Галерея

З ким і проти кого будуть кримські татари


курултай«Боротися» або «змиритися»: чи скористаються кримські татари правом на самовизначення?

У Бахчисараї починає роботу позачергова сесія Курултаю
29 березня, 2014 – 09:57
Фото газети “День”

У ці хвилини в Бахчисарайському районному будинку культури проходить відкриття позачергової сесії Курултаю кримськотатарського народу VI скликання, яка, як вважають експерти, зіграє історичну роль в нинішньому визначенні статусу Криму. Делегати курултаю розглянуть лише одне питання: «Про суспільно-політичну ситуацію в Криму і завдання органів національного самоврядування кримськотатарського народу», але за ним стоять дуже важливі для всього Криму проблеми. З доповіддю виступить голова Меджлісу Рефат Чубаров.

ПРАВО НА САМОВИЗНАЧЕННЯ

Перша з них – можлива реалізація кримськотатарським народом недавно визнаного за ними Верховною Радою України права на самовизначення, а також питання про форму цього самовизначення. Нагадаємо читачам, що ще на Другому курултаї в 1991 році (відновленому, оскільки 1-й курултай відбувся 1917 року також у Бахчисараї, але згодом був репресований більшовиками) кримські татари прийняли Декларацію про національне самовизначення, в якій заявили, що тільки кримськотатарський народ, повернувшись з депортації, має право визначати долю Криму, його єдиної на землі батьківщини. Офіційні органи влади Росії та України не визнавали Декларацію 1991 року і кілька разів вимагали від меджлісу скасувати її. Сьогодні ж, якщо делегати залишаться вірні заявленим тоді принципам, курултаю треба просто повторити в нових умовах і на новому рівні декларацію 1991 року, але вже з реальною заявкою на самовизначення в тій чи іншій формі.

Цілком очевидно, що посилання організаторів так званого Всекримського референдуму від 16 березня на те, що на півострові у формі Республіки Крим самовизначився так званий «народ Криму», не витримують критики, тому що в реальному житті такий етнічної спільноти як «народ Криму» не існує. Практично весь світ визнав референдум незаконним і не визнав так звану самопроголошену «Республіку Крим», так само як і її незаконне «входження до складу Росії на правах суб’єкта федерації». Насправді в ході незаконного референдуму 16 березня відбулося закамуфльоване самовизначення кримської діаспори російського народу, яке не може бути визнано легітимним, оскільки російський народ давно вже самовизначився і має сьогодні свою державу – Російську Федерацію.

Незаконний референдум від 16 березня, в якому за закритими даними ФСБ Росії, опублікованими народним депутатом України Мустафою Джемілєвим, взяли участь аж ніяк не 83 % жителів Криму, а всього 34,2 %, а також наступні дії по анексії Криму та приєднання його до Росії, грубо порушили як норми міжнародного права про непорушність кордонів, так і суть самого права націй на самовизначення.

Згідно з нормами міжнародного права, в Криму мають право на самовизначення тільки його корінні народи, тобто кримські татари, кримчаки і караїми. Оскільки через свою малу чисельність ні кримчаки, ні караїми сьогодні не ставлять питання про самовизначення, то кримські татари є єдиним суб’єктом, за яким відповідно до декларацій ООН «Про права корінних народів», про права людини, зберігається право на самовизначення в Криму. Сьогодні це право визнано за кримськотатарським народом парламентом України, так само як і Курултай і Меджліс визнані його повноважними представницькими органами.

Малоймовірно, що курултай прийме пряме рішення про самовизначення. Швидше за все, він може призначити референдум, про який говорив Мустафа Джемілєв, на який і буде винесено питання про самовизначення, і якщо таке рішення прийме сам народ, це стане досить вагомим аргументом як для всіх міжнародних організацій, так і основою для його майбутнього визнання ООН і міжнародним співтовариством.

УБИВЧА ДИЛЕМА

Але складність ситуації полягає в тому, що якщо сьогодні Курултай скористається своїм правом, яке визнається за ним усім світом, і піде по шляху оголошення референдуму, то це означатиме формування в Криму кримськотатарської національної держави в тій чи іншій формі, яку вибере або Курултай, або подальший референдум. Експерти вважають, що найімовірніше Курултай вважатиме за можливе, – як це неодноразово заявлялося ним раніше, виходячи з того, що Меджліс завжди виступав із заявами про підтримку територіальної цілісності України! – оголосити про самовизначення у формі національно-територіальної автономії у складі України, оскільки колишня автономія визнана парламентом нашої країни «тимчасово окупованою територією».

Однак таке рішення суперечитиме вже прийнятим рішенням Держдуми і Президента Росії про приєднання Криму, і може викликати гострий конфлікт не тільки в російсько-українських відносинах, але і в картині міжнародних відносин усього світу, оскільки рішення Курултаю і референдуму народу будуть відповідати міжнародному праву, а рішення керівництва Росії не відповідають йому і вже визнані міжнародним співтовариством незаконними.

