“Віртуальні найманці” уже давно воюють в Україні


З кожним днем ​​ віртуальний конфлікт, який розгорнувся в соціальних мережах, на екранах телевізорів і сторінках друкованих ЗМІ, набирає обертів. Спочатку сторонами медіаконфлікта була колишня провладна команда і її опоненти. Атакувала владу. Вони працювали просто: прес-служби державних органів видавали неправдиві відомості про ситуацію в таборі опонентів, цю інформацію підхоплювали пропрезидентські ЗМІ, а далі глядачі і читачі множили її в соцмережах, доповнюючи чутками і вигадками.

Тепер ініціаторами інформаційних війн стають опозиційні сили, що ділять отриману ними владу. Свою війну ведуть і «найманці» – російські ЗМІ, які малюють картину подій в Україні в чорних тонах і намагаються обгрунтувати агресивні дії військових РФ в Криму.

Серед останніх лідирує державний телеканал «Росія» і його оглядач Дмитро Кисельов – справжній генерал інформвійни. В останні місяці він регулярно видає сюжети про охопило Київ евроапокаліпсісе, що засіли на Майдані «бандерівських бойовиках, які сіють в Україні хаос і анархію на західні гроші».

Ключова мета і головна жертва запеклої української інформаційної війни – електорат, який опинився під потужним пропагандистським тиском. «Найогидніша технологія – граничне засмічення інформпростору. Після енної фейкового повідомлення люди взагалі перестають довіряти будь-якої інформації », – зазначає медіаексперт Отар Довженко.

На думку його колеги Артема Біденко, політаналітиків і фахівця з питань рекламного ринку, після зміни влади інформаційна сфера України занурилася в анархію. «Все що існували обмеження – цензура, самоцензура, взаємні зобов’язання власників ЗМІ та олігархів і так далі – зараз зруйновані. Нас очікує війна всіх проти всіх », – говорить він.

Але навіть нинішня ситуація далека від максимальної напруги. Вибори, що наближаються – місцеві, президентські і, можливо, парламентські – доведуть ситуацію до абсурду: накал віртуальної боротьби зросте, спотворення реальної картини того, що відбувається посиляться, що до критичного рівня знизить довіру до медіадезінформаторам. У результаті їх робота втратить сенс, а українці візьмуться шукати альтернативні джерела отримання об’єктивних даних.

Другий український фронт

Сьогодні головні битви інформаційної війни йдуть на українсько-російському фронті. У ролі атакуючої сторони виступає телебачення північного сусіда, яке всіма силами намагається довести обгрунтованість введення російської військової угрупування в Криму. Усереднена позиція більшості російських телевізійних ЗМІ: в Україні або, точніше, «на Україні» – бардак, засилля націоналістів. І лише Кремль, направивши своїх солдатів на півострів і підтримуючи самопризначеної уряд автономії, сприяє збереженню хоч якоїсь стабільності і рятує російськомовне населення від тих сил, які глава РФ Володимир Путін назвав «коричневою чумою».

На цьому тлі є дві яскраві аномалії – телеканал «Дощ», що подає збалансовану картину подій на берегах Дніпра, і державний «Росія», вустами журналіста Кисельова що розповідає про українські події, не шкодуючи двох фарб – сірої і чорної.

З осені минулого року Кисельов лякав українців жахами євроінтеграції, звинувачував Януковича в «нео-мазепізме» і запевняв, що «українці заробляють, як африканці».

З початком протестних подій в Києві журналіст, який колись працював в Україні, не знижуючи напруження емоцій, переорієнтувався на критику Майдану. Неонацисти, екстремісти, агенти держдепу США, русофоби і антисеміти, вже зруйнували Київ і стабільність в Україні і не збираються зупинятися, – головні герої його щотижневих програм, в яких українська тематика займає чи не центральне місце.

До слова, 13 лютого президент РФ Володимир Путін нагородив Кисельова орденом «За заслуги перед Вітчизною» – у відповідному указі відзначені його досягнення «в гуманітарній сфері, зміцненні законності, захисті прав та інтересів громадян, багаторічна і сумлінна робота».

