ЧОМУ МОКШАЇ НЕ ПОВ”ЯЗУЮТЬ СВОЮ ІСТОРІЮ З ЗОЛОТОЮ ОРДОЮ


 Москва сама обрізала ту пуповину, яка і робила її НЕ уламком Орди, а живим продовженням Київської Русі. Так між російським і українським народами пролягла переповнена трупами прірву, яка, звичайно, не завадить їм через десятиліття примиритися, як примирилися, наприклад, німці і французи, – але вже ніколи не дасть можливості відчувати себе єдиним цілим в цивілізаційному сенсі слова.

Росія бачила й не таке. Війни, революції, смути – що порівняно з цим якийсь там український конфлікт і західні санкції?

Але насправді такого, як зараз, російська держава не бачило ніколи – і більше вже не побачить.Настав той самий момент істини, якого можна було очікувати з перших днів появи на карті навіть не Російській імперії, а Московського царства – і Росія цей іспит на політичну зрілість не здала.

Коли Володимир Путін цілком серйозно говорить про відсутність в минулому казахської державності, він викликає здивування у будь-якого мало-мальськи освіченої людини – але тільки не у свого співвітчизника. Освічена людина легко проведе лінію від Монгольської імперії до Золотої Орди, від Золотої Орди до Сибірського ханства, від Сибірського ханства до Казахського – і побачить, наскільки мізерний на цьому тлі час російсько-казахського співіснування. Але росіянин, якщо йому накреслити цю лінію, тільки хмикне, бо навіть Золоту Орду – не те що якесь там ханство – державою не вважає. Так, ярмо …

А чому? А тому, що росіянин не пов’язує історію власної країни із Золотою Ордою і не бачить, як з глибин її державності виринуло на світ Московське князівство. Ні, його державна традиція зовсім інша, завчена зі шкільних років: Київська Русь – Володимирська Русь – ярмо – Московська Русь – Російська імперія – СРСР – Російська Федерація.

Але як виникла ця переконаність, існувала вона в роки, коли Москва нерозривно була пов’язана з Ордою, а Київ був одним з найважливіших центрів Великого Князівства Литовського? І тут нам доводиться зробити не дуже приємний для сучасних російських висновок. Вони можуть як завгодно вірити в те, що українців – їм на погибель – вигадали австрійці, німці та інші євреї. Але насправді це українці вигадали росіян.

Всі претензії московських князів на великі землі в Європі, весь імперський міф, все це пишне титулування, вся ця готовність стати “третім Римом” – все це базувалося на одному-єдиному міфі – міфі Київської Русі. Цей міф нашіптували князям священики, які приходили з берегів Дніпра. Його експлуатували придворні, що з’явилися в московських коридорах після повстання Богдана Хмельницького. Його прикрашали талановиті історики і вже Карамзін, сам виходець з ординської знаті, ткав це казкове полотно, радуючи око титулованих замовників.

Не можна сказати, що в Москві відразу повірили в цей міф. Болісне об’єднання церков, Мазепа, знищення Січі – все це були етапи уніфікації, зварювання імперії, кривавої і болісною, – так що до початку ХХ століття в Росії все вже вірили, що Україна – це Росія і є. А от у самій Україні не вірили.

Тому що сама Україна весь цей час залишалася країною селянської, до нової міфології несприйнятливою – і віра нечисленних великих міст не торкнулася її синьо-жовтого моря. А урбанізація країни відбувалася вже в рамках УРСР, що опинилася тимчасовим компромісом між імперією і народом.

Все  ХХ століття пройшов у спробах російських довести українцям, що вони росіяни, і в спробах українців відгородитися від чужого міфу. І коли були використані всі засоби і стало ясно, що територія, що сприймалась росіянами як серце їх імперських претензій, йде до тих самих супостатам, з-під ярма яких її колись визволили, територію вирішили розшматувати.

Але на кого вирішили зробити ставку в цій останній битві з Україною? На Крим і на те, що називають Новоросією, – тобто по суті на переселенські території, ніколи не мали жодного стосунку до російської державної традиції. Крим – це Кримське ханство, його завоювання і зусилля по зміні етнічного балансу на півострові на користь переселенців. Донбас – це степи, в яких будували шахти і заводи, завозячи на них нове населення. І виявилося, що там, де закінчується це населення, завершується і російський вплив. І саме це не має історичної традиції населення і проголошується в Москві “братами” і “гнобленим російським світом”. А що ж українці, що ж російськомовний Київ – мати міст руських, що ж Чернігів і Полтава, без яких ще недавно не було ні імперського міфу, ні “русского міра”?

А вони тепер “укри”, “карателі”, агенти Заходу, замахнувшись на велику Росію. Ату їх!

Так Москва сама обрізала ту пуповину, яка і робила її НЕ уламком Орди, а живим продовженням Київської Русі. Так між російським і українським народами пролягла переповнена трупами прірву, яка, звичайно, не завадить їм через десятиліття примиритися, як примирилися, наприклад, німці і французи, – але вже ніколи не дасть можливості відчувати себе єдиним цілим в цивілізаційному сенсі слова.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s