Родовід людства: теорії і факти


Родовід людства: теорії і факти
Ще півстоліття тому більшість антропологів розглядало еволюцію людини як лінійну послідовність видів: Homo habilis (людина уміла) – Homo erectus (людина прямоходяча) – Homo neanderthalensis (людина неандерталський) – Homo sapiens (людина розумна). Перший представник роду «людей» Homo habilis з’явився в Африці на рубежі 2,5 млн років тому.
Близько 2 млн років тому частина популяцій змінили його Homo erectus покинула африканську «колиска» і вийшла на простори Євразії. Це була перша хвиля древніх міграцій людини. Близько 600 тис. років тому з Чорного континенту в Євразію прийшла друга хвиля, яка призвела до формування в Європі виду, найбільш близького до сучасної людини, – неандертальців. Довгий час вважалося, що доля цих мігрантів – бути тупиковою гілкою на родовідному дереві людства і що формування Homo sapiens відбулося в Африці, в ході еволюції залишилися там «еректусів». Сталося це на рубежі 200-150 тис. років тому, а близько 80-60 тис. років тому людина сучасного фізичного типу ступив за межі Африканського континенту і розселився по всьому світу. Витримати конкуренцію з більш досконалим видом неандертальці не могли, і тому вони, як і всі попередні, покинули «еволюційну арену», не залишивши після себе нащадків. Така моноцентрістская точка зору досі переважає в антропології. Але вона не єдина. Все більше прихильників останнім часом завойовує теорія мультирегиональной еволюції людини, згідно з якою формування Homo sapiens з рівним успіхом могло відбуватися і в Африці і в Євразії – там, де розселявся Homo erectus і де відбувався поступовий і незалежний процес його «сапіентаціі», т. е . еволюції у бік людини сучасного фізичного типу. Пропонуючи не один, а кілька центрів антропогенезу, ця теорія змушує по-новому поглянути на «еволюційну драбину» людини, розширюючи наші уявлення про те, як відбувалося сходження на її останню, вищий щабельБезумовно, прабатьківщиною людства був і залишається Африканський континент. Про це свідчать дані археології, антропології та палеогенетікі. Найдавніші кам’яні знаряддя на Землі знайдені в Африці, в басейні річки Када-Гона. Їх вік становить 2,5 млн років.

Поділ нашої далекої предковой лінії на дві гілки – у бік людини розумної і в бік людиноподібних мавп – відбулося в Африці, на рубежі 7-6 млн років тому. Найбільш імовірною причиною такого поділу стало глобальна зміна клімату, що наступила на початку пліоцену: на Землі стало суші і прохолодніше, тропічні ліси в Африці, особливо на височинах і нагорьях, зникли, поступившись місцем савані.

Відкриті простори зажадали від приматів зміни стратегії виживання: розвитку бипедии (пересування на двох кінцівках), зміни раціону на користь збільшення білкової їжі. Частини приматів вдалося це зробити – на світ з’явилися австралопітеки, попередники першої людини.

З Африки – по всьому світу

Близько 2 млн років тому найдавніші популяції людини стали розселятися по світу. Мільйон років знадобився їм, щоб заселити значну частину Євразійського континенту – від Близького Сходу та Європи до Тихого океану. Про просування перших мігрантів свідчать знахідки примітивних галькових знарядь праці, які отримали назву олдувайских.

З Африки в Євразію древній людина потрапила, ймовірно, випадково. Через загальне зниження рівня океану 2 млн років тому на місці Баб-ель-Мандебської протоки існував сухопутний коридор, що з’єднує Африку з Аравійським півостровом, і по ньому відбувалися міграції тварин. Слідуючи за ними, деякі популяції Homo erectus покинули свою батьківщину і проникли в Євразію.

Процес заселення нового континенту йшов дуже повільно. Сліди перших міграційної хвилі на території Близького Сходу та Аравії ще не виявлені, проте відкриття стоянки в Дманісі (Східна Грузія) свідчить про те, що на Кавказі найдавніші люди з’явилися 1,8 млн років тому. Північний Кавказ і суміжні йому території (Таманський півострів, Приазов’я) могли бути транзитними при заселенні південно-східній частині Європи.

