Фундуклей особливий, не сатрап


У 2014 році виповнюється 210 років з дня народження київського цивільного губернатора Івана Івановича Фундуклея.«… Вся країна поділена на сатрапії: сатрапії Казанську, сатрапії чухонской, сатрапії Туркестанську … Ми, панове, перебуваємо в сатрапії Малоросійської, де і діти наші, і внуки наші до століття вічного перебувати будуть …  Оповідач у військовому мундирі прокашлявся, дістав різьблену табакерку, зітхнув і заходився набивати цигарковий гільзу. 

–  Так, так, цілком правильно , нами правлять царські сатрапи! –  Молода людина в полотняною піддьовці схопився зі стільця і став загинати пальці.  Голіцин старовірські хутора на Шулявці спалив?! –  Спалил. Воейков на Симеоновской кладовищі, на святому місці, стайні відбудував?! –  Відбудував …
–  А Теплов-то, Теплов,  – перебив студент в мятом картузі,  – заморив всіх карантином! .. Чуму вигадав, сатана! Дороги закрив, щоб хліб свій залежаний з магазинів продати. А потім …
Тут в кімнаті заглядали всі присутні. З різних кутів можна було розібрати окремі фрази: “Ланської у купців аршин сукна себе з штуки міряв …”, “Санті стройових коней в маєток дочки завертав …”, “Обрізків! .. Обрізків! ..Пам’ятаєте? Тьху! Содомію розвів у присутності … “,” А теперішніх Фундуклей … “. 

–  Ка-а-кой Фундуклей?! –  Військовий вдарив по столу кулаком, відразу повисла тиша. –  Фундуклея, панове, прошу не чіпати і хулу марно не зводити. Фундуклей  – НЕ сатрап, Фундуклей  – особливий ».

Наведений розповідь  – не плід авторської уяви і не мізансцена театрального спектаклю. Це уривок зі спогадів Соломона Адамовича Егіазарова, який цитує розповідь Олександра Навроцького  – повноправного члена Кирило-Мефодьевского братства  – про засідання товариства, яке проходило 19 липня 1846 в місті Києві за адресою: вулиця Златоустівська, 14, «внутрішня парадна з боку Солдатської слобідки» .

«Таємні просвітителі» в контексті загальної бесіди стали згадувати образи, які чинили «царськими сатрапами» киянам. Говорили про хабарництво чиновників, посилення кріпацтва і культурної асиміляції народу, потім перейшли на конкретні прізвища, але … тут виявилося, що київський цивільний губернатор Іван Іванович Фундуклей  – особистість недоторканна.Про нього не можна говорити погано. Не можна і все! .. Без пояснення причин.

Двадцять перший губернатор Києва … Що особливого було в цій людині і чому царський адміністратор грецького походження залишився в глибинній пам’яті городян світлою плямою?

З особливих доручень

Київська губернія  – одна з найбільш ранніх, вона з’явилася на карті Московії після адміністративної реформи Петра I в 1708 році. За двісті з гаком років(1708-1917) городяни зуміли пережити тридцять вісім царських адміністраторів, з яких: двоє мали статус намісників провінції Малоросія, четверо були командувачами військами і 32 людини відправляли посади цивільних губернаторів міста.

Губернатор в ХIХ столітті  – господар території. Йому були підконтрольні всі місцеві державні органи, судові присутності, поліція, митниця, акцизні управління та казначейство. Він мав право самостійно ревізувати фінансові установи, накладати стягнення і навіть відправляти чиновників на заслання.

У Києві права цивільного губернатора  – чиновника МВС  – були обмежені владою генерал-губернатора, підлеглого Військовому міністерству. Майже завжди ці адміністратори змагалися один з одним і знаходилися в стані «підкилимного» бюрократичного протистояння, що супроводжувався відповідними інтригами. Саме це суперництво, за задумом Петра I, повинно було захистити населення від свавілля царського намісника, а держава  – від політичного сепаратизму правителя території.

Дійсний статський радник Іван Іванович Фундуклей в історичній хронології став двадцять першим цивільним губернатором Києва. Він керував містом з 1839-го по  1852-й роки і особистим прикладом зумів змінити менталітет міської громади.

У майбутнього адміністратора було суворе дитинство. Він народився 13 листопада 1804 в повітовому місті Ніжині. Його батько, рятуючись від турецької різанини, перебрався з Константинополя в Росію і влаштувався в малоросійської грецької колонії.

Сім’я жила бідно. Старший Фундуклей спочатку влаштувався целовальним прикажчиком в зубожілий єлисаветградський трактир, і його платня ледь дозволяло родині зводити кінці з кінцями. Однак незабаром життя налагодилося. У грека-емігранта виявився підприємницький талант. Він зумів зібрати невеликі гроші і разом з партнерами придбав винний відкуп в Одесі.

