ЯК НАМ ЗАРАЗ З “КОЛОРАДАМИ” ЖИТИ


Для України сьогодні затівати “транзитну війну” – означає ризикувати репутацією на Заході.
Потрібно переломити хід європейської історії та не повторити долю Чехословаччини і Польщі – держав, які західні партнери легко віддали на поталу Гітлеру, отримавши в підсумку парад вермахту під Тріумфальною аркою в Парижі вже влітку 1940-го. Тоді світ теж був, висловлюючись сучасною мовою, багатополярним.  Парадоксальним чином Україна відчуває підтримку світового співтовариства (переважно моральну), але залишається один на один з агресором.

Розраховувати виключно на міжнародні санкції Україна не може. Так, вони забезпечать ефект анаконди для російської економіки, але параноїдальні настрої в російській еліті і тотальний контроль над інформаційним простором РФ з боку Кремля дозволяють Путіну забезпечити ефект “обложеної фортеці”, в якій легко грати на квасному патріотизм навіть без заборони експорту “Кока-Коли”. Росія є ядерною державою, і Захід не готовий почати ядерну війну за Україну, навіть розуміючи всі правоту Києва і свавілля Москви в Криму і на Донбасі. Не готовий, і не буде готовий найближчим часом. Недолік економічних санкцій – в невизначеності строку їх ефективного впливу на російську економіку.

Тому Україна повинна відмовитися від шапкозакидальських настроїв і захищати свої інтереси у відносинах з Росією більш ефективно. Процес введення санкцій проти юридичних і фізичних осіб з російською пропискою у виконанні офіційного Києва нагадує відомий ленінський принцип “крок вперед – два назад”. Вже навіть ЄС, який не відрізняється підвищеною рішучістю, ввів секторальні санкції проти РФ, а Україна, територію якої російська артилерія обстрілює, зволікає. Обіцяне 8 серпня рішення уряду з цього питання може виявитися калькою з європейських і американських заходів, що буде особливо сумно.

Ще один важливий нюанс – Україна і Росія, як би парадоксально це не звучало, формально залишаються стратегічними партнерами. Не закликаю до денонсації Великого договору про дружбу і співробітництво або розриву дипломатичних відносин (у цих ефектних кроків є свої плюси і мінуси, які краще розуміють відповідальні особи). Однак внести публічну ясність у відносини з РФ українському керівництву було б дуже непогано, після чого донести по дипломатичних каналах цю інформацію до керівництва Росії та інших держав світу. В іншому випадку триваючий когнітивний дисонанс буде тільки на шкоду Україні.

У питанні проведення антитерористичної операції у форматі військових дій очікувати від агресивної Росії зміни тактики не доводиться. Тільки рішучі успіхи українських військових, їх здатність відновити контроль над державним кордоном перекриють канали підкріплення бойовиків, підтримувані і надихаються Кремлем. Поступовий відхід від публічних позицій громадян Росії, котрі заправляють у самопроголошених ДНР і ЛНР, свідчить про те, що в РФ розуміють приреченість цих псевдополітичних проектів, але не збираються позбавляти їх військово-технічної допомоги. Донбас у розумінні російського керівництва – важіль, яким можна розхитувати Україну.

Непроста економічна ситуація і помітна соціальна напруженість дозволяють припустити, що Росія зробить ставку на дестабілізацію ситуації в Україні вже цієї осені. Некомпетентність коментарів Віталія Кличка про ситуацію на Майдані не виключає присутності там російської агентури. Також і в обласних центрах і на ключових транспортних артеріях країни проходять підкреслено “антивоєнні” мітинги і маніфестації, а хвилі істерики захльостують соціальні мережі. У РФ розуміють стратегічну важливість України навіть не як гіпотетичної складової “російського світу”, а як успішної держави, що конкурує з Росією за залучення інвестицій. Тому і намагаються завдати нашій країні максимальний збиток бойовики з колорадськими стрічками.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s