Але цей шлях був не єдиним. При максимальному зниженні рівня океану людина могла потрапити з Африки через Гібралтар до Іспанії, через Сицилію – до Італії, через Близький Схід і Малу Азію – на Балкани. Археологічні відкриття останніх років припускають можливість ще одного шляху до Європи: через західне узбережжя Каспію і східне узбережжя Чорного моря. У кожному разі, «еректуси» опинилися в європейській частині континенту. Знахідки в Атапуерці (Північна Іспанія) встановлюють, що це сталося 1,2 млн років тому.

Міграційна хвиля, яка розповсюджувалась в східному напрямку, змушена була з часом зіткнутися з непереборною перешкодою – гірськими системами Тибету і Гімалаїв. Огинаючи їх, вона розділилася на два потоки: північний і південний.

Сліди південного потоку виявляються на території Пакистану, Індії, Китаю, Південно-Східної Азії. У Пакистані (місцевість Ріват) знайдено кам’яні знаряддя, вік яких, згідно з результатами палеомагнітного датування, складає 1,9 млн років. Судячи зі знахідок, зроблених на Яві (гаданий їх вік 1,8 і 1,6 млн років), найдавніші популяції людей досягли Тихого океану.

Стоянки стародавньої людини, відкриті в Центральній Азії і Південного Сибіру, ​​доводять проходження по цих територіях північної міграційної хвилі. Стародавні галькові комплекси в Казахстані, на п-ове Мангишлак і в Каратау свідчать, що це сталося 800-600 тис. років тому.

Палеолітична стоянка Карама, відкрита в 2001 р. на території Алтаю, встановлює ту ж дату – 800-600 тис. років тому.

Приблизно в цей же час з Африки в Євразію прийшла друга хвиля міграції людини. Вона поширила нову, більш досконалу, техніку виробництва знарядь праці – так звану ашельскую індустрію, чи техніку двосторонньої обробки каменю.

Ким були нові мігранти? Ймовірно, Homo heidelbergensis (людиною Гейдельберзьким) – сформованим в Африці новим видом людей, що поєднує в собі як неандерталоідним, так і сапіентние риси.

Саме раніше поява бифасов (двосторонньо оббитих каменів) в Європі зафіксовано в місцевості Кар’єр Карпантье – близько 600 тис. років тому; в Малій Азії, Індії, Туркменії, Казахстані – близько 300-350 тис. років тому. На схід Монголії та Індії ця хвиля не поширені. Там, з часів першої міграційної хвилі, існувала і розвивалася своя індустрія.

На рубежі 600 тис. років тому з Африки в Євразію прийшла друга хвиля міграції, що поширила більш прогресивну технологію – так звану ашельскую індустрію. Нові вихідці з Африки фактично пройшли маршрутом своїх попередників, однак схід Монголії та Індії вони не проникли. Матеріал сотень палеолітичних стоянок Китаю говорить про те, що на цій території побутували свої традиції виготовлення знарядь праці. Безперервно, без будь-яких істотних змін і впливів вони розвивалися тут протягом останнього мільйона років, з часів перших міграцій людини. Закономірним результатом такого розвитку стала поява 50-30 тис. років тому верхнього палеоліту – культури, що співвідносить вже з людиною сучасного фізичного типу.

Найдавніші знаряддя - масивні гальки зі стесаною верхівкою чи краєм (олдувайская техніка)

Найдавніші знаряддя – масивні гальки зі стесаною верхівкою чи краєм (олдувайская техніка)

Кісткових залишків стародавньої людини на сьогоднішній день знайдено дуже мало. Основний матеріал, наявний у розпорядженні археологів, – це кам’яні знаряддя праці. За ними можна простежити, як удосконалювалися прийоми обробки каменю, як відбувався розвиток інтелектуальних здібностей людини

Знаряддя просунутої ашельской індустрії (техніка двосторонньої обробки каменю)

Знаряддя просунутої ашельской індустрії (техніка двосторонньої обробки каменю)

Аналогічний приклад поступального, безперервного розвитку матеріальної культури виявляється в Південній Сибіру, ​​на території Гірського Алтаю. Вивчення палеолітичної стоянки в Денисовій печері показало плавний розвиток місцевої індустрії починаючи з 300 тис. років тому. Це розвиток тривало протягом усього середнього палеоліту і зрештою призвело до появи культури, яка за всіма характеристиками є верхнепалеолитической.

