ЯКА БУДЕ СТІНА НА КОРДОНІ З “СЕСТРОЮ”


Скільки грошей і часу потрібно Україні, щоб побудувати стіну на кордоні з Росією, НВ розповів директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський. 

Що буде з себе представляти Стіна на кордоні в Донбасі?

Говорити, що в кінцевому підсумку буде представлено під видом цього проекту, вкрай складно. Ландшафт кордону вкрай неоднорідний. Відповідно, не вийде і однорідного проекту. Тут доречніше говорити, з одного боку, про комплекс інженерних споруд демаркационного характеру, які просто позначать кордон, і з іншого – захисного характеру. Додатково будуть обладнані споруди для забезпечення контролю за кордоном.

В принципі, це ті ж самі стовпи, рови, насипи бетонні або пісочнІ. На тих ділянках кордону, де є водні перешкоди, споруди, будуть інші. Водні ділянки вже самі по собі є перепонами. Там досить поставити якусь артилерію або обладнати позиції для ведення загороджувального вогню. Цього буде достатньо.

Чи достатньо цього для повноцінної охорони кордону?

Це вже 20-й проект такого плану у світі. І всі вони більшою мірою призначені не для оборони, а щоб захистити країну від контрабанди та незаконної міграції. І тільки в окремих випадках це носить оборонний характер.

Остаточний проект буде вибиратися виходячи з ресурсних можливостей. Більш того, остаточний проект – це весь кордон, а не тільки частина україно-російського кордону.

Якщо брати найближчі перспективи з облаштування кордону, то вони, швидше за все, стосуватимуться контрольованої ділянки російсько-українського кордону.

Важливо інше. Я не знаю, наскільки потрібно реалізовувати це саме зараз. Зараз набагато важливіше вирішити питання закриття або хоча б отримання контролю над українсько-російським кордоном, над неконтрольованим її ділянкою. Хоча б за допомогою збільшення моніторингової групи ОБСЄ. Не впевнений, що більш важливо зараз облаштування контрольованої ділянки. Хоча б тому, що в Чернігівському напрямку обладнання вимагають тільки окремі ділянки, адже дуже велику площу там займає болото, через яке техніка не пройде.

На облаштування стіни на кордоні з РФ може піти близько півроку при наявності фінансування.  Так може виглядати Стіна, якщо затвердять план Коломойського

Так буде виглядати Стіна, яку пропонує побудувати на кордоні з РФ Ігор Коломойський – інфографіка інформаційно-довідкової служби НВ

Ті 100 млн грн, які Кабмін доручив виділити на будівництво Стіни, – їх достатньо?

Тут мова йде про споруду залізного паркану, який пропонував Коломойський [глава Дніпропетровської ОДА]. Я не знаю, наскільки це буде ефективно, тут вже з прикордонниками необхідно розмовляти. Так, він може запобігти, наприклад, снайперському вогню. Але проти вогню з Градів він буде безсилий. Та й то, наскільки цей паркан буде стійкий до підриву, – теж невідомо.

Всі ці речі поки є не більш ніж пропозиціями. Їх занадто багато. Кожен з цих проектів окремо виглядає цікаво. Але про їх реалізацію потрібно говорити лише, звівши їх в одну скарбничку. Без цього толку не буде.

Чи реально облаштувати щось взагалі в умовах воєнних дій?

Реально обладнати, наприклад, лінію дотику і контрольований ділянку кордону. Це можна вже зараз. Але для цього знадобляться серйозні інженерні засоби – землерийні машини і т. П. Але грошей, щоб обладнати щось настільки серйозне, у нас немає.

Для обладнання кордону технічними засобами спостереження буде потрібно не один мільярд доларів. Адже все це доведеться закуповувати за кордоном. Добре, якщо нам нададуть якусь безкоштовну допомогу йди дадуть кредит. Для всього цього необхідно зробити хороший бізнес проект, в якому розглянути всі його складові, і визначити кінцевий результат і вартість. Якщо цього не зробити, буде просто викачування коштів.

За найбільш приблизними оцінками, вартість такого проекту для України з урахуванням усіх складових, повністю по периметру кордону може починатися від $ 250 млн.

А про які тимчасових рамках може йти мова?

Перш ніж про говорити про терміни, необхідно задати собі питання, коли ми відвоюємо неконтрольовані ділянки кордону.

Обладнати контрольований ділянку можна за 6 – 8 місяців. Якщо серйозно цим зайнятися і якщо будуть кошти.

В яких країнах вже є подібні “стіни”?

У світі досить подібних проектів, від стінок до стін. Якогось нового проекту ми не придумаємо. Кожна країна вирішує свої завдання.

Наприклад, в Ізраїлі стіна з Палестиною носить і комерційний, і оборонний характер.Комерційний з точки зору запобігання контрабанди. Оборонний коментарів не потребує. Втім, це не завадило палестинцям придумати, яким чином цей проект обходити – багатьом відомо про тих тунелях, які прориті під цією перешкодою. Нічого не поробиш – що побудоване людиною, то людиною може бути і зламано. Оборонний характер цієї стіни досить обмежений. За визнанням самих ізраїльських експертів, він забезпечує захист від снайперського вогню по відкритих позиціях і не більше.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s