Не Тарас Бульба, а Охрім Макуха


cropped-cropped-cropped-images.jpeg

Що ж це за місто – Стародуб?

Є в Брянській області Російської федерації місто Стародуб. Розташований на річці Бабинці, в 145 км на північний захід від Брянська. Виходячи з перших згадок про нього в «Повчанні» Володимира Мономаха, датою заснування Стародуба вважається 1080. У Лаврентіївському літописі повідомляється, що облога Стародубської фортеці при похід Володимира Мономаха в 1096 році до Стародуба проти Олега Чернігівського, які переховуються там після вигнання з Чернігова, тривала 33 дні. Таку тривалу облогу могла витримати тільки потужна, добре розвинена фортеця, здатна забезпечити запасом продовольства городян, гарнізон і княжу дружину.

Вважається, що місто виросло на місці цвинтаря (свого роду заїжджого двору), закладеного київським князем Олегом Віщим в зиму 885-886 років під час щорічного збору данини – Великого полюддя.

З середини XIV століття Стародуб – центр князівства у Великому князівстві Литовському.

У 1503 році переходить під юрисдикцію Великого князівства Московського. Влітку 1535 під час Стародубської війни польсько-литовське військо під командуванням гетьманів Радзивілла і Тарновського захопивши, розорили місто і спалили кріпосні стіни, при цьому загинуло 13 тисяч жителів. У 1563 році згадується про існування у Стародубі двох фортець, більша з яких знаходилася на лівому березі річки Бабинця, а інша, менша («частина форштат») – у Заріччі.

У 1616 році поляки знову оволоділи містом і з Деулінському перемир’я зберегли його за собою. У 1620 році король Сигізмунд III подарував жителям вольності за Магдебурзьким правом, а місту – герб, що зображує старий дуб з орлиним гніздом. Польща використовувала його укріплення для прикриття своїх земель від Московської держави.

У 1646 році весь край був віднесений до Гетьманщині. А в 1654 році Стародуб став полковим містом – адміністративним центром Стародубського полку у складі Гетьманщини.

З 1782 Стародуб стає повітовим містом спочатку Новгород-Сіверського намісництва (1782), а потім Чернігівської губернії (1802). До цього часу в ньому було 18 церков і більше тисячі дворів. У тому ж 1782 був затверджений герб міста – «дуб в срібному полі», виконаний на підставі герба полкового прапора.

До 1897 р. в Стародубі жило близько 12 тисяч (сьогодні – близько 19 тисяч) осіб.

У 1917-1918 роках Стародуб перебував у складі Української народної республіки (був частиною землі Сіверщина та Української держави Скоропадського).

1 січня 1919 більшовики ввели Стародуб до складу РСР Білорусії, а з 16 січня 1919 Стародуб став центром повіту Гомельської губернії у складі РРФСР.

Охрім Макуха

На початку 17 століття в місті Стародубі народився Охрім Макуха. Це був дуже енергійний і відважний чоловік. У 30-ті роки XVII століття він став курінним отаманом Війська Запорізького.

У роки визвольної війни українського народу проти поляків у середині 17 століття він бився під командуванням Богдана Хмельницького – і навіть став одним з його заступників.

Разом з Охрім проти поляків билися його сини: Назар, Омелько і Хома.

Незважаючи на ту нещадну кровопролитну війну, ніщо людське не було чужим для людей цієї епохи. Старший син Охріма – Назар – закохався в прекрасну полячку і перебіг в польську фортецю. Таке зрада Макуха не міг витерпіти. За наказом батька Омелько і Хома викрали Назара з фортеці. Під час цього бою Хома загинув. Омелько притягнув Назара на батьківський суд. Охрім особисто застрелив його за зраду.

Крім цієї, між іншим, маловідомої легенди, про цей факт свідчить книга письменника Олександра Воропаєва і матеріали зі спогадів родичів відомого мандрівника Н.Н.Миклухо-Маклая. Причому, скажете, тут Миклухо-Маклай?

Миклухо-Маклай

Чи не зганьбив традиції славного козацького роду і Степан Макуха – правнук згаданого Охріма і прапрадід Миколи Миколайовича Миклухо-Маклая.

У 1769-1774 роках Степан, син сільського коваля Карпа Макухи (в молоді роки – відважного рубаки), брав активну участь у російсько-турецькій війні, відзначився там дивовижною хоробрістю. За бойові заслуги Степан Макуха отримав від головнокомандуючого російської армії фельдмаршала Петра Румянцева звання сотника. Козачий сотник Степан Макуха прославився відвагою у штурмі турецької фортеці Очаків в 1788 році. Його сотня першою увірвалася до фортеці. Під час одного з боїв зумів узяти в полон «високого» турецького командира – Сафар-бея.