Справи йшли жваво, приморське місто переживав економічний бум, торгові капітали оберталися з небаченою швидкістю і подвоювалися на очах.Фундуклей відкрив мережу трактирів, потім придбав кілька тисяч десятин землі і вирішив зайнятися хлібної торгівлею. Однак виникли перешкоди.

Єврейські купецькі клани щільно контролювали посередницькі операції із зерном та сторонніх у цей бізнес не пускали. Фундуклеївській чумацькі обози грабували в степу, шкіпери кораблів відмовлялися приймати зерно, а карантинна митниця чинила перешкоди. Старий грек вже було зовсім засумував, але … йому знову пощастило.

19 травня 1823 генерал-губернатором Новоросійського краю був призначений, граф Михайло Семенович Воронцов. Герой Вітчизняної війни, георгіївський кавалер, який переміг у битві під Краоном самого Наполеона, повернувся до Росії з Європи абсолютно жебраком.

Справа в тому, що імператор Олександр I залишив свого полководця командувати російським експедиційним корпусом у Франції аж до 1818 року.Грошове забезпечення в армію надходило нерегулярно, тому солдати і офіцери встигли за п’ять років окупації наробити купу боргів в паризьких кафе і ресторанах. Воронцов розпродав свої маєтки в Росії і заплатив перед відходом всі борги своїх підлеглих.

В Одесі ж государева намісник повинен був вести належний спосіб життя (оголошувати статусні бали, приймати іноземних консулів і т. д.). На ці заходи губернатори, як правило, витрачали особисті кошти. У Воронцова грошей не було. Довелося через посередників звертатися з приватними проханнями до місцевих товстосумам. Не відмовив один лише Фундуклей. Старий грек видав князю безпроцентну позику з терміном погашення … «Коли буде завгодно Вашій сіятельству».

Воронцов не забув про послугу. Чумацькі обози із зерном перестали грабувати, карантинна митниця «клацнула каблуками» і кораблі з Фундуклеївської пшеницею безперешкодно покидали Одеський порт.Єврейським хліботорговця довелося потіснитися.

За сьогоднішніми мірками це виглядає банально: бізнесмен позичив губернатору грошей і отримав торговельні преференції на місцевому рівні.Проте все було не так просто. Вельможного чиновника і грецького відкупщика зв’язала справжня дружба, яка тривала багато років.

Двох різних людей об’єднувало подібне ставлення до таких етичних цінностей, як «вірність», «честь» і «совість». Воронцов оплатив паризьким рестораторам борги своїх солдатів, а Фундуклей заповідав частину свого гігантського стану на погашення всіх податкових недоїмок міщанського стану міста Єлисаветграда, де почалася його ділова кар’єра.

Губернатор і хлеботорговец дружили будинками. Воронцов багато разів пропонував Фундуклею посприяти кар’єрі сина, але … старий грек вперто відмовлявся від високої протекції. У нього була своя педагогіка.

Юний Іван Фундуклей не вчився в школі і не ходив до гімназії. Він отримав домашню освіту і паралельно працював. Батько спочатку приставив його до конторським книгам у винній крамниці, потім змусив трудитися статевим в трактирі, потім перевів на посаду дрібного поштового службовця в Одесі і через кілька років відправив своє чадо в Петербург «загартовувати характер» на посаді письмоводителя в канцелярії Кабінету Міністрів.

Цей «похід в люди» закінчився тоді, коли молодшому Фундуклею виповнилося двадцять сім років. Граф Воронцов таки умовив приятелі не гнобити дитини, і дати можливість реалізувати себе на більш гідному терені.Старий подумав і … дозволив синові приїхати до Одеси.

Губернатор Новоросійського краю призначив колишнього канцеляриста чиновником з особливих доручень. Це сувора посаду, яка передбачала наявність певного таланту виконавця. Під «особливими дорученнями» в ХIХ столітті розуміли найширший діапазон обов’язків: від проведення ревізій, аудиту та посадових розслідувань до виконання приватних прохань начальника.

Воронцов не помилився у молодому Фундуклей. У 1836 році чиновник з особливих доручень змусив губернське казначейство Херсона виплатити німецьким колоністам додатково 325 тисяч рублів державного допомоги.

Місцеві фінансисти розробили нескладну схему «розпилу» бюджетних коштів.Вони реєстрували прибулих німців, але підйомні їм виплачували не відразу, а через рік, коли сувора зима і голод в безлюдному степу вбивали до половини загального числа переселенців. Гроші спочилих навчань переселенців потрапляли в кишені чиновників-аферистів.

