Що стається з сіллю після посипання доріг


Оскільки температура замерзання солоної води нижче, ніж температура замерзання чистої води, розкидання деякої кількості солі на лід або сніг може прискорити процес танення і набагато раніше відкрити дороги для транспорту. За наявними оцінками, більше 22 мільйонів тонн солі на рік розкидається на дорогах в Сполучених Штатах – тобто близько 70 кілограмів на кожного американця.

Проте вся ця сіль потім кудись потрапляє. Після того як сіль розчиняється – розкладається на іони натрію і хлору, – вона надходить у водозливи і потрапляє в поверхневі води (струмки, озера і річки), а також у підземні води, що знаходяться у нас під ногами.

Тільки подумайте про те, як швидко сіль може викликати корозію вашого автомобіля. Не викликає подиву й те, що хлорид натрію являє собою проблему і для навколишнього середовища, тому ще в 2004 році Канада стала вважати сіль токсичним елементом і ввела нові правила її використання. У міру того як все більша частина Сполучених Штатів урбанізується і розширюються передмістя, а також у зв’язку із збільшенням кількості доріг, висипання на них все більшої кількості солі може стати причиною виникнення серйознішої проблеми.

Тривалі дослідження водойм підтверджують подібні оцінки. Група вчених з 1952 по 1998 рік проводила вивчення вмісту солі в річці Мохок (Mohawk River) в сільській місцевості штату Нью-Йорк.

При цьому було встановлено, що концентрація іонів натрію і хлору збільшилась відповідно на 130% і на 243%, а головною причиною цього виявилося посипання доріг сіллю у зв’язку з розвитком самої території. Недавнє дослідження стан одного струмка в південно-східній частині штату Нью-Йорк, що проводилося з 1986 по 2005 рік, прийшло до тих же висновків – значне збільшення кількості висипали на дороги солі є причиною змісту 91% хлориду натрію в басейнах річок.

Хлор проникає в грунт швидше, ніж натрій, тому він викликає велику стурбованість. В цілому, за існуючими оцінками, в 40% протікають по території міст річок у Сполучених Штатах рівень хлору перевищує безпечні показники, і головною причиною цього є використання солі на дорогах.

Хлор часом здатний впливати на використання людиною води, і в основному це відбувається через те, що цей елемент проникає в грунтову воду, яку ми використовуємо для пиття. Комунальні служби водопостачання дуже часто отримують скарги щодо солоного присмаку води, коли концентрація іонів хлору перевищує 250 частин на мільйон – наш смаковий поріг його відчуття. Це особливо важливе питання для тих, хто дотримується дієти з обмеженим споживанням солі.

Але в цілому приправлена ​​дорожньої сіллю питна вода не є широко поширеною проблемою – проведене в 2009 році Геологічної службою США дослідження показало, що в менш 2% зразків, взятих з джерел питної води, рівень хлору перевищив встановлені федеральні стандарти.

Забруднення, викликане дорожньої сіллю, в цілому являє собою більш серйозну проблему для навколишнього середовища, а також для живуть у ній організмів. За наявними оцінками, концентрація іонів хлору понад 800 одиниць на мільйон є шкідливою для більшості живуть у прісній воді організмів – подібного роду високий рівень впливає на те, яким чином тварини регулюють споживання солі їх організмами – і в короткий період після танення снігу заболочені території поблизу автомагістралей можуть перевищити ці рівні.

В результаті цілого ряду проведених досліджень було встановлено, що утворюються з дорожньої солі іони хлору можуть зробити негативний вплив на виживання таких ракоподібних і водоплавних, як саламандри і жаби, а також на риб, на рослини і на інші організми. Деякі дані навіть свідчать про те, що збільшення рівня хлору може прискорити вторгнення немісцевих видів рослин – в одній болотистій місцевості поряд з відрізком автомагістралі Інтерстейт 90 під назвою Massachusetts Turnpike було зафіксовано появу рослин, добре переносять засолення грунту.

У більш широкому плані збільшення концентрації солі здатне скоротити циркуляцію води в озерах і ставках (сіль впливає на щільність води), в результаті чого кисень не може проникнути в нижні шари води. Збільшення кількості солі може також вплинути на природні хімічні обміни у воді, скорочуючи її загальний живильний потенціал.

У більш вузькому масштабі дорожня сіль високої концентрації може викликати зневоднення грунту і привести до загибелі дерев, а також інших рослин поблизу доріг, що в результаті призведе до утворення пустельних за типом умов, оскільки рослинам буде вже дуже складно поглинати воду. У деяких випадках висохлі кристали солі залучають до жвавих магістралях оленів і лосів, що підвищує ймовірність їх загибелі на дорогах.

Як ми можемо запобігти загибель дерев і оленів через посипання сіллю доріг? Нещодавно в деяких місцях транспортні департаменти почали скорочувати використання солі. Обробка сіллю до снігопаду, а не після нього, не дозволить снігу і льоду щільно зчепитися з асфальтом, і таким чином очищення доріг після снігопаду стає трохи легше, а дорожні служби можуть використовувати менше солі. Змішання солі з деякою кількістю води дозволяє їй краще поширюватися, а змішання з піском або з гравієм дозволяє їй міцніше утримуватися на дорозі і покращувати таким чином зчеплення для машин.

В інших місцях муніципальна влада намагаються застосовувати альтернативні антиожеледні кошти. В останні кілька років у цих цілях, серед іншого, використовувалися добавки бурякового соку, патоки тростинного цукру і сирного розсварилися для скорочення загального впливу хлору на навколишнє середовище. Всі ці добавки не дають можливості відмовитися від використання звичайної солі, але вони здатні зіграти свою роль у скороченні загальної кількості тих речовин, які ми висипаємо на дороги.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s