Чому і коли українці стали образом ворога для росіян?


Ящо зараз намагатися переконати  росіян про те, що ми не просили нас захищати від бандерівців, то  вони і чути не хочуть. І коли бачиш реакцію простих росіян (знайомих, друзів навіть родичів) на події в Україні, зокрема агресію РФ в Криму, – стає страшно. Сучасні, розумні, прогресивні люди з вищою освітою безапеляційно підтримують політику Путіна. Чому і коли українці стали образом ворога для росіян, і як у цій непростій ситуацію не втратити діалог і не посварити наші народи остаточно – «День» запитав у істориків, вчених і письменників.

«СЕРЕД РОСІЯН Є ЛЮДИ, здатність до критичного мислення, І ВОНИ ПІДТРИМУЮТЬ УКРАЇНИ»

Кирило ГАЛУШКО, історик:

– Ситуація, яку ми можемо спостерігати в Росії сьогодні, виникла не на порожньому місці. Це – результат довготривалих процесів в російському суспільстві. Потрібно розуміти, що, починаючи з 2000 року, росіяни існують в дуже специфічному інформаційному просторі.

На відміну від України, де, незважаючи на всі негативні тенденції останніх років, суспільство мало інформаційний вибір, медіа в Росії відстоюють лише одну точку зору. Всі месиджі, які транслюються місцевими ЗМІ, контролюються і направляються владою. Фактично там з’явилося ціле покоління з перекрученими уявленнями про світ. Приємно, що серед росіян, інтелігенції є люди, здатні до критичного мислення, і вони підтримують Україну. Але не тільки в Росії, в будь-якій країні критично налаштованих людей набагато менше, ніж тих, хто приймає на віру все, про що розповідають ЗМІ.

Мене засмучує і дивує список російських діячів культури, які підтримали політику Путіна в Україну. Мої московські друзі, яких теж можна віднести до інтелігенції, вважають, що дії уряду підтримали, в першу чергу, функціонери, а також працівники тих галузей культури, які потребують державного фінансування, – найпершим тут приходить на пам’ять Федір Бондарчук. А досить велика кількість старих акторів кіно нині ще й просто не в тому віці і стані, щоб робити адекватний вибір – Табаков, Баталов тощо.

Дивує також позиція деяких російських інтелектуалів-істориків, які займаються українським питанням. Наприклад, Олексій Міллер – автор відомої книги «Українське питання в політиці Російської імперії», який у нас вважається класиком серед російських дослідників української історії, також неадекватно оцінює нинішню ситуацію. І це люди, які начебто повинні б краще інших розуміти, що відбувається в Україні!

Вони довго нас вивчають, отримують, до речі, на це гранти західних фондів – отже, про залежність від держави тут немає мови! Факторів неадекватності, комплексів, фобій у Росії щодо України є чимало, навіть серед тих людей, яких я раніше вважав прогресивними і адекватними.

Зрозуміло, що ми зі своїми скромними ресурсами мало що можемо зробити проти потужної машини російського агітпропу. У той же час, оскільки основне джерело свободи слова в Росії – це Інтернет, то обов’язково потрібно створити російськомовні інтернет-ресурси з відео та інформацією про українські події, – щоб росіяни мали можливість читати, розуміти, думати і порівнювати. Вважаю, що російськомовна версія «Дня» – крок у цьому напрямку.

Такі проекти повинні мати державну підтримку. Війни відбуваються, насамперед, в головах і душах, а для того, щоб люди робили свій вибір їм потрібно давати їжу, давати можливість альтернативи. Нам потрібен потужний джерело якщо не пропаганди, то, принаймні, висвітлення української точки зору російською мовою.

«ВСЕ ВІЙНИ ЗАВЖДИ ПОЧИНАЮТЬСЯ В ГОЛОВІ»

Маріанна Кіяновська, поет, перекладач:

– Уже майже два тижні мене не залишає відчуття сну, жаху, в якому Путін – вампір, найбільш привабливий з монстрів, наймогутніший з нелюдів. Я не споживач російського телепродукту, і для мене, очевидно, що протягом останніх декількох років в Росії склався особливий образ людини при владі, фактично – надлюдини, і цей образ еволюціонував від суто гламурного (про що говорила ще в 2008 році російська письменниця Лінор Горалік ) до трохи більш складного, архетипні.

Процес збігся з піком «вампіроманіі» у всьому світі. І в Росії була запущена у виробництво (бо це явна технологія, якою охоплені практично всі тамтешні медіа) дещо відмінна від західної культура споживання жаху. У результаті в Росії до насильства на телеекрані відносяться абсолютно некритично.

Отже, реакція російського народу на події в Україні – безпосередній наслідок цього некритичного ставлення. Адже питання не тільки в тому, наскільки брешуть про Україну російські ЗМІ, а чому навіть найосвіченіші люди готові в цю брехню вірити. Понад півтисячі інтелігентів, які підтримали агресію Путіна в Криму, – це ж не «мужики» з «глибинки».

Їм, наприклад, Сергію Лук’яненко, автору знаменитих «Варт», доступна альтернативна путінської пропаганди правдива інформація про Україну: соцмережі, телефонні розмови з друзями, зрештою, західна преса. Але вони самі відмовляються її бачити і сприймати. Укушеним вампіром потрібна кров. А Путін «годує» їх кров’ю. Південна Осетія, дві війни в Чечні, теракти, погроми …

Так формується звичка. Це особливість жаху як ментального стану. Це стан пов’язаний зі страхом майбутнього, коли люди бояться змін; зі страхом всього, що є іншим, коли люди не довіряють сусідам; і при цьому залишається потреба в чомусь високому і прекрасному. Однак складне прекрасне, яке вимагає культурної компетентності, вольового емоційного чи інтелектуального зусилля, витісняється, заміщається легкотравним, елементарним.

