Словаки – союзники Третього Рейху


Одним із союзників Третього Рейху на східному фронті були словацькі війська.

Словацкая армия в войне против Советского Союза
«Незалежність»

У березні 1939 р. Гітлер викликав у Берлін лідерів Словацької народної партії і пригрозив їм, що якщо вони не виведуть Словаччину зі складу Чехо-Словаччини, він накаже угорцям захопити їхню країну. І словаки приєдналися до «Осі».
Президент монсеньер Йозеф Тісо створив однопартійний держава. Словаччини було дозволено створити власну армію, що отримала чехословацьке озброєння. У березні 1939 р. прем’єр-міністром Войтехом Тукой і міністром закордонних справ Німеччини Ріббентропом було підписано «Договір про охоронні відносинах між Німеччиною та Словацьким державою».


Войтех Тука

Відповідно до цього документа Рейх брав на себе «захист» політичної незалежності Словацької держави та інтеграції його території. 21 липня 1939 в Словаччині була прийнята нова конституція, відповідно до якої глінківської партія, яка з 1938 р. стала іменуватися Партією словацького національної єдності, отримала право бути правлячої «державною партією». Інші партії були розпущені.


Тисо оглядає словацькі війська

Важливим моментом в історії фашистської Словаччини стали т.зв. Зальцбургські переговори Туки і Гітлера в липні 1940 р. і приєднання Словаччини до антикомінтернівському пакту в листопаді 1940 р.

Війна проти Польщі

Словаччина стала єдиним союзником Третього Рейху, що атакувала Другу Річ Посполиту у вересні 1939 р. Словацькі частини атакували південну частину Польщі, просуваючись у напрямку Дебіца і Тарнува. Повітряне прикриття операції здійснював словацька авіаполк. 1-я словацька дивізія під командуванням генерала Антона Пуланіча прикривала фланг 2-ї німецької гірськострілецької дивізії і зайняла місто Закопане. 11 вересня 1939 3-тя словацька дивізія перейшла словацько-польський кордон і без опору зайняла частину польської території. На цьому польсько-словацький війна закінчилася.

Війна проти СРСР

22 червня 1941 Тисо видав наказ про мобілізацію армії. Наступного дня Словаччина оголосила війну Радянському Союзу, а 24 червня 1941 словацькі війська перейшли радянський кордон в районі річки Сан. Першою словацької армійської частиною відправленої на Східний фронт була мобільно-рухлива група, яка рушила в бік Войткова і Кростенко.


Словацькі солдати оглядають підбитий радянський танк Т-28, Західна Україна

27 червня словаки отримали наказ знищити радянські доти в районі Санок-Залужжя-Леско і успішно впоралися з цим завданням. Всього тоді було знищено 9 дотів і 4 заблоковано. Гарнізони заблокованих дотів були взяті в полон.

Йозеф Тісо

1 липня моторизована група словацьких військ зайняла Дрогобич, а через день словаки були вже у Стрию. До 8 липня словацькі частини концентрувалися в районі Самбора.

Словацька піхотинець зразка 1941

До 22 липня словацькі частини увійшли до Вінниці, але під Липовці, в слідстві контратаки радянських військ, словаки зазнали значних втрат і були відкинуті.

Міста Західної України нагадували словацьким солдатам про часи, коли і Словаччина і Західна Україна перебували у складі Австро-Угорської імперії. Типовим австрійським містом, не дивлячись на «польське» міжвоєнне двадцятиліття був і Львів.


Німецький офіцер дякує словацьких солдат за службу

Ось як це місто описував словацька військовий кореспондент Кароль Мургаш: «Львів був типовим європейським містом. За ним, далі на схід, починалася порожнеча. Львів був, по суті, межею між Європою та Азією ». У Львові словакам довелося побачити жахи злочинів НКВД, коли не маючи можливості евакуювати в’язнів радянські репресивні органи звірячому розправлялися з ними.

Криваві картини розстрілів у тюрмах НКВС були «як бальзам на душу» для геббельсосвской пропаганди. Багато словацькі солдати згадували, як німецькі офіцери-пропагандисти бігали з фотоапаратами і документували «сталінські злочини».

У західно-українських селах українці та поляки в основному доброзичливо зустрічали словацькі частини. Події в деякому сенсі нагадували 17 вересня 1939, т.к. в селах з’являлися саморобні тріумфальні арки і вітальні гасла. А адже не минуло й двох років з моменту «визвольного походу Червоної Армії в Західну Україну». І ось такі метаморфози.

У щоденнику командувача 1-й словацької дивізією в ці дні була зроблена наступна запис: «З ранку наші частини просуваються в район Доброміла. По дорозі місцеві жителі дуже тепло нас зустрічали, пригощали полуницею, закидали машини квітами. Український народ дуже гостинний. Наприклад, побачивши нашого солдата, українці тут же звуть його на «молоко» або на «яєчню».

А ось ще один звіт від 5 липня 1941: «Йдемо до Старої Солі. У всіх селах побудовані тріумфальні арки, які прикрашені українськими, німецькими та словацькими прапорами. У Терлі з далека видно великий словацька прапор, під якою закріплена табличка з написом: «Хай живе словацька армія».


Червоноармійці здаються в полон словакам

У своєму щоденнику один зі словацьких офіцерів 8 липня записав: «Діти кидають нам під ноги квіти. Старики підходять до нас і тиснуть руки, висловлюючи, таким чином, подяку за звільнення від радянського пекла. 20 липня. Стрий. На площі багато людей. Українські дівчата в національному одязі підбігають до наших солдатів і дарують їм квіти ».

З щоденників словацьких солдатів і офіцерів ми також дізнаємося, що багато з них були шоковані тим, що більшовики зробили з костелами і церквами. Наприклад, у містечку Хирів монастир був перетворений на казарми, а в костелі був організований кінотеатр. Ікони, інше оздоблення було просто викинуто на вулицю. А їм на зміну були повішені портрети радянських вождів та агітаційні плакати. В Іллінцях костел поради перетворили на склад.


Словацька рухомий загін

З початком німецької агресії на Радянський Союз, на території Західної України посилилися розбіжності між українцями та поляками. Перші, зробили ставку на створення незалежної держави, а другі опинилися в ролі жертв.

Доходило і до курйозів. Справа в тому, що словаки часто співали національний гімн «Hej, Słowacy» який дуже схожий на польський національний гімн. При вигляді військовослужбовців, співаючих настільки схожий гімн, багато польські жінки, за спогадами очевидців починали плакати. Чи не стримувалися навіть чоловіки. У свою чергу, націоналістично налаштовані українці, через «гімнів» підозрювали словаків в симпатіях до поляків.


Словаки ведуть полонених червоноармійців

Втім, не варто думати, що шлях словаків на східному фронті був суцільно усіяний квітами. У серпні 1941 р. на основі мобільно-рухомий бригади була сформована 1-а моторизована дивізія. До її складу входили два піхотні полки, артилерійський полк, батальйон розвідки і танкова рота. Усього близько 10 тис. чоловік. Решта частини увійшли до складу 2-й охоронної дивізії (близько 6 тис. осіб), в завдання якої входила боротьба з оточеними частинами Червоної Армії і партизанами.

У середині вересня 1941 1-а моторизована дивізія взяла участь у штурмі Києва. Потім, словаки брали участь у бойових діях в районі Кременчука. З жовтня 1941 дивізія воювала в складі 1-ї німецької танкової армії Кляйста в районі Дніпра. Взимку 1941/1942 р. Словацька «мобільна дивізія воювала в районі Міуса.

Один із німецьких офіцерів, характеризуючи словаків у своєму донесенні, писав:

«Це хоробрі і витривалі солдати з дуже хорошою дисципліною». Пізніше дивізія взяла участь у захопленні Ростова, де боролася пліч-о-пліч з дивізією СС «Вікінг». У 1942 р. Братислава запропонувала німцям направити на фронт 3-ю словацьку дивізію, але Берлін відмовився.


Словаки переправляються через річку Сан

У боях під Краснодаром словацька «швидка дивізія» була оточена. Лише не великий частини особового складу вдалося вирватися з кільця. При цьому вся матеріальна частина стала трофеєм радянської армії. Після переформування залишки моторизованої дивізії були перейменовані в 1-ю піхотну дивізію, яку відправили на охорону чорноморського узбережжя.


Радянські партизани і перейшли на радянську сторону словаки

Весною 1943 р. 2-ю охоронну дивізію перекинули в Білорусь, в район Мінська, для боротьби з радянськими партизанами. Крім цього словаки несли службу з охорони залізничних шляхів в районі Мозиря і Калинковичей. Зимою 1943 року через почастішання випадків дезертирства (у грудні 1943 до партизанів пішло 1250 солдатів охоронної дивізії), словаків розформували і відправили в Італію в якості будівельної частини.

Словацьке повстання 1944

Коли 1944 року фронт підійшов до Словаччини, в країні була сформована Східно-словацька армія: 1-а і 2-а піхотні дивізії під командуванням генерала Густава Малара. Крім того, в Центральній Словаччині формували 3-ю дивізію. Армія повинна була прикривати німецьку армію в районі Західних Карпат і зупинити наступ радянських військ. Однак словаки вже не бажали воювати на боці Третього Рейху. У словацьких частинах почалися хвилювання.


Уніформа військовослужбовця словацької армії під час повстання

Велику роль в організації повстання зіграли десантувалися в Словаччині радянські партизанські групи. Так, до кінця війни в Словаччину було направлено 53 організаційні групи чисельністю понад 1 тис. осіб. До середини 1944 року в словацьких горах було сформовано два великих партизанських загони – «Чапаєв» і «Пугачов». У ніч на 25 липня 1944 в канторской долині недалеко від Ружомберка була скинута група під командуванням радянського офіцера Петра Величко. Вона стала основою для 1-й Словацької партизанської бригади.

Словацька армія на початку серпня 1944 отримав наказ провести антипартизанської операцію в горах, але партизани були заздалегідь попереджені. До того ж словацькі солдати не хотіли воювати проти співвітчизників. 12 серпня Тисо ввів в країні військовий стан.


Чехословацька каска. Такі були на постачанні словацької армії

У 20-х числах серпня 1944 партизани активізували свою діяльність. На їхній бік стали переходити поліцейські формування, військові гарнізони. Німецьке командування, щоб не втратити Словаччину, 28-29 серпня початок окупацію країни і роззброєння словацьких військ. У придушенні повстання брало участь до 40 тис. солдатів (потім чисельність угрупування була подвоєна). У цей же час був відданий наказ про початок повстання. До кінця вересня 1944 повстанська армія налічувала вже близько 60 тис. бійців.

Збройний виступ було передчасним, т. к. радянські війська ще не могли надати значну допомогу повсталим. Німецькі частини змогли роззброїти дві словацькі дивізії і перекрили Дукельський перевал. До нього радянські частини вийшли тільки 7 вересня.

6-9 жовтня на допомогу повстанцям була десантована 2-я чехословацька парашутно-десантна бригада. До 17 жовтня німецькі війська витіснили повсталих з найважливіших районів у гори. 24 жовтня вермахт зайняв центри зосередженні повстанських сил – Брезно і Зволен. Нарешті, 27 жовтня 1944 нацисти захопили “столицю” повстанців – м. ББ і словацьке повстання було придушене.

На початку листопада в полон потрапили керівники повстання – дивізійний генерал Рудольф Вієсте і колишній начальник штабу «Швидкої дивізії», глава сухопутних сил Словаччини Ян Голіан. Німці стратили їх в концентраційному таборі Флоссенбюрг на початку 1945 року. Залишки повстанських сил продовжили опір в партизанських загонах і в міру просування радянських військ допомагали наступаючим червоноармійцям.

В умовах загального відступу вермахту та його союзників 3 квітня профашистський уряд Республіки Словаччина припинило своє існування. 4 квітня 1945 війська 2-го Українського фронту звільнили Братиславу, Словаччина знову було проголошено частиною союзної Чехословаччини.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s