Рукопис Войнича точно не є підробкою


войничЦя зашифрована книга вже кілька сотень років є однією з нерозгаданих таємниць минулого, над якою билися найбільші розуми людства. У 1912 році орден єзуїтів вирішив відкрити семінарію у старовинній віллі Мондрагон, розташованої в італійському містечку Фраскаті. Для реставрації були потрібні чималі гроші …

Бойовик з Росії

Тоді представники ордена таємно виставили на продаж частину стародавніх книг, дбайливо зберігалися в єзуїтських сховищах, в тому числі і на самій віллі Мондрагон. Потенційні покупці відбиралися довго і ретельно, і, крім того, книги продавалися з умовою, що ніхто не дізнається, де саме вони були придбані.

Одним з обраних став відомий американський антиквар Вілфрід Войнич, чоловік знаменитої Етель Ліліан Войнич, автора роману «Овід». Італійські єзуїти були б здивовані, якщо дізналися ту частину біографії Вілфріда Войнича, яку він ретельно приховував. Насправді звали його Михайло Войнич, а народився він у 1865 році в російській Імперії. Після гімназії вчився в Московському університеті на хімічному факультеті, а потім став терористом-підпільником, вступивши в рух «Народна воля». Він був замішаний в дуже багатьох неприємних і кривавих операціях, за що був заарештований і засланий до Сибіру, ​​але примудрився втекти і в 1890 році опинився в Лондоні. Тут його чекала Етель Ліліан Буль, дочка знаменитого математика Джорджа Буля. Познайомилися молоді люди в Росії, де Етель працювала гувернанткою і мала тісні

зв’язки з російськими революціонерами.

Етель і Михайло, який змінив ім’я на Вілфріда, одружилися і пізніше емігрували до США, де колишній бойовик перетворився на респектабельного торговця антикваріатом і букініста і де ніхто не знав про його криваве минуле ….

Загадковий лист

І ось доля привела його до Італії, в єзуїтські сховища, де він придбав 30 старовинних книг, кожна з яких є раритетом. Серед іншого, Войнич купив дуже дивну рукопис, вельми зацікавила його. Вона представляла собою манускрипт в 246 сторінок, розміром 17 на 24 см, прикрашену незвичайними малюнками. Але найбільш вражаючим виявилося те, що книга була написана на невідомій мові! І прочитати її до цих пір нікому не вдалося …


Досвідчений погляд Войнича відніс книгу імовірно до XIII століття. Але прямих доказів цього не було. У рукописі виявилося супровідний лист, адресований вченому-єзуїта Атанасіус Кірхер. Автором листа був Ян Маркус Марці, що був ректором празького університету в середині XVII століття. У листі він розповідав про історію рукопису. Колись вона була куплена в Празі імператором Рудольфом II у невідомого торговця за 600 дукатів – величезну на ті часи суму. Рудольф вважав, що вона належить перу знаменитого вченого Роджера Бекона.
Потім імператор подарував манускрипт своєму фармацевту і довіреній особі Якобус де Тепенецу, про що залишив дарчий напис на книзі. Пізніше Войнич з’ясував, що сталося це в 1608 році.

 

Після смерті де Тепенеца рукопис потрапив до Марци, і той в 1666 році відправив її Кірхер, зауваживши при цьому, що він єдина людина, яка зможе її прочитати.
Невідомо, чи прочитав вчений єзуїт цей рукопис, але зберігалася вона разом з рештою листуванням Кирхера на віллі Мондрагон під Фраскаті, яку єзуїти придбали в 1866 році.

Оголені у воді

 

Коли рукопис опинилася в руках у Войнича, він тут же почав намагатися розшифрувати її. Але нічого не виходило. Текст книги написаний на латиниці, але не належить до жодного з відомих мов. Всього в рукописи Войнича більше 170 000 знаків, причому, в книзі немає слів довші 10 букв. Деякі букви зустрічаються тільки на початку слова, інші тільки в кінці, а деякі завжди в середині – як в арабському листі.
Майже на всіх сторінках є картинки. Якщо судити по них, то в книзі є кілька розділів – ботанічний, астрономічний, біологічний, космологічний, фармацевтичний і рецептний.
У ботанічному розташовані зображення рослин, в астрономічному – діаграми з місяцем, сонцем і зірками. У біологічному розділі текст обтікає малюнки оголених купаються жінок.
Космологічний розділ містить малюнки, імовірно пояснюють картину світоустрою – якусь подібність карти з «островами» і вулканами.
У фармацевтичному розділі зображені частини рослин і аптекарські судини. Рецептний розділ складається з коротких абзаців, розділених позначками.

Перець Колумба

Войнич так і не зміг розшифрувати рукопис і звернувся за допомогою до найвизначнішим ученим того часу, втім, згідно з домовленістю з єзуїтами, приховуючи справжню історію книги і те, як вона потрапила до нього в руки. Але ніхто так і не зміг прочитати таємничу книгу, хоча кілька разів здавалося, що таємниця манускрипту розгадана.
У 1919 році за розшифровку рукописи взявся професор Вільям Ньюболд, провідний криптограф з США. Через два роки він опублікував свою версію розшифровки. Він припустив, що рядок на останній сторінці – це ключ до тексту. Грунтуючись на цьому рядку, він придумав шифр і написав «переклад» книги. Згідно Ньюболда, манускрипт написаний Роджером Беконом в XIII столітті і розповідає про будову внутрішніх органів людини, клітин, сперматозоїдів, а також затемненні Сонця і туманності Андромеди – знання, невідомі в XIII столітті.
Втім, Ньюболд зізнавався, що кожен раз при розшифровці у нього виходять нові результати. Після смерті професора британський криптограф Джон Менлі опублікував статтю, в якій довів, що Ньюболд брав за знаки штрихи, що з’явилися на манускрипті від старості.
Розшифровку визнали недійсною, але проте до чих пір це єдина досконально пророблена версія. Всі інші вчені не змогли висунути нічого схожого, хоча застосовували найрізноманітніші методи розшифровки.

Номер MS 408

У 1930 році Войнич помер, і рукопис дісталася у спадок його дружині. Вона робила ще ряд спроб розшифрувати рукопис, тим більше, що наука пішла далеко вперед, але всі вони закінчувалися безрезультатно, втім, розширюючи знання про манускрипті.
Так, в у 1944 році ботанік Х’ю О’Нілл побачив на сторінках рукопису американські соняшник і червоний перець – що доводило, що рукопис все ж не могла бути написана раніше подорожей Колумба. Правда, в манускрипті Войнича червоний перець зображений зеленим, а соняшник має дивну форму.
Незадовго до смерті письменниця заповіла рукопис своїй подрузі, залишивши їй лист, який було розкрите тільки після смерті Войнич. У ньому вона розповіла докладну історію рукописи …
У 1961 році рукопис придбав за 25 тисяч доларів антиквар з Нью-Йорка Ганс Краус. Через кілька років році він подарував її Єльському університету, де вона зберігається зараз – в бібліотеці рідкісних книг під номером MS 408.
Багато сучасних дослідників намагаються розшифрувати загадковий манускрипт Войнич, але результатів так і немає – незважаючи на наявність надпотужних комп’ютерів і складних криптографічних програм.
Єдине, що за допомогою сучасної техніки вдалося довести, що рукопис точно не є підробкою і набором безглуздих знаків – як стверджували багато дослідників …

Джерело: “Таємниці ХХ століття. Золота серія” № 2-з 2011 р.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s