Перші найдавніші популяції людини прийшли в Гірський Алтай не пізніше 800 тис. років тому. Про це свідчать кам’яні знаряддя праці, знайдені на стоянці Карама. Вони відносяться до Ранньопалеолітичне індустрії галечного типу – більш давньої, ніж індустрія Денисової печери. Чотирнадцять кілометрів – і майже півмільйона років розділяють їх. Вивчення культуросодержащіх горизонтів Карам дозволило говорити про неї як про найдавнішої стоянці не тільки на території Алтаю, а й у всій Північній Азії

Всі ці дані суперечать твердженням моноцентрістов про те, що розселилися по Євразії популяції «еректусів» в ході еволюції зникли, не залишивши потомства. Будь-яка теорія має грунтуватися на фактах, а факти говорять про те, що протягом сотень тисяч років, що послідували за первісним заселенням Євразії, популяції Homo erectus продовжували розвиватися, удосконалюючи свої техніки виготовлення знарядь праці.

Очевидно, що на величезній території цей процес відбувався по-різному, в залежності від тих чи інших природно-кліматичних умов. Фактори середовища змушували людини виробляти ту адаптаційну стратегію, яка дозволяла йому найбільш комфортно існувати в займаної екологічної ніші. Чому популяції, що населяли Східну Азію чи Південну Сибір, не могли розвивати свої прийоми обробки каменю? Безумовно, вони відрізнялися від африканських, але від цього вони не були менш прогресивними.

Безсумнівно, що в кожній з трьох зон – африканської, євразійської і східно-азіатської – складалися свої культурні традиції, свої моделі переходу від середнього палеоліту до верхнього.

Багатошарова літопис

За тридцять років роботи на Алтаї співробітниками Інституту археології та етнографії СО РАН вивчено понад 20 багатошарових стоянок, розташованих на невеликій відстані один від одного. На них виділено понад 70 культуросодержащіх горизонтів, ставитимуться часу раннього, середнього і самого раннього етапу верхнього палеоліту. Найбільш важливий для дослідників хронологічний проміжок в 100-30 тис. років тому, коли в різних точках планети відбувався перехід від середнього палеоліту до верхнього, представлений 60 горизонтами. Подібного кількості немає практично ніде.

Експериментальне розщеплення каменю за давньою технологією

Експериментальне розщеплення каменю за давньою технологією

На Гірському Алтаї в результаті польових досліджень добре стратифікованих стоянок (печерних і відкритого типу), розташованих порівняно недалеко один від одного, вдалося простежити еволюцію технології виробництва кам’яних знарядь за останні 100 тис. років. Багатошарова палеолітична стоянка Усть-Каракол-1 знаходиться на відстані 3 км від Денисової печери. Вивчення технологічного процесу виготовлення знайдених на цій стоянці знарядь дозволяє в хронологічному діапазоні 100-30 тис. років простежити динаміку змін у підготовці та розщепленні нуклеусів – шматків каменю, з яких «знімали» заготовки для кам’яних знарядь:
I – II стадії. Форма нуклеуса передбачає отримання щодо широкого отщепа. Підтримання необхідної форми основного фронту нуклеуса здійснюється допоміжними знятися зайвого матеріалу з його бокової та нижньої частин.
III – IV стадії. Фронт нуклеуса трансформується в подпрямоугольной форму. Процес розщеплення починає поступово набувати виразні ознаки пластинчастого.
V стадія. Допоміжні зняття для підтримки форми основного фронту нуклеуса виробляються виключно з боку бічної частини. У підставі нуклеуса з’являється спеціально підготовлена ​​допоміжна майданчик. Подпрямоугольной фронт нуклеуса стає більш подовженим.

Стадії еволюції технології підготовки та розщеплення нуклеусів (стоянка Усть-Каракол-1). За: Дерев'янко, Волков, 2004

Стадії еволюції технології підготовки та розщеплення нуклеусів (стоянка Усть-Каракол-1). За: Дерев’янко, Волков, 2004

Основні зняття заготовок з нуклеусів останніх 2-х типів часто проводилися багато разів. Нуклеуси, як і отримані з них відколи, набули характеру пластин.