Можливо, саме він став героєм відомого історичного анекдоту про те, як після взяття Очакова якогось козака послали повідомити про перемогу головнокомандувачу Григорію Потьомкіну. Коли той доповів про перемогу, Грицько Нечеса (так запорожці звали Потьомкіна) запитав: «А що, невже нікого краще за тебе не знайшли, щоб послати до мене?». На це посланник відповів: «Так ліпших до ліпших і послали, а мене до тебе».

Після баталії під Очаковом Степан отримав чин хорунжого. За клопотанням Румянцева Степану було подаровано спадкове дворянство, а за указом Катерини II Степан отримав маєток в Почепської сотні Стародубського полку. Імператриця також особисто вручила йому орден Св. Володимира першого ступеня.

І хто б міг повірити, що в юні роки за свій неординарний зовнішній вигляд Степан отримав прізвисько Махлай – вислоухий (або, за іншою версією, «недотепа») ….

Однак коли виникла необхідність підписувати казенні папери – вже в новій якості спадкового хорунжого і дворянина! – То Степан Макуха вирішив «облагородити» своє прізвище і замінити немилозвучну «Макуха» на «Миклуха», а «Махла» – на не дуже зрозумілого «Маклая». Обидві частини прізвища Степан став писати через рисочку. Згодом весь рід Макух став носити подвійне прізвище Миклухо-Маклай.

Онук Степана Микола Ілліч Миклуха-Маклай народився і виріс у Стародубі, згодом він закінчив Петербурзький інженерний інститут. З цього моменту частина цієї славетної родини осіла в північній столиці Росії. Микола Ілліч керував будівництвом залізниці Петербург – Москва. Під час цієї перебудови в с. Різдвяному Новгородської губернії і народився його син Микола, який стане в майбутньому відомим на весь світ людиною. Інженер-капітан Микола Ілліч Миклуха-Маклай після завершення будівництва Миколаївської залізниці отримав посаду начальника Петербурзького залізничного вокзалу, але був звільнений за те, що послав перебував тоді на засланні українському поетові Тарасу Шевченку 150 рублів, що було неприпустимо для державного службовця.

Дружиною Миколи Ілліча Миклухо-Маклая була уроджена Шатковская, яка відбувається з давнього польського роду, пов’язаного з сімейством Міцкевичів, відомих діячів культури. Її батько був вихідцем з Німеччини на прізвище Беккер, походив з роду Гете і згодом став одним з відомих фармацевтів Росії. Під час Вітчизняної війни 1812 р. Беккер вступив в російську армію і взяв участь в боях проти Наполеона. Сам Микола Миколайович Миклухо-Маклай став відомим мандрівником і вченим-натуралістом.

А ось факти з книги Воропаєва А.С., виданої в Москві в 2004 році, під назвою «Стародуб … козаки … вічна межа»:

«У Стародубі народився батько видного вченого-натураліста і мандрівника М.М. Миклухо-Маклая, Микола Ілліч Миклуха. Згодом він закінчив Петербурзький інженерний інститут і керував будівництвом залізниці Петербург – Москва. Коли будівництво велося на території Новгородської губернії, в селі Різдвяному в його родині народився майбутній мандрівник, який, до речі, у Стародубі жодного разу не був. Цікаво інше: він ніколи не розлучався з повістю Н.В. Гоголя «Тарас Бульба», а також з томиком віршів А. Міцкевича та з трагедією Гете «Фауст».

Миклухо-Маклай вважав себе нащадком Гете і Міцкевича ».

Ось і виходить, що Микола Миколайович Миклухо-Маклай був правнуком Степана Макухи, троюрідним племінником Гете і племінником Міцкевича.

Тарас Бульба

Все це прекрасно, але при чому тут Н.В. Гоголь і «Тарас Бульба»? А ось при чому. Виявляється, Н.В. Гоголь і дядько Миклухо-Маклая, Григорій Ілліч, вчилися разом в Ніжинській гімназії вищих наук. Їх пов’язувала тісна дружба. Сімейний переказ Миклух про їх дальньому предка, уродженця Стародубщини Охрім Макуха, курінного отамана Запорізького війська, який власноруч стратив старшого сина за зраду і любов до полячці, Григорій Ілліч розповів Гоголю.

Назар, Омелько і Хома і стали прообразами гоголівської повісті. Тільки якщо в прекрасну полячку закохався і перебіг до польську фортецю старший син Охріма Назар, то у Гоголя це зробив молодший син Тараса Бульби Андрій.

Можливо, Гоголь дав своєму героєві не зовсім типову для українця прізвище Бульба саме тому, що його прототип був вихідцем з стародубських козаків, де картоплю, як і на всьому українському Поліссі, називають бульбою.

Ось таким чином Охрім і став прообразом Тараса Бульби, Омелько – Остапа, а Назар – Андрія.

За матеріалами ЗМІ підготував Анатолій Герасимчук

Кадр з фільму «Тарас Бульба»

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s