Біла Русь – це не Білорусь


Зараз мало хто знає, що в давні часи назву «Біла Русь» відносилося зовсім не до Білорусії, а до північно-східної частини Давньоруської держави – території, де розташовані Москва, Рязань, Муром, Смоленськ, Володимир.
Правителів ж цих земель нерідко іменували білими князями. У середині XII століття стараннями Юрія Долгорукого в тих місцях виникли десятки нових міст, які заселили тисячі переселенців з півдня. Син же Долгорукого Андрій, прозваний Боголюбським, вирішив, що Біла Русь досить зміцніла, щоб стати на чолі всієї держави замість втратило колишню міць Києва.

+2
-1

Шлях до Суздаля

 

Сергей Кириллов. «Андрей Боголюбский. (Убиение)». 2011 год
Сергей Кириллов. «Андрей Боголюбский. (Убиение)». 2011 год

Юрій Долгорукий, незважаючи на розквіт свого рідного Ростово-Суздальського князівства, все життя прагнув стати правителем в Києві. 1155 року йому це вдалося. Зайнявши київський престол, Долгорукий завітав по місту кожному зі своїх синів. Андрію дістався Вишгород. Однак той не захотів жити на півдні і неодноразово прохав батька відпустити його в Білу Русь. Йому не подобалося, що Долгорукий більше думав «про веселі, ніж про управління та воїнство». Кияни ненавиділи свого правителя, і в місті в будь-який момент міг спалахнути заколот.
Так і не отримавши від батька дозволу, Андрій поїхав самовільно. Залишаючи Вишгород, князь прихопив з собою образ Божої Матері – дорогу ікону, привезену у подарунок Юрію Долгорукому від константинопольського патріарха. За переказами, її написав ще в I столітті євангеліст Лука, а в Царгород вона потрапила в V столітті з Єрусалима. Ікона ця зберігалася у вишгородському жіночому монастирі і мала славу чудотворною.
Звичайно ж, ніхто не віддав би подібну реліквію. У житії Андрія Боголюбського сказано, що князь попросту викрав її з монастиря і під покровом ночі поїхав із Вишгорода. Він розраховував, що викрадений чудотворний образ допоможе йому підняти Білу Русь.
З цією іконою пов’язана легенда про виникнення резиденції Андрія Боголюбського. Житіє розповідає, що по дорозі в Ростово-Суздальське князівство в декількох верстах від Володимира все коні раптом разом встали. Ніщо не могло їх зрушити з місця. Довелося заночувати там же. У сні Андрію з’явилася Діва Марія і повеліла йому відвезти ікону у Володимир. Прокинувшись, князь так і зробив, після чого оголосив те місто столицею своїх володінь замість Суздаля. А на тому місці, де йому привиділася Діва Марія, він вибудував свою резиденцію – село Боголюбово, від чого і отримав прізвисько – Боголюбський.

Даєш самодержавство!

 

Один из хранящихся в Лувре наплечников Андрея Боголюбского
Один из хранящихся в Лувре наплечников Андрея Боголюбского

Побоювання Андрія відносно півдня підтвердилися. У 1157 році його батько помер, імовірно отруєний київськими боярами. Ненавидів Юрія Долгорукого народ тут же пограбував його двір. Невдоволення колишнім князем перекинулося і на його підданих: усіх вихідців з Білої Русі, що знаходяться на півдні, стали грабувати і жорстоко бити. Тим часом серед російських князів спалахнула нова міжусобна війна – вони вирішували, хто ж наступним займе Київ. Однак, на відміну від батька, Андрій не став боротися за давньоруський престол. Навпаки, він прийнявся зміцнювати власне Ростово-Суздальське князівство.
Історики відзначають, що Боголюбський прагнув до єдиновладдя. Він вигнав зі свого князівства практично всіх братів і племінників, а також поставлених його батьком намісників-бояр. Незважаючи на те, що найбільші міста князівства – Ростов і Суздаль – підтримали Боголюбського, в них діяла вечевая система правління, що ставила міську владу вище волі князя. Андрій же прагнув до повного контролю. Він змінив закони управління поселеннями і скасував віче. Фактично Боголюбський встановив в Ростово-Суздальське князівство щось на зразок монархії.