Вивчення алтайського палеоліту ведеться комплексно. Крім археологів і антропологів в ньому беруть участь геологи, геоморфологи, палеоботаніки, палеонтологи, геофізики, геохронології. Завдяки такому мультидисциплінарного підходу вченим вдалося всебічно вивчити розвиток матеріальної культури людини і середовища її проживання починаючи з 800 тис. років тому.

Денисова печера - найдавніша палеолітична стоянка у Сибіру. Перша людина оселився в ній близько 300 тис. років тому

Денисова печера – найдавніша палеолітична стоянка у Сибіру. Перша людина оселився в ній близько 300 тис. років тому

Саме до цього часу відносяться перші свідчення появи тут людей – «еректусів», які залишили 2 млн років тому Африканський континент. Через свою нечисленність або в результаті погіршення природно-кліматичних умов близько 500 тис. років тому вони з території Алтаю зникли. Довгий час вона залишалася незаселеною, поки 300 тис. років тому сюди не проникло нове співтовариство людей, що принесло власну технологію виготовлення знарядь праці.

Розкопки в східній галереї Денисової печери

Розкопки в східній галереї Денисової печери

Аналіз культуросодержащіх горизонтів фіксує вдосконалення цієї технології протягом усього середнього палеоліту, як результат – поява виробів, що мають ознаки верхнепалеолитической культури. До таких належать більш досконала техніка обробки каменю, використання нових матеріалів (кістки, шкаралупи страусиного яйця, бивня мамонта, зубів тварин), але головне – поява символічних предметів і прикрас, що свідчать про духовної еволюції людини.

«Культурна революція» на Алтаї

Унікальним прикладом високого рівня розвитку матеріальної культури людини, її виробничих і технічних можливостей став браслет з темно-зеленого хлорітоліта з гладкою, майже дзеркальною поверхнею, виявлений археологами в Денисовій печері. Вік знахідки – понад 30 тис. років.

МИСТЕЦТВО СТАРОДАВНЬОГО ювелірів

У східній галереї Денисової печери був виявлений унікальний зразок верхнепалеолитического мистецтва – хлорітолітовий браслет. Він представлений двома уламками, ширина яких становить 2,7 см, товщина – 0,9 см. Можливий діаметр цілого вироби – 7 см. Поряд з одним з розломів просвердлений отвір діаметром близько 0,8 см. Судячи по слідах, швидкість обертання свердла була досить високою, коливання мінімальними, а оборот свердла навколо своєї осі багаторазовим, тобто застосовано станковое свердління – технологія, характерна для пізніших часів. Хлорітоліт, з якого виготовлений браслет, в околицях печери не зустрічається. Найближчі виходи породи знайдені в Рудному Алтаї. Як і інші прикраси з Денисової печери, він виготовлений з матеріалу, видобутого не менше ніж за 200 км від цих місць. Без сумніву, такі вироби мали для стародавніх людей високу цінність.

Загальна реконструкція вироби. Рис. А. В. Абдульманова. На врізки: фрагмент палеолітичного браслета і сучасний зразок з роз'ємом

Загальна реконструкція вироби. Рис. А. В. Абдульманова. На врізки: фрагмент палеолітичного браслета і сучасний зразок з роз’ємом

При шкарпетці браслет піддавався різних механічних пошкоджень. На його зовнішній поверхні видно подряпини, сліди ударів. Деякі вибоїни намагалися зашліфувати за допомогою крупнозернистого абразиву. Поруч з отвором на зовнішній поверхні браслета проглядається чітко обмежена відполірована зона інтенсивного контакту з якимось м’яким органічним матеріалом. Вчені припустили, що це шкіряний ремінець, на якому кріпилася підвіска, причому ця підвіска була досить важкою, раз вона задавала строго певну амплітуду коливань. По розташуванню відполірованого ділянки вдалося визначити «верх» і «низ» вироби і встановити, що браслет носили на правій руці.

