ЧОМУ РУСЬ МИСЛИТЬ НЕ ПО ЄВРОПЕЙСЬКІ


Західна Європа – ідеологічна спадкоємиця полеглих великих рабовласницьких цивілізацій Єгипту, Греції та Риму, піддалася навалі варварів, залучених багатством і просвітництвом. Переплавка ментальності переселенців проходила в період похмурого середньовіччя, на основі християнської доктрини і створила нові цивілізаційно-ціннісні установки. Ідеї ​​права, порядку, боргу, працьовитості поєднувалися з ліберальним індивідуалізмом; почуття власної гідності, незалежність від чиїх або милостей, готовність до ризику, особистої відповідальності за свої вчинки – з себелюбним байдужістю до оточуючих, здатністю жертвувати інтересами інших людей в ім’я своїх. Прагматичний підхід до економічного добробуту став передумовою до військового завоювання величезних колоніальних володінь, тривалої і безжальної їх експлуатацією, немилосердним знищенню корінного населення. На Землі залишалося небагато територій, не схильних ідейної та економічної європейської експансії. Тільки Схід, що зберіг елементи своїх ментальних основ, намагається протистояти експансії «Старого Світу». Тим не менш «У світі йде процес децентралізаціі.Мощь, сила, вплив невідворотно зміщуються із Заходу на Схід». Україна, що знаходиться на стику двох світів, розривається між своєю східною ментальністю та західної риторикою, духовні витоки відмінності між якими складалися протягом багатьох століть.Давайте перенесемося на тисячу років в минуле …, в часи до прийняття християнства Києвом. У Давньоруській державі обширна і малонаселена територія Східної Європи розвивалася за своїми звичаями. «Ці племена, слов’яни і анти, не управляються однією людиною, але здавна живуть у народоправство (демократії), і тому у них щастя і нещастя в житті вважається справою загальним», писав Прокопій Кесарійський в шостому столітті. Политеистические племена слов’ян поклонялися Перуну – громовержцеві, Хорсу – богу сонця, Велесу – богові влади, і багатьом іншим богам. Населяли житла, ліси й ріки міфологічними істотами: будинковими, лісовиками, упирями, водяними, русалками і т.д. Це не дуже нагадувало струнку «сімейну» еллінську міфологію, але добрі повчальні казки з героями з лісу і фантазії – «лисичка-сестричка», «сірий вовк», «баба-яга» та інші дійшли до наших днів.

Слов’яни, займалися в основному землеробством, що формувало осілий спосіб життя. У лісовій зоні дерева підсікали, після висихання і їх спалювали, викорчовували, а землю удобрювали золою. Поля, удобрені таким способом, залишалися родючими кілька років. У лісостеповій – випалювали траву, отриманої золою удобрювали землю, пухкими і використовували до виснаження. Рибальство, полювання, збиральництво, тваринництво мали підсобне значення. За лесостепью починався степ – зона ризикованого землеробства і джерело безперервних ризиків для слов’ян. Великий степ, що тягнеться від центру Європи до кордонів Китаю і тільки в декількох місцях переривається горами, служила широкою магістраллю, таким собі суперхайвейем для хвиль войовничих кочових орд, регулярно віддираю величезним пульсуючим Азіатським плавильним казаном Народів. Кочівникам-скотарям постійно були потрібні нові пасовища, побут був влаштований мобільно, а постійна необхідність умертвляти тварин – з дитинства привчала до жорстокості. Випас стада не вимагає багато людей. Не надто обтяжені побутовими клопотами чоловіки утворювали численну кінноту, яка була укомплектована прекрасними воїнами – легкими, швидкими і безжальними. Напади та грабежі осілих народів служили джерелом збагачення для кочівників. Полонені в кочовище – тягар, і простіше було їх знищувати, а решті призначити данину, регулярно збирається податок. Перемога у війні могла бути досягнута тільки згуртованими колективними діями. Тому дисципліна в бою, на марші і беззаперечне підпорядкування вождю, лідеру впроваджувалися найжорстокішими методами протягом багатьох поколінь і становили основу підсвідомої ідеологічної системи кочівників. Яка, до того ж, відрізнялася зневагою до людського життя і власним військових втрат.

Протистояти вторгненню організованою, нещадної кочовий сили можна було тільки шляхом об’єднання осілих народів, в основному хліборобів, яким було що втрачати, а природний спосіб їх життя сприяв прагненню до відокремлення, відособлення, розрізненості. Життєво необхідного об’єднанню слов’ян для постійної боротьби з кочівниками благоприятствовало прийняття єдиної релігії – християнства, поширення писемності та розвиток виробництва, яке не можна здійснити при кочовому укладі життя. Необхідність об’єднання і єдиноначальності для опору згуртованому противнику, сформувало відповідну колективну внутрішню ідеологію із спочатку передбачуваної можливістю прийняти справедливість покори і необхідності підпорядкування вождю. Героїзм і самопожертву в ім’я спільної перемоги ставали вищою доблестю, шанованої в народі і оспівуваної в переказах. Однак те, що добре в війні, погано в період миру. Всякий раз за відсутності війни правителів поспішно оточують «еліти» зацікавлені в консервуванні існуючої ситуації, застої, які гальмують розвиток і схильні до корупції, біче східних цивілізацій.

У слов’ян християнство, православ’я, яке прийшло на зміну етнічних вірувань, що існували раніше і мали позитивний і святковий, радісний характер не зустріла особливого опору, ввібравши своєрідність стародавнього язичництва. Духовні зерна єднання, святості, безкорисливості, жертовності в ім’я народу поширювалися церквою і знаходили відгук у душах людей. Однак постійні зіткнення з кочівними народами і періоди тривалого їхнього панування також, безумовно, накладали відбиток на формування підсвідомої ідеології східних слов’ян. Ідея верховної влади, її колективізм, як усвідомлене підпорядкування вождю ратного, військового зразка, зневага втратами, але і бунтарство також увійшли в ментальність слов’ян. Східна Європа вийшла на старт гонки цивілізацій набагато пізніше решти континенту. До того ж, рабовласництво, яке забезпечило зліт стародавніх Єгипту, Еллади, Риму склали фундамент прогресу Європи не було притаманне ні слов’янам, ні кочівникам. Однак і для тих і для інших саме Європа багата, освічена, слабшає, але вічно жива завжди була загальним спокусою, ідеальним зразком, стимулом який змушує об’єднуватися, воювати і зраджувати один одного. Просування на захід, активований гунами, предки яких пересувалися від кордонів Китаю, відкрило дорогу заселенню Європи кочівниками і слов’янами, осідали і змішуються з місцевими племенами. Велике Переселення Народів, що вилилося у вторгнення варварів в пострімскую Європу, поклало початок тривалому процесу їх цивілізації в «темні століття».

Західні слов’яни і народи, що перекочували з Азії, в основному взяли католицизм, а пізніше протестантство і пройшли « середньовічну європейську переплавку ». Жорстокі випробування середньовіччя, труднощі боротьби за виживання в перенаселеній осілого Європі дозволили колишнім варварам осягнути європейські премудрості і порядки. У той час, коли східні слов’яни, які тривалий соприкасавшиеся і гнобили хвилями кочівників, піддавалися впливу їх моделі існування. Православ’я, яка виголошувала основними чеснотами святість і віру, вступило в тривалу боротьбу на два фронти. У цій боротьбі початкове відставання від багатої і освіченої Європи скорочувалася повільно і тільки в деяких напрямках, при величезній концентрації зусиль, вдавалося вийти вперед.


Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s