Сповідь ката,який розстрілював смертників


Сповідь: «… Бувало, приходив додому сам не свій. Стрес знімав горілкою: вона нам навіть за інструкцією покладена. За кожне приведення вироку у виконання видавали 250 грамів спирту … Ех, але ж я ні до цього, ні після навіть курку не різати, не можу … »

Вважається, що професія так чи інакше відкладає на кожному свій відбиток. Але, побачивши Халіда Юнусова, високого, співрозмовниказ м’яким, спокійним тоном чоловіка, важко повірити, що протягом ряду років він не тільки був начальником Баїловскої в’язниці УА-38/1 (Айзербайджан; колись тут сидів Йосип Сталін), але й приводив до виконання вироки  вищої міри покарання – розстрілював смертників.

– Халід Махмудович, після років забувається те, що було в п’ятому корпусі Баиловских в’язниці, або це залишається в пам’яті назавжди?

– Що приховувати, мені досі сняться обличчя тих, хто чекав або помилування, або – кари. У цей час, яке тривало інколи три місяці, а іноді й півроку-рік, люди навіть зовні змінювалися до невпізнання.

– Якийсь випадок, пов’язаний з відміною смертного вироку, можете пригадати?

– Зрозуміло. Це був хлопчина з селища Белокани. Прийшов він тільки з армії, влаштувався трактористом. На поле під’їжджає до нього чи то головний інженер, чи то ще хто з начальства: «Чого ти не так зорав», – і матом. Хлопець схопив монтировку і – по черепу, а потім ще й шофера поранив. Писати прохання про помилування не став, заявивши: «Винен – ​​нехай розстрілюють». Я тоді сам подзвонив прокурору по нагляду, пояснив ситуацію. Страту замінили на 15 років зони.

– Побачення засуджених до смертної кари з родичами допускалися?

– Тільки з дозволу голови Верховного суду.

– Якось по телевізору показали кінокадри, де приводиться у виконання смертний вирок: ув’язнений проходить в спеціальну кімнату, встає спиною до дверей, на якій відкривається кватирка, і йому стріляють в потилицю …

– У нас вбивали жорстокіше. Я навіть з цього питання звертався до міністра внутрішніх справ. Відбувалося все вночі, після дванадцяти годин. Обов’язково мали бути присутні начальник в’язниці, прокурор з нагляду (може, ми якогось підставного розстріляли, а злочинця відпустили за хабар), лікар, тобто начальник медичної експертизи, який констатував факт смерті, а також представник інформаційного центру, який займався обліком. Складали акт: обов’язково я і один з учасників групи, що виконувала вирок. У МВС для цієї роботи було спеціальне засекречений підрозділ з десяти чоловік. Я його очолював.

Виводячи засудженого з камери для виконання вироку, намагалися приховати, що ведемо на страту. Повідомляли тільки, що його прохання про помилування Верховна Рада відхилила. Було, коли один з ув’язнених посивів прямо на очах. Моторошний момент, коли запрошуєш в той «кабінет», приблизно метра три на три, з гумовими стінами, з маленькою кватиркою … Людина стоїть на порозі, не йде, знаючи, що там – смерть.

Деякі вмирали тут же, до виконання вироку – від розриву серця. Хтось починав чинити опір: такого доводилося збивати з ніг, скручувати руки, наручники одягати. Стріляли револьвером системи «Наган» майже в упор в ліву потиличну частину голови, в область лівого вуха. Після такої «роботи» часом важко потім в себе прийти. Якось трапилося відразу шість вироків привести у виконання …

– По-людськи було шкода ці, нехай і недолугі, але загублені життя?

– Коли як. Пам’ятаю директора соко-лимонадного заводу. Не було жодного з’їзду, свята, куди б це підприємство не поставляло напої: Політбюро, високе начальство визнавало ці соки-води. Попався директор на великому розкраданні, довго просидів в «одиночці», чекаючи вироку. Коли повели на розстріл, навіть наручники не наділи. Він сам спокійно ліг і сказав: «Я знаю, що по справедливості».