Через рік Іван Фундуклей успішно провів посадова розслідування «по справі про сарану». Боротьба з цією напастю в Херсонській губернії проводилася на рівні технологій ХIХ століття. Пізньої осені випалювати трава в заплавних і болотистих землях, де комахи відкладали яйця. На посівах озимої пшениці проорюємо розділові борозни і повністю оновлювалися «куліжние» траншеї між полями, щоб утруднити переміщення молодий сарани.

На ці заходи відпускалися значні гроші з бюджету. Природно, контролювали використання коштів самі чиновники казначейства, які вступали в змову з повітовими исправниками і привласнювали значні суми. Іван Фундуклей провів раптовий аудит, змусивши повернути в казну 720 тисяч рублів сріблом.

Граф Воронцов, переконавшись в адміністративних талантах свого підопічного, в 1838 році призначає його на посаду волинського віце-губернатора. Перед молодою людиною відкривається абсолютно нова кар’єра, але … раптово помирає батько і чиновник проситься у двомісячний відпустку «для вступу в спадщину і поправлення справ».

Спадщина була величезна. Івану Фундуклею від батька дісталися активи на суму близько 3 500 000 рублів. Кілька десятків тисяч десятин землі, вовняні мануфактури, цілий річковий флот для перевезення зерна, рибні улови на Хаджибее, виноградники в Гурзуфі, кілька винних заводів, целовальние відкупу, маєтки і нерухомість в Херсонській, Єлисаветградської і Таврійській губерніях.

Цей диверсифікований бізнес потребував грамотному управлінні.Новоспечений віце-губернатор став подумувати про відставку і навіть написав листа графу Воронцову. Губернатор порадив своєму протеже все добре зважити і тільки потім прийняти рішення.

Фундуклей повернувся до спорожнілого батьківський будинок на Старопортофранківській, пройшовся по кімнатах і вирішив законсервувати будову. Він залишив всі батьківські речі на своїх місцях і не звільнив стару прислугу. Будівля, побудована батьком, перетворилося на імпровізований музей.

Син продовжив батьківську справу. До успадкованої імперії він прикупив скляну мануфактуру під Чигирином і цукровий завод, виробляється 78 тисяч пудів цукру на рік. Потім придбав у графа Воронцова решту маєтку в Гурзуфі, який давав щорічно 7 тисяч відер виноградного вина.

За півроку Фундуклей-молодший збільшив свої активи на 1 500 000 рублів і …занудьгував. Молодий мільйонер у своїй скромній квартирі на Рішельєвській став замислюватися про соціальної необхідності збільшення особистого багатства. Ці «крамольні» думки призвели до того, що колишній чиновник Cогласитесь прийняти пропозицію генерал-губернатора південного заходу Росії Дмитра Бібікова зайняти пост цивільного губернатора міста Києва.

12 квітня 1839 за височайшим указом імператора Миколи I дійсний статський радник Іван Іванович Фундуклей став двадцять першим губернатором столиці Малоросії.

Двадцять перший

Цивільні губернатори в царській Росії, всупереч усталеним уявленням, що не були неробами і весільними генералами, які тільки вміють надувати щоки під час урочистих прийомів. У більшості своїй це були енергійні грамотні люди, які забезпечували в повному обсязі життєдіяльність керованих ними територій.

Губернатор був головою цивільного правління, статистичного комітету, присутності по селянських, земським, питним, промисловим і рекрутським справах. Він контролював діяльність лесоохранітельного комітету, комісій громадського піклування, народного продовольства, освіти і театральних видовищ. У його підпорядкуванні була місцева цензура, муніципальна стража і в’язниці.

День губернатора був щільно розписаний. За свідченням мемуариста, у Івана Фундуклея будні проходили наступним чином: «… Приймальний день починався дуже рано. Всі чиновники з’їжджалися до канцелярії до 7 годин 30 хвилин. За звичаєм люди не встигали поснідати і губернатор після доповідей всіх садив за стіл і багато годував … До дев’ятої години подавали екіпаж для об’їзду намічених установ. Це бували або богадільні, або дитячі притулки або в’язниця. До полудня прольотка поверталася в присутність, де накопичувалось вже порядно прохачів. Фундуклей зазвичай приймав сам.Якщо виникали ходатаї з грошового питання, він тут же діставав гаманець і задовольняв прохача. За день міг так роздати до півтори тисячі … У 6:00 приймальня закривалася і Іван Іванович відправлявся в свій холостяцький будинок на Липках ».

Про щедрість київського губернатора ходили легенди. У спогадах сучасників звучить рефреном: «Фундуклей непомітно сунув благородної вдові 300 рублів на погашення боргу», «дав дві тисячі сироті на придане», «купив інваліду турецької війни дачу на Пріорці» і т. д.

Автор цих рядків не полінувався і з відкритих джерел спробував скласти приблизну суму «тихої» благодійності губернатора. Вийшло: за тринадцять років Фундуклей, не афішуючи своєї допомоги, віддав киянам трохи більше ста тисяч рублів особистих коштів. Астрономічні гроші для того часу.