Фокус додзвонився до Кисельова, намагаючись з’ясувати, звідки він бере настільки гнітючу інформацію про Україну, чи перевіряє її і чи не вважає власну діяльність інформаційним кілерством. Російський орденоносець був лаконічним, сказавши, що коментарів по телефону не дає, і кинув трубку.

На думку Біденка, російська телепропаганда загалом не надто сильно впливає на уми українців – вона більшою мірою орієнтована на власних глядачів. Проте запису програм Кисельова регулярно викладаються на YouТube, що розширює його аудиторію.

Однак телевізійної пропаганди з Росії сильно схильні кримчани – вони і є ще однією метою Москви.

Головний калібр

Українські ТВ-канали намагаються гідно зустріти агресію північного сусіда, просуваючи ідею єдності сходу і заходу країни. Але якщо на зовнішньому фронті у них спільний ворог, то у внутрішньополітичних справах вони б’ються один з одним і роблять це без особливих реверансів у бік журналістських стандартів. Положення в цій сфері нині ахове: об’єктивність стає все більш рідкісним явищем новинних ТВ-програм. За даними моніторингу профільного видання «Телекритика», у січні загальна кількість замовних або підцензурних сюжетів істотно зросла майже на всіх центральних каналах.

Самими заангажованими називають сюжети телеканалу «Інтер», що належить близькому до колишньої влади мільярдерові Дмитру Фірташу. Це найпопулярніша «кнопка» країни з рейтингом 3,44% серед громадян старше 4 років, за даними компанії ІТК за 3-7 лютого цього року. Тут всього за місяць, як свідчить звіт «Телекритики», число порушень журналістських стандартів у матеріалах майже подвоїлася: 53 у січні проти 29 в грудні.

Прикладом того, як подають події на «Інтері», став випадок з оприлюдненням на початку лютого записів прослуховування телефонних переговорів помічника держсекретаря США Вікторії Нуланд та американського посла в Україні Джеффрі пайеттах. Що побувала в Києві Нуланд безсторонньо відгукнулася про млявості європейської дипломатії в українському питанні і говорила про те, на яких посадах хотіла б бачити лідерів опозиції Віталія Кличка та Арсенія Яценюка.

Прес-секретар Білого дому Джей Карні, коментуючи появу скандальних записів, дипломатично заявив, що Росія має відношення до витоку цієї інформації. Він же нагадав, що спочатку звукова доріжка бесіди з’явилася на YouTube, на каналі невідомого користувача, після чого посилання на неї опублікував Дмитро Лоскутов, помічник першого заступника голови уряду РФ. З його легкої руки приватні переговори американських чиновників стали топ-новиною в українських та світових ЗМІ.

Розповівши про суть записів, на «Інтері» дійшли висновку, що США, можливо, беруть участь у внутрішній політиці України. І, розвиваючи тему, повідомили про результати соцдослідження, проведеного маловідомої соціологічною компанією «Рейтинг плюс», згідно з яким 90% українців не підтримують участь іноземних держав у подоланні кризи в Україні.

Прес-служба «Інтера» відмовилася коментувати питання Фокуса з приводу заангажованості сюжетів каналу. Але наприкінці лютого з’явився відкритий лист 16 інтерівських журналістів і редакторів, які заявили про те, що два останні місяці, з початку Майдану, їх матеріали постійно цензуруються і переробляються в інтересах колишньої влади. Тепер інформполітика каналу змінилася, ставши лояльніше до Майдану і його лідерам, тобто до нового уряду.

Традиційно провладну позицію займає і державний Перший національний телеканал. Тут старанно ретранслюють точку зору чиновників, які, за словами експертів, в останні місяці і тижні правління Віктора Януковича виступали в ролі активних «вбрасивателей» антиопозиційних інформаційних повідомлень і приводів. У першу чергу в подібному була помічена міліція.

«Міністерство внутрішніх справ перетворилося на одного з учасників інформбоев, – говорить Фокусу експерт Інституту масової інформації Роман Кабачій. – Прес-служба МВС виявилася постійним джерелом сумнівної інформації, яка дискредитує Майдан ».

Представники колишнього міліцейського керівництва в коментарях Фокусу заперечували свою упередженість: екс-прес-секретар МВС Сергій Бурлаков заявляв, що в міністерстві дуже відповідально ставилися до кожного повідомлення, розповсюджуваному від імені відомства.

На війні як на війні – і нечисленні телеканали, спочатку підтримували Майдан, наприклад 5-й канал, що належить мільярдерові Петру Порошенко, часом відступали від жорстких критеріїв об’єктивної подачі інформації. Журналісти приділяли більше уваги заявам опонентів Януковича без перевірки фактів.

Так було, наприклад, з новиною про те, що беркутівці готові перейти на бік повсталих, обумовивши умови власної безпеки з деякими польовими командирами Майдану, які навіть гіпотетично не володіють настільки масштабними повноваженнями. До слова, в самий розпал протистоянь саме трансляцію 5-го каналу стали переривати по всій країні.

Допоміжний вогонь

Напружені баталії йдуть не тільки на телебаченні, а й в інтернеті – зокрема, в соціальних мережах. Цей сегмент ринку за ступенем впливу вже готовий конкурувати з традиційними медіа.

За словами Біденка, онлайн-протистояння добре організовано. «Є« менеджер », який одержує зарплату з штабу, – розповідає експерт. – Він вибирає кількох «сотників» – лідерів думок, яким дає завдання на день або тиждень: про що писати і як писати ». У якості «лідерів» зазвичай виступають журналісти, редактори, експерти – люди які користуються певною довірою в суспільстві. Їх тексти, говорить Біденко, надалі розходяться серед сотень звичайних людей. Оплата праці диференційована – за текст або коментар залежно від їх змісту та імені автора платять $ 10-50. Керівні процесом менеджери отримують на кілька порядків більше.

Підсумок такого системного праці могли помітити багато онлайн-користувачі. Так, в січні, на піку політичного протистояння, сотні користувачів соцмережі синхронно писали пости про те, що «лідери опозиції зрадили Майдан», «праворадикали на Грушевського підконтрольні владі», «від Віктора Януковича відвернулися і Захід, і Росія». Український політтехнолог Сергій Гайдай уточнює: на стороні Майдану агітують в основному за особистою ініціативою, а ось на протилежний табір онлайн-коментатори, як правило, працюють за замовленням.

Одну з ключових ролей в мережевих баталіях, крім соцмереж, грають і інформаційні ресурси. Тут колишня влада використала клони популярних опозиційних сайтів. Так, у «Української правди» в мережі є вже пара двійників. Перший – «Українська кривда», яка копіює дизайн «УП», об’єктом атаки вибрала відомих журналістів, видання або медіаорганізаціям. Головна мета – підірвати довіру до них і, як наслідок, до поширюваної ними інформації. Другий клон є повною тезкою «Української правди», але з іншим електронною адресою. Тут зазвичай «мочать» Майдан і причетних до нього політиків.

У такому компромат частка правди розмивається відвертою брехнею, отриманої з «анонімних джерел», на підставі чого шикуються конспірологічні теорії. Так, в день відкриття сочинської Олімпіади харків’янин Андрій Козлов спробував захопити літак Харків – Стамбул. Раніше Козлов співпрацював з харківською опозицією і підтримував Майдан. На основі цього Фейкові «УП» робить висновок, що захоплення літака задумав лідер опозиційної партії «УДАР» і один з лідерів Майдану Віталій Кличко, і ця «інформація» тут же розноситься по десяткам дружніх влади онлайн-ресурсів.

У мережевій війні, на відміну від телебачення, всі засоби хороші. Яскраві приклади – поява особистого листування і комп’ютерних файлів керівника Інституту масової інформації Оксани Романюк, яка критикує дії влади, публікація нібито справжніх любовних листів Кличко та оприлюднення скандального відео з відомим опозиційним журналістом Віталієм Портниковим.

Проте ефективність таких технологій може не виправдовувати вкладених зусиль, переконаний заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. За його словами, подібні історії зазвичай обговорюються у вузькому колі журналістів, піарників, політтехнологів і мало впливають на громадську думку.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s