Хлорітоліт – досить крихкий матеріал, не дивно тому, що він, як мінімум, два рази ламався. У перший раз місце розлому виявилося достатньо гладким, щоб спробувати склеїти фрагменти браслета між собою. Для цього площині розлому були ретельно підготовлені. Спершу їх зашліфований за допомогою абразиву, потім завальцювати краю, а потім загладили якимось відносно м’яким матеріалом. Підготовка площин була виконана бездоганно, але після склеювання виріб не набула потрібну міцність, і браслет знову зламався. Відновити його вже виявилося неможливим.

В результаті трасологического і технологічного дослідження браслета були виявлені сліди виробництва, зношеності і можливого ремонту виробу: а - відполірована зона, слід інтенсивного контакту з м'яким органічним матеріалом; б - сліди застосування станкового свердла; в - сліди реставрації вибоїн; г - площині розламу, підготовлені для подальшого склеювання

В результаті трасологического і технологічного дослідження браслета були виявлені сліди виробництва, зношеності і можливого ремонту виробу:
а – відполірована зона, слід інтенсивного контакту з м’яким органічним матеріалом; б – сліди застосування станкового свердла; в – сліди реставрації вибоїн; г – площині розламу, підготовлені для подальшого склеювання

Судячи з невеликого діаметру, браслет був рознімним – з прорізом для руки. Торці його ретельно відшліфовані і відполіровані. Надітий на руку, він щільно охоплював кисть свого власника. Ким була ця людина? Враховуючи те, що браслет зроблений з рідкісного матеріалу, відрізняється ретельністю ювелірної обробки, можна припустити, що статус власника був досить високий. Крім усього іншого, браслет дуже гарний. При яскравому освітленні він ефектно відбивав сонячні промені, при світлі багаття відливав глибоким темно-зеленим кольором. Малоймовірно, щоб він ставився до предметів повсякденного користування. Швидше за все, цю красиву і дуже тендітну річ надягали з якихось виняткових випадків.

Детальний трасологічне і технологічне дослідження вироби показало, що древній майстер володів прийомами обробки каменю, що вважалися раніше нехарактерними для палеоліту: швидкісним станковим свердлінням, розточенням інструментом типу рашпіля, шліфуванням і поліруванням з використанням шкіри та шкур різного ступеня вичинки.

Зразки культури ранній стадії верхнього палеоліту

Зразки культури ранній стадії верхнього палеоліту

Виявлення на Алтаї подібних шедеврів верхнепалеолитической культури стало для багатьох вчених справжнім сюрпризом. Не всі виявилися готові до того, що в Південній Сибіру перехід від середнього до верхнього палеоліту стався 50-45 тис. років тому – раніше, ніж у Європі.

Ми провели в Гірському Алтаї кілька міжнародних симпозіумів, опублікували зібраний матеріал російською та англійською мовами, розгорнули в журналі «Археологія, етнографія і антропологія Євразії» широку дискусію на тему переходу від середнього до верхнього палеоліту, і тепер багато дослідників, у тому числі закордонні, визнають: справді, на Алтаї зафіксований найбільш ранній в Євразії перехід від середнього до верхнього палеоліту і дуже ранній верхній палеоліт.

Учасники міжнародного симпозіуму з найдавнішої археології Алтаю (2005 р.)

Учасники міжнародного симпозіуму з найдавнішої археології Алтаю (2005 р.)

Культура цього періоду виявилася не тільки дуже виразною, але й досить компактною: 10-15 подібних стоянок в Південній Сибіру (Гірський Алтай, Гірська Шория, Прибайкалля, Забайкалля), на найближчих же 5 тис. кілометрах – жодної, і на всіх можливих транзитних територіях – жодної. Виходить, мистецтво це виникло як би з нічого, точно яскравий спалах. Хто ж її автор? Логічно було припустити, що Homo sapiens, але …

Допит ДНК

Фаланга мізинця стародавньої людини, виявлена ​​в Денисовій печері

Фаланга мізинця стародавньої людини, виявлена ​​в Денисовій печері

Довгий час розкопки не давали антропологічного матеріалу. Взагалі копалин кісткових залишків людини у світі знайдено дуже мало. Кожна така знахідка для археологів – велике свято.