У Росії загиблих не вважають, а якщо вже вважають – то тисячами або десятками тисяч, мільйонами. У цьому – основне відмінність між нашими державами. У цьому – ключовий смислотворчий прорив Майдану: безцінна кожна життя, незабутня кожна жертва. Ми інші. Ми встигли, принаймні, частково повернутися до своєї історичної пам’яті: щось зрозуміти про Голодомор, про Голокост, про трагедію ОУН-УПА. Тоді як Росія знову (все ще?) Ідеалізує Сталіна, демонізує Захід і харчується фантомним почуттям величі своєї Перемоги, своєї Труби, своєї Олімпіади, свого Путіна.

Росія живе в полоні ілюзій. Нас же помаранчевий майдан і Евромайдан ілюзій практично позбавили. Ми навчилися відчувати брехню і протистояти їй. Тому я не просто вірю, а знаю, що у нас все буде добре. Тільки треба обережно, уважно, з любов’ю ставитися до нашого інформаційного простору. Уникати цензури, промовляти проблеми сучасного суспільства, щоб не відбувалося витіснення. Пам’ятати, що всі війни завжди починаються в голові. І що Путін – не Росія. Справжня Росія – це росіяни, які вийшли на антивоєнні мітинги в ці дні, знаючи, що в них можуть почати стріляти.

«Агресивна політика КРЕМЛЯ ДАЛЕКО НЕ ДЛЯ ВСІХ РОСІЯН є прийнятними»

Галина КРУК, поет, перекладач:

– Вселяти надію ті звернення частини російської інтелігенції (письменників, музикантів, діячів кіно, вчених) і останні багатотисячні маніфестації в Москві, Пітері або Магадані на підтримку України проти війни та інтервенції Кремля в Криму. Власне ці протести якраз і доводять, що Росія неоднорідна, і агресивна політика Кремля далеко не для всіх росіян є прийнятною і близькою.

Серед моїх російських знайомих, переважно письменників і перекладачів, практично не виявилося таких, які не розуміли або не хотіли бачити, що насправді у нас тут відбувалося в останні місяці. Багато хто з них не тільки висловлювали підтримку, а й допомагали поширювати правдиву інформацію, намагалися переконати своїх співвітчизників у тому, що їм брешуть в новинах, часто самі піддавалися агресії зазомбували більшості. Але прикро, що тих незгодних і адекватних росіян тепер занадто мало для того, щоб вплинути на політичний курс Путіна чи реформувати країну.

«У СВІЙ ЧАС ДЖЕЙМС МЕЙС СКАЗАВ:« УКРАЇНА ДОСІ ПЕРЕЖИВАЄ БІБЛІЙНІ ТРАГЕДІЇ ». ЩО САМЕ ДЖЕЙМС МАВ НА УВАЗІ? Передбачається, що йшлося про ТРАГЕДІЇ Каїн і Авель, ДРАМА цинічних РОЗКОЛУ. Цю трагедію УКРАЇНА ПЕРЕЖИВАЄ ВЖЕ ПРОТЯГОМ МАЙЖЕ ТИСЯЧІ РОКІВ. ЩЕ ВІД часів Андрія Боголюбського. З УКРАЇНСЬКОЮ ТОЧКИ ЗОРУ, ОН скоїли тяжкі ГРІХ – спали «РОДИТЕЛЬСКИЙ ДІМ» (КИЇВ) І ВИНІС З НЬОГО ОДНУ З ГОЛОВНИХ СВЯТИНЬ – Володимирську (А В ОРИГІНАЛІ Вишгородського) ІКОНУ. А ДЛЯ РОСІЇ Боголюбський – ГЕРОЙ і канонізований СВЯТИЙ. ВЖЕ НА ЦЬОМУ ЕТАПІ – ГРАНДІОЗНИЙ ЦІННІСНИЙ РОЗКОЛ МІЖ «Брат», – написав ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР «Дня» ЛАРИСА ІВШИНА У передмові до книги «СИЛА м’якого знака» (К.: Українська прес-група, 2013)

Офіційна російська політика «підминання і загрібання» щодо України і антиукраїнська пропаганда в Росії дуже вміло і, на жаль, успішно ведеться не перший рік, і навіть не перше століття. З одного боку, та декларативна перверсивність «любов до братнього народу», з іншого – імперське зневагу і постійно підживлює в масах недовіру до «хоч тупому, але хитрому хохлові», з третього – постійна потреба мати зовнішнього ворога – це в цілому і є три гострих кута українського питання в Росії. Дезінформація в даний час про події в Україні – жахлива і безсоромна, там немає і тіні правди. Прикро, бо виявилося, що при умілих маніпуляціях середньостатистична людина легко перетворюється в тупе знаряддя імперської політики.

Як примирити народи всупереч діям політиків? Думаю, що шляхом особистих контактів по обидві сторони кордонів. Але спочатку ми повинні відстояти незалежність і цілісність нашої держави, тому що від танків і автоматів заклики до примирення і запевнення в добросусідських наміри якось не особливо захищають. Якщо Путін не схаменеться і не зупиниться у всіх ці неподобства, якщо його спільними зусиллями не зупинять, то «примиряти» народи доведеться ще не скоро і робити це буде ой як непросто. Хоча тоді, наскільки я розумію, друзям-росіянам, які нас підтримали, безпечніше буде все-таки тут, з нами.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s