Кримські аналітики відзначають, що рішення Курултаю, який зараз починає свою роботу, по суті, будуть означати одне з двох: або йти далі шляхом декларації 1991 року і реально скористатися своїм правом на самовизначення, яке підтримує весь світ, і далі боротися за свою свободу, або ж «зрадити ідеали національно-визвольної боротьби», яку народ вів більше двох століть, скоритися агресору і змиритися з нехтуванням своїх прав. Ця убивча дилема обговорювалася Меджлісом на практично безперервному засіданні, що тривало весь тиждень, який передував Курултаю. Проте члени Меджлісу, учасники цієї дискусії, поки тримають в суворій таємниці і її подробиці, і ті рішення, до яких схиляється Меджліс. Остаточне рішення, звичайно ж, буде вироблено Курултаєм. Попередньо можна сказати, що серед активістів народу є прихильники як позиції «боротися», так і позиції «змиритися», і яке рішення переможе, поки сказати важко…

ЯКЩО КРИМСЬКІ ТАТАРИ РІШУЧЕ ВІДМОВЛЯТЬСЯ ВІД СПІВПРАЦІ З ВЛАДОЮ КРИМУ ТА РОСІЇ

З одного боку, в кримськотатарському середовищі зараз розглядається можливість рішучої відмови від співпраці з владою та оголошення про відновлення національно-визвольної боротьби. До цього народ відкрито закликав активіст Недим Халілов, який вважає, що Росія вдруге неправомірно анексувала батьківщину кримських татар. Проте незабаром в Меджлісі відмежувалися від цієї заяви, і його прес-служба поки виступила із заявою, що така позиція не має відношення до представницькому органу кримських татар. При цьому делегати Курултаю визнають, що подібна дискусія ведеться, і вже висловлюють побоювання з приводу можливих репресій до прихильників такого шляху, при тому, що називаються лише методи ненасильницької боротьби, яку вів національний рух у роки Радянського Союзу – петиційні кампанії, звернення, мітинги тощо. Однак цілком можливо, що Меджліс просто не хоче розкривати карти завчасно. На думку заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла, від цього тепер можуть постраждати найбільш активні люди, враховуючи ситуацію в Росії з правами людини, зокрема, свободою зібрань і слова.

Позицію прихильників партії «боротися» зміцнює два чинники. Перший – кримські татари в більшості своїй не вірять нинішній кримській владі, яка формувалася на базі Партії регіонів, і не тільки постійно усувала Меджліс від прийняття рішень, не виконувала його законних вимог, виводила його представників з органів влади, але неодноразово обманювала при виділенні землі та фінансуванні Державної програми повернення та облаштування репатріантів після повернення з депортації. Останній факт – вимога до кримських татар звільнити вже зайняті, але ще не освоєні ділянки для проведення їх інвентаризації, а також рішення про мораторій на будь-які рішення щодо виділення землі.

Посилив цю ситуацію також той факт, що буквально вчора зі слів віце-спікера так званої Держради Криму Григорія Йоффе стало відомо, що в проект нової конституції Криму, яка зараз розробляється, так і не внесені положення про виділення для кримських татар 20 %-вої квоти представництва в «Держраді» та інших органах влади, як це обіцяв, зокрема, спікер «Держради» Володимир Констатинов, кажучи, що кримським татарам будуть надані «повноваження, яких вони ніколи не мали». Виходить, що і цього разу кримська влада, як і раніше, просто обманює кримських татар. А майбутня конституція Криму надасть кримським татарам, швидше за все, ще менше прав, ніж конституція 1992 року, в якій, як відомо, колишнім депортованим представлялася квота в 18 місць, 14 з яких призначалися для депутатів від кримських татар.

Другий фактор – кримські татари не вірять також і нинішній російській владі, до якої б вони могли звернутися зі скаргою на кримську «Держраду». У Москві кримським татарам хоч і пообіцяли словами самого Путіна завершити процес їх реабілітації, але у народу залишається стійка генетична пам’ять про утиски їх росіянами з часу анексії Кримського ханства в 1783 році, ліквідації їх державності, і факти понад двохсотлітнього переслідування їх прав – витіснення з Криму протягом XVIII -XIX століть, репресій 20-30-х років ХХ сторіччя, практично поголовного розстрілу національної інтелігенції, повної ліквідації автономії в 1944 році. І тут реальний обман виходить назовні – вже лунають думки про те, що кримських татар потрібно повторно депортувати із Криму. До того ж і делегати Курултаю, і Меджліс розуміють, що в нинішніх умовах реально рішення про долю народу буде прийматися виключно в Москві, а офіційний Сімферополь буде його тільки озвучувати і виконувати, тому цілком очевидно, що ніякого «завершення процесу реабілітації» на практиці не буде, а буде ще більш витончена форма дискримінації, спрямована на позбавлення їх прав і свобод. На відміну від цього Меджліс, хоча у татар і є скарги на « нічого нероблення» України, мабуть, усвідомлює, що відтепер в Україні їх чекає зовсім інша доля, і народ може реально отримати повні права для самореалізації, аж до створення дійсної автономії. Тому вибір Курултаю – це фактично вибір «Росія чи Україна», це вибір між подальшою дискримінацією чи реальним самовизначенням на основі міжнародного права.