Для сибірських вчених він наступив в 2008 р., коли в 11-му шарі Денисової печери – там, де виявили фрагмент браслета та інші верхнепалеолитические вироби, – була знайдена нігтьова фаланга людини, імовірно дівчинки 5-8 років.

Для проведення генетичного аналізу матеріал віддали в Інститут еволюційної антропології Макса Планка (Лейпциг), де колективом учених під керівництвом професора Сванте Паабо накопичений значний досвід проведення палеогенетіческіх робіт, зокрема ними прочитаний ядерний геном неандертальця.

Колеги в Лейпцигу виділили з фаланги мітохондріальну ДНК, розшифрували її і прийшли до зовсім несподіваного результату: за своєю структурою вона відрізняється і від ДНК сучасної людини, і від ДНК неандертальця.

Публікація цих даних в Nature – одному з найбільш впливових і авторитетних наукових журналів у світі – викликала справжній фурор в науковому співтоваристві: стали навіть говорити про необхідність перегляду підручників з палеоантропології.

Щоб підтвердити або спростувати висновки, отримані при дослідженні мітохондріальної ДНК, в лабораторії Сванте Паабо приступили до розшифровки ядерної ДНК. Як відомо, цей вид досліджень дає точніші результати. Нещодавно генетики завершили роботу – основні їхні висновки підтвердилися.

Розумний алтайський

Отже, що можна сказати про людину з Денисової печери? Найімовірніше, це не новий вид, а новий підвид людини. Вчені давно ведуть суперечку про те, різними видами або підвидами були Homo sapiens і Homo neanderthalensis. Якщо вірно перше, то еволюційна доля у них склалася по-різному, адже залишити загальне життєздатне потомство вони не могли. Наприклад, від коня і осла можна отримати мула, але від мула отримати потомство вже не можна. Якщо ж справедливо друге, то між людиною сучасного фізичного типу і неандертальцем цілком могла відбуватися метисация, тобто отримання генетично змішаного потомства.

Відкладення з Денисової печери ретельно промивають, просівають і розкладають по фракціях

Відкладення з Денисової печери ретельно промивають, просівають і розкладають по фракціях

На наш погляд, більш вірно друге припущення. Людина з Денисової печери, названий нами Homo sapiens altaiensis (людина алтайський), так само як і неандерталець, міг бути підвидом Homo sapiens. Близько 600 тис. років тому загальна еволюційна лінія людини розпалася на три (а можливо, й більше) самостійних гілки, які далі розвивалися окремо один від одного. Очевидно, історія їхніх взаємин була повна і драматичних моментів – зіткнень, конкурентної боротьби, аж до відкритого знищення та канібалізму, – і «романтичних», коли між ними створювалися змішані шлюби, відбувався обмін, аккультурация, тобто зближення культур. Цілком імовірно, що ці три різновиди з часом перемішалися і далі людина еволюціонував як один більш-менш єдиний вид.

Найдрібніші залишки діяльності людини і кісткові залишки тварин сортують в камеральної лабораторії

Найдрібніші залишки діяльності людини і кісткові залишки тварин сортують в камеральної лабораторії

Про правильність цих припущень можуть свідчити залишки стародавньої людини, виявлені в печері Обі-Рахмат (Узбекистан). Деякі морфологічні характеристики фрагментів черепа і зубів говорять на користь їх неандертальського походження, деякі – на користь людини сучасного фізичного типу, а деякі взагалі не мають палеоантропологических аналогів.

Проживання невеликій популяції неандертальців зафіксовано і на Алтаї, причому в тому ж проміжку часу, коли там жив чоловік з Денисової печери. Про це говорить кам’яний інвентар мустьерского типу, виявлений в печері Окладникова, а також фрагмент кістки, з якого в лабораторії Сванте Паабо була виділена неандертальська мітохондріальна ДНК.

По всій видимості, 60-50 тис. років тому частина неандертальців під тиском міграції Homo sapiens була змушена просунутися з Південно-Західної Азії спочатку до Центральної Азії, а потім і до Південної Сибір. Сказати щось певне про долю цієї популяції поки не можна. У всякому разі, неандертальці в Південній Сибіру були, хоча раніше вважалося, що на схід Центральної Азії вони ніколи не проникали.