Взагалі я завжди був проти того, щоб за розкрадання карали стратою. От був з Нахічевані один чоловік, батько одинадцяти дітей. Ми міркували тоді між собою: «Ну, розстріляють чоловіка за розкрадання, а у нього стільки дітей. Хто буде їх годувати? Як і якими вони виростуть? Адже потім з них можуть вийти одинадцять ворогів цієї держави, суспільства ». Коли прийшло  на нього помилування, йому смертну кару на п’ятнадцять років замінили, він знепритомнів. Привели до тями. «Я не за себе, – говорив він, – за дітей боявся».

Ось таких людей мені було щиро шкода. А інших … Розумієте, я тих розстріляних покидьків за людей не вважаю. Якось хотів навіть собі картотеку завести, але потім сказав: «Ну їх до біса! ..» Ось подивіться на фото цього страченого.

– Молодий. А що він зробив?

– Згвалтував і вбив свою дочку. А ось на цьому фото – Рамін. Він зі своїм напарником убив шофера і тіло кинув у канаву. Вони біля автовокзалу видивлялися майбутню жертву, заводили розмову, і якщо виявлялося, що «клієнт» при грошах, відвозили в глухомань і вбивали. Цей Рамін і перш в колонії сидів, де примудрився ще одного дротом задушити: п’ять судимостей мав. Навіщо таким жити?

– Родичів оповіщали про  страту, щоб вони могли віддати тіло землі?

– Ні. Говорили, що засланий до Сибіру. Місце поховань тримали в секреті.

– А де вони розташовувалися?

– Давайте не будемо заглиблюватися в географію.

– У вашій родині знали, чим ви займаєтеся?

– Дружина здогадувалася. Бувало, приходив додому сам не свій. Стрес знімав горілкою: вона нам навіть за інструкцією покладена. За кожне приведення вироку у виконання видавали 250 грамів спирту … Ех, але ж я ні до цього, ні після навіть курку не різати, не можу.

– Тоді чому пішли на цю роботу?

– Призначили … Шість років до цього ловив хабарників. Набридло, тільки ворогів собі наживав. Я коли погоджувався, вважав: «Вирок буде, так що все на законній підставі». Тільки потім задумався: це ж фактично узаконене вбивство. Держава судить людину за те, що він убив іншу людину, і сама в той же час позбавляє людину життя.

– Але ви самі щойно сказали, що багато викликали у вас відчуття огиди і, по-вашому, гідні смерті.

– Гідні, але не всі ж. Тільки страшенні вбивці і маніяки.

– А жінок припадало розстрілювати?

– При мені жінок не стратили.

– А як ви думаєте, є якісь особливі якості, які потрібні людям на цій роботі?

– Та які вже тут якості. Адже і Коран, і Біблія кажуть: життя дане Богом і Богом відбирається … Так що виконавця вироку теж, мабуть, чекає покарання у тому житті … Я якось читав, що рідкісна людина може залишитися в своєму розумі після четвертого за рахунком вбивства. На моєму рахунку тридцять п’ять страчених. А я начебто в нормі. У кожного – своє сьогодення і своє минуле … Чому я повинен приховувати те, чим займався?

– А скільки платили за таку роботу?

– У тих цінах це були непогані гроші, щоквартально ми отримували добавки до зарплати: 100 рублів – член спецгрупи і 150 – безпосередній виконавець вироку.

– Оскільки ви вже обмовилися про «покарання на небесах», дозволю собі запитати: тридцять п’ять життів, тобто смертей, на вашому рахунку – це не гнітить?

– Розумієте, коли перед виконанням страти зачитують смертний вирок, де розписані всі злодіяння злочинця, то свідомість якось затуманюється. У ті хвилини я уявляв, що так вбивця, насильник цілком міг вчинити і з ким-небудь з моїх рідних, близьких. Хіба такий гад повинен по землі ходити? У нас багато люблять поміркувати про гуманність, про ціну людського життя, але це – поки справа не торкнулося його особисто. Злочинець сам вибрав собі шлях, наперед знаючи, на що він йде і як за це поплатиться. І відплата повинно бути невідворотно. А що стосується мене, то я так вважаю: просто видалася мені важка доля виконувати брудну роботу.

Автор: Айнур Гаджиєва, Баку, tyurem.net 

Advertisements

One response to “Сповідь ката,який розстрілював смертників

  1. Сильна стаття. Шокує, гнітить, дає підстави задуматись…

    Подобається

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s