Чи є у ДІДА МОРОЗА день народження?


 снігуркаВиявляється, є. І зовсім не в новорічну ніч. Відзначає Дід Мороз своє  свято 18 листопада. Причому скільки насправді років такому незвичайному імениннику – не знає ніхто. Але точно більше двох тисяч – принаймні, в цьому впевнені мешканці Великого Устюга, де мешкає улюбленець дітвори, та й багатьох дорослих. Дату народження йому придумали теж самі діти – 18 листопада було вибрано тому, що саме в цей день у Великий Устюг зазвичай приходить справжня зима. От і нехай у Діда Мороза теж буде власне свято, адже і чарівникові іноді треба відпочивати, приймати гостей і подарунки.

Знайшов він свій день народження не так давно. Та й певне місце проживання – теж. У 1999 році з ініціативи колишнього мера Москви Юрія Лужкова був запущений туристичний проект «Великий Устюг – батьківщина Діда Мороза». До творчої частини проекту підключили і дітей. Жителі Великого Устюга зустріли ідею з натхненням. А проблеми в частині визнання особистості Діда Мороза виникли тільки … з Російською православною церквою.

Не відбулися хрестини

Відносини з РПЦ у загального улюбленця вийшли вкрай безглуздими.
Представники християнської релігії відмовилися брати участь у проекті, поки Дід Мороз не буде охрещений, оскільки він – колишнє язичницьке божество. Звичайно, уявити собі подібний процес досить складно.
У 2001 році єпископ Вологодський і Велікоустюжскій Максиміліан (Лазаренко) пішов назустріч тим, хто просив за знаменитого казкового персонажа.
У результаті було запропоновано замість офіційного хрещення просто вказати в «біографії» Мороза Івановича, що він хрестився в церкві.
Однак сама суть проблеми виглядала досить дивно. Разом з хрещенням єпископ Вологодський і Велікоустюжскій Максиміліан порадив також наповнити образ Діда Мороза християнським змістом і провести паралелі з образами святих. Засуджувалося і проживання на території дідморозівської резиденції інших казкових героїв – Баби-яги, Лісовика, Мари. Але якщо ці «поганці» і справді підгуляв щодо віросповідання, то гоніння на Діда Мороза таки викликають суперечливі думки. Адже, приміром, західний побратим нашого Сніжного Діда – Санта-Клаус – навіть ім’я має святе (Санта). І стався його образ від цілком реального персонажа – Святого Ніколаса, чи Миколи Чудотворця, який жив у IV столітті в Малій Азії.
Поступово особистість Миколи обросла легендами, і святий перевтілився в доброго бородатого старця в червоній куртці, хто дарує дітям подарунки в різдвяні свята. Так що західний «колега» має цілком релігійну родовід. А що ж не так з нашим Дідом Морозом, і звідки він взагалі взявся?

Гоніння і визнання

Князь Владимир Одоевский – автор сказки «Мороз Иванович»
Князь Владимир Одоевский – автор сказки «Мороз Иванович»

Образ сучасного доброго Дідуся Мороза з’явився завдяки князю Володимиру Одоєвському, який в 1840 році опублікував казку «Мороз Іванович». Прототипом головного казкового персонажа послужило язичницьке божество Мороз, в народі що носило й інші імена – Дідко Морозко, Студенець, Трескунец. Є версія, що пов’язано з персоною Діда Мороза і стародавнє божество зимових холодів Карачун – жорстоке, повелевающее холодом, смертю, ведмедями-шатунами і голодними вовчими зграями. Але, на відміну від Карачун, Мороз – просто бог зимової холоднечі, чоловік Зими, дідок невеликого зросту, одягнений в хутряну шубу. Він ходить по лісах і степах, б’є палицею (пізніше – посохом) по деревах, річках, і вони покриваються льодом і снігом, замерзають. Попадеться Морозу людина на шляху – може і людини заморозити. Однак у старовину діда поважали. І навіть зазивали в гості – адже він в уявленні народу міг не тільки люту холоднечу наслати, але й урожаєм на майбутній рік забезпечити, захистити землю, укривши її снігом, як ковдрою.
Завдяки Одоєвському Мороз ще більше подобрішав – став хороших людей подарунками обдаровувати, а карати – тільки злих. У другій половині XIX століття Дідусь Мороз причепурився в красиву довгу шубу і став аналогом західного «колеги» – у Росії нарешті з’явився свій власний добрий зимовий чарівник, який приносить дітям подарунки на новорічні свята. Але остаточно образ прижився лише до початку XX століття.
Однак після революції чарівний персонаж піддався гонінням. І тільки в 1935 році, після публікації в газеті «Правда» статті члена Президії ЦВК СРСР Павла Постишева з пропозицією організувати для дітей справжнє новорічне свято, Дід Мороз в радянському варіанті повернувся під прикрашені іграшками ялинки. Саме в радянські часи незмінною супутницею Діда стала Снігуронька – крижана внучка.

Найближчі родичі

Снігуронька з’явилася в родичах Діда Мороза в 1873 році завдяки однойменною казкою А.Н. Островського.
Казка була практично невідома і стала популярною тільки після того, як в 1881 році Н.А. Римський-Корсаков написав оперу «Снігуронька», яка мала величезний успіх у публіки. Після виходу опери в багатьох дитячих установах стали готувати інсценування з уривків з казки. Дівчата (як правило, блакитноокі і світловолосі) вбиралися в шубки та хутряні шапочки і грали роль Снігуроньки, яка за сюжетом припадала Морозу і Весні-Красне рідною донькою. Після 1935 Снігуронька з доньки перетворилася у внучку, а її образ так до цих пір і варіюється від молодої дівчини до маленької дівчинки, обов’язково зі світлою косою.
Зараз Снігуронька рідко асоціюється з конкретним казковим персонажем, вона остаточно стала головним помічником свого дідуся і активно бере участь у всіх новорічних заходах для дітей.

Приходь, казка!

Виктор Васнецов. «Снегурочка». 1899 г.
Виктор Васнецов. «Снегурочка». 1899 г.

Снігуронька живе в казковому теремі в Костромі. Але на свята вона обов’язково приїжджає у Великий Устюг до свого казкового діда і допомагає йому не тільки в новорічні канікули, але і в день його народження. Це дійсно справжнє казкове торжество. У дідморозівської резиденції є спеціальний поштовий ящик, який відкривають тільки в іменини Діда – для того, щоб всі бажаючі (а в основному це, зрозуміло, діти) могли опустити в нього свій лист з поздоровленням. Місцева дітвора вже з ранку вибудовується в чергу з листами і листівками в руках. На свято да іменинний пиріг приїжджають з подарунками численні колеги Дідуся Мороза: це і фінський Санта-Клаус, і якутський Чисхан, і чеський Мікулаш, і, звичайно, всілякі офіційні делегації. Щороку помічники Діда Мороза обов’язково дарують йому новий яскравий костюм, прикрашений ручною вишивкою.
Жителі Великого Устюга ніколи не забувають про свято найважливішого новорічного персонажа – адже завдяки йому місто стало центром туризму, тут значно знизилося безробіття, а найголовніше – оселилася справжнісінька казка, побачити яку можна не тільки взимку.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s