Особиста благодійність губернатора поєднувалася з управлінськими талантами. У середині ХIХ століття в Києві розпочалася перша містобудівна революція. Будівництво йшло прискореними темпами. Відомі італійські архітектори батько і син Беретті спроектували Університет імені Святого Володимира, обсерваторію, Інститут шляхетних дівчат, Анатомічний театр і Першу чоловічу гімназію. Зведення цих будівель було реалізовано від початку до кінця в правління Івана Фундуклея.

Він особисто контролював хід будівництва першої Київської міської Думи. За ініціативи губернатора почали закладати Ботанічний сад при університеті, який займав площу в 20 гектарів.

При фінансовій участі губернатора був вимощений бруківкою Андріївський узвіз, вулиці Московська, Михайлівська та Житомирська, завершилася реконструкція Софіївській площі. Саме в цей час Хрещатик став головною магістраллю міста.

Фундуклею кияни зобов’язані першим водопроводом. У його правління був зведений знаменитий Миколаївський ланцюговий міст над Дніпром, який на той час вважався найкрасивішим у Європі.

У 1843 році з ініціативи губернатора на Театральній (Європейської) площі був побудований фонтан з мармуровою чашею і басейном, який кияни назвали «Фундуклеївській».

У  1845-му Київ пережив стихійне лихо. Весняним паводком затопило Поділ і прилеглі квартали. Губернатор прийшов на допомогу городянам. Він кілька тижнів містив сім’ї, постраждалі від повені.

Іван Фундуклей, за спогадами сучасників, не тільки відмовився від своєї платні, а ще й негласно дотував держава. Намагаючись припинити хабарництво і хабарництво, він щорічно доплачував своїм чиновникам з особистих коштів надбавку до окладів. Начальник його канцелярії щорічно отримував додаткові 12 500 рублів.

На кошти губернатора були видані тритомна монографія «Статистичний опис Київської губернії», двотомник «Обозрение Києва та Київської губернії по відношенню до старожитностей» і капітальне археологічне дослідження «Огляд могил, валів і городищ Київської губернії». Меценатство в області видавничої діяльності сприяло появі у киян солідарної історичної пам’яті та зміцнило внутрішню єдність міської громади.

Іван Фундуклей стояв біля витоків появи в Росії доступного жіночої освіти.Перша жіноча гімназія в імперії з’явилася в Києві. Губернатор пожертвував для цього свій просторий кам’яний будинок і капітал, відсотки з якого (1200 рублів на рік) йшли на утримання закладу. Фундуклеївської гімназії успішно закінчили поетеса Анна Ахматова, історик Наталя Полонська-Василенко, оперні співачки Ксенія Держинська і Марія Донець-Тессейр, а також сіамська принцеса Катерина Десницкая.

Кияни любили свого губернатора. Ще за життя гласні міської Думи обрали його почесним громадянином, а вулицю Кадетську перейменували до Фундуклеївської.

У 1852 році імператор Микола І присвоїв Фундуклею звання таємного радника і направив у Варшавський департамент Урядового сенату, де він виконував обов’язки генерального контролера і голови Вищої рахункової палати Царства Польського.

Київський губернатор чесно служив Росії. Його послужний список відзначений безліччю нагород. У 1874 році Іван Фундуклей був відзначений вищою відзнакою імперії  – орденом св. апостола Андрія Первозванного.

З цього приводу Олександр ІІ у своєму указі зазначив: «Нам особливо приємно згадати про Ваш тринадцятирічному управлінні Київською губернією, осяяного Вами краю, безпосередньо невсипущим участю в учених працях по статистичному і археологічному опису губернії і, особливо, освіченої дбайливістю про жіночі училищах, розмноженню та удосконаленню яких Ви сприяли як особистими працями, так і щедрими грошовими пожертвами ».

Помер «особливий губернатор» 22 серпня 1880 року в Москві. З родиною у нього не склалося, останні дні Івана Івановича Фундуклея пройшли самотньо в невеликому будинку на Тверському бульварі. Поховали його на кладовищі Донського монастиря.

Сьогодні ім’я Фундуклея не зустрічається в топоніміці київських вулиць і площ.У колишній Фундуклеївській гімназії розташувався офіс НАК «Нафтогаз України», Фундуклеївську вулицю більшовики перейменували на вулицю Леніна, а постбільшовицької номенклатура в  1992-м назвала її ім’ям Богдана Хмельницького.

Двадцять перший київський губернатор досі викликає відторгнення у міської влади. Для них цю пам’ять культивувати небезпечно, кияни можуть задуматися і провести небажану порівняльну паралель між Іваном Фундуклея і сьогоднішніми мерами столиці.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s