У 2013 році впало всьо


Бюджет-2013 був свідомо нездійсненним, насамперед, тому, що будувався на нереальних макроекономічних показниках. Наприклад, в документ закладався ВВП у розмірі 1576000000000 грн. Остаточні підсумки ще не підведено, але відомо, що з плином часу експерти знизили прогноз ВВП до 1,45-1,46 трлн грн. Є обгрунтовані побоювання, що і ці цифри є занадто оптимістичними.

Проблема в тому, що в бюджет-2013 закладався зростання ВВП на рівні 3,4%, збільшення індексу споживчих цін на 4,8%, а також зростання імпорту товарів і послуг на 6,9%. Але очікування не виправдалися. Весь рік, за винятком останнього кварталу, мало місце зниження валового внутрішнього продукту. У I кварталі він скоротився на 1,1%, в II і III кварталах – по 1,3% у кожному. Тільки в IV кварталі зниження призупинилося. В результаті, замість запланованого зростання, економіка країни в 2013 році, навпаки, скоротиться більш ніж на 1% в порівнянні з попереднім, 2012 роком.

Настільки провальні макроекономічні результати 2013 пояснюються наступними цифрами. Індекс промислового виробництва, за даними Державної служби статистики за 10 місяців 2013 року, зменшився на 5,2%. Імпорт товарів і послуг за 9 місяців скоротився на 8,6% – це замість, повторимо, запланованого зростання на 6,9%. З експортом ситуація нітрохи не краще – за даними за 10 місяців 2013 року, він знизився на 9,4%. У результаті за січень-жовтень 2013 з України експортовано товарів і послуг на $ 51877000000, а імпортовано в країну – на $ 63,414. Таким чином, негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу склало $ 11,537 млрд.

Провальні економічні підсумки 2013 чиновники звично пояснюють триваючим світовою фінансово-економічною кризою. Але справа в тому, що, за результатами 10 місяців, серед країн СНД тільки Україна відзначилася падінням ВВП, а всі інші показали зростання.

Якщо розглядати динаміку за 10 місяців по галузях і видах продукції, то картина стає ще більш гнітючою. Найголовніша в Україні експортна стаття – продукція чорної металургії – скоротилася відразу на 9,2%. Поставки за кордон ще одного важливого експортного товару – мінеральних добрив – обвалилися на 29,9%. Експорт пластмас і полімерів впав на 26,4%, каучуку і гуми – на 14,2%.

Але найбільш пригнічує ситуація у високотехнологічних галузях, насамперед у машинобудуванні. Експорт залізничних вагонів і локомотивів скоротився на 38,2%, автомобілів – за 38,6%, морських і річкових суден – на 35,3%, літальних апаратів – на 69,9%.

Правда, за деякими експортними позиціями все ж мав місце певне зростання. Так, поставки за кордон залізорудної сировини зросли на 12,7%, кам’яного вугілля – на 13,1%, продукції неорганічної хімії – на 10%, паперу та картону – на 7%, борошна і круп – на 37,8%, молочних продуктів та курячих яєць – на 13,8%, олійних культур – на 12,7%, готових харчових продуктів – на 3,7%. Але в той же час зазначений зростання жодним чином не перекриває провал в інших галузях. А головне, повторимо, в наявності зростання експорту сировини на тлі катастрофічного обвалу в машинобудуванні.

Особливу увагу слід звернути на істотне зростання експорту залізної руди та залізорудного сировини, який спостерігався ще з середини 2013 року на тлі падіння поставок продукції чорної металургії. Значна частина цих обсягів поставляється в країни Азії, насамперед у Китай, хоча ще не так давно саме Китай був одним з найважливіших споживачів чорних металів з України. Таким чином, виправдовуються недавні прогнози про те, що створення Китаєм своєї сучасної металургійної бази призведе до істотного скорочення імпорту Піднебесної продукції чорної металургії, по-перше, за непотрібністю, а по-друге, тому, що наші чорні метали стануть неконкурентними на тлі продукції більш сучасної та ресурсозберігаючої металургії Китаю. Але, як бачимо, складається ситуацію можна вважати ще й принизливою: скорочуючи експорт чорних металів, Україна нарощує постачання сировини для них, перетворюючись на сировинний придаток Китаю. Ось вони – зримі наслідки хазяйнування в економіці олігархів!

