Крах Київської імперії


У 1097 році, зібравшись у Любечі, російські князі проголосили принцип успадкування земель своїх батьків: «Кожен так тримає отчину свою». З одного боку, це вирішувало територіальні суперечки, що приводили до міжусобних воєн, з іншого – вперше за більш ніж два з половиною століття з моменту покликання варягів і створення Київської Русі держава опинилася на межі цілковитого занепаду.

+1
0

Рятівні родинні зв’язки

 

Большинство споров русичи решали с помощью оружия
Большинство споров русичи решали с помощью оружия

Володимир Мономах, який сів в 1113 році на київський трон, все ж знайшов спосіб взяти під контроль більшу частину території країни. Допомогли йому в цьому діти. У князя було безліч синів, яких він посадив правити в основних містах Русі. Дочки теж послужили державі – Мономах уклав кілька династичних шлюбів з вінценосних іноземцями, які зміцнили позиції Києва на світовій арені. Одна його дочка, Євфимія, стала дружиною короля Угорщини Кальмана І, друге, Марія, була віддана за Льва Діогена – сина візантійського імператора. Правда, той опинився самозванцем і увійшов в історію як Лже-Діоген. І все ж у нього були реальні шанси захопити візантійський престол. Вдалося одружитися з політичною вигодою і самому Мономаху: його першою дружиною стала англійська принцеса Гіта Уессекська.
Після смерті Володимира Мономаха в 1125 року київська влада перейшла до його сина Мстислава. Той сумлінно продовжив політику батька. Синів розсадив по князівствам. Сам одружився на шведській принцесі Христині. Одних дочок видав за іноземних королевичів, інших – за руських князів, в особі яких отримав союзників, що теж зміцнило позиції Києва. Якщо справи не наважувалися мирно, Мстислав пускав у хід зброю. Половці при ньому були відтіснені за Дон, Волгу і Урал.
Більш того, Мстиславу вдалося зробити те, що не вийшло ні в кого з його попередників: повернути до складу держави Полоцьке князівство. Воно відкололося від Київської Русі ще в X столітті, за часів князювання там Ізяслава Володимировича, сина хрестителя Русі князя Володимира. З тих пір правителі полоцкие не корилися Києву і люто відстоювали свій суверенітет. Мстислав здійснив похід на непокірне князівство, захопив його, поставив там князем свого сина Ізяслава, а взятих у полон полоцких князів відправив у заслання до Візантії.
Як писав знаменитий історик Микола Михайлович Карамзін, Мстислав «… вмів панувати, зберігав порядок всередині держави і, якби дожив до років батька свого, то міг би затвердити спокій Росії на довгий час». Але, на відміну від Володимира Мономаха, який дожив до 73 років, Мстислав помер на 56 році життя. Він правив Руссю всього сім років, встигнувши за ці роки заслужити прозвання Великий. Помер він в 1132 році, і, за словами Карамзіна, «смерть його зруйнувала порядок».

Місто розбрату

За законами того часу кияни назвали своїм правителем наступного за старшинством сина Володимира Мономаха – 49-річного Ярополка. Але цей князь виявився абсолютно нездатним політиком.
Яблуком розбрату став родовий спадок нащадків Мономаха – Переяславльское князівство. До 1132 року ним володів Ярополк. Відправившись княжити в Київ, він повинен був передати цю землю брату В’ячеславу. Але замість цього він віддав князівство племіннику Всеволоду – синові Мстислава Великого.
Виявилося, ще за життя Мстислава Ярополк уклав з ним угоду, пообіцявши посадити в Переяславі одного з його синів. Порушення закону обурило інших синів Володимира Мономаха – Юрія Долгорукого та Андрія Доброго. Більше того, вони угледіли в цьому спробу зробити Всеволода спадкоємцем київського престолу.
Ледве Всеволод в’їхав в Переяславль, його дядько Юрій Долгорукий тут же вигнав його звідти. Всеволод був змушений повернутися в Новгород, де княжив колись. Піддані ж князя, новгородці, довго не хотіли приймати його назад, кажучи:

– Забувши клятву померти з нами, ти шукав іншого князювання: Іди ж, куди тобі завгодно!

Ярополк, щоб все-таки виконати дану Мстиславу обіцянку, умовив Юрія Долгорукого поступитися Переяславль. На цей раз він віддав місто іншому Мстиславича – полоцкому князю Ізяславу. Це виявилося необачним рішенням: ледь Ізяслав покинув не так давно підкорений його батьком Полоцьк, в місті спалахнув заколот. Полочани захотіли повернути собі колишніх правителів і посадили на трон Василько – одного з вигнаних Мстиславом до Візантії князів.

Мстиславичи проти Володимировичів

Однак переяславльскій конфлікт так і не був дозволений. Родове князівство все ще бажав роздобути син Мономаха В’ячеслав, до якого ця земля повинна була перейти по праву.
Ярополк знову став шукати компроміси. Він умовив Ізяслава поступитися князівство дядькові, взамін чого запропонував йому Мінськ, Пінськ, а також князівство В’ячеслава – Турів. Племінник залишився задоволений обміном. Але, як з’ясувалося, ненадовго.
Виявилося, що В’ячеслав вимагав Переяславль швидше з принципу.
Сам же він не бажав там правити, адже Переяславльское землі були відкриті для половецьких набігів. Йому більше подобалося в колишньому князівстві – Туровський. Недовго думаючи, В’ячеслав спорядив дружину, пішов і відібрав Туров у племінника. Звичайно ж, подібна несправедливість обурила Мстиславичей.
Ярополк спробував вирішити питання миром. Скликавши братів на раду в Київ, і кликав до них:

– З прикрістю бачу, як ви, забувши любов найстарішого брата нашого Мстислава, дітей його ображаєте. Якщо не хочете, щоб і ваші діти брат брата виганяв, покажіть їм приклад братолюбства!

