Що буде з гривнею у 2014 році


Гроші


Депозити в гривні

На сьогоднішній день українцям пропонується досить високий дохід за депозитами в національній валюті: близько 10-15% річних. В умовах практично нульової інфляції і відносно стабільного курсу гривні (за 2013 девальвувала на 2,77%) це просто захмарні цифри. Для порівняння, банки США або Великобританії не запропонують і 2% річних, Росії чи Туреччини – 5-8%. При цьому турецька ліра девальвувала за 2013 року на 20%, а російський рубль – на 10%. Однак чим вище дохід – тим вище і ризики. Хто міг напевно знати, що в 2013 році українська влада вирішить тримати курс національної валюти до останнього, а не погодиться на лібералізацію курсу в обмін на кредит МВФ?

На думку експертів, реальний ринковий курс гривні (тобто без підтримки його Нацбанком) складає 9-16 UAH / USD, а при несподіваному обвалі і паніці курс може досягти навіть 20 UAH / USD, що пов’язано з критично малим розміром міжнародних резервів країни .

Ризики також підвищуються через неможливість передбачити – чи виділить Росія в 2014 році всю обіцяну суму в $ 15 млрд? Яка буде ціна на російський газ після її перегляду в кінці першого кварталу? Чи зуміє «Нафтогаз» погасити заборгованість перед «Газпромом» на $ 2 млрд., виплату якої перенесли на березень? Адже ці рішення, як зізнавався і Володимир Путін , Микола Азаров , – перш за все політичні. А політична ситуація в Україні залишається нестабільною.

Втім, все може виявитися не так погано. За останніми прогнозами Moody’s, до кінця 2014 року долар коштуватиме 8,5 гривні (девальвація 3%), а інфляція складе 2-3%. Таким чином, в 2014 році можна отримати по гривневому депозиту дохід 7-10%. Проте це – найбільш оптимістичний сценарій в порівнянні з прогнозами інших міжнародних організацій. І в разі зниження курсу до 8,8-9 UAH / USD, відсотки ледь компенсують девальвацію. При цьому всі супутні ризики залишаться в силі.

Депозити в інвалюті

Незважаючи на зниження популярності серед населення валютних вкладів (у січні-листопаді 2013 гривневі вклади зросли на 69,7 млрд. грн., Валютні – на 3 млрд. грн.), Вони все ще становлять до 17% зобов’язань українських банків. Для депозитів в доларах або євро дохід не перевищує 7-8%. Якщо відкинути різного роду страшилки, начебто примусову конвертацію валютних депозитів за курсом НБУ (населення тримає в банках близько $ 23 млрд.), то єдине, що може загрожувати таким вкладом, – це неплатоспроможність банку. При цьому девальваційні очікування щодо гривні навпаки підвищують привабливість таких депозитів.

Втім, і тут є певні загрози, 40% всіх зобов’язань банків – це кошти домогосподарств, і масове вилучення гривневих депозитів з метою покупки долара в разі валютної паніки цілком може призвести до тяжких наслідків для всієї банківської системи. Іншим фактором ризику є валютні кредити, частка яких у кредитному портфелі українських банків досягає 37%. Так як неконтрольована девальвація гривні може перетворити ці кредити в проблемні. Втім, ймовірність такого розвитку подій у 2014 році не вище, ніж вірогідність зазнати збитків за гривневими вкладами.

Інвестиції в нерухомість

До іпотечної кризи в США в 2007 році, який став початком світової фінансової кризи, серед американців було популярним думка, що немає нічого надійніше, ніж покупка нерухомості. Однак, за даними S & P, з 2003 року середня вартість нерухомості в 20-и найбільших містах США зросла лише на 4,4%, або на 0,44% на рік. Якщо врахувати додаткові витрати на її утримання та інші клопоти, очевидно, що це виявилося досить збитковим підприємством. Втім, ті, хто позбувся нерухомості до того, як лопнув спекулятивний міхур, могли заробити до 15% річних.

Схожу думку про вигідність інвестицій в нерухомість побутує і в Україні. Однак у нас в 2014 році, за прогнозами експертів, серйозних цінових змін на ринку житла не очікується. А 2015-2016 роки обіцяють політичні потрясіння і посилення економічних проблем, що вимагають або зовнішнього фінансування, або шокових реформ. Наступні за цим зниження платоспроможності населення, а також проблеми з виплатами по іпотеці швидше знизять, ніж підвищать ціни на квартири. Є й інші ризики, з якими може зіткнутися інвестор, який побажав вкладати гроші в будівництво. Це прив’язка платежів до курсу долара з коефіцієнтом, який забудовник часто може змінювати на свій розсуд, непрозорі або напівлегальні схеми інвестування (на кшталт договору купівлі-продажу заставної ще неіснуючої квартири) і небезпека заморозки будівництва на невизначений термін.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s