Інквізитор Федорець

У ті часи княжа влада багато в чому заперечував на церковну. Боголюбський розумів: щоб Володимир став новою столицею Русі, недостатньо зміцнити його військові та політичні позиції. Адже релігійним центром залишався Київ, де розміщувалася єдина на Русі митрополію, що підпорядковувалася безпосередньо константинопольському патріарху. У його ж землях були лише єпископи, підвладні Києву.
Андрій вирішив створити власну релігійну столицю. Він відправив у Константинополь прохання про затвердження у Володимирі митрополії та призначення її главою його улюбленця ігумена суздальського Федора, званого в народі Федорцов. Однак патріарх відхилив ініціативу Боголюбського.
Тоді Федорець особисто вирушив до Царгорода, і патріарх, як сказано в літописі, «повіривши його словам, а більш полестити дарів, поставив його в Ростов». Російський митрополит, дізнавшись про це, наказав Федорцов з’явитися до Києва для отримання благословення, а до тих пір «щоб його за єпископа не шанували». Той же проігнорував вимогу, заявивши, що призначений не їм, а самим патріархом. Коли ж «духовні та мирські по велінню митрополита не стали від нього благословення приймати», Федорець влаштував в Ростово-Суздальське князівство справжню релігійну різанину. Він повелів замкнути церкви, заборонив проведення будь-яких служб, проклинав перечащіх йому священиків, голив їм голови і бороди. Люди Федорця грабували підвладні церкви землі і били всіх, хто сумнівався в законності призначення єпископа. Дійшло до того, що Федорець заходився розпинати найбільш непокірних своїх супротивників, відрізати їм мови і випалювати очі.
Князь не втручався в релігійну боротьбу свого улюбленця, але лише до тих пір, поки це не стало загрозою його власним правлінню. Дії Федорця так обурили народ, що в Білій Русі ось-ось міг спалахнути заколот. Побоюючись бунту, Андрій взяв під варту кровожерного єпископа і відправив його з покаянням до Києва. Там Федорця засудили як богохульника, відрізали йому язик, засліпили, а потім обезголовили. Всі писані Федорцов книги «на торзі перед народом спалили».

Помста Києву

 

Князь с похищенной иконой Божией Матери на открытке работы Ивана Билибина
Князь с похищенной иконой Божией Матери на открытке работы Ивана Билибина

У 1169 році Андрій Боголюбський вирішив поквитатися і за вбивство батька, і за побиття киянами суздальців, і за зірвану спробу створити митрополію у Володимирі. Він організував великий похід на Київ, до якого приєдналися більше десятка князів, а також кочівники-половці. У травні 1169 війська Боголюбського оточили місто. Княжив там Мстислав Ізяславич не зміг протистояти такій раті. На третій день облоги йому вдалося покинути місто, і він поспішив за підтримкою. Але допомога підійти не встигла – Київ упав. Як описують літописці, трапилися там «стогін, і туга, і скорбота неутішна, і сльози безперестанні».
Два дні переможці грабували давньоруську столицю, і «не було помилування нікому і нізвідки». Безліч киян взяли в полон. Розорялися не тільки двори, а й церкви: зривалися ікони, ризи, дзвони. Багато храмів були охоплені вогнем, палала Києво-Печерська лавра, не пощадили і головний храм – Софійський собор.
Захопивши Київ, князь Андрій не сів на трон своїх предків. Він вважав за краще повернутися до своєї столиці – Володимир. У Києві ж посадив княжити свого брата Гліба.
Намагаючись підпорядкувати собі всю Русь, вже на наступний рік Боголюбський повів армію на Новгород, проте взяти його так і не зміг. Тоді він взяв місто в облогу, там настав голод, і новгородцям довелося просити у Андрія світу. Тим часом під контролю князя знову вийшов Київ – його брат Гліб помер, імовірно, як і батько, отруєний київськими боярами. 1173 року Боголюбський знову вирушив у похід на древню столицю, але друга спроба взяти її провалилася: послані князем війська зазнали поразки. А через рік князь помер.

Помста москвичів

Ось як літопис описує смерть Боголюбського.
У ніч з 28 на 29 червня 1174 брати Кучково на чолі змовників приїхали в Боголюбово і постукали в княжий терем.

– Хто ти? – Запитав Андрій.
– Я Прокопій, – відповіли йому.
– Раб, я чую, що ти не Прокопій.

Зрозумівши, що виверт не спрацювала, змовники почали ламати двері. Князь метнувся до стіни, де завжди висів напоготові меч, але того на місці не виявилося – скарбник Анбал зрадив Боголюбського і сховав зброю. Двері не витримали.
Вбивці увірвалися в княжі палати і, накинувшись на Андрія, стали сікти його мечами. Нарешті, вирішивши, що справу зроблено, змовники покинули терем. Але князь виявився міцним чоловіком і був ще живий. Насилу вставши на ноги, він вийшов у двір в надії закликати допомогу.
Однак вбивці помітили його. Андрій спробував сховатися, але не вийшло – його швидко розшукали. Побачивши занесений для удару меч, Боголюбський підняв руку, і Петро Кучков її відсік. Після чого вбивці накинулися на князя і добили його.
У Кучкова був привід поквитатися з Боголюбським. Зберігся переказ, що до будівництва Москви на її місці знаходилося селище, зване Кучкова – по імені його господаря, заможного боярина Кучка. Коли в ті місця приїхав Юрій Долгорукий, він щось не поділив з купкою і стратив його, після чого на місці селища вибудував місто, що згодом став столицею Росії.
Красуню доньку вбитого боярина Долгорукий видав за свого сина Андрія. Згодом виник конфлікт з нащадками Купка і у самого Боголюбського – він стратив одного з його синів. Схоже, ці події і стали причиною смерті князя Білій Русі.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s