Але його брати ні в чому не бажали поступатися племінникам. А тут ще, на свою біду, Ярополк погодився віддати Переяславль Юрію Долгорукому в обмін на частину його земель. Тим самим він порушив укладену зі Мстиславом угоду. Ображені Мстиславичи звернулися за допомогою до друзів – чернігівським князям Ольговичам. Ті, в свою чергу, закликали в союзники половців, і на Русі грянула громадянська війна.

Новгородська революція

У грудні 1135 княжив у Новгороді Всеволод Мстиславич повів військо на Ростов, бажаючи поквитатися з изгнавшим його з Переяславля Юрієм Долгоруким. Той висунув назустріч свою дружину. У січні 1136 армії зустрілися біля Жданов гори. Долгорукий, побачивши, що новгородське військо перевершує числом його власне, та ще й зайняло висоту, не ризикнув атакувати. Він відвів дружину до лісу, розраховуючи, що Всеволод атакує першим. Але той, знаючи свою перевагу, не поспішав. Противники довго простояли у гори, але наступати так ніхто і не наважився. І тоді Юрій Долгорукий придумав хитрість. Він дав воєводі Коробу п’ятсот воїнів і наказав під покровом ночі відвести їх на правий фланг новгородців. Сам же з першими променями сонця повів свої війська в атаку. Переважаючі сили Всеволода стали тіснити полки Долгорукого, і раптом їм у тил вдарив загін воєводи Короба. Він перебував позаду армії Всеволод розгубився і, не встигнувши збагнути, що його атакують всього п’ятсот чоловік, кинувся тікати. Короб не став його переслідувати, а направив своїх бійців в відкрився завдяки відступу князя тил новгородців. Ті прийшли в сум’яття і побігли.
Новгородці були обурені ганебною втечею Всеволода з поля бою, а заодно пригадали йому бажання піти княжити в Переяславль. У місті спалахнуло повстання. Воно привело до відколу новгородських земель від Київської Русі і встановлення там республіканського правління. Новоутворена в результаті цих подій Новгородська республіка проіснувала майже три з половиною століття.

Битва на річці Супій

В 1135 році в Переяславі став княжити син Мономаха Андрій Добрий.
На нього відразу пішов війною Всеволод Ольгович, закликавши в союзники половців. Ярополк поспішив на допомогу братові. Як записано в Иоакимовской літописі, «Ярополк, поспішаючи до Переяслава, не дочекавшись військ, ні навіть готовність до бою не маючи, їхав, як на бенкет». Всеволод Ольгович вирішив зустріти його на річці Супій. Побачивши супротивників, Ярополк «вооружась, сміливо на них наступив». Спочатку у київського князя були всі шанси взяти верх, його дружині навіть вдалося звернути на втечу половців. І тут сталося непередбачене: воєводи Ярополка, вирішивши, що вже перемогли, і не помітивши, що їх князь міцно загруз в сутичці, пустилися в погоню за половцями.
Коли ж вони повернулися, то зрозуміли страшну помилку: кинута ними князівська дружина була розбита, а сили противника кинулися на них самих.
У цій битві полягло чимало знатних київських мужів, і багато хто потрапив у полон. У руках Всеволода Ольговича виявилося прапор великого князя київського. Поразка на Супої змусило Ярополка просити миру. Ольговичі великодушно погодилися, зажадавши як контрибуції Курськ і частина переяславльской землі.

Великодушність або слабкість?

Але світ тривав недовго. Вже у 1138 року чернігівські князі знову кинули виклик синам Мономаха.
Ярополк зрозумів, що припинити кровопролиття може лише повний розгром Ольговичів. Він кинув по Русі клич, закликаючи всіх, хто може, приєднатися до походу. До нього прийшли «брати і племінники з військами суздальскими, ростовскими, Полоцька, Смоленська, Туровська і переяславськими». Прийшла підмога з Угорщини – численна кіннота берендеїв. Вся ця рать висунулася до Чернігова. Дізнавшись про це, Всеволод Ольгович хотів було втекти до половців, але чернігівці зупинили його, сказавши:

– Ти хочеш бігти? Але варвари не врятують твоєї області: ми будемо жертвою ворогів. Пожалій про народ і змирися. Знаємо людинолюбство Ярополкову: він не радіє кровопролиттю і загибелі русичів.

Надії чернігівців виправдалися.
Київський князь виявив милосердя і простив Всеволода Ольговича. Одні вважають це прикладом великодушності, інші – слабкості, адже 1139 року повернувся з походу Ярополк помер, а незабаром після цього Всеволод Ольгович увійшов до Києва і захопив його трон. Русь же з тієї пори остаточно розпалася на безліч незалежних земель, де кожен князь став сам собі государем.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s