ВПЕРШЕ – БЕЗ УЧАСТІ МУСТАФИ ДЖЕМІЛЄВА

Інший шлях – це можлива взаємодія кримських татар з «російською владою» Криму. Представники самопроголошеної кримської влади вже запропонували Меджлісу зайняти місця в уряді та інших органах влади невизнаної самопроголошеної “Республіки Крим” як частини Росії. Зокрема, член меджлісу Заур Смирнов вже фактично працює на посаді віце-прем’єра Ради міністрів, а Ремзі Ільясову запропонована посада віце-спікера в парламенті. Як кажуть члени Меджлісу в приватних розмовах, Ремзі Ільясов зізнався, що готовий прийняти дану пропозицію, але за умови, якщо Меджліс погодиться з цим. Питання ще полягає і в тому, що український парламент днями прийняв за основу законопроект про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території, згідно з яким будь-яка співпраця з органами влади Росії в Криму класифікується як колабораціонізм, тому Курултай навряд чи може дати добро Ремзі Ільясову. Хоча він, зокрема, висловлює надію, що ці положення закону будуть згодом або пом’якшені, або зовсім скасовані українським парламентом.

Ще однією особливістю цієї сесії Курултаю є те, що вперше за двадцятитрирічну історію Курултай проходитиме без участі морального лідера народу, екс-глави меджлісу, радянського дисидента, народного депутата Мустафи Джемілєва. Він зараз за межами Криму. Джемілєв уже виступив з промовою про ситуацію в Криму на засіданні Ради Європи в Брюсселі. Вчора, 28 березня, напередодні Курултаю, він прибув до Нью-Йорку, де має виступити в Раді Безпеки ООН, і явно не встигне повернутися до Криму.

Потрібно сказати, що участь Мустафи Джемілєва в Курултаї була б однозначною гарантією того, що делегати ухвалять проукраїнські рішення і не погодяться з обіцянками кримської та російської влади, оскільки саме Джемілєв займає найбільш тверду проукраїнську позицію серед Делегатів курултаю. Проте Меджліс не погодився з його проханням перенести Курултай на кілька днів, і це може означати, що лідери народу і так повністю впевнені в правильності майбутніх рішень.

Є офіційне повідомлення Меджлісу про те, що перенести Курултай «неможливо через необхідність термінового прийняття доленосних рішень», що на з’їзді будуть обговорюватися «питання реалізації права на самовизначення кримськотатарського народу, а також подальші дії меджлісу в ситуації, що склалася в Криму». «Думка і позиція Мустафи Джемілєва важливі для делегатів Курултаю. Але події, що відбуваються в Криму, вже не терплять зволікань. Ми зобов’язані взяти на себе покладену нашим народом відповідальність і прийняти рішення», – заявив заступник голови Меджлісу Наріман Джелял. Хоча учасники Курултаю не виключають можливості поспілкуватися з Джемілєвим під час з’їзду.

«Ймовірно, організують інтернет-трансляцію з того пункту, де він перебуватиме, і тоді у нас буде можливість вислухати точку зору Мустафи Джемілєва», – повідомила журналістам прес-секретар Меджлісу Лілія Муслімова.

Так чи інакше, цей Курултай повинен вирішити проблеми такої важливості та історичної ваги, яких до цього делегатам вирішувати не доводилося. Від них, як видно, буде залежати доля не лише самого кримськотатарського народу, а й доля Криму, а в деякій мірі майбутнє і України, та й Росії.

На Курултаї акредитовані понад 170 журналістів із 120 ЗМІ. Тут є кореспонденти з Росії, України, Туреччини, Казахстану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Великобританії, Німеччини, Японії. Можна по праву сказати, що сьогодні увага всього світу прикута до невеликого містечка Бахчисараю, колишньої столиці Кримського ханства, а нині райцентру, де будуть прийняті рішення, які визначать відносини в усьому світі, – система міжнаціональних відносин і міжнародного права, порушена нині анексією Криму зі боку Росії, буде або відновлена, або остаточно зруйнована…

Микола СЕМЕНА, «День», Бахчисарай
Рубрика:

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s