Новорічна відстрочка бюджетної агонії

Очевидно, що зазначені провали вкрай згубно позначилися на виконанні бюджету 2013 року. Зокрема, це спричинило гучну передноворічну коригування основного фінансового документа, природно, у бік погіршення. По суті, мала місце агонія, оскільки вже з весни або, в кращому випадку, з початку літа минулого року хронічно недофінансовувалася цілі розділи бюджетних розписів, десятки і навіть сотні населених пунктів місяцями сиділи без грошей, які затримувалися структурами Держказначейства на місцях. Доходило до того, що не вистачало грошей навіть на такі захищені статті, як зарплата працівникам бюджетної сфери. Все це грунтовно накрутило градус соціального невдоволення навіть у тих регіонах, які вважаються електоральною базою правлячого режиму.

Слід зазначити, що для прем’єра Азарова бюджет ніколи не був «священною коровою». Його прийняття і подальша перманентна коригування завжди проходять за наступною схемою: спочатку довгі родові борошна та закулісні торги між головними центрами впливу партії влади на тему «розпилу»; потім раптове прийняття під новорічну «йолку» або відразу після неї під гаслом «краще поганий бюджет, ніж ніякого! »; потім, буквально через пару-трійку місяців, починається продавлювання змін у бік погіршення параметрів документа під приводом того, що, мовляв,« бюджет не враховує різке погіршення економічної ситуації, і взагалі – криза на дворі »; кількість таких змін може досягати 4-5-6 і більше разів. Для Януковича, Азарова і компанії це нормально …

Подібний сценарій мав місце і в 2013 році. Остання зміна в основний фінансовий документ країни було внесено буквально за півтора тижні до новорічних свят нібито за ініціативою депутатів від Партії регіонів, хоча за цим явно «стирчали вуха» уряду Януковича-Азарова, про що яскраво свідчить той факт, що закон про зміни до бюджету був блискавично підписаний Януковичем.

Нагадаємо, що спочатку доходи бюджету на 2013 рік були затверджені в розмірі 361 510 000 000 грн., Витрати – 410 660 000 000 грн., А дефіцит бюджету – відповідно 49150000000 грн. Після низки змін у бюджеті протягом року витрати були збільшені до 419 844 000 000 грн., А дефіцит – до 50585000000 грн. Але уряд катастрофічно не вписувалося у зазначені параметри, насамперед, унаслідок провалу з виконанням дохідної частини. Тому останнім, передноворічним зміною до закону про бюджет-2013 дефіцит був збільшений відразу до 69980000000 грн., Що становить аж 16,7% від останніх затверджених видатків держбюджету, тобто від 419 840 000 000 грн. Настільки шокуючі цифри є найяскравішим доказом того, що «покращення» Януковича прийшло не просто повне «погіршення», а остаточний «гаплик»!

Але колишній економічний віце-прем’єр і міністр фінансів, а нині народний депутат Віктор Пинзеник вважає, що значну частину бюджетного дефіциту в 2013 році режим приховує від громадськості та експертів. Якщо врахувати казначейські векселі і невиконані бюджетні зобов’язання, тобто непрофінансовані видатки бюджету, то реальний дефіцит, як стверджує Пинзеник, перевищує 100 млрд грн.

До речі, балансування провально дефіцитного бюджету шляхом недофіннасірованія бюджетних витрат завжди було і зараз є улюбленим заняттям всіх влад в Україні, включаючи нинішній режим.

Крім того, Віктор Пинзеник звернув увагу на той кричущий факт, що прийнятим за півтора тижні до Нового року законом про поправки до бюджету-2013 величина тільки прямого державного боргу збільшена до 502 200 000 000 грн проти 399,2 на кінець 2012 року. Таким чином, прямий держборг тільки протягом року збільшується більш ніж на 100 млрд грн.

Кредит у розмірі $ 15 млрд, отриманий в Москві, дозволить на якийсь час залатати діри, стабілізувати ситуацію, навіть дещо збільшити зарплати і соціальні виплати. Але цей «бенкет під час чуми» триватиме недовго, а конкретно – до президентських виборів 2015 року. А потім фінансова зашморг затягнеться ще тугіше …

І настане час розплати. Але розплачуватися будуть не Янукович і компанія, а громадяни країни.

16 січня 8:14 / / Заvтра / /

Advertisements

One response to “У 2013 році впало всьо

  1. Спустять гроші через туалет і знову будуть у Європу йти

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s