? Рецепти – нескладні, вже перевірені міжнародним досвідом і не вимагають багатомільярдних бюджетних вливань.

1. Рішуча (не на папері, що не створенням нових інституцій) боротьба з корупцією.

Усунення умов, когла за певну суму або відсоток можна «купити» дозвільний документ, «правильні результати перевірки» або списати заборгованість. Якщо тіньовий сектор економіки України становить близько 50% ВВП, то виведення з тіні хоча б його половини дасть додатково 400 млрд. Грн. оподатковуваних засобів.

2. Наведення ладу в держзакупівлях (їх щорічні обсяги – від 400 до 500 млрд. Грн.).

Завищення цін по тендерам становить від 30% до 80% від ринкової ціни товарів і послуг (буває і більше). Це ще як мінімум від 120 до 150 млрд. Грн. додаткових надходжень до бюджету або економія бюджетних коштів.

3. Податкова реформа.

Чи не механічна «упаковка» 22 податків в 9 (як передбачається зараз), а: 1) скасування тих податків, які практично не приносять надходжень до бюджету, але вимагають значних коштів на їх адміністрування; 2) перегляд разом в бізнесом ставок податків і знаходження компромісу, при якому бізнесу буде вигідніше платити податки, ніж «малювати» схеми відходу від них.

Відмова від політики підвищення фіскального навантаження як основного інструменту вирішення бюджетних проблем (ні бізнес, ні громадяни не стануть платити в бюджет більше, бачачи що його кошти або використовуються неефективно, або попросту розкрадаються).

4. Бюджетна реформа і зміна принципів стимулювання секторів економіки.

Необхідно перейти від системи фінансування та підтримки держпрограм у промисловості тільки «тому, що вони у нас затверджені», до системи співфінансування совмество з недержавним сектором та з урахуванням економічної їх ефективності та результатів, досягнутих у попередні роки; від системи утримання ліжок у системі охорони здоров’я і змісту корпусів у ВНЗ до системи бюдженого фінансування реально наданої медичної допомоги і навчених в рамках держзамовлення студентів, з урахуванням якості МЕДИЧНИЙ обслуговування і підготовки фахівців;замінити фінансування «паперової наукової діяльності» на систему грантів на конкурсних умовах для найбільш затребуваних і коммерціалізуемості напрямів наукових досліджень і т.д .; від системи Субвенционная покриття «дірок» у місцевих бюджетах на бюджетне стимулювання розвитку регіонів та програм забезпечення їх самодостатності.

Можлива економія – близько 15-20% нинішньої видаткової частини бюджету.

5. Масштабна дерегуляція.

Зараз в країні ліцензується 42 види господарської діяльності за загальним законом і ще 11 видів – за спеціальними. Цілком реально ще до нового року скоротити їх число до 20, залишивши ліцензованими тільки види діяльності, пов’язані з нацбезпеки і оборони, а також – що впливають на життя і здоров’я громадян.

Аналогічні «урізання» можна провести і з інших видів дозвільних документів (свідоцтвами, сертифікатами, експертним висновкам і т.д.).

6. Стимулювання інвестицій та міжнародної торгівлі.

Іноземні інвестори чітко вказують нам, що треба поправити – посилити захист прав власності, в тому числі інтелектуальної, гарантувати довгострокову стабільність законодавчої бази, забезпечити ефективне правосуддя, ліквідувати практику авансових податкових платежів.Вирішення цих проблем не вимагає жодної копійки бюджетних коштів.

Необхідно запропонувати додаткові інструменти підтримки експорту, особливо по тих напрямках, які нами були раніше успішно освоєні, але упущені або істотно «просіли» за підсумками 9 місяців 2014 (мова йде в першу чергу про ринки Азербайджану (експорт товарів за 9 місяців 2014 -31,5% або -209 млн. дол.), Білорусі (-13,8% або -204 млн. дол.), Бразилії (-46,4% або -79 млн. дол.), Казахстану (-51 , 1% або -871 млн. дол.), Китаю (-4,2% або -85 млн. дол.), Лівану (-38% або -110 млн. дол.), Сінгапуру (-42,9% або -87 млн. дол.), США (-21,4% або -139 млн. дол.), Таїланду (-54,7% або -109 млн. дол.), Японії (-23,1% або -45 млн. дол.).

7. Забезпечення – як це не прозвучить парадоксально в умовах економічної кризи – коригування на розмір не нижче інфляції усіх соціальних стандартів та гарантій.

Мета – повернути довіру до влади з боку населення. Якщо громадяни побачать і відчують, що держава може не тільки відбирати і затягувати паски, а й щиро хоче допомогти вижити в умовах кризи – населення значно зменшить «песимістичні очікування» і тягу купити на решту гривні валюту на «чорний день», збільшить споживання, наситить додаткової гривнею внутрішній ринок і банківську систему, а це дасть і збільшення прибутковості бізнесу, і нові робочі місця, і зростання надходжень до бюджету …

Володимир Гошовський

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s