У Сарнах на постаменті збереглася єдина у світі така самохідка


СУ-76И - уникальная самоходка в Сарнах

У місті Сарни Рівненської області  на постаменті в центрі міста стоїть радянська самохідна артилерійська установка СУ-76И, на базі шасі німецького танка Pz Kpfw III. Це єдина у світі що збереглася машина такого типу. Макет на Поклонній горі в Москві не в рахунок.СУ-76И – середня по масі радянська самохідно-артилерійська установка (САУ) класу штурмових гармат на базі захоплених Червоною Армією німецьких танків Pz Kpfw III і САУ StuG III. Індекс ‘і’ в позначенні СУ-76И позначає іноземну базу для самохідки.

Насправді, САУ була прийнята на озброєння під позначенням ‘СУ С-1’. У післявоєнній друку зустрічаються також позначення ‘СУ-76 (С-1)’ або ‘СУ-76И’. Машини цієї марки серійно випускалися на Московському заводі № 37 з березня 1943 року. На відміну від раніше виготовлених самохідних гаубиць, рубка в новій САУ отримала похилі борти, що підвищувало їх міцність.

Спочатку планувалося встановити в бойовому відділенні САУ 76,2-мм гармату ЗІС-3Ш (Ш – штурмова), саме ця модифікація гармати встановлювалася на серійні САУ СУ-76 і СУ-76М на верстаті, укріпленому до підлоги, але така установка не забезпечувала надійної захисту гарматної амбразури від куль і осколків, так як при підйомі і повороті знаряддя в щиті незмінно утворювалися щілини.

Оригінальна ‘маска’ гармати

Ця проблема була вирішена установкою замість 76-мм дивізійної гармати спеціального самохідного 76,2-мм гармати С-1. Це знаряддя було спроектовано на базі конструкції танкової гармати Ф-34, яким оснащувалися танки Т-34, і було дуже дешевим.

Воно розроблялося для легких дослідних САУ заводу ГАЗ. Від Ф-34 нова гармата відрізнялася наявністю карданної рамки, що дозволяла встановлювати його безпосередньо в лобовий лист корпусу і звільняла корисний об’єм в бойовому відділенні.

Виробництво СУ-76И було остаточно зупинено наприкінці листопада 1943 року в користь СУ-76М, яка вже позбулася до того часу від своїх основних недоліків. Рішення про припинення провадження СУ-76И було пов’язано, головним чином, через неможливість збільшення виробництва САУ, а також в передбаченні труднощів з ремонтом пошкоджених в боях САУ, оскільки потік захоплених шасі німецьких танків старих зразків не тільки не збільшувався, а й помітно скорочувався .

Всього було випущено 201 САУ СУ-76И (включаючи 1 дослідну і 20 командирських), які взяли участь у боях 1943-44 рр.., Але зважаючи на нечисленність і труднощів з запасними частинами досить швидко зникли з Червоної Армії.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s