***

Художник: Н. Ковальов

Таким чином, намагаючись зрозуміти, як відбувалося формування людини сучасного фізичного типу, хто правий, моноцентрісти або поліцентрісти, ми начебто знайшли факти, що підтверджують правоту останніх. Дійсно, на земній кулі існувало кілька зон, в яких йшов незалежний процес еволюції найдавніших популяцій Homo erectus і технологій виготовлення знарядь праці. Безперечне тому свідчення – відкритий на Алтаї перехід від середнього до верхнього палеоліту і поява верхнепалеолитической культури.

Предмети цієї культури говорять про досить високому рівні фізичних і розумових здібностей їхніх творців. Але творіння вони рук Homo sapiens? Якщо ні, то це означає, що види, що стояли на більш низькому ступені еволюційної драбини, були не такими вже примітивними. А якщо так, то як це узгоджується із знайденими в Денисовій печері кістковими залишками?

Отже, тридцять років роботи наукових співробітників, аспірантів, студентів, оброблений величезний фактичний матеріал – і ми отримали результат, який самі поки не можемо до кінця осмислити. Як кажуть, чим далі в ліс, тим більше дров … Але наука тим і цікава. Те, що не вкладається в загальноприйняті моделі та схеми, дає поштовх до пошуку, нових досліджень. Рано чи пізно людство зрозуміє, як звершилося сходження на останню, вищий щабель «еволюційної драбини». Але вже ясно, що рух це було не таким прямолінійним, як вважалося раніше.

Будуть і нові антропологічні знахідки. Років через п’ять, може, і живого хомо алтаенсіса знайдемо. Знаєте, є такий старий анекдот. У Єгипті виявили нову гробницю фараона. Стали з’ясовувати, до якого періоду вона належить. Ніяк не можуть визначитися. Вирішили звернутися до Радянського Союзу. Приїхали троє: в чорних костюмах, чорних черевиках, з валізками. Спустилися в гробницю. Година минає – ніяких звісток, два – ніяких звісток. Через три години виходять, втирають піт з чола. «Ну, що?» – «Стародавнє царство, третя династія, з такого-то по такий-то рік. Причини смерті встановити не вдалося, але є припущення ». – «Як ви дізналися?!» – «Сам розколовся».

Так що, живого предка знайдемо – він нам сам все розповість.

А. П. Дерев’янко

Про автора

ДЕРЕВ’ЯНКО Анатолій Пантелійович – дійсний член РАН, доктор історичних наук, директор Інституту археології та етнографії СО РАН (Новосибірськ). Академік-секретар відділення історико-філологічних наук РАН. Лауреат Державної премії РФ (2002), Демидівської премії (2004), премії ім. М. А. Лаврентьєва «За видатний внесок у розвиток Сибіру і Далекого Сходу» (2005), премії «Тріумф» за досягнення в галузі науки (2005).

Література:
1) Дерев’янко А. П. Перехід від середнього до верхнього палеоліту і проблема формування Homo sapiens sapiens у Східній, Центральній і Північній Азії. Новосибірськ: Изд-во ІАЕТ СО РАН, 2009. 328 с.
2) Дерев’янко А. П. Найдавніші міграції людини в Євразії в ранньому палеоліті. Новосибірськ: Изд-во ІАЕТ СО РАН, 2009. 230 с.
Дерев’янко А. П., Шуньков М. В., Волков П. В. Палеолітичний браслет з Денисової печери / / Археологія, етнографія і антропологія Євразії. 2008. № 2 (34). С. 13-25.
3) Дерев’янко А. П., Волков П. В. Еволюція розщеплення каменю в перехідний період від середнього до верхнього палеоліту на території Гірського Алтаю / / Археологія, етнографія і антропологія Євразії. 2004. № 2 (18). С. 21-35.
4) Johannes Krause, Qiaomei Fu, Jeffrey M. Good, Bence Viola, Michael V. Shunkov, Anatoli P. Derevianko, Svante Pääbo. The complete mitochondrial DNA genome of an unknown hominin from southern Siberia / / Nature. 2010. V. 464. № 7290